Gıda ve içecekYemek tarifleri

Mantarlı Vejetaryen tarifleri arpa lapası

Ne kadar yararlı arpa irmik

arpa ve arpa - Arpa hububat iki tür üretti. ikinci üretim daha fazla lif ihtiva neden hiçbir zımpara tahıl olduğu, çok daha yararlıdır. arpa gibi tahıl işlemede filmlerin temizlenmiş ve ezilir. deposunda arpa dövülmüş Alış, sen paketi notu belirtilmemişse fark edebilirsiniz. Bu genellikle birbirine karıştırılır numaraları, bölünür gerçeği kaynaklanmaktadır. Ancak, piyasa küçük ve büyük kıç karşılayabilir. Bunlardan herhangi biri, çok yararlı, yüksek lif, nişasta ve vardır doymuş yağ asitleri. Özellikle değerli protein, buğday daha iyi vücut tarafından emilir arpa taneleri, kısmı - yüzde yüz.

arpa kabuksuz servis tabaklar

yeteri kadar elde edilen besin bileşeni ile bu gıdalar için, daha sonra ürün, ikinci ilk kaba (çorbası) ve (arpa pudingler, kekler, tahıl taneleri) için de kullanılabilir. Aynı zamanda birkaç kalori içerir. Bu nedenle, arpa irmik popüler ve diyetlerinde önerilen. Dolayı toksinlerin vücut temizlemek için özelliğine de gastrointestinal sistem hastalıklarında çok faydalıdır. tahılların decoctions kullanın. Ama bu ürünün ana yemek geleneksel lapası, elbette vardır. Ne yazık ki, bizim masada çok popüler değil. Tüm mesele oldukça kabul edilebilir değildir. reçete kullanılır değeri vardır arpa lapası. Ferahlatıcı tadı ilave malzemeyi seçmek önemlidir. Cook, örneğin, süt yemek tabanlı. Veya et veya sebze ile. Bu mevcut tüm ürünlerde bağlıdır. Önerilen tarifi arpa kullanın Mantarlı lapası. Bu makale basit ama tahıl pişirme aynı zamanda lezzetli vejetaryen şekilde bir tarif etmektedir.

Mantarlı Reçete arpa lapası

  1. bayi yeterince büyükse, o zaman 3-4 saat (gece olabilir) için bekletin.
  2. Tahliye ve su iki bardak hazır Körfezi temiz aşçı arpa irmik (1 su bardağı) kadar.
  3. Şu anda, bir soğan (ince doğranmış) ve petrol kadar bitkisel yağda bir havuç (rendelenmiş) yavru (2-3 tablo. Kaşık) göz alıcı turuncu renk değiştirir.
  4. Soyulmuş ve dilimlenmiş taze mantar - champignons (400 g), sebze kütlesinde dökün ve sıvı buharlaştırılarak (20-25 dakika) kadar orta ateşte pişirin oldu. Bu madde aynı zamanda (şişme su 1 saat içinde ön izin) dondurulmuş veya kurutulmuş formda da kullanılabilir.
  5. güveç karışımı kaputun altında daha sonra birkaç dakika ufalanan püresi, tuz koyun ve izin verin. çanak vejetaryen değilse, sen tereyağı bir çay kaşığı koyabilirsiniz.

tarifi özellikleri

Bazı arpa lapası tarifi değiştirebilir. Bu ön kaynar irmik için gerekli değildir. Sadece dökmek kızarmış mantar kaynar lapası ve sebze ve kısık ateşte çürümek bırakın. Tek fark, tutarlılık. Lapa ufalanan başaramazsan, bu yolda, daha kıvamlı olacaktır. gusto ile sağlık faydaları ile yiyin!

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.