Kendini yetiştirmePsikoloji

Psikolojide Neoplasm - bu nedir?

Psikolojide Neoplasm - onun gelişiminin belli bir aşamasında bir kişinin hayatında gerçekleşen bir değişikliktir. Yani her aşamada vardır.

bebeklik

psikolojide Neoplasm - olan sosyal değişim, bir kişinin bilincini belirleyen, onun dış ve iç hayat, çevreye saygı.

Çok erken yaşta çocuk amaca yönelik etkinlik ve aktif konuşma gelişimini başlar. O da "işbirliği" nin temellerini, ikame oyun ve nedenleri hiyerarşisini öğrenmek başlar. dayanarak tüm bu bağımsızlık kurdu. Bu, ilk yeni zihinsel yapılar olduğunu. Ve onun daha önceki tezahürü çocuk düz yürüyüşünün ustalık görülebilir. Vücudunun duygusunu mastering ona bağımsızlık duygusu verir.

Bir sonraki ne olacak? Sözde üç yıllık kriz. çocuk diğerlerinden kendisini ayıran ve bir insan olarak kendini algılamaya başlar. O negativizm (teklifler Yetişkinler aykırı hareket), inatçılık (ısrar etmesini talep), protestolar, isyan, inatçılık, kendini irade (onun "I" kanıtlamak için girişimde) gösterir. Ve sık sık despotizm.

okul çağı

Yaşa bağlı psikolojide neoplazmlar - Bu çok ilginç bir konudur. Okul öncesi ve erken öğrenci yaşları - bu çocukluk geliyor Özellikle.

Psikoloji Elena Evgenevna Kravtsova Doktor tarafından yürütülen bir araştırmada, bu dönemde uru hayal olduğunu kanıtladı. Bu üç bileşenden oluşmaktadır. Bu netlik güvenilmesi, iç pozisyon ve geçmiş deneyim kullanımı.

Daha sonra, diğer ana kompleks tümör öğrenme sürecinde - isteğe bağlı bir işlem. oluşum üzerinde uzun zaman alır. Bu gönüllü eylemlerin uygulanmasını gerektirdiğinden, semantik hafıza geliştirmek, iç engellerin aşılması. Bu çağda baskın faaliyet çocuğun çalışma haline gelir. Ve tam olarak mastering ana neoplazmı okul dönemidir.

delikanlılık

Bu Sahnede, çok söyledi. Ve bireysel dikkat biz "Psikoloji" (Obukhov) adlı kitapta işaretlenmiş bilgileri not etmek istiyorum. Temel psikolojik neoplazmı özel ilgi bu dönemi. bir baraj, geçiş, kritik yaş olarak.

Kitap bu aşamada insanlar hangi gençlerin orada yaşta ruhu içinde, kültürde "büyümek" diyor. Bunlar yeniden doğuş bir tür yaşandığı ve bunun seyrinde yeni "I" haline gelir - Zaman tümör de ana şey. Psikolojide bu hızlı, dramatik ve hatta üzerinde kriz olarak kabul edilir. ilk aşamada ve ergenlik ifade gibi.

Bir sonraki aşama, gençlerin yetişkinliğe bağlı bu süre zarfında, pürüzsüz kademeli ve yavaş büyüme ile karakterize edilen, ancak onun kişiliğinde ciddi ve derin değişikliklere uğramamış. Üçüncü aşamada onun "I", onun "faset" nin oluşmasına yol açar. Ve tüm eşlik , bu kendi kendine eğitimi iç krizler, endişeleri ve korkuların akan.

Yani, L. F. Obuhovoy göre, psikolojide onlu yaşlarda tümörleri - yansıma ortaya çıkması, "I", kişisel kimlik bilinci, değer yönelimleri ve dünya görüşlerini oluşumunun keşfi. Beklendiği gibi, bu aşamada herkesin hayatındaki en zor ve önemli şey olarak kabul edilir.

Sonuçlar A. V. Petrovskogo

Arthur V. olağanüstü Sovyet psikolog oldu. Ve o çok ilginç sonuçlar çıktı. o belli sosyal gruplar entegre edildiğinde kişinin hayatında meydana gelen bir olaydır - O psikolojide yeni oluşum inanıyordu. Ve Peter haklıydı.

hayatı boyunca, şimdi ve sonra yeni bir sosyal gruba ilgilidirler. dil öğrenmek için Okul, üniversite, iş, spor kulüpleri, kurslar - tüm her hangi bir kişi üç aşamadan geçer sığar, yeni ekipler bekliyoruz.

