FormasyonBilim

Insan dokusu

insan dokusu tarihsel olarak, hücre ve hücre-dışı varlıkların bir yapıdır. Her bir yapı kendisine özgü bazı morfolojik ve fonksiyonel özelliklere sahiptir. Vücutta insan dokusu etkileşim. Bu onun içinde morfolojik ve fonksiyonel birlik sağlar.

insan dokusu tipleri

Hücre yapıları dört tipi vardır. Vücutta epitelyal, sinir, kas, bağ dokusu vardır.

Sınır (epitelyal) yapısı ihtiva epitel hücreleri vücut boşluklarının yüzey ve gövdenin iç organların mukoza astar ve bezi iç ve dış salgılanmasını oluşturur.

mukozayı kaplayan insan epitel dokusu hücreleri, bazal membranın bulunmaktadır. Bu tabakanın iç yüzeyi dış çevreye doğrudan karşı karşıya. Epitel doku beslenmesi kan damarlarının bazal membran oksijen ve maddelerin difüzyonu ile gerçekleştirilir.

Hücre şekline bağlı olarak, düz (deri) sınıflandırılmıştır, silindir (bağırsak), kübik (kapsül, böbrek glomerülleri) tabakası olup. katmanların sayısına bağlı olarak, tek ve çok katmanlı kumaş ayırt eder. membranın yapısının tüm hücreler elde edilir, bu tek katmanlı epitelyumdur. tek satırda membrana bağlı hücreler, diğerinde serbest iken, bu - bir çok katmanlı epitel. Tek katmanlı bir epitel doku tek çekirdekli ya da çok çekirdekli olabilir. Bu çekirdeklerin bulunmaktadır hangi düzeyine bağlıdır. yapısında mevcut Bazı durumlarda, dış çevre siliyer kirpikler yönü.

Bağ dokusunun çok çeşitli yapı insandır. Ancak, tüm varyantları mezenkimal (orta oluşturulur mikrop tabakası). bağlantı yapısı ile lifli, kıkırdak, lenfatik, hematopoetik doku ve kan gibi sınıflandırılmalıdır. Bütün bu türler ortamın iç yapının aittir.

trombosit, beyaz kan hücreleri, kırmızı kan hücreleri: Kan şekillendirilmiş öğeler içeriyor. Buna ek olarak, bir sıvı plazma sahiptir. Plazmadaki hormonlar, bağışıklık organları, besin maddeleridir. Gelen kemik iliği (kırmızı) hematopoetik dokudur. Lenf düğümleri olarak, bağırsak mukozası, karaciğer, dalak, timus lenfatik yapısı bulunur ve diğer organlar edilir.

Bağ dokusu elyaflı yapısı, hücrelerin yanı sıra, diğer elemanları içerir. Bunlar, özellikle, temel malzemenin içine alınır kolajen, elastin, argiofilnyh ve retiküler lifler halinde temsil edilen bir ara ürün göstermektedir.

Bütün dokular ve organlar, bu bağ dokusu elyaftır. yüksek yük olduğu yerde Ancak, en belirgindir.

Bu kemik hücrelerinin kemik yapısı. Bunlar içerir ve mineral tuzlar gibi bağ dokusu lifler, bir ara bileşik oluşturmak yeteneğine sahiptir.

kıkırdak yapının hiyalin, elastik ve fibröz kıkırdak ayrılmıştır. fibrokartilaj olarak kondrin yeterli bir miktarını ihtiva kollajen liflerinin mukavemet kıkırdak vermek. kollajen, elastik lifler hariç elastik kıkırdak kondrin tabaka ve bu şekilde belirli bir esneme derecesi vardır, kıkırdak hücreleri içerir. Hyalen yapısı yeterince yoğun, ancak diğer kıyasla daha az güçlü.

insan kas dokusu için düz kalp kas ve çizgili lifleri içerir. Bu nedenle yapı, azaltma kan damarları, iç organları, hem de vücut bölümlerinin hareket gerçekleştirilir. çizgili kas Azaltma insanın iradesiyle meydana gelir. Kalp kası ve yumuşak elyaf iç organların yapısına dahil edilmiştir. Bunlar kişinin isteklerini uymayan.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.