Haberler ve ToplumÇevre

BTR-80: özellikler ve çalışma

Yeni BTR-82'nin piyasaya sürülmesine rağmen, BTR-80 , Rus ordusunda en popüler zırhlı personel taşıyıcısıdır. Bu tekerlekli araç, daha önceki askeri çatışmaların deneyimini dikkate alarak oluşturulmuştur. BTR-80, hızla hız kazanıyor, küçük su engellerini artırıyor, silahlar, motor ve mürettebat için zırh gibi iyi çapraz ülke özellikleri var. Ayrıca yangın söndürme ekipmanları ve radyasyondan korunma da var - bu da modern silahların yeteneklerine bir haraç. Makinenin asıl görevi savaş alanına birliklerin hızlı bir şekilde gönderilmesi ve kapak sağlanmasıdır. Savunma organizasyonu söz konusu olduğunda, zırhlı bir personel taşıyıcısı yere açılmış ve makineli tüfekli bir kulübe bir hap kutusuna dönüşmüştür.

Hangi birliklerin uygulandığını

APC'nin kapsamı oldukça geniş. BTR-80'den bahsedecek olursak, teknik özellikler bu taşımacılığın çeşitli birliklerde kullanılmasına izin verir. Motorlu tüfekler tarafından çoğunlukla kullanılır. Herhangi bir taktik ders kitabında, çeşitli durumlarda motorlu tüfek ve üç zırhlı personel taşıyıcılar tarafından savaş planları bulabilirsiniz.

Yüksek hız ve açıklık, BTR-80'i iniş birimleri için ideal bir teknik yapar. Su engellerini zorlama kabiliyeti ve amfibi gemilerin ulaşım imkânı deniz operasyonlarında kullanılmasına izin verir. Sekiz tekerlekli teknoloji rampa üzerinden doğrudan suyun içine geçer, topçu kapağının altında birkaç dakika içinde kıyıya ulaşır ve araziye fırtınaya başlar ve zırhın altında "kara bereler" bekler.

Bir APC'nin inişe geçmesinden hemen sonra uçaktan araçları boşaltmak mümkündür, hemen savaşa girer. Modern paraşüt sistemleri, tanklar ve zırhlı personel taşıyıcılarını mürettebatla aynı anda atmalarına izin verir ve insanlar için minimum risk oluşturur.

Rusya'ya ek olarak BTR-80, BDT ülkeleri, Estonya, Türkiye vb. Ülkelerde de aktif olarak kullanılmaktadır.

Askeri zafer mekanları

1976'dan beri Sovyetler Birliği'nde ana zırhlı personel taşıyıcı BTR-70'di - araba kötü değil, ancak selefi - BTR-60PB'nin kusurlarını devraldı. Büyük bir yakıt tüketimi, yetersiz tasarlanmış iniş ve iniş sistemi, güvenilmez bir enerji santrali vardı. 80'lerin başında, Gorky Automobile Plant'in tasarım bürosu, özellikleri çeşitli koşullarda kullanılmasına izin veren yeni bir zırhlı personel taşıyıcısı - BTR-80'i tasarladı. Yeni teknoloji, 1980'lerin sonlarından beri SSCB ve BDT arasındaki tüm askeri anlaşmazlıkların yollarını aşan sıkı çalışma ile ün kazandı: Moldova, Tacikistan, Çeçenya, Dağlık Karabağ vb.

Kuzey Kafkasya'daki savaşlarda ana araç olarak BTR-80 kullanıldı. Lander, doğrudan taşıyıcının çatısına çıktı. Askeri bir karşılaşmanın gerçekleşmesi durumunda askerler atladı ve zırhlı tarafların arkasına saklandılar.

Yabancılar için, Rus askeri yalnızca Kalaşnikof saldırı tüfeği ile değil, aynı zamanda BTR-80 ile de ilişkilidir. Teknik özellikler, terörle mücadele operasyonlarında teknolojiyi etkin bir şekilde kullanmayı mümkün kılmaktadır. Bu, Rus ordusunda en popüler tekerlekli taşıt, BTR-80'e dayalı modifikasyonlar saldırı birimleri, iletişim birimleri, topçu silahları ve ayrıca bir mobil tıbbi merkezi olarak kullanılıyor.

görünüm

Çoğu savaş aracı, BTR-80 ile yaklaşık olarak aynı görünüme sahiptir. Aşağıdaki fotoğraf daha iyi bilgi algılaması içindir. Gövde zırhlı çelikten yapılmış, sağlam ve güvenilir şekilde kaynak yapılmaktadır. Ana unsur yayı, yem, yan, çatı ve taban oluşturmaktadır. Traktörün tamamı bir menhol koleksiyonu vardır: yaydaki vinç için ayrıca HVF için menholler, sürücü ve komuta manevraları, savaş bölmesi ve santralin üzerindeki kapak bulunmaktadır. Ayrıca önde dalga kalkanı var.

Kule kesik koni şeklindedir ve çift makineli tüfeklerin montajı için embrasürlere sahiptir. Zırhlı çelikten kaynak yapılır.

