Sanat ve EğlenceLiteratür

Zhilin ve Kostylina'nın karşılaştırmalı özellikleri. Zhilin ve Kostylin: farklı kaderler

En parlak olan ana karakterlerin tamamen farklı olduğu eserler. Leo Tolstoy'un "Kafkasya'nın Tutsağı" adlı öyküsünün temeli olan bu karakterlerdir. Karakterler Zhilin ve Kostylin'dir. Bu adamların farklı kaderi ve karakterleri. Byl, hayatlarının Tatarlarla birlikte tutsak olduğunu ve kaçmayı denediğini anlatıyor. Fakat özgürlüğe giden yol dikenlidir ve özellikle bu iki subay birbirinin tam tersidir.

Yoldaşların ilk toplantısı

Olaylar, Kafkasya'nın Rusya'ya ilhakı için savaş sırasında gerçekleşir. Memur Zhilin annesinden bir mektup aldı. Oğlunun geri dönmesini ister. Ivan, adamın adı bu teklifi düşünüyor ve kabul ediyor. Yalnız seyahat etmek tehlikeli, bu yüzden askerler bir kolona yürüdü. Grup yavaş yavaş sürükledi ve düşünce başına yalnız gitmek daha iyi geldi. Sanki düşüncelerini duyuyor gibi, başka bir subay olan Kostylin birlikte yola devam etmesini istedi.

Zhilin ve Kostylin'in ilk karşılaştırmalı özelliği , olayların daha da geliştirilmesi için çok önemlidir. Yazar, ana karakterin nasıl göründüğünden bahsetmiyor, ancak Kostylin'in bir açıklaması sunuyor. Kırmızı bir yüzü olan engebeli, tam şişmiş bir adam . Isı nedeniyle, ter buradan damlar. Zırhının yüklü olduğunu ve birlikte kalmak için yer ayırdığına ikna olan Zhilin, bir daveti kabul etti.

Bir arkadaşın pusuya ve beklenmedik ihanetine

Yoldaşlar gidin. Bütün yol, düşmanı açıkça görebildiğin step boyunca uzanır. Ancak yol iki dağ arasında uzanmaktadır. Bu noktada, görüşlerin çatışması var. Sahnede tehlike duygusu üzerine Zhilin ve Kostylin'in bir karşılaştırması var.

İki ayrı savaşçı dağın geçidini farklı şekillerde algılıyor. Zhilin potansiyel bir tehdit görüyor ve Türklerin kayayı pusuya düşürebileceğinden emindir. Muhtemel riske rağmen, Kostylin ilerlemeye hazır. Aşağıdan bir arkadaş bırakarak Ivan bir dağa tırmanıyor ve bir grup atlı görüyor. Düşmanlar, subayı ve dörtnülün buluşması gerektiğini görürler. Zhilin, Kostylin'e silahını çekmesi gerektiğini söyledi. Fakat Tatarları gören kalenin kale içine girmesi.

Bu durumu daha ayrıntılı olarak düşünmemek için, Zhilin ve Kostylin'in karşılaştırmalı özellikleri eksik olacaktır. İlki, ikisinin de güvenliğini üstlendi, ikincisi, zor koşullar altında, yalnızca kendi hayatından düşündü. Kostylin yoldaşını silahsız bıraktı. Ivan uzun süre savaştı, ancak güçler eşit değildi. Tutuklandı. Ama zaten Tatarlar'da, keder arkadaşının da pusuya düştüğünü öğrenir.

Eski dostların ikinci ve beklenmedik toplantısı

Adam bir süre kapalı bir ahırda geçirdim. Sonra Tatarlar'ın evine götürüldü. Ona, askerin yakaladığı adamın başka bir Tatar'a sattığını açıkladılar. Ve o, sırayla, Ivan için 3000 ruble fidye almak istiyor. Memur tereddüt etmeden reddetti ve böyle bir miktarı karşılayamayacağını söyledi. Sunacağı en büyük 500 altın. Son söz, sağlam ve sarsılmazdı. Bir arkadaşı odasına girer.

Zhilin ve Kostylina'nın duygusal durumu ve görünüşleri çok farklıdır. İkinci subay şişman, yalınayak, tükenmiş, püskürtülmüş, ayakları üzerinde bir ayakkabı var. Zilina'nın görünüşü daha iyi değil, fakat mücadeledeki susuzluk henüz onu sarmadı. Yeni sahibi örnekte Kostylin'i koydu ve 5000 ruble fidye için kabul edileceğini söyledi.

Yazar, teklifi bu kadar uygun fiyatla ne kadar alçakgönüllülükle kabul ettiğini gösteriyor. İvan, ruh ödemesinin 500 ruble olacağını da belirtti . Ancak yine de, kendisinin gönderdiği parayla yaşayan annenin oğlundan kurtulmak için her şeyi satması gerektiğini anlıyor. Bu nedenle, memur yanlış adres yazıyor, böylece mektup ulaşmıyor. Fidye miktarını belirlemede Zhilin ve Kostylina'nın karşılaştırmalı özellikleri, birinci subayın ölüm tehdidi altında olmasına rağmen annesine önem verdiğini göstermektedir. Kostylina serbest bırakılması için para toplamayı nasıl rahatsız etmiyor.

Düşmantan kaçmaya çalışmak

Zaman geçer. Leo Tolstoy canlı Zhilin'in günlük hayatını tanımlıyor. Bir adam sahibi kızının kalbini fethetir, onun için kil bebekleri heykel yaparken. Köyde usta saygıyı ve hatta bir doktor olarak kurnazlıkla saygı duyulur. Fakat her gece, kelepçeleri çıkardıklarında duvarın altındaki geçidi kazıyor. Ayrıca, gün boyunca hangi yönde çalışacağını düşünerek çalışır. Tutsaklık içinde Zhilin ve Kostylin'in karakteristiği tam tersidir. Yoldaş yoldaşın aksine, Zhilin hareketsiz oturmaz. Ve her zaman uykuda ya da hastada kalırken fırtınanın geçmesini bekleyerek, Tatar askerlerinin birinin ölümüyle bağlantılı olarak.

