SağlıkTıp

Akademisyen Petrovskiy Boris Vasilevich: biyografi, tıp katkı

Gelecek cerrah ve bilim adamı Petrovskiy Boris Vasilevich Yessentuki içinde 27 Haziran 1908 doğdu. Babası bir doktordu - sağlık meslek bir aile geleneğidir. Kısa bir süre Devrimden önce, Peter Kislovodsk taşındı. Boris sonra, orada liseden mezun yerel bir dezenfektan dezenfeksiyon istasyonunda çalışmaya başladı. Buna ek olarak, o kestirme, defter tutma ve sıhhi iş kursundan mezun.

formasyon

Son olarak, uzun bir hazırlıktan sonra Petrovskiy B. V. Tıp Fakültesi tarafından Moskova Devlet Üniversitesi'ne girdi. Moskova Devlet Üniversitesi, o 1930 yılında diplomasını aldı. lise öğrencilerine okuyan için neden düzenli ziyaretler olduğu ameliyattan bir uzmanlık, seçme ederken anatomik tiyatro, onun tekniğini mükemmel ve aynı zamanda fizyolojisini okudu. MSU kendilerini ifade yollarını sunar. Onun gençlik yıllarında Birçoğu Petrovskiy Boris Vasilevich aldı. Başarmak, kısacası, Tıptaki gelişmeler sınırlı değildir. Öğrenci Enstitüsü sendika komitesi başkanı olmak kamusal yaşamda aktif olarak yer aldı. Buna ek olarak, o satranç tahtası başına çok fazla zaman geçirdi. Peter gelecekteki dünya şampiyonu ve büyükusta Mihailom Botvinnikom ile oynadı. Düzenli yürüyüş ve Komsomol faaliyetlerinin her türlü bulundu.

Pirogovke transfer gelecek cerrahın üst düzey kursların başından beri. İşte orada en iyi tıbbi Sovyet aydının inceledi. Petrovsky Ben yeni bir hayat aşaması başladı. O teoriden pratiğe geçiş eşlik etti. Ayrıntılı teoriyi Gone - gerçek hastalar üzerinde deneyim kazanma zamanıdır. Şimdi öğrenci sadece düzenli eziyet etmek gerekliydi, fakat o insanların becerileri, runningaway tedavi edilecek.

Aynı zamanda geleceğin ana öğretmenlerden biri ünlü bir akademisyen Nikolai Burdenko haline gelmiştir. Petrovsky, Dersler insanların sağlık komiseri ve Profesör Nikolai Semashko okundu. O öğrencilere en önemli ve yararlı bilgi verdi ve öğrencilerin kendilerini maddi ve nazik bir eğilim onun virtüözü ustalığı onu severim. korkunç salgın ve bunların önlenmesi ile mücadele hakkında konuşurken kendi hayatından örneklerle ilgili Semashko. Bir keresinde tutuklama onu kurtardı Bolşevik ve Lenin'in sürgünde hayatı hakkında hikayeler paylaştı. Üniversite Petrovskiy Boris Vasilevich kaldığınız son aşamada onun ilk bağımsız operasyonunu tamamladı.

Bilimsel bir kariyer başlangıcı

mezuniyet isteyen doktor ve bir buçuk yıl sonra Podolsk ilçe hastanesinde cerrah olarak çalıştı. Genç uzman bir kavşakta oldu. O Sağlık Örgütü, endüstriyel sanitasyon yapmak, ama sonunda ameliyatla geleceğini bağlantılı olabilir.

Petrovskiy Boris Vasilevich akademik kariyerine başladı 1932 yılında Onkoloji Moskova Enstitüsü'nde araştırmacı olarak atandı. Onun amiri Profesör Petr Gertsen oldu. Petrovskiy B.V. üstün araştırma yeteneğini gösterdi. O kanser ve meme kanseri tedavisi teorisinin fenomeni okudu. Ayrıca cerrah Transfüzyon konulara fazla zaman ayırdı. İlk bilimsel makale 1937 yılında yayınladı. O dergi "cerrah" ta ve kanserin cerrahi tedavi umutları adanmıştı.

