Haber ve ToplumKültür

Petersburg, St. Isaac Katedrali. katedralde sarkaç

Petersburg - yüzyıllardır sanat ve kültür merkezinin dünyada ıssız bataklık dönüşmüştür bir şehir. temel öğe başından beri manevi merkezi Isaac Katedrali düşündü. katedralde sarkaç - tarihsel değişimin simgelerinden biri.

işçiler için Kilisesi

Rusya Peter Büyük çok şey borçludur. İmparator yalnızca, yasalar ülke statüsü değişti bir reformcu haline değil, aynı zamanda yeni bir düzeye devlet getirmedi. Özellikle, St. Petersburg şehir bu özel kral girişimiyle ortaya çıktı.

Uzun süre Rusya'da bu bölümü İsveçliler aitti. Kuzey Savaşı sonucunda arazi Rusya'nın etkisi altına girdi. 1703 yılında Peter ve Paul Kalesi kentin gelişimini başlatan, hangi kuruldu.

Sadece birkaç yıl içinde o Admiralty Tersane kazandı. Orada imparatorluğun en iyi gemi inşa ediyorlardı. Zaten 1706 yılında, şirket yaklaşık 10.000 kişiyi istihdam etmiştir. Ama sırayla bir kilise ayinine katıldı ve yemin de, işçiler Neva diğer bankaya geçmek zorunda kaldı. Bir köprü zaman değildi. Bu gezi yorucu ve zaman alıcı idi.

Peter Tapınaktayım için giderdi binanın yakınında bir cemaat bulmak için karar nedeni budur. Gelecekte, proje St Isaac Katedrali olarak tanındı. Katedral, mermer duvarlar ve heykellerde sarkaç - yani bugünün tüm kamu yararı nedeniyle, daha sonra planlar görünmüyor.

İmparator tapınağı

Bahriye Batısında çizim ahır oldu. inşaat üç ay içinde yeniden inşa edildi. Bu panoları ile kaplı ahşap bir oda oldu. Taçlı kilise soğan kubbe ve sivri bir kule. 1707'de tapınağı kutsandı. büyük imparator 30 Mayıs tarihinde doğdu. Bu gün biz Dalmaçya Isaac, erken Hıristiyan keşişlerin bellek onurlandırdı. Aziz Peter şerefine tapınağı olarak adlandırılan. Monarch yüzden bile orada evlendim ki bu kiliseyi ekledi.

Zaman geçtikçe, şehir geliştirdