SeyahatYol tarifi

Benin tarihi ve nüfus Cumhuriyeti

Dahomey fantastik adıyla Krallık sadece geç Orta Çağ'da Avrupalılar tanındı. Bugün kendi topraklarında Benin Cumhuriyeti olduğunu. Bunu olduğunu ve ne tarihsel olaylar son 6 yüzyıllarda orada gerçekleşti yerlerde, makalemizi söyle.

Önceden koloni dönemi

Modern Benin topraklarında bulunan yaşamın ilk izlerinin Paleolitik ve Neolitik dönemlere aittir. Gine Körfezi kıyıları denizcilerin ve köle tüccarları Portekizli geldi XVI yüzyılda, olarak, Dahomey hal söz konusu olmamıştır. Yerliler Avrupalılara düşmanlık göstermedi ve krallığın Atlantik kıyısında XVII yüzyılda, Portekiz, Fransız ve Hollandalı ticaret yerleşim dayanıyordu. Sonra ilk ilkokul açmıştır Katolik misyonerlerin, geldi.

Ancak, Dahomey ile ilişkilerin gelişmesinde ilgi Sadece anda en güçlü Batı Afrika Devletleri birine dönüşmesinin kaynaklandığını XVIII yüzyılda, doğayı ölçeğe kazandı.

köle ticareti

Dahomey Kralları memnuniyetle Avrupalılar ile ticareti. siyah köleler öncelikle ilgilenen ikincisi Amerikalı kolonilerin tarlaları üzerinde çalışmak için. Buna ek olarak, onlar kraliyet ordusu erkeklerin yanında savaşan amazonlarını olduklarını öğrenmek için şok ve son derece fiziksel ve muharebe eğitimi idi. Bu kızlar sessizce komşu ülkeler ve Allada Uidu içinde yerleşim sızmış ve Dahomey "ihracatı" temeli olduğu gibi birçok esir yakalamaya çalıştık olduğunu.

1750 yılında daha sonra Kral Tegbesu 250 bin lira o günlerde köle büyük bir toplamı kazandırdı söylemek yeterli. paranın bir kısmı o koyunda komşular ve işgal topraklarının insanları korumak amacıyla silah edinimine geçirdi.

XIX yüzyılda

1848 yılında Dahomey Avrupalıların köle satmayı reddetti. 1851 yılında Fransa Porto Novo kralı ile bir anlaşma imzalayarak, bu Devletin düşman jest ile ilgili olarak yaptı. Son Dahomey Glele Kralı'nın bir vasal oldu ve ona saygılarını sundular.

1862 yılında Porto-Novo işgal edildi, daha sonra bir Fransız himayesine girdiğini ilan edildi ve. Buna ek olarak, 1885 yılında, West Indies köle taşınmasını önlemek için olan köle ticareti, zorunluluğu getirmiştir.

XIX yüzyılın son 2 yıl Dahomey sahili kendi korumaları altında almak istediği Avrupa ülkelerinin savaş alanı haline geldi.

1889 yılında Fransız Cotonou, Dahomey işgal etmişti ve onlar bir sözleşme imzalamak kral zorladı. Bu belgeye göre, Porto-Novo ve Cotonou Fransa'nın eşyalarını tanıdı. Buna karşılık, devlet 20,000 frank Dahomey ödemek zorunda kaldı. Fransız kolonisi Benin seçildi.

1892 yılında Dahomey Kralı dizi anlaşma imzaladı. Sonuç olarak, ülke Fransız himayesine ilan edildi. 1894 yılında Dahomey Kralı Martinique'e sürüldü ve ülke egemenliği hatta görünüş kaybetti.

XIX yüzyılın Fransızlar tarafından yakalanan Benin, Dahomey ve komşu bölgelerin kıyı bölgesi, sonunda, sermaye Porto Novo ile bir koloni kurdu.

