OtomobilArabalar

Araba "Toyota Corona": Özellikler, motor ve sahiplerinin yorum

"Toyota Taç" - kırk beş yıldır mevcuttur otomobil, bir bütün aile. Toplam iki ileri nesil "Taç Eksiv" içermeyen sedan sekiz kuşak yaratıldı. modeller "Camry" ve "Corolla" eşit bu araba pek sevecen sürücülerin ulaşım popüler aracı olmuştur ve vücudun üç tür "Carina E" olarak adlandırılan yeni nesil hala konfor ve çekici bir görünüm için bir gösterim sayesinde yapar.

hikayesi

"Toyota Taç" - çeşitli şekillerde hala Dünya Savaşı ve sona ermesinden bu yana uzun süre bulunabilir şirketi "Toyota" taşıt modeli isimlerinde oldukça popüler çeşitli seçenekler, biri. taç - adı Corona (. Latince) kelimesi Taç (. İng) Ve Camry olarak aynı şeyi ifade eder.

arkadan çekişli modeli üretimi 1957 yılında başladı ve araba kendisi meşhur "taç" sonra ikinci büyük. Gelecekte arkadan çekişli Bu platform bir nesil temeli haline ise, Toyota Corona Mark II » "Mark II »Araba, aslen isim yıpranmış". Çok birinci kuşaktan "Taç" "taç" eşit dünya pazarını fethetmek için tasarlanmış temel modeller, biri olduğunu belirtmek gerekir. Buna ek olarak, platform bir ön sürücü "Taç" modifiye kaporta ve diğer alternatif isimlerin ( "Karina", "Carina E" ve diğerleri) ile varyantları yaratıldı vardır.

birinci ve ikinci nesil

İlk "Taç" 1957 yılında montaj hattı bıraktı. Bu "Taç" platformunda arkadan çekişli sedan oldu ve "ağabey" dan teknolojiyi kullanır. Araç 105 km / s azami hıza ilk nesil yetenekli olduğunu ve bağımsız bir ön süspansiyon oldu. Aracın ağırlığı bir tonu geçen kalmaması Vücut "Toyota Taç", taşıyordu.

Daha iyi ihracat "Tiara" varyasyonlar olarak bilinen ikinci nesil modeli, neredeyse Kuzey Amerika'da "Toyota" genişlemesi son verdi. Aslında bir yıl süre boyunca en fazla 350 kopya malzemeleri yönetimini kesmeye otomobil zorlayarak, ABD'de satılan olmasıdır. Bu başarısızlığın nedeni rağmen nispeten düşük dinamikleri ve hıza olmuştur arkadan çekiş ve hafif gövdesine.

üçüncü ve dördüncü nesil

Vücut hattı iki kapılı kapalı arabayla, üç kapılı ve beş kapılı station wagon minibüs sürümlerini genişletildi ile hala yetersiz kapasiteye sahip "Toyota Taç" motorların üçüncü versiyonu, halen, 1964 yılında ABD pazarında ortaya çıktı. Bu varyasyonların oluşturulması ünlü İtalyan tasarımcı Battista Farina müdahalesi olmadan olmamıştır. O zaman, şirket zorlu bir sınav modeli, hangi birkaç "taç" sırasında yüzden fazla bin kilometre idi düzenlenmesi, arabanın kalitesine odaklanmaya karar verdi. "Mark II" adıyla "taç" Daha boyutlu versiyonu otomobil daha sonra diğer arkadan çekişli modelleri oluşturmak için kullanıldı, ayrı bir platform olarak 1968 yılında ışık gördüm.

Arabanın dördüncü nesil binmek için daha rahat koşullar yaratılması tarafından kutlandı. Hassaslaştırmalar anlamlı Kuzey Amerika'da modelin çekiciliğini arttı iç değil, aynı zamanda güç ünitelerinde sadece değişiklikleri içerir. Görünüm üçüncü nesil ile ilgili olarak pek değişmedi söz etmek gerekiyor

beşinci ve altıncı nesil

Ne zaman şirketin beşinci nesil bazı zorluklar ile karşı karşıya geldi. Bu kez sorun "Subaru DL" ve "Honda Accord" dahil oldukça başarılı rekabetçi araçlar diğer Japon otomobil oldu. rakipler arabalar önden çekişli varken fiyat, arkadan çekişli düzenini yol sayesinde istikrarı kaybetme nispeten yüksek, artı her şey "Toyota Taç",.

Altıncı nesil ABD pazarında "taç" ihracat sona erdi. Zor şartlarda ışığında şirket hurma sürebilir ki, tamamen yeni bir araç geliştirmek için rekabet etmek zorunda kaldı. Aslında, o zaman sınıfın bir simgesi haline gelmiştir herkes, "Camry", orada biliniyordu.

Yedinci ve sekizinci nesil

Son olarak, "Toyota Taç" tanınmayacak kadar değişti! 1987 yılında en uzun konveyör ve pazarlar süren yedinci nesil sedan, ışığı gördü. güncellenen sedan nihayet got , önden çekişli kabin çok ilave alana yapım. Bu model Rus pazarına gelerek birçok taraftarların kalbini kazandı ilk araba "Taç" idi. en sık 1.6 veya 1.8 litre hacmindeki "boşluk oluştu" beş kapılı gövde liftbek, ve motorların doğrultusunda ekonomik benzin uygundur. Ayrıca, iki litrelik bir dizel bulunabilir.

sekizinci ve son nesil "Toyota Crown" modifiye başlığı "Carina E" altında 1992 yılında Avrupa'da Cenevre Otomobil Fuarı'nda sunuldu. Bu model hızla nedeniyle iç ve dış mükemmel tasarıma Avrupa ve Rusya'da popüler oldu, başarılı bir "Volkswagen" ile rekabet, bir görünüm kazandırır "Opel" ve diğer Avrupa otomobil şirketleri. araba boyutunda değişmedi ve motorlar aynıdır, ancak yedinci modelinden temel fark kaporta daha derin Restyling haline geldi. yumuşak ve hoş bir gövde şekli için "Taç" sekizinci nesil "varil" başlıklı.

"Toyota Crown Eksiv"

1985 yılında "Toyota" gençlik hat sedan yapım potansiyel otomobil alıcıları yelpazesini genişletme kararı aldı. Bu "Taç" platformu "Taç Eksiv" ve "Karina ED" gibi modellerin yaratılması için temel oluşturduğunu olduğunu. İki nesil halk bütün "dört kapı" denir hepsi, üretildi "" Otomobil dolayı motorun küçük hacme mükemmel dinamikleri ve düşük yakıt tüketimi sahipti. Harici olarak, "U" ve "Eksiv" onlara yaşama hakkı verdi, hangi oldukça sportif ve çekici görünüyordu. Ben şirket otomobiller için ekipman üzerinde eksik değil ise o eklemek istiyorum, bu yüzden bu modeller ABS ve 4WS sistemleri ile donatılmıştır.

Yoğun rekabet ve mühendislik bazı düzenlemelerinin karmaşıklığına rağmen, "Toyota Taç" şimdiye kadar pratikliği ve Japon otomobillerin dayanıklılığını kanıtlıyor. bu veya diğer varyasyonlarda "taç" Birçok örneği şimdi Rusya'da değil, aynı zamanda pek çok Avrupa ülkesinde sadece sokaklarda görülebilir. O olduğu eklenmelidir "Taç" bu güne kadar diğer otomobil eşit olduğu bir örnekti. Bir geçmiş konveyör hattı ile bir platform şimdi güzelce "Avensis" ve birkaç diğer modeller tanınmış üretti.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.