Haberler ve ToplumÇevre

Mars'a seferler. Mars'a ilk sefer

Kozmos herzaman insanlığı işaret etti, insanlar yıldızın tepelerini fethetmeye ve Göksel uçurumun gizlediğini bulmaya çalıştı. Ay'ın tüm dünyadaki büyük ilerlemeyi ilan eden ilk adımları vardı. Her ülke, özellikle tarihte üzülmesini sağlayacak, anlamlı bir keşif yapmaya çalışıyor. Bununla birlikte, bilimsel başarı düzeyleri ve modern teknik ekipman, uzak ve gizemli gök cisimciklerinin ele geçirilmesine izin vermemektedir. Mars'ta keşif teorisi kaç kez uygulanıyor, şu an uygulamada şu anda çok zor. Ancak bilim adamları, önümüzdeki on yılda birinin ayağı kırmızı gezegene ayak basacağına inanıyor. Ve bizi bekleyen sürprizlerin kim bilir. Dünya dışı yaşama sahip olma umudu birçok aklı heyecanlandırıyor.

Mars'a yapılacak bir insanlı seferi bir gün gerçekleşecek. Günümüzde bilim adamları tarafından belirlenen yaklaşık koşullar bile bilinmektedir.

Uçuş perspektifi

Bugün Mars'a yapılan sefer 2017'de planlanıyor, ancak bunun olup olmayacağı bilinmiyor. Bu tarih, şu anda Dünya'nın yörüngesinin Mars'ın yörüngesine mümkün olduğunca yakın olacağı gerçeğinden kaynaklanıyor. Uçuş iki ya da iki buçuk yıl sürecek. Geminin kütlesi yaklaşık 500 ton olacak, astronotların en azından rahat hissetmeleri gereken bu hacim.

"Mars Misyonu" programının ana yaratıcıları Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya'dır. Uzayın fethi alanında önemli buluşlar yapan bu güçlerdi. Kalkınma kavramı, 2040'a kadar olan faaliyetleri kapsar.

İlgili tüm insanlar, ilk astronotları 2017'de uzak gezegene göndermek istiyorlar, ancak gerçekte bu planları uygulamak zordur. Tek bir devasa uçan makine yaratmak çok zordur , bu yüzden komplekslerde çalışmaya karar verildi. Taşıyıcı roketler tarafından gezegenin yörüngesine parçalardan teslim edilecekler. Bu durumda, astronotların enerji harcamalarını en aza indirgemek için tamamen otomatik bir süreç oluşturmak hesaplanmaktadır. Bu, kademeli olarak uzaya gerekli altyapıyı oluşturacaktır.

Yaklaşık yarım yüzyıl boyunca, insanlı bir sefer planlanmaktadır. "Mars" - 1988'de SSCB'nin kayıp istasyonu, ilk kez kırmızı toprağın yüzeyine ve gezegenin uydularından birinin zemin fotoğraflarına iletildi . O zamandan beri, çeşitli ülkeler Mars'ı incelemek için gezegenlerarası istasyonlar başlattı.

Marslı Seferi ile ilgili sorunlar

Mars'a seferin çok uzun süreceğiz. Bugüne kadar, insanlık uzaya uzun süre kalma tecrübesine sahiptir. Valery Polyakov, Dünya yörüngesinde bir yıl altı ay geçiren bir doktor. Doğru hesaplamalarla bu kez Mars'a ulaşmak için yeterli olabilir. Muhtemelen yaklaşık yarısı kadar artabilir. En büyük sorun, astronotların, dışarıdan bir gezegende iniş yapmasının hemen ardından keşif başlatması gerekeceğidir. Uyum ve alışkanlık yapma olanağına sahip olmayacaklardır.

Uçuş için karmaşık koşullar

Mars'a uçmak için kesinlikle yeni teknolojiler gerekiyor. Bir dizi önemli koşul gözlemlenmelidir. Ancak bu durumda, Mars'a ilk seferin başarıyla gerçekleştirileceği ihtimali mümkün olduğunca en üst düzeye çıkarılır. Mars alanını ele geçirmek için bir proje geliştirirken bir takım faktörleri hesaba katmak gereklidir. En basitlerinden biri mürettebat için hayat desteği. Kapalı bir halka oluşturursanız uygulanacaktır. Yörüngede, gerekli su ve yiyecek rezervleri özel gemilerin desteği ile sağlanır. Mars durumunda, uzay aracının yolcularının yalnızca kişisel güce güvenmesi gerekecek. Bilim adamları, suyu yenilemek ve elektroliz yöntemini kullanarak oksijen elde etmek için yöntemler yaratıyor.