Sonra Petrovskiy Boris Vasilevich kan nakli üzerine tezini savundu ve tıbbi bilimler aday oldu. 1948 yılında bu çalışma işlenmiş formda bir monografi olarak yayınlandı edilir. Ama sonra bir doktor kan nakli konusunda ilgi korudu. O transfüzyon yöntemlerini, hem de insan vücudu üzerindeki etkisini inceledi.

aile

Hatta Onkoloji Enstitüsü'nde onun gelecekteki ailesini Petrovskiy Boris Vasilevich belirlenen bundan sonra bir toplantı vardı. Deneysel laboratuvarlarından biri bir çalışanı - Kişisel yaşam bilimci Ekaterina Timofeeva ile ilişkiliydi. 1933 yılında, çifti bir düğün oynadı ve 1936 yılında bir kızı Marina vardı. o zaman anne enstitü tamamlıyordu, böylece aile bir işe dadı ile bir süre yaşadı. Petrovsky ve eşi serbest zamanda onlar uyumak için eve geldiğinde onlar sadece akşam geç görebilsin diye küçüktü.

Marina neşeli ve canlı bir çocuktu. Yaz için tatil aile küçük Rodina Borisa Vasilevicha vardı Kislovodsk, güneyindeki için ayrıldı. Eşi ve kızı da Catherine'in anne yaşadığı Vyazma, dinlenerek gitti. 1937 yılında, 49 yaşındayken o anne Petrovskogo Lidiya Petrovna vefat etti.

ön,

kimin biyografi dramatik anlarla dolu olduğunu Petrovskiy Boris Vasilevich, kısa bir süre Doçent unvanı aldıktan sonra Finlandiya ile Kış Savaşı sırasında Kızıl Ordu alan hastanelerde çalışmaya başladı. Karelian Isthmus üzerine sol, yaralı ve sakat birçok ameliyat etti. Bu deneyim Nazi Almanyası ile yaklaşan çatışma koşullarında çok önemliydi.

Büyük Vatanseverlik Savaşı başlangıcı saatinde anlamıyla çalışan birkaç yıldır Petrovsky yaptı. Değerli hekim orduda tahliye hastanelerin lider cerrah oldum. Medic operasyonlar yüzlerce yürütülen ve çalışanların çok büyük sayıda çalışmalarını denetledi. 1944 yılında atandı kıdemli öğretim Leningrad Askeri Tıp Akademisi Cerrahi Bölümünde. Savaş sırasında, kan transfüzyonu ekipmanları B. V. Petrovsky tarafından teklif edildi, hangi yükseltildi. kişi en azından bu nedenle büyük ilaç katkı. Onun sayesinde, kan yönteminin tanıtılması torasik aort ve karotid artere test edilmiştir.

askeri tecrübesi Genelleme

Askeri deneyim ülke genelinde kendi alanlarında Boris Petrovsky iyi uzmanlarından biri yaptı. Ekim 1945 yılında Klinik ve Deneysel Cerrahi Enstitüsü, SSCB Bilimler Akademisi kısmında araştırma müdür yardımcısı oldu. Barış gelişi Petrovskiy Boris Vasilevich tarafından gerçekleştirilmiştir bilimsel çalışmaları, kaldığı yerden devam ediyor bulunmaktadır. Başarılar bilim adamı doktora tezi için temel 1947 yılında savundu kurdu. Bu cerrahi tedavi adanmış ateşli silah yaralanmasının vasküler sistem.