Bir gece, Zhilin kaçmaya karar verir. Ayrıca bunu "hücre" nin bir arkadaşına sunar. Kostylin bunun hakkında kuşkucu. Onların yolunu bilmediklerini ve geceleri kaybolacaklarını beyan eder. Fakat Tatar'ın ölümünden dolayı Rus oldukları için intikam alabileceği argümanı, sonunda ikna ediyor.

Kendi yeteneklerinizi mücadele

Mahkumlar hareket ediyor. Dışarı çıkmaya çalışırken, beceriksiz Kostylin bir ses yükselir. Köpekler hırladı. Ancak ihtiyatlı Ivan uzun süredir köpeklerle beslendi. Bu yüzden alarmlarını hızla sakinleştirdiniz. Köyden çıkıyorlar ama şişman adam boğulup geride kalıyor. Çok çabuk teslim olur ve onu terk etmesini ister.

Zhilin ve Kostylina'nın karşılaştırmalı özellikleri, bayağı yürekliliğin güçle yarışmalarıdır. Her ikisi de bıkkın. Gece geçilmez, neredeyse dokunmaya zorlanıyorlar. Kötü çizmeler ayaklarını kan dolaştırıyor. Kostylin zamanla durur ve dinlenir. Daha sonra tükenmiş ve yoluna devam edemeyeceğini söylüyor.

Sonra arkadaş onu sırtüstü çeker. Kostylina'nın acılarından gelen çığlık yüzünden onlar fark edilir ve avlanırlar. Şafaktan önce yoldaşlar yakalandı ve bu sefer çukura atıldı. Ve karşısında Zhilin ve Kostylin'in bir portresi var. Susuz bir özgürlük görevlisi zayıflamaya çalışıyor, ancak toprak ve taşlar koyacak hiçbir yer yok.

Rusların öldürülmesi gerektiğini söyleyen düşmanlardan giderek daha çok bahsediliyor.

Nihai ve irade

Sahibin kızı kurtarmaya geliyor. Çukurun içine bir kutup düşürüyor; bunun yanında bir arkadaşının yardımı olmadan da Zhilin dağa çıkıyor. Zayıf Kostylin, Tatarlarla birlikte kalır. Ayağları zincirlenirken kaçar, ancak yine de birliklerine kavuşur.

Bir süre sonra Kostylina için para ödüyorlar. Çok canlı diyor. Bu iş bitirir. Yazar, Zhilin ve Kostylin soyadlı karakterleri beklediğini söylemiyor. Kahramanların farklı kaderi, ilk önce kendi yeteneklerine dayanıyordu, ikincisi cennetin mannesini bekliyordu . Bunlar, farklı ilke ve kurallar tarafından yönlendirilen iki kutuptur. Eğer Zhilin inatçılı, cesur ve özgürlük seven, o zaman ortağı talihsizlik varsa - zayıf, tembel ve korkak.

Güzel Kalp Memuru

Leo Tolstoy'un ana karakterleri Zhilin ve Kostylin'dir. Bu hikaye iki yetkili hakkında. İlk cesur savaştı, alçak gönüllü ikinci hayatını onun için hazırlayan her şeyi aldı. Zhilin'in bakımı gibi bir özelliği var. Bir fidye istediğinde yaşlı anne hakkında düşünüyor, bir arkadaşın kaderi hakkında endişe ediyor, bu yüzden çukurdan çıkmasına yardım eden kız için onu düşman köyüne bırakmıyor.

Getirdiği kutupları gizlemeyi emrediyor, böylece Zhilin yükselebilir. Kalbi iyi ve sevgiyle doludur. Memur, basit, huzurlu bir Tatar halkına aşık oldu. Bu nedenle mümkün olan her şekilde hayatlarını kolaylaştırır. O, bir işte hafif ve samimi olan her şeyin sembolüdür.

Kostylin - bir kahraman veya bir anti-kahraman?

Genellikle Kostylina, kahraman için negatif sayılır. Yoldaşını belaya soktu, tembellik ve zayıflıktan kendini ayırdı, hem tehlikeyi getirdi. Bir adamın korkaklığı hakkında hiçbir şey söylemeyin, çünkü her şimdi ve sonra eylemleri çaresizlik göstermektedir.


Gerçekten de, Kostylin ruhta, dışarda olduğu gibi zayıf mı? Kalbinin bir yerinde o cesur ve güçlüdür. Kısmen olmamakla birlikte mantıksızlık sınırı vardır. Bir arkadaşın grubun dışına çıkıp önce atladığını öne sürdü. Dağlar arasında, orada güvende olduğundan emin olmak için yürümeye hazırım. Kaçmayı kararlaştırmak için planlamadığı ve fiziksel ve ahlaki açıdan hazır olmadığı konusunda daha az cesaret gerekmedi.

Zhilin ve Kostylina'nın karakteristiği, iki zıt cesaret türlerinin analizidir. Ancak daha fazla cesaret Kostylin kaçma girişimi tekrarlamayı reddettiğinde gösterdi. Dahası, elinden geldiği kadarıyla, çukurdan bir arkadaşa yardım etti. Bütün zayıf noktalarını anladı ve yoldaşını bir daha değiştirmeye cesaret edemedi. İşte bu tür eylemlerde özünün sırrı yatıyor.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.