FormasyonBilim

Bir mikroskop nedir? detaylı analiz

Bu makalede açıklananlarla vardır ne tür için ne büyük bir mikroskop, ve bunun yaratılış öyküsü.

antik kere

İnsanlık tarihinde, o şeyler ve onların özüne doğasını kim anlayacak? dünyasının yapısının İncil'deki bilgi ile memnun olmayanlar, her zaman vardır. Ya da kim Aynı Üniversitesi olarak sıradan bir köylü, balıkçı kaderini zevkle yok.

insanların dünya ve diğer şeylerin çalışmanın önemini fark başladığında en yaygın olarak kullanılan çeşitli disiplinler Rönesans sırasında aldı. teleskoplar ve mikroskoplar - Özellikle bu onlara çeşitli optik cihazlar yardımcı oldu. Yani mikroskop nedir? Kim yarattı ve bu cihaz zamanımızda nerede kullanılır?

tanım

Öncelikle, biz çok resmi tanımını açıklar. Buna göre, mikroskop - büyütülmüş bir görüntü ya da yapı elde etmek için bir cihaz. Aynı teleskop küçük ve yakın nesneleri değil, kozmik mesafeler çalışma için bu ihtiyacı karakterizedir itibaren. Bu buluşun yazarın adı bilinmemektedir kesin olmakla tarihinin onu ve inşa kullanan ilk idi birkaç kişinin söz korumuştur. Onlara göre, 1590 yılında Ioann Lippersgey adında bir Hollandalı halka buluşunu sundu. Kitabın yazarı da yatırıldı ve Zacharias Janssen edilir. Ve 1624 iyi bilinen Galileo Galilei da benzer bir cihaz inşa edilmiştir.

Amacıyla böyle bir mikroskop araştırmak için, ama bilim etkilediğini? onun "göreli" teleskop gibi neredeyse kadar. ilkel de olsa, ama bu cihaz insan gözünün kusurları üstesinden gelmek ve mikrokozmos içine bakmak mümkündür. Bununla beraber, daha sonra biyoloji, Entomoloji, botanik ve diğer bilimler alanında birçok keşifler yapıldı.

Şimdi ne açıktır, mikroskop, ama yine de nerede geçerlidir?

bilim

Biyoloji, fizik, kimya - bilimin bu alanların hepsi genellikle gözlerimiz veya basit bir büyüteç göremediği şeyler özüne bakmaya gerektirir. Bunlar keşifler yapılır edebilir hastalıklar, enfeksiyonlar türlerini tanımlar ve son zamanlarda hatta insan DNA'sı zincirinin "bir resim çekmek" başardığını: cihazlar olmadan modern tıbbın hayal etmek zordur.

Fizik, özellikle elementer parçacıkları ve diğer küçük nesnelerin çalışmaya çalıştığı bölgelerinin olanlarda, tüm biraz farklı olarak. Orada laboratuvar mikroskop zamanki geleneksel biraz farklı optik cihazlar bir uzun süre bunların yerine çok az geldi ve en son elektronik sondaj yardımcı olur. ikinci çarpıcı bir artış alma gibi, ama hatta bireysel atomu ve molekülleri kayıt sağlar.

Bu aynı zamanda ilişkilendirilebilir ve bu enstrümanlar gerekli kriminoloji, delil, parmak izleri ve diğer şeylerin ayrıntılı bir karşılaştırma belirlemek için.

Böyle paleontolojiye ve arkeoloji gibi mikroskoplar ve antik dünyanın bilim adamları, olmadan yapamam. Onlar insanlar ve geçmiş dönemlerin insan yapımı ürünlerle bitkilerin kalıntıları, hayvan kemikleri detaylı inceleme için gereklidir. Ve bu arada, güçlü bir mikroskop laboratuarı kendi kullanımları için satın özgür olabilir. Ancak, tüm bunların gelemez. Bu tür cihazlar daha yakından bir bakış.

türleri

Öncelikle, ana ve en eski - bir optik ışık. Bu tür cihazlar halen biyoloji dersinde herhangi okulda var. Bu uzunluğu ayarlanabilir ve nesne aydınlatılması için bir ayna ile objektif bir kümesidir. Bazen ışık bağımsız bir kaynak tarafından değiştirilir. Bu tür bir mikroskop özü görünür optik spektrum uzunluğunu değiştirmek için kullanılır.

İkincisi - elektronik olduğu. O çok daha zor yaptı. Basit olarak, görünür ışığın dalga boyu 390 ila 750 nm olan. normalde yansıyan edilemez sanki nesne eğer, örneğin, canlı bir organizmanın virüs cell azdır, daha sonra ışık öylece gidecek. Benzer bir cihaz bu kısıtlamaları ortadan kaldıran: manyetik alan, en küçük nesneleri görmek nedeni budur dalgalar "ince" ışık yapıyor. Bu biyoloji gibi bu bilimde özellikle önemlidir. Bu tür mikroskop optik ışığa çok üstündür.

Ve üçüncüsü - bu sonda türüdür. Basit bir, bu cihaz, burada prob ve hareketleri ve titreşim derlenmiş veya üç boyutlu Raster görüntünün bazında "tespit" bir numunenin yüzeyi.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.