Bir diğer önemli faktör ise radyasyondur. Bu bir kişi için ciddi bir sorundur. Çeşitli araştırmalar, elektromanyetik enerjinin bir organizma üzerindeki etkisine bağlı sorulara cevap verebilme yeteneğine sahiptir. Böyle bir etki muhtemelen kataraktlara, hücrelerin genetik yapısında değişikliklere ve kanser hücrelerinin hızlı büyümesine yol açar. Gelişmiş tıbbi preparatlar, insanları radyasyonun zararlı etkilerinden tamamen koruyamaz. Bu nedenle, bir tür barınak oluşturulması hakkında düşünmek gerekir.

ağırlıksızlık

Ağırlıksızlık da önemli bir sorundur. Yerçekimi olmaması vücutta değişikliğe neden olur. Yanlış bir mesafe algılamasına yol açan ortaya çıkan illüzyonla baş etmek özellikle sorunludur. Ayrıca, hoş olmayan sonuçlarla dolu ciddi bir hormonal yeniden düzenlenme vardır. Sorun, güçlü bir kalsiyum kaybı olmasıdır. Kemik dokusu tahrip olur ve kas atrofisi tahrik edilir. Doktorlar, ağırlıksızlığın tüm bu olumsuz etkilerinden çok endişe duyuyorlar. Genellikle, Dünya'ya döndükten sonra, uzay ekibinin mürettebatı, vücuttaki mineral maddelerin tükenmiş rezervlerini aktif olarak geri getiriyor. Yaklaşık bir yıl veya daha fazla sürer. Yerçekimi yokluğunun olumsuz etkilerini azaltmak için, özel kısa yarıçaplı santrifüjler geliştirildi. Bilim adamları için böyle bir santrifüjün astronotlar için uygun koşullar yaratmak için ne kadar çaba harcayacağını belirlemesi zor olduğundan, bugün onlarla deneysel çalışma yapılmaktadır.

Tüm bunlar bilimsel ve teknik açıdan değil, aynı zamanda inanılmaz derecede pahalıdır.

Tıbbi problemler

Tıp özel ilgi gerektirir. Mars'a yapılacak bir sefer sırasında, gerekirse, basit bir cerrahi operasyon gerçekleştirilebilecek koşulları yaratmak gereklidir. Bilinmeyen bir virüsün veya mikrobun kırmızı gezegende yaşaması ihtimali yüksektir ve tüm mürettebatı birkaç saat içerisinde yok edebilir. Gemide birkaç uzmanlık tıbbı uzman bulunmalıdır. Çok iyi terapistler, psikologlar ve cerrahlar. Düzenli olarak mürettebat üyelerinden gelen analizleri almak, bütün organizmanın durumunu izlemek gerekecek. Bu an, gerekli tıbbi ekipmana ihtiyaç duyuyor.

Günün sansasyonunun başarısız olması, uygunsuz bir metabolizmaya ve uykusuzluğa yol açacaktır. Bu, özel ilaçlar alarak mümkün olduğunca izlenmeli ve elimine edilmelidir. Günlük çalışma çok zor ve aşırı teknolojik koşullarda yürütülecektir. Fleeting zayıflık kaçınılmaz olarak ciddi hatalara neden olur.

Psikolojik yükler

Geminin tüm mürettebatının psikolojik yükü muazzam olacak. Astronotların Mars'a yaptığı bir uçuşun son sefer olabileceği ihtimali kaçınılmaz olarak korkulara, depresyona, umutsuzluk duygularına ve depresif devletlere yol açma olasılığı. Ve hepsi değil. Mars gezisine çıkan olumsuz psikolojik basında, insanlar kaçınılmaz olarak çatışma durumlarına girmeye başlayacak ve bu da onarılamaz sonuçlar doğuracaktır. Dolayısıyla mekik seçimi daima çok, çok dikkatli. Gelecekteki kozmonotlar zayıf ve güçlü noktalarını açığa çıkaran çok sayıda psikolojik teste tabi tutulurlar. Gümrük dünyasının yanılsamasını gemide yaratmak önemlidir. Örneğin, yılın değişikliğini, bitki örtüsünün varlığını ve kuş seslerini taklit etmeyi düşünün. Bu, başkasının gezegeninde kalmasını ve stresli durumu hafifletmeyi kolaylaştıracaktır.

Mürettebat seçimi

Birinci soru: "Uzak gezegene kim uçacak?" Uzay topluluğu, böyle bir pismenin uluslararası bir mürettebat üretmesi gerektiğini bilerek uygular. Tüm sorumluluğu bir ülkeye atamak mümkün değildir. Mars'a yapılan seferin başarısızlığından kaçınmak için her teknik ve psikolojik anı düşünmek gerekiyor. Mürettebat, acil durumlarda gerekli yardımı sağlayacak ve yeni çevreye kolayca uyarlanabilecek birçok alanda gerçek uzmanları içermelidir.