Peter konuda önemli yerli uzmanlardan biri olduğu için, o 19. hacminin icra editörü atandı "Büyük Vatanseverlik Savaşı Sovyetler Tıp Experience." Bu devasa eser Hükümeti tarafından yayımlandı. Büyük epidemiyolog ve klinisyen - Her birim editör oldu. Tabii ki bu liste oraya ve Petrovskiy Boris Vasilevich olamazdı. Doktor dikkatle sonunda bir kitap yazmış yazarların ekibi seçildi. Anahtar bölümler baskı cerrah gitti.

sesini çizim üzerindeki çalışmalar dört yıl sürdü. malzemenin bir kısmı kişisel deneyim Petrovsky dayanıyordu - bu savaş sırasında hastanede çekilen birçok fotoğraf yayında dahil. Birlikte olan yazarlar araştırmacı ekibi gözden geçirilir ve yaklaşık bir milyon farklı geçmişleri incelendi. Bunlar Leningrad Askeri Tıp Müzesi'nde korundu. 19. hacminin kuzey başkentinde çalışarak, Peter kendi ailesi ile ayrılık zorunda kaldı, son zamanlarda Moskova tahliye döndü. Bir kitap oluştur delikli kartları ve tablolardaki verilerin geniş bir dizi bir karşılaştırması indi. Ayrıca, ilk kez için formüle edilmiştir ve karmaşık işlemler için teknikler sistematik, yazar olan Boris Vasilevich Petrovsky idi. Cerrah Yazdığı biliyordu - ön, o 800 hakkında onlara açtı, ve hepsi kurşun yarası ile ilgili idi.

Macaristan'da

Savaştan sonra, bilim adamı Moskova, Leningrad, Budapeşte üniversitelerde dersler verdi. Macaristan Halk Cumhuriyeti, Sovyet hükümetinin kararına göre gitti. 1951 iki yıllık - 1949 yılında Petrovsky Budapeşte Üniversitesi. Tıp Fakültesi Cerrahi Kliniği'nde başkanı. Macar yetkililer yardım Moskova istedi. Yeni sosyalist devlet tıp alanında, bir dost ülkede sıfırdan uzmanları ilk nesil hazırlamak zorunda iyi Sovyet cerrah gönderildi.

Sonra Petrovsky, ilk kez savaş ülkeyi terk etmek uzun süre kaldı sonra. Macaristan ve Sovyetler Birliği ilişkilerinin güçlenmesi talimatları ve önemi sorumluluğunu anlaşıldığı gibi Tabii ki, o, hükümetin önerisini geri çeviremezdim. anılarında çok ünlü cerrah "ön" bir daha gezi ile Budapeşte gezisi karşılaştırdı. Macaristan'da Petrovsky kendi göğüs cerrahisi, travmatoloji servisi, kan nakli ve onkoloji vardı nedeniyle. ülke liyakat emek uzmanı üzerinde değerlendirilir. cerrah "Fazilet" Bir devlet düzeni verildi ve Macar Bilimler Akademisi onursal üyelerinden biri seçildi. 1967 yılında Petrovsky Budapeşte Üniversitesi fahri doktora yaptı.

Bir kez Macaristan'da Politbüro üyesi geldi Kliment Voroshilov. O TBMM'de bir sunum yapmak zorunda kaldı. Ancak, Sovyet memur ağır hasta. Doktorun tanısı ile anlaşmak ve Petrovskiy Boris Vasilevich yapılan bir araştırmaya onları ikna etmedi. Eski Halk Komiseri düzenli "Pravda" gazetesinde Fotoğraf - Komünist Partisi üyelerinden biriydi. Ama Peter gazetelerde ve bizzat olmadığını biliyordum. Hatta 20-ler. Moskova Devlet Üniversitesi Voroshilov yaptığı çalışmalar sırasında sık sık öğrencilerle buluştu. 1950 yılında Macaristan'da Peter Klimentu Efremovichu tanısı koymak - bağırsak parezisine.

akademi üyesi

1951 yılında Eve döndükten sonra Boris cerrahi fakultetnoy departmanı başlı Pirogov, adını Moskova Tıp Enstitüsü'nde çalışmaya başladı. Beş yıl boyunca bir öğretmen olarak kaldı. cerrahlar ve anestezist - Ayrıca 1951 yılında Boris Petrovsky iki uluslararası kongre katıldı.

