FormasyonÖykü

Saltanat Vladimira Monomaha. Vladimir Monomakh saltanatının sonuçları

Vladimir Monomakh Kurulu 1112-1125 yıllar için hesaplar. 60 yaşındaki erkek, eğitimli ve bilge iken Kiev prenslik azından o oturdu. Belki bu onun saltanatının yıl Eski Rus devlet için en iyi olarak kabul edilir nedeni budur.

Rurik'in biri

torunu Yaroslava Mudrogo, Büyük Kiev favori oğlu Prens Vsevolod ve Bizans Prensesi Anna (Konstantinopolis kızı imparator Constantine Monomakh) 1053 yılında doğdu. olgunlaşan sonra etrafında bir dayanak babaydı. Doğal olarak, Kiev Vsevolod ona tahtını miras. Ama çatışmalar Vladimir Monomach Kiev babası olarak hüküm süren Büyük kuzeni Svyatopolk II Izyaslavich lehine terk nefret, Vsevolod kardeşi Izyaslav sınırdışı sonra tahta geçti. Kiev insanlar öncelikle Polovtsy ile arkadaşlık ve onun kredi sharking sırasında görülmemiş boyutlara ulaşmıştır gerçeği, Svyatopolk ve çevresine çok düşkün değildir.

Wise ve popüler

Hemen Kiev Monomakh prensi ölümünden sonra büyük bir saltanat için davetiye gönderildi, ancak bunlar tahtın arkaya ihlal etmek istemiyoruz çünkü o düşündüğü için, sermayeye koştu olmadığını Svyatopolk kural gerekir Oleg Seversky veya David Chernigov veya Jaroslav Murom ya - tüm Svyatoslav torunları. Onun yavaşlık Yahudilerin tefecilerin aşırı baskıdan muzdarip, Kiev kişi yararlanmış ve isyan pogromlardan eşliğinde çıktı. Yine, o Monomakh bir elçi gönderdi. pek tereddüt etmedi bu kez. Vladimir (dini adı - Fesleğen) At - Novgorod, Smolensk ve Rostov ve kardeşi Rostislav bir arabulucu şöhreti oldu ve önceki Kiev taht doluluk, Polovtsian kazanan oğulları büyük şehirlerde (ve Rus toprakların birleştirici (onları 19 barış antlaşmaları yapılmış) ) Pereyaslavl hüküm.

parlak bir başlangıç

Herhangi bir şehirde Vladimir Monomakh kuralı - Smolensk 1073-1078, 1078-1094 Chernigov, Pereyaslavl 1094-1113 - bilge ve başarılı bir oldu. Asi Kiev isyan yatışmış olduğu vardıklarında sadece Vladimir, hükmetmek gerekli. Ama Monomakh gelecekte bozuklukları önlemek ve önemli ölçüde daha düşük sınıflar için hayatı kolaylaştırmak daha (değil yılda% 20'yi) tefeciler oranlarını indirmeye amacıyla, sebeplerini anlıyorum. "Rezah Şartı" elit temsilcileri ile uzun danıştıktan sonra kabul edilmiştir. sonuçta Rusya, aynı zamanda kendilerine sadece zarar edeceğini tefecilik etkilemek için başarısız sonra ülke dışına tüm Yahudi para-kredi verenlerin sınırdışı karar verildi. Her medeni özelliği "finansörler" onlarla alabilir, ancak Rusya'ya dönmek asla öngörüldüğü. Doğal olarak, Yahudilerin birçoğu Ortodoksluğu kabul etti.

Kızıl Güneş Vladimir ikinci prototip

Prens Vladimir Monomakh hükümdarlığının Yıl Kiev Rus son yolculuğuna başladığı. Şanslı general iyi politikacı, eğitimli kişi ve edebi bir eser geride yetenekli bir yazar, o sessiz ömrü boyunca Rusya'yı sağlanan - Peçenekler ihraç edildiler onlara karşı kampanyalarda, prens milis dayanıyordu çünkü Kumanlar, olmasın soymak Rus kara korktular paralı askerler. O insanlar arasında çok popüler oldu, bu Vladimir epik görüntüsünü tamamlayacak özellikleri Kızıl Güneş (ilk prototip Vladimir, Rusya Vaftizci dedesi idi). Ili Muromtsa patlatır Vladimir Monomakh saltanatı düşmek

