FormasyonBilim

Amfoterik oksitlerdir. Kimyasal özellikleri, hazırlanması için bir yöntem

Amfoterik oksitler (çift özelliğe sahip) - düşük elektronegatiflik sahip çoğu durumda, metal oksitler. harici koşullara bağlı olarak, herhangi bir asidik oksit veya özellikler sergiler. ll, lll, IV: Bu oksitler genellikle aşağıdaki oksidasyon durumları sergileyen geçiş metalleri ile oluşturulmaktadır.

amfoterik oksitlerin örnekleri: Çinko oksit (ZnO), krom oksit III (Cr2O3), alüminyum oksit (AI2O3), oksit II kalay (TARGET), kalay oksit IV (SnO2), kurşun oksit oksit ll (PbO), kurşun oksit oksit IV (PbO2) , titanyum oksit IV (TİO2), manganez oksit IV (MnO2), demir oksit III (Fe2O3), berilyum oksit (Beo).

amfoterik oksitler tipik reaksiyonları:

1. Bu oksitler, güçlü asitler ile reaksiyona girebilir. Bu biçimde, bu aynı asitlerin tuzlarıdır. Bu tür reaksiyonlar temel tipinin özelliklerinin bir tezahürüdür. Örneğin: ZnSO4 → ZnO (çinko oksit) + H2SO4 (hidroklorik asit) (çinko sülfat) + H2O (su).

güçlü alkaliler amfoterik oksitler ile reaksiyon 2. hidroksitler sergileyen asidik özellikler. özellikleri (yani, amfoterik) bu ikilik iki tuzların oluşumu kendini gösterir.

bir alkali tuzu ile reaksiyona sokulması suretiyle örneğin eritilerek, ortalama normal oluşturulmaktadır:
ZnO (çinko oksit) + Na2ZnO2 → 2NaOH (sodyum hidroksit) (normal ortalama tuz) + H2O (su).
AI2O3 (alüminyum oksit) + 2NaOH (sodyum hidroksit) = 2NaAlO2 + H2O (su).
2A (OH) 3 (alüminyum hidroksit) + 3SO3 (sülfür oksit) = Al2 (SO4) 3 (alüminyum sülfat) + 3H2O (su).

alkali ile reaksiyona sokulması suretiyle bir çözüm amfoter oksitleri, örneğin, kompleks bir tuz oluşturmak için: AI2O3 (alüminyum oksit) + 2NaOH (sodyum hidroksit) + 3H2O (su) + 2Na (Al (OH) 4) (sodyum tetragidroksoalyuminat karmaşık bir tuzu).

3. Her bir amfoterik metal oksit, bir koordinasyon sayısına sahiptir. 4, alüminyum (Al) - 4 - ya da 6, krom (Cr) - 4 (nadir) veya 6 çinko (Zn), örneğin.

4. amfoterik oksit su ile tepkimeye girmeyen ve bunun içinde çözünmez.

Ne reaksiyonlar amfoter metal kanıtlamak?

Göreceli olarak, bir amfoterik eleman metaller ve ametaller hem özellikler sergileyebilir. Bu karakteristik özelliği, A gruplarının elemanları bulunur: (berilyum) ol, Ga (galyum), Ge (germaniyum), Sn (kalay), Pb, Sb (antimon), Bi (bizmut) ve bazıları, aynı zamanda elemanların çok B -grubu, - bir Cr (krom), Mn (manganez), Fe (demir), Zn (çinko), Cd (kadmiyum), ve diğerleri.