BTR-80. Kullanım kılavuzu

Zırhlı personel taşıyıcısı geleneksel bir araba gibi çalışır, direksiyon, pedallar ve vites kolu vardır. Yeni modellerde otomatik şanzıman bile var. Sürücü incelemesi yetmiyor, ancak yarış arabası değil. Önemli olan, ileride olan her şeyi görmektir, ancak yan taraftan, BTR-80'in kütlesi ve gücü ile farkına bile varmayacaktır. Tırtıl teknolojisi kadar bu kadar geçersizliği yoktur, ancak düz arazilerdeki savaşlarda vazgeçilmezdir. Birliklerin hızlı hareketi, doğru noktalarda sayısal ve yangın üstünlüğü yaratacaktır. Sokak ve şehrin parçalarını engelleyin, nehri zorlayın, makineli tüfek ateşiyle düşman piyade basın - BTR-80 tam olarak bu gibi görevleri yerine getirmek için tasarlanmıştır.

Motorun teknik değişiklikleri

1980'lerde, Gorky Otomobil Fabrikası tasarımcılarına, BTR-70'in eksikliklerini ortadan kaldıran bir zırhlı personel taşıyıcısı yaratma görevi verildi. BTR-80 cihazı öncekinden çok farklı. Her şeyden önce, iki karbüratörlü motor yerine KamAZ kameralardan bir dizel - 4 zamanlı 8 silindirli sıvı soğutmalı dizel motor teslim edildi. Böyle bir motorun patlaması daha az ve hacmi önceki modelinden% 30 daha yüksek. Gücü artırmak için bir turbo şarj cihazı takılmıştır. Sonuç olarak, BTR-80'in 260 beygir gücü var, 100 km / s hızlanıyor. Bu ideal şartlarda. Otoyolda - 80 km / saat, toprak yolda - 20 ila 40 km / s. Su engellerini 9 km / s'lik bir hızda zorlayabilir.

Bir motor kullanımı sürüklendi ve diğer değişiklikler. Şanzımanda, hidrolik bir tahrik ile kuru bir sürtünme çift diskli kavrama yoluyla mekanik kuvvet, 5 vitesli şanzımana beslenir. İlki dışındaki tüm yayınlar senkronizatörler ile donatılmıştır.

Diferansiyel kilidi ile geçersizliği arttırma

BTR-80'in diferansiyeli, BTR-70'e kıyasla geliştirildi. Şanzımandan an iki aşamalı bir dağıtıcısına aktarılır. Diferansiyel dağılım iki akış halinde gerçekleştirilir: BTR-80'in birinci ve üçüncü dördüncü köprüleri. Akslar arası diferansiyel kilidi zorlanır, şiddetli yol koşullarında çalışır. Aynı zamanda, alt aks ve diferansiyel kilidi , ön akslar açıldığında oluşabilir. Aşırı yüklenme esnasında servis ömrünü uzatmak ve kırılmaları önlemek için, transfer tezgahında sınırlama torkunu sınırlayan bir transfer kavraması sağlanmıştır.

Canlılık BTR-80

Zırhlı personel taşıyıcının ayarlanabilir basınca sahip kurşun geçirmez lastikler var. Sonuçta, hareketliliğe, bu tekniğin savaş alanında ne kadar yaşayacağına bağlı. BTR-80 cihazı bir veya iki tekerleğin arızalanması durmayacak şekildedir. Tank karşıtı mayınların bile teknik özellikleri, patlamanın enerjisinin tek bir jene zarar vereceği ve bu modelin zırhsız araçlarının hiç de felâket olmadığı şekildedir.

Mürettebatın korunmasını sağlamak için arzu edilir, ancak zırh ne kadar kalın, o kadar ağır otomobil ve daha yavaş hareket eder. Tanım BTR-80, BTR-70'in özelliklerini tanımanıza izin verir, görünümdeki farklılıklar özellikle askeri teçhizata sökmeyen kişiler için önemsizdir. BTR-80 gövdesi daha uzun ve zırh biraz geliştirilmiş. Bu durumda dahi, kütle yüzde 18 oranında arttı - 13.600 kilograma kadar. Yürüteçteki ve motordaki değişiklikler nedeniyle hareketlilik aynı kaldı. Dizel motor sayesinde güç rezervi, otoyol boyunca 600 km'ye yükseldi.

Mürettebattan dolayı teknolojinin ateş gücünü arttırdı. Gövdenin kenarlarındaki atış bağlantı noktaları ön yarımküresel yönde konuşlandırıldı ve komutanın ateşe açılmasına izin veren bir emprasyon ortaya çıktı.