Mars birçok astronotun uzak bir hayalidir. Ancak herkes bu uçuşa adaylığını atamaya çalışmıyor. Böyle bir yolculuk çok tehlikeli olduğu için birçok gizemi gizler ve sonuncusu olabilir. Her ne kadar adları "Mars Gezisi" programındaki katılımcıların aziz listelerine girmek isteyen umutsuz cesur ruhlar olsa da. Gönüllüler zaten başvuruyor. Şimşek tahminlerle bile durdurulmazlar. Bilim adamları açık bir şekilde astronotlar için son sefere - muhtemelen - uyarıda bulunuyorlar. Mars'ta, modern teknoloji bir uzay aracı sunacak, ancak gezegenden başlamak mümkün olup olmayacak - bilinmiyor.

Erkek şovenizm

Tüm akademisyenler, kadınların ilk seferden çıkarılması gerektiği görüşünde oybirliği ile hareket ediyorlar. Bunun lehine şu argümanlar verilmiştir:

  • Dişi organizma, kozmik bölgede iyi çalışılmamıştır; uzun vadeli ağırlıksüzluluğun koşullarında karmaşık hormonal sistemi nasıl davranılacağı bilinmemektedir,
  • Fiziksel olarak bir bayan bir erkekten daha az dayanıklıdır,
  • Çok sayıda test ve bilimsel araştırma, kadının psikolojisinin doğası gereği aşırı durumlara daha az uyum gösterdiğini, umutsuzluk halindeki depresyondan daha çok duyarlı olduklarını doğruluyor.

Neden bu gezegene uçuyorsun?

Tüm bilim adamları oybirliği ile bu gezegenin bizim Dünya'yla çok benzer olduğunu beyan ettiler. Bir zamanlar yüzeyinde bir zamanlar aynı nehirler olduğu ve ağaçlarla bitkiler yetiştiği düşünülmektedir. Mars'ta yaşamanın sona erdiği nedenleri belirlemek için araştırma faaliyetleri yürütmek gerekiyor. Bu, toprak ve hava ile ilgili karmaşık bir çalışmadır. Mars roversleri birçok kez örneklenmiş durumdadır ve bu veriler ayrıntılı olarak incelenmiştir. Bununla birlikte, malzeme çok küçük, bu nedenle genel resim derlenmedi. Belli koşullar altında Kızıl Gezegende yaşamanın mümkün olduğu yalnızca kurulmuştur.

Mars'ta bir koloni düzenleyebilme imkânı varsa bu kullanılması gerektiği düşünülmektedir. Planımızda yaşamak potansiyel olarak riskli. Örneğin, büyük bir göktaşı Dünya atmosferine girdiğinde, tüm ömür tamamen yok olacak. Ancak Mars sahasını hakim hale getirirken, insan ırkının bir bölümünün kurtuluşu için umutlanabilir.

Gezegenimizin aşırı nüfus artışı koşullarında, Mars'ın araştırılması demografik krizin üstesinden gelmeye yardımcı olacaktır.

Birçok siyasi lider, Kızıl Gezegen'in derinliklerinde saklı olanlarla ilgileniyor. Sonuçta, doğal kaynaklar sona eriyor, bu da yeni kaynaklara açığız demektir.

Dünya'dan uzak yıldızlar çalışmakla birlikte, Mars'ın yakınında, uzayın gizemli derinliklerine daha fazla bakma arzusu, Kızıl Gezegeni fethetmeye çabalamanın bir başka nedeni.

Perspektif olarak, Mars, Dünya için çok tehlikeli olan bir test alanı (örneğin, atom bombası) olarak kullanılabilir.

Mavi ve kırmızı gezegenlerin benzerliği ve farklılıkları

Mars dünyaya çok benzer. Örneğin, günü karasaldan sadece 40 dakika daha uzundur. Mars'ta mevsimler de değişiyor, gezegenimizi kozmik ve güneş radyasyonundan koruyan atmosfere benziyor. NASA çalışmaları, Mars'ta su olduğunu doğruladı. Mars toprağı, parametrelerinde karasal bir toprağa benzer. Mars'ta, yeryüzünde manzara ve doğal koşulları yeryüzündekine benzer yerler var.

Doğal olarak, gezegenler arasındaki farklar çok daha büyüktür ve eşsiz biçimde daha önemlidir. 2 kere daha az yer çekimi, düşük hava sıcaklığı, yetersiz güneş enerjisi, düşük atmosferik basınç ve zayıf manyetik alan, yüksek radyasyon seviyeleri - Mars'taki yaşamın insanlar için alışkanlık kazandığı yaşamın henüz mümkün olmadığını gösterir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.