1953'ten 1965. O SSCB Sağlık Bakanlığı Dördüncü Esas Bölümü'nde baş cerrah olarak görev yaptı. 1957 yılında bir akademisyen oldu. kimin biyografi doktor örneğidir, bir ömür boyu neden tüm zamanını ayırdığı Petrovskiy Boris Vasilevich, haklı Klinik ve Deneysel Cerrahi All-Union Bilimsel Araştırma Enstitüsü müdürü oldu.

Bilim adamı sayısız ödül ve ödül aldı. Yani, 1953 yılında, SSCB Tıp Bilimleri Akademisi ona kalp ve yemek borusu kanseri tedavisi cerrahi yöntemler üzerinde Burdenko monografi ötürü verdi. Anesteziyoloji ve reanimasyon - Buna ek olarak, bilim adamı ısrarla yeni alanlara yatırım yapma ihtiyacı söz etti. Zaman haklı olduğunu kanıtlamıştır - Bilgi mesleği bütün tıbbi pratikte önemli bir parçası haline gelmiştir. 1967 yılında, Peter azot oksit kullanımında deneyimini özetlenebilir monografi "Tıbbi anestezi" yayınladı.

Sağlık Bakanı

1965 yılında Sovyetler Birliği, bir insan böbreği ilk başarılı nakli yapıldı. Bu işlem Petrovskiy B. V. cerrah biyografi "birincisi" kelimesini ekleyebileceğiniz başarıları doluydu yürütülmüştür - bu yüzden sorunsuz mekanik sabitleme ile ilk protez mitral kalp kapakçığı olduğunu. Ayrıca 1965 yılında, 15 yıl boyunca bu konumda yapılmış olan SSCB Sağlık Bakanlığı başkanı oldu - 1980 yılına kadar.

Yeni açmadan önce yazı Peter Leonid Brezhnev ile bir araya gelerek tezler yerli tıp temel sorunları anlattı. Sovyet halk sağlığı sağlık merkezleri ve hastanelerin fakir malzeme tabanından acı. Ciddi bir sakınca, yapmaktadır ve enfeksiyon kontrolü ile bağlantılı komplikasyonları önlemek için mümkün olduğu nedeniyle bazen olan tıbbi malzeme ve ekipmanlar, eksikliği vardı. Yeni bakana savaşmak zorunda bu ve diğer birçok eksiklikleri tüm beraberdir.

ofis Petrovskiy B. V. (cerrah, bilim adamı ve iyi bir organizatör) 15 yılda oluşturulması ve bu önemli sektörün büyük projelerin uygulanmasında katıldı. Özellikle dikkat Yabancı Ülkelerde Bakanı ile işbirliği ödenir. , Yeni teknolojileri tanıtmak uzman çok sayıda fırsat vermek için yardımcı profesyonel rehber Genişleme yeni tıp biliminin gelişmesine ivme kazandırmak üzere, yabancı tecrübesi tanıma, vb. D. Altında Boris Petrovsky Finlandiya, Fransa, ABD, İsveç, İngiltere, İtalya, Japonya ile bilimsel bilgi alışverişini yürütülen , Kanada ve diğer ülkeler. sözleşmeler, işbirliği programları ve diğer önemli belgelerin Koordinasyon Sağlık Bakanlığı ve lideri üzerinden doğrudan geçti.

çabaları yeni inşa edilmiş multidisipliner uzman ve tıbbi araştırma kurumlarının Borisa Petrovskogo onlarca sayesinde. Bakan gastroenteroloji, grip, göğüs hastalıkları, göz hastalıkları, doku ve organların nakli çalışma için enstitü kurulması başlattı. Ülke çapında yeni klinikler ve hastaneler açmak için. Halk sağlığı kurumlarının modern bina tasarımı için planlar vardı. Altında düzeni için seçenek düşündüğünü özel bir komisyon Bakanlığı, yaratıldı. Bölgesel, ilçe Yeni hepsi birlik projesi, çocuk, psikiyatri hastaneleri, ambulans istasyonları tarafından onaylanmıştır doğumevlerinde, poliklinikler, sağlık ve hijyen denetimi. Aynı zamanda eğitim reformu geçti. tıp fakültelerinde, yeni uzmanlık olarak. Her şey kalifiye personel yeterli sayıda vardı büyük bir ülkeye yapıldı.