Suyun hareketi

Amfibiyen araba, BTR-80'deki gibi burunlu burun tarafından kolayca ayırt edilebilir. Yukarıdaki fotoğraf gemiden iniş işlemini göstermektedir. Arka planda ikinci bir araba yüzmekte ve ilki de zaten karaya tırmandı. Su engelini geçerken BTR-80'in çalışması basittir. İnşaatta, kıç tarafında yer alan, eksenel bir pompaya sahip bir su topu vardır. Su üzerindeki hareketi kontrol etmek bir tekerlek vasıtasıyla yapılır. Karada ve suda hareket eden iki ön köprüye ilaveten su dümenlerini ve sönümleyiciyi çevirmeye yardımcı olursunuz. Zırhlı personel taşıyıcı - araç ağırdır ve hidrolik direksiyon olmadan yoktu.

Başlangıçta, BTR-80 bir su topu olmaksızın tasarlanmıştı, ancak donanmanın komutası, gemilerden iniş yapabilen ve deniz kuvvetlerinin ihtiyaçlarına göre uyarlanmış bir makineye ihtiyaç duydu. Deniz Piyadelerinin alt bölümleri - saldırı birimlerinden komuta muhaberatlarına - hepsi BTR-80'de oturuyor.

Ekipman BTR-80

BTR-70'in teknik özellikleri modern savaş şartlarına uyum sağlamak için genişletilmelidir. BTR-80'de dikey açı 60 derece olan bir makineli tüfek makinesi BPU-1 kuruldu. Optik görüş 1PZ-2 ile birleştiğinde, uçaksavar ateşini taşımanıza izin verir. Filmlerden bir ninja gibi, BTR-80 bir duman perdesi oluşturabilir ve gizleyebilir: Bunun için, altı alçak rüzgar tüneli olan çatıda bir 902B sistemi kuruldu.

Başlangıçta zırhlı personel taşıyıcı, selefi gibi PKT ile eşleştirilmiş bir CPVT ile silahlandırıldı.

Bu tekniğin oluşturulması sırasında, Afganistan uygulamanın temel test alanıydı, buna rağmen tasarımcılar soğuk iklim koşullarında savaşmaya başladı. -5 ile -25 ° C arasındaki bir sıcaklıkta, bir elektro parlatma cihazı prensibine göre düzenlenmiş bir ön ısıtıcı sağlanır. Motor ısındığında dizel motorun yanmasıyla bir alev oluşur ve bu da sıcaklığı yükseltir.

Başlangıçta, BTR'deki radyo istasyonu P-123, daha yeni ve daha etkili bir R-163-50U ile değiştirildi.

Otomatik top ile BTR-80

1994 yılında zırhlı personel taşıyıcı BTR-80A hizmete girdi. İniş aracı, ilk önce 300 mermi mühimmat olan 30 milimetre otomatik tabanca 2A72 ile donatılmıştır. Böyle bir top, piyade ve iniş dövüş araçlarında olduğu gibi, helikopterler Ka-50, Ka-52 ve Mi-28 üzerinde de kullanılmaktadır. 120 mm'lik tank zırhı böyle bir top BTR-80'den sekiz kabuğun bir çizgisinden geçebilir.

Yeni kuleye ait teknik özellikler, 70 dereceye kadar geniş bir açıyla hedefleri vuruyor. Vuruş menzili 4 km'ye kadar. Silahla birlikte, 2.62 kartuş ile 7.62'lik aynı PKT eşleştirildi. Tüm silahlar yaşanabilir bölmenin dışında bulunmaktadır, böylece itici gazlar binaya girmezler. Gece çekimler için gece görüşünün görülebilmesi TPN-3-42 "Kristall" kuruldu, amaçlanan çekim menzili 900 m'ye kadar çıktı.

BTR-80'in diğer modifikasyonları

Zırhlı personel taşıyıcının özellikleri daha da gelişmesine izin vermektedir. İç birliklerin ihtiyaçları için, atomik bir top yerine 14.5 mm'lik KPVT'ye sahip olan BTR-80S geliştirildi. OGNAZ birimlerinin fotoğrafları daima bu tekniği göstermektedir.

BTR-80M, Gorky Otomobil Fabrikasındaki bir yangın sonrasında geliştirildi. Üretim ve ekipmanın bir yıldan az bir sürede restore edileceğini kimse tahmin etmedi, bu yüzden daha zayıf bir motor YaMZ-238 kullandık, ancak lastikler KI-128 zarar görmeye karşı daha dirençli.

Arazi komuta yazıları için, komuta ve personel makinelerinin çeşitli çeşitleri geliştirildi, örneğin ek bir iletişim cihazı ile donatılmış BTR-80K. Silah yerine büyük antenleri olan topçu kontrol ve haberleşme kurma makineleri de kuruldu. 120 mm'lik bir tabancayla kendinden tahrikli bir kahraman bile var.

Kümülatif antitank füzeler zırhlı araçlar için gerçek bir felaket. Sonuç olarak, zırhlı araçlar da büyük kalibreli mermilere karşı koruyan kafesli ekranlarla donatılmışlardır. BTR-80'de dinamik korumanın kurulması konusunda deneyimlidir ve şasi T-72'den kalkanlarla kaplıdır.

BTR-80'e dayanan değişiklikler diğer ülkelerde yaratılıyor.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.