FormasyonBilim

Sodyum benzoat

Madde sodyum benzoat daha fazla gıda olarak bilinen katkı (E211), koruyucu grup olarak sınıflandırılmıştır. Bu - sodyum benzoat. Harici olarak, bileşik, kokusuz beyaz bir toz ya da benzaldehit küçük bir koku olabilir.

Birinci madde, Amerikan bilim adamı tarafından 1875 yılında elde edilmiş ve Hyugo Flekom da salisilik asit için bir yedek olarak önerildi. Zaten 1908 yılında, Amerika Birleşik Devletleri'nde sodyum benzoat koruyucu olarak kullanmak için izin verildi. Bu koruyucu etki, sodyum benzoat önemli redoks reaksiyonlarını, ve bu şekilde önemli ölçüde maya ve etkinliğini azaltır, hücre içinde mevcut olan enzimlerin etkinliğinin azaltılması için mümkün olduğu gerçeğine dayanmaktadır küf mantarları. Bu tür bir hareket özgü koruyucu bir potasyum sorbat ve sodyum benzoat. Doğal gıdalarda bu bileşiğin az miktarda bulunmaktadır. Bunlar arasında sen elma, üzüm, hardal ve diğer özellikleri ayarlanabilir.

maddenin kimyasal formülü - C6H5COONa, ancak ampirik olarak türetilmiş bir denklemdir.

Gibi bir besin takviyesi, parça numarası (E211) altında kayıtlı, sodyum benzoat Rusya'da dahil olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde kullanılmak üzere onaylanmıştır. belirli bir zaman içinde uzmanları, sodyum benzoat, ve aynı zamanda bir boya içeren birleşik maddelerin sağlık riskleri, aktif bir tartışma. Aslında boyalar benzoat E110, E104 ve diğerleri ile etkileşim neden olabilir zarar bilimsel kanıtlar verilen olmasıdır.

Yaygın özellikle gıda sektöründe, endüstriyel üretimde kullanılan. İşte et ve balık ürünleri, margarin, mayonez ve ketçap farklı çeşit korumak için kullanılmaktadır. Bileşiminde C vitamini içeren gıdalar sodyum benzoat kullanımı onlarla etkileşim kanserojen benzen tehlikeli yüksek konsantrasyonlara neden olabilir edin.

bir koruyucu olarak, sodyum benzoat ve kozmetik, farmasötik preparatların üretiminde kullanılan. Bu son durumda, bu ekspektoranlar ve diğer kombine ilaçlar Bu amacın, bir parçasıdır.

sodyum benzoat ve teknik amacıyla kullanılmasını yayıldı. Örneğin, havacılıkta da alüminyumdan yapılmış çeşitli uçak gövde parçalarının zararlı etkilerinden korunması için kaplamaların ana bileşeni olarak kullanılmaktadır. Buna ek olarak, bu şekilde uygulanan kaplama , bu işlem ile ilişkili çeşitli sektörlerde.

Piroteknik maddeler amacı kalktıktan bir roketin ses taklit yeteneğinde yatmaktadır.

1999 yılında eserlerinin birinde biyolog P. Piper benzoat, maya hücreleri etkisi altında, sözde "oksidatif stres" neden olabileceğini öne sürdü. Aynı zamanda, insan DNA'sında esas dağıtılır madde mutajenik etkinlik varlığında, yaklaşık belirtilmiştir. Burada Piper koruyucu maddeler olarak kullanılan sodyum benzoat eylemleri değil, aynı zamanda başka organik asitler gibi sadece araştırdı rezervasyon yapmak gereklidir.

Daha sonra, bilim adamı Parkinson hastalığı riski ile ilişkili benzoat varlığı ile ilişkili olabilir zarar söyledi.

2000 CICAD26 belirtilen WHO gerekliliklerine uygun olarak, insanlar üzerinde sodyum benzoat etkisi çeşitli çalışmalarda doğası bileşiğin nispi güvenlik gösterdi. Bununla birlikte, belge durumlarda deri alerjileri (dermatit) meydana yanı sıra astım kötüleştirebilir işaret etmektedir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.