Çoğu dış politika zaferi

dış politika Grandük majör Rus birliklerini önledi Bizans İmparatoru I. Aleksios John II ölen oğlu Konstantinopolis yürüyüşü zaman zirveye ulaştı. Kiev Rus barış dileyerek, Yunanlılar gönüllü muazzam tavizler gitti - Monomakh Bizans'ın eşit Basileu'u önemine, kral unvanını verdi. O Kraliyet giysiler, asa, küre ve taç, ünlü ve efsanevi "Monomakh" verildi. Birlik hanedan evliliği giderildi - John oğlu varisi Alexei, Kiev prens torunu ile evliydi. Böylece, kural Vladimira Monomaha güçlü Bizans ilgili Birliği'nin kurulmasıyla kutlandı.

esnek politikası

Ancak, o şey yapmak olabilir dünyanın uğruna hep Konstantinopolis Tuna toprakların rotasında sağlanan yakalamak için bir kampanya uyardı, ama Monomakh. Bu nedenle, bu topraklar Bizanslılar içindi. Minsk Prens Gleb ve bu toprakların yakalanmasından ile mücadele sonrasında dost Kiev vardı - bu egemenliğini tanıdı. şüphesiz avantajlar bütün Rus topraklarının sırasında saltanatı Vladimira Monomaha dörtte üçü elinde konsantre edilmiş olması yer almaktadır. askeri, dünya çapında sonuçlandırılmıştır - antlaşma ve nerede bütün komşularıyla. Yani, isyan, oğlu Svyatopolk tarafından yönetilen, Volyn içinde bastırılmış in-law Vladimir Yaroslav geliyor edilmiştir. O bir düşman Kiev inine onun bahçesinde çevirdi. Bir zamanlar tefeciler Yahudiler ve Rusya ebedi düşman her türlü koştu. Çekler, Macarlar, Polonyalılar büyük bir ordu Kiev yöneldi. Erkekler Mstislav Vladimirovich onu karşılamaya çıktı. Yaroslav kendisi zaten Volyn kuşatması sırasında Rus askerleri tarafından öldürüldü. Assist ölmüş mantıksız, düşman kuvvetleri geri çekildi.

Rusya'nın gücünün büyümesi

Ne kimin filo Rus askerler tarafından yenildi Volga Bulgarları, ne de Baltık Devletleri ve Finlandiya'da yaşayanlar, düzenli Vladimir Monomakh döneminde Rus toprağı baskın değil, haraç öder. Bütün bunlar mümkün devletin modernizasyonu yapmak yaptı. ticaret genişletilmesi, para basma başladı, kiliseler kurmak, Bizans dili ile tercüme kitaplar, çocukların iyi ailelere konusunda eğitim verildi ettiği okullar, açmaya başladı. "Talimatı" ve "Walking" - eğitimli bir adam ve yetenekli bir yazar olarak, Vladimir eserlerini nesillere bıraktı. Buna ek olarak, Nestor, Kiev-Pechersk Lavra bir keşiş (1117) bir "Bygone Yıl Tale" oluşturur. Kiev Kurulu Vladimir Monomakh önemli ticaret ve kültür merkezi haline şehri dönüştürmek için. O yüzyıllardır iyi bir hafıza ve ülke refah kılan hükümetin bir örneğini bıraktı. iyi sadece onun saltanatı, "Bygone Yıl Öyküsü" yıllarında yazılı, ama Ipatiev Chronicle değil konuşmak hakkında "Rus arazi Ruin Tale." Ve ölümünden sonra, onun soyundan bazı "kap Monomakh" kral ilan edildi.

saltanatı Vladimira Monomaha başlangıcı 20 Nisan 1113 tarihinde vardı ve 19 Mayıs 1125, ölümünden gününü sona erdi. Vladimir Monomakh yaygın hanedan evlilikleri altında. O Avrupa neredeyse tüm taçlı başları bütün çok çocuk evlendirmek. Evlilikler ve çocukların hanlar.

Yönetim Kurulu Sonuçları

Güçlü güç Vladimir Monomakh geride komşuları hesaba katılması gereken, sonuçları saltanatını şöyle özetlenebilir. Ana başarı Polovtsy ülkeyi harap baskınlar sona oldu. Rusya'nın otorite onları yendikten sonra, inanılmaz derecede artmıştır. Ayrıca büyüme dengeli bir dış politika ve hanedan evlilikleri katkıda bulunmuştur. Monomakh gücün merkezileşmesi yoğunlaştı ve böylece o bütün şehir ve Rusya'nın ticaret yolları üzerinde tam kontrol tutmak mümkün oldu. iç savaş nedeniyle kesilmesinden ve barış başlangıcı bir sonucu olarak ekonomi, edebiyat ve sanatın tüm sektörleri geliştirmeye başladı, ama aynı zamanda önemli ölçüde ülkenin gücünü artıran - askeri hem de ekonomik.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.