XX yüzyılın ilk yarısında

Beninçıkışlı Cumhuriyeti tarafından kurulmuştur 55 yıl önce 1904 yılında, Dahomey koloni Fransız Batı Afrika bir parçası haline geldi ve Cotonou liman zamanda modern inşaatına başladı. 45 km'lik bir demiryolu hattı uzunluğu Uidu ile yeni liman bağlantılı 2 yıl içinde inşa edilmiştir.

Şimdi Benin Cumhuriyeti olan modern ötesi, koloni 1909 yılında satın aldı.

Birinci Dünya Savaşı, zaman Alman Togo Dahomey topraklarında savaşan Fransız birliklerinin bir askeri üs olarak kullanılmıştır.

1915 yılında, bir isyan bastırıldı kolonisinde, çıktı. Popüler gösteriler de 1923 yılında yapılmıştır. Ve 1934 yılında Dahomey içinde Togo Fransız topraklarını katıldı ve 1937 yılında ülke ayrı idari birim haline geldi.

9 yıl sonra Fransa'nın denizaşırı bir topraklarının statüsüne ve Genel Konseyi kuruldu - şimdi Benin Halk Cumhuriyeti olan topraklarda ilk hükümet organı olacak. Bu bakılmaksızın, cinsiyet tüm erişkin vatandaşlar tarafından seçilirler 30 meclis oluşuyordu. Ancak, oy kullanma hakkı olmak üzere, hem erkek hem de kadın, okuma, yazma ve Fransızca konuşmak gerekir.

Sömürge dönemi ilerletir

bağımsızlığın ilk on yılında, Benin Cumhuriyeti Dahomey döneminde yaratılan eserin temelinde geliştirmiştir. sömürge yönetimi sırasında orada hastane ve ilkokul inşa edildi, ve palmiye yağı büyük ölçekli üretime oluşturuldu. Biz büyük adımlar ve Katolik misyonerleri yaptık.

bağımsızlık bildirgesi

İkinci Dünya Savaşı sırasında sömürgeci yönetim Dahomey hareketi "Ücretsiz Fransa" destekçileri oluşuyordu. onun tamamlanmasıyla Sharl De Goll bizzat valinin gücünün zayıflaması katkıda bulunmuştur. 1952 yılında yerine Genel Konsey'in Bölgesel Meclisi kurulmuş ve 1958 yılında, Dahomey Fransız topluluğa dahil olan bir cumhuriyet haline geldi.

Fransa'dan Tam bağımsızlık 1 Ağustos 1960 tarihinde ilan edildi. Yeni devletin başkenti Porto-Novo ilan söyleyerek, hükümetinin Cotonou alındı.

Benin Cumhuriyeti: bağımsızlık yıl

bağımsızlığın ilk 15 yıl boyunca askeri darbe bir dizi ülkede işlenen edilmiştir. 1975 yılında, Benin Halk Cumhuriyeti oraya ilan edildi. O 1972 yılında iktidara gelen kim başkanlık etti, onun temel amacı sosyalizmin inşasını ilan eden Birinci Mate Kareku.

1989 yılında, diktatör bir uzun vadeli "yeniden yapılanma" yapmaya karar verdi ve ülkenin kelimesi adından kaldırıldı "insanlar." 1991 yılında Benin demokratik seçimler vardı. tek parti sisteminin bir sonucu olarak yıkıldı.

Nerede Benin Cumhuriyeti olduğunu ve ekonomisinin özellikleri

ülke Batı Afrika'da bulunan ve içinden denize erişimi vardır Gine Körfezi. Kuzeyde, batıda Nijer ve Burkina Faso'da ülke sınırları, - Nijerya ile - ile ve doğuda.

Sanayi GSYİH'nin sadece% 13.5 verir. ülke altın, mermer ve kireçtaşı dahil mineraller, üretmektedir. Nispeten yakın zamanda petrol kuyularını geliştirilmiştir. Böyle LLC "Skirteks" ( "Skirteks Limited") olarak tekstil fabrikaları vardır. Benin Cumhuriyeti de gıda işleme tesisleri ve çimento üreten işletmeler faaliyet göstermektedir. Ülkede imalat sanayii tarımsal hammadde işleme katılan şirketler tarafından temsil edilmektedir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.