İlk adapte etmektir. Adam toplam kütlesinin olması ve özelliklerini karşılamaya çalışır. İkinci aşama kişiselleştirmeyi içerir. Bu aşamada, kişi zaten gerçekte nasıl onun "Ben" gösterir gösteriyor. Bir kişinin şirket katıldı, ama bir kalır - Ve üçüncü aşama nihai entegrasyonudur.

gençlik

Bir başka önemli adım. Ayrıca dönüm, olmasa ergenlik kadar. Ama artık - bu yaklaşık 20 ila 30 yıl sürer.

ilk etapta en değerinde profesyonel faaliyetleri. Ne doğru bir kişinin bütün hünerlerini, fikri kaynakları kullanarak, anlam ve değer elde etmek başlar ve eğitim bilgisine sırasında alınan. güneş altında bir yer ve büyük harf ile kişinin durumunu almak için girişimleri - bu an neoplazmlarının en üst kısmıdır.

Gelişim Psikolojisi bir kişinin kişisel değerlerin bir sistem inşa, bireysel bir yaşam tarzını geliştiren onların varlığını nihai anlamını bulur hangi bir safha olarak gençlik dönemini inceler. kişi anda nişanlıydı kadarıyla, genellikle o gelecekte kim olacak bağlıdır. Ayrıca zihinsel gelişim bu dönemde devam eder. Güncel görüş - gençlik bir insanın hayatındaki en değerli adımdır. o zaman herkes kendi yetenekleri zirvesinde olduğunu ve iyi saygın yüksekliklere ulaşmak olabileceği için, eğer mevcut tüm kaynakları kullanmaktadır.

vade

Bu kişinin hayatında en uzun dönemdir. Kimse çerçeve. Alman psikolog Erik Homburger Erikson, örneğin, olgunluk gençliğinde sonunda başlar ve 65 yıla kadar devam inanmaktadır. Ancak, bu önemli değildir.

Psikolojik tümör - hayır çerçeve var olduğu için psikolojide bir kavramdır. Bu fenomenler sonsuza bize eşlik. Çok olgun dönemde,.

Bu aşama - bir kişi onun için önemli olan her alanda onların yaşam amacını aldığında, bireyin gelişimini tamamlamak için zamanı. Şu anda, insanlar gereksiz kurtulmak eğilimindedir genç maksimalizm pratik ve dengeli problemlerine iyi yaklaşım ne olduğu ve gelir.

sorunlar

Tabii ki, birkaç kişi orta yaş krizi olmadan. Bu noktada, bu özel neoplazmlardan sürer. şey zaman yoktu ya da yaşam memnuniyetsizliği yaşamaya çalışmayın insanlar. Onların planları keskin uygulanmasıyla ayrılır anlıyoruz. İç stres kişisel ilişkiler nedeniyle büyür. Bağımsız bir yaşamda nedeniyle bakım yaşandığı Erken obzavolsya çocuklar. Bazı yakın akrabaları ölür. Birçok evlilik yetişkinlikte başarısız. Genellikle bu aşamada insanlar depresyona girer.

Ancak psikologlar bu bayılma şu anda pratik değildir temin ederim. Birçok onlar bir hedef varsa noktası birçok kişi başarıyla potansiyelini hangi bir gelecek vaat vade dönemi olarak karakterize beri.

yaş neoplazmlar

Dönem 75 yaşında başlar inanılmaktadır. O kesindir. Ve yaşlanma çok karmaşık bir olgudur psihosotsiobiologicheskim olduğunu. Ve en önemlisi tümör - sosyal statüsünün değiştirilmesi. Çoğu yetişkin insan önemli bir rolü yerine getirmek için başarısız olur. Onların sosyal Dünya küçülüyor. Vücudun açığını artırır. Bazı kalp kaybetmek ve onlar zamanım olmadı fark vakit geçirmeye çalışmayın. Diğerleri hobiler bulmak ve son olarak dinlenme. Yine bazıları kendilerini sessizce geçiyor bulamayabilir, kendi gençlik ve kendisinin hafızalarında kaybetti. Onlar kendi gençlik unutulmaz anlar yaşıyor olanlara bak. gençlik dönmüyor: Yalnızca sık sık olacak zaten asla ağrı ve gerçekleştirilmesi getiriyor.

psikologlar yaşlılık mutlu etmek için yardımcı olmuştur lider aktiviteyi bulmak için tavsiye edilir çünkü. Sağ ve sadece kendisi ile ilgili olarak ise - insanın hayatındaki en pahalı.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.