Biz, şimdi, aşağıdaki kimyasal reaksiyonlar amfoterik kimyasal element çinko (Zn) ispat:

1. Zn (OH) 2 (çinko hidroksit) + N2O5 (diazot pentoksit) = Zn (NO3) 2 (çinko nitrat) + H2O (su).
ZnO (çinko oksit) + 2HNO3 (nitrik asit) Zn (NO3) 2 (çinko nitrat) + H2O (su).

b) Zn (OH) 2 (çinko hidroksit) + Na2O (sodyum oksit) = Na2ZnO2 (sodyum dioksotsinkat) + H2O (su).
ZnO (çinko oksit) + 2NaOH (sodyum hidroksit) = Na2ZnO2 (sodyum dioksotsinkat) + H2O (su).

bileşiğin ikili özelliklere sahip eleman aşağıdaki oksidasyon varsa bu durumda, onun çift (amfoterik) özelliklerini en belirgin bir ara oksidasyon aşamasında gerçekleşir.

Örnek krom gibi (Cr). 3+, 2 + 6 +: Bu eleman, aşağıdaki oksidasyon durumları yer alır. asit - Y Cr + 2 temel özellikleri, ve Cr + 6 hakim ise üç temel ve asidik özellikleri olması durumunda, yaklaşık olarak eşit olarak ifade edilmiştir. İşte bu ifadeyi kanıtlamak reaksiyonlar şunlardır:

Cr + 2 CrSO4 → CRO (krom oksit + 2), Cr (OH) 2 →;
Cr + 3 Cr2O3'nun (krom oksit + 3), Cr → (OH) 3 (krom hidroksit) → KCrO2 veya krom sülfat Cr2 (SO4) 3;
Cr + 6 → CrO3 (krom oksit + 6), H2CrO4 → K2CrO4.

Çoğu durumda oksidasyon durumunda +3 kimyasal elementlerin amfoter oksitleri, meta biçiminde varolmaktadır. Örnek zikredilebilir: Alüminyum hidroksit oksit (kimyasal formül AIO (OH) ve demir metahidroksit (kimyasal FeO (OH) formülü) ...

Nasıl amfoter oksitler vardır?

1. bunların hazırlanması için en uygun yöntem, zayıf bir baz, amonyum hidroksit kullanılarak bir sulu çözelti, mesafede çöktürülmesidir. Örneğin:
AI (NO3) 3 (alüminyum nitrat) + 3 (H2OxNH3) (sulu amonyak çözeltisi hidrat) = Al (OH) 3 (amfoterik oksit) + 3NH4NO3 (reaksiyon ısı altında yirmi derece gerçekleştirilir).
AI (NO3) 3 (alüminyum nitrat) + 3 (H2OxNH3) (sulu amonyum hidroksit) = AIO (OH) (amfoterik oksit) + 3NH4NO3 + H2O (80 ° C'de gerçekleştirilen reaksiyonu)

fazla alkali durumunda, bu tür değişim reaksiyonunda , alüminyum hidroksit çökmez. - (alüminyum hidroksit anyonu) Al (OH) 3 (alüminyum hidroksit) + OH (fazla alkali) = [AI (OH) 4]: Bu alüminyum nedeniyle çift özelliklerinin anyon geçer olmasından kaynaklanmaktadır.

Bu tür bir reaksiyon örnekler:
AI (NO3) 3 (alüminyum nitrat) + 4NaOH (fazla sodyum hidroksit) = 3NaNO3 + Na (AI (OH) 4).
ZnSO4 (çinko sülfat) + 4NaOH (fazla sodyum hidroksit) = Na2SO4 + Na2 (Zn (OH) 4).

aynı zamanda oluşan tuzlar olan kompleks bileşikler. - ve bir (Zn (OH) 4) 2- (AI (OH) 4): Bu kompleks iyonları içerir. - sodyum tetragidroksoalyuminat, Na2 (Zn (OH) 4) - Sodyum tetragidroksotsinkat Na (Al (OH) 4): Bu yüzden tuzu olarak adlandırılan. Katı alkali ile, alüminyum veya çinko oksitlerin reaksiyon ürünleri farklı olarak adlandırılır: NaAlO2 - sodyum dioksoalyuminat ve Na2ZnO2 - sodyum dioksotsinkat.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.