1966 yılında Sovyetler Birliği ilk kez tıbbi işçinin bayramını kutladılar. Konuyla ilgili ana tören toplantı Sütunlu Salonda gerçekleştirildi. Boris Petrovsky etkinlikte Sovyet halk sağlığı gelişimini, hem de bakış açıları ve hedefleri özetlenmiştir kısaca ana raporunu okudu. İlginç bir şekilde, tıbbi memurun Günü diğer uzmanlık için bir model haline gelmiştir. Benzetme, öğretmen profesyonel tatil ona göründü, vb. D.

Bilimsel Okulu Petrovsky

Savaş sonrası yıllarda, Sovyetler Birliği'nde tıp birçok yeni teorik okullar. Bunlar tıbbi uygulamaların belirli yönünü geliştirmek uzmanlardan oluşan bir grup vardı. Bu okullardan birinin patrik kendisi Petrovskiy Boris Vasilevich oldu. Sovyetler Birliği Sağlık Bakanı Onkoloji Enstitüsü'nde çalışmış genç bir cerrah olarak, bu ortakları bir ekip kendi almak için ne kadar önemli fark etti.

yeni bir tıbbi yönü oluşturmak için: özel okul ona büyük çaplı bir fikir yürütmek için gerekliydi. Bu rekonstrüktif cerrahi oldu. O bir anahtar ilkesi vardı - ampute ve organlara ve dokulara mümkün olduğunca az kesilecek. Okul onların cerrahlar tutulması metal ve plastikten yapılmış yapay implantların kullanmak için başvurdu. Bunlarla doku ve organ nakilleri ile değiştirildi. Petrovsky, korumak ve bu fikri savunmak, tanınmış bir uzman haline geldi.

Bilim adamı çalışanlarının ve onların teorik okul üyelerinin galaksiyi büyümeye başardı. Moskova Tıp at Boris Petrovsky Hastanesi Cerrahi Bölümü yaptılar fikirlerini yaymak için önemli bir platform Sechenov'un adını Enstitüsü, 1956 yılından beri - o otuz yıldan yöneldi. Burası ülkenin yönünün en tanınmış ve saygın eğitim kurumlarından biri haline gelmiştir.

Teorisyen ve pratisyen

1960 yılında, Boris Petrovsky ve meslektaşlarının üç Lenin Ödülü verildi. Büyük gemiler ve kalpte geliştirilmesi ve yeni operasyonların uygulanması için yapılan Cerrahlar. Sovyetler Birliği Sağlık Bakanı olmadan önce, Boris'in kendi örnek doktorlar keşfetmek ve hastalıklar önce ölümcül görünüyordu hastaların yeni tedavi yöntemleri uygulayabilirsiniz kanıtlıyor. Bir kez hükümette, bilim adamı yeni bir sorun ile karşı karşıya. Şimdi ülke genelinde tıp sorumluydu. Cerrah sürekli VI Yüksek Konseyi yardımcısı seçildi olması, - X convocations açıkça faaliyetlerinin etkinliğini göstermiştir.

1942 yılında, bilim adamı SBKP'yi (b) girdi. 1966 yılında, parti SBKP Merkez Komitesi yeni bir aday üyesi vardır. Onlar Akademisyen Petrovskiy B. V. 1981 yılına kadar bu statüyü muhafaza oldu. Ayrıca, 1966 yılında - 1981 yıl. O SSCB Yüksek Sovyeti bir yardımcısı oldu. Ünlü cerrah hayatının çoğu o 96 yaşındayken 2004 yılında öldü Moskova'da yaşadı. O Novodevichy mezarlığında toprağa verildi.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.