SağlıkTıp

Irinli bademcik nedir?

Anjin (akut bademcik iltihabı) - akut enfeksiyon hastalığı, burun ve boğaz veya larinks lemfoid dokusunda tipik değişiklikler ile enflamatuar hastalık. Bademciklerin en sık gözlenen lezyon.

Patojenler - Farklı mikroplar ve virüsler, nadiren stafilokoklar, pnömokoklar, maya benzeri mantar ve diğerleri en yaygın Streptokok. anjin oluşumu grip virüsleri ve adenovirüsler önemli bir rol oynamaktadır. hastalığa yatkınlık faktörleri genel ve lokal soğutma ya da tam tersine, aşırı ısınma ve tozlu bir atmosfer, hipovitaminozu, bağışıklık indirdi ve bazen hasar bademcikler. Hastalık genellikle sonbahar ve ilkbahar mevsimlerinde, gelişir.

Enfeksiyon ekzo- (harici) ve (iç) endojen olabilir. Böylece transmisyonun iki olası verilme şekilleri: sindirim ve hava. Enfeksiyon genellikle hastalıklı anjin ile yakın temas içinde gerçekleşir. diş eti hastalıkları, diş çürükleri - enflamasyon ağız boşluğu veya yutak odaklarının mevcut olduğunda hastalık oluşabilir. Enfeksiyonun kaynağı da burun ve paranazal sinüslerin irinli iltihabıdır.

anjina yutma, titreme, ateş ve baş ağrısı keyifsizlik, genel bir halsizlik, ağrı olduğu zaman. Hastalık süresi anjin şeklinde bağlıdır, ancak ortalama 5-10 gün sürer.

En yaygın kaba (banal, sıradan) anjina. Bunlar akıntılı, foliküler irinli bademcik iltihabı, laküner tonsillit ve piyojenik apse sayılabilir.

Akıntılı anjin diğerlerine kıyasla en hafif klinik seyri, ancak çeşitli komplikasyonlar olabilir zaman. Bu zayıflık, tırmık göstermektedir , boğaz S kademeli boğaz görünür 38 sıcaklığının yükseltilmesi. Küçük çocuklar kusma olabilir. Bademciklerin ve palatin kemerlerin İşaretli kızarıklık.

Foliküler irinli bademcik nabolee şiddetli klinik tablo ile karakterize edilir. Akut hastalık başlangıcı ve 40 s için sıcaklığın yükseltilmesiyle karakterize edilmektedir. eklemlerde bir zayıflık, terleme, iştah kaybı, ağrı vardır. Ortam lenf düğümleri palpasyon büyük ölçüde büyütülmüş ve acı vericidir. İşaretli kızarıklık ve palatin badem, kemerler ve damak şişmesi. oldukça beyaz ve sarı küçük kabarcıklar halinde, köklerini iltihaplanmış Görülme. Laküner irinli bademcik hemen hemen aynı belirtiler olduğunu. Bu bademcikler tüm yüzeyini kaplayabilir birleştirme lokalize boşluklar ağızlarında sarımsı beyaz bir plak oluştuğunda. Bu saldırıları kolaylıkla kaldırılır. Bu iki koşullu angina bölünmesi, bunlar aynı zamanda mevcut olabilir çünkü.

Boğaz abse - bir irin, bademcik veya bitişik dokunun akut enflamasyon. Bu en sık tonsillit bir komplikasyonu daha önce açıklanmıştır. Çoğu zaman bu tek yönlü bir süreçtir. Görünüyor güçlü boğaz ağrısı yutma sırasında, çocuk keskin baş ağrısı, halsizlik, nasonnement, vücut ısısı 39 s, bol tükürük salgılamak için yükselir, orada alımı bile sıvı gıda reddeder. Büyük ölçüde bölgesel lenf düğümlerinin büyümüş ve palpasyonda ağrılı. Yumuşak damak hiperemik ve tek elle ödemli. bademcik hafifçe aşağıya hattının ortasında ve kaydırılır. Nedeniyle amigdala görüntülemek için yumuşak damağın şişmesi genellikle imkansızdır. yumuşak damak hareketi oldukça burun sıvı gıda sızıntıya neden olan, kısıtlı hale gelir. boğaz ağrısı tedavi edilmezse, 5-6 gün dokusunda bir apse oluşabilir - peritonsiller apse.

komplikasyonlar

Genellikle anjina tekrarlayan böbrek hastalıkları, karaciğer, menenjit, romatizmal ateş ve kalp hastalığı teşvik etmektedir. Akut larenjit - Yerel komplikasyonların orta kulak iltihabı, larinks ödemi, boyun apsesi, akut servikal lenfadenit, apse.

tedavi

Sıcak kullanarak durulama , potasyum permanganat, çözeltilerini furatsilina, soda, adaçayı ve papatya su (1 fincan 1stolovaya kaşık), antibiyotikler. gargara bilmiyor Küçük çocuklar, olabildiğince sık (her 0,5-1chas) olarak vermek limon, meyve suyu, ya da sadece ılık su ile çay içmek. tırmandığı oluşabilir çünkü boğaz, kontrendikedir yağlayın. Gıda, güçlendirilmiş olmalıdır, keskin çok soğuk veya sıcak yiyecek dışındadır. Bu süt, maden içeren aşırı alkol, yararlı bir şekilde alkali reaksiyonlu su. Tüm lenfadenit - gece boyunda bir sıcak kompres, bu alkol ve sıcak sosları gün (2 kısım su içinde seyreltilmiş 1 kısım alkol) en iyisidir. Buhar teneffüs yapmak mümkündür. İlaçlar patojen ve kesinlikle bireysel olarak anjin niteliğine bağlı olarak kullanılmalıdır.

çocuklarda irinli bademcik, tedavi

Şiddetli zehirlenme olarak mutlaka mevcut tarafından atanan irinli tonsillit Antibiyotikler. Çoğu zaman, penisilinler ve bunu alerjiniz varsa - antibiyotikler eritromisin serisi, sefalosporin, tetrasiklin veya kloramfenikol. antibiyotikler (dysbacteriosis önlenmesi için) bağırsak mikroflorası normalleştirmek için çocuklarının multivitaminler ve uyuşturucu vermek gerekli olduğunda.

Çocuklar gribi karşı çok hassastır, bu yüzden hasta çocuk ıslak temizleme ve havalandırma yürütmek için sık sık gerekli diğer çocuklardan ayrı bir odada, olmalıdır. Kaynatın veya yarı kaynatmak için gerekli ayrı bir kase, tahsis etmek gereklidir. Tamamen başka çocuklarla teması engellemek için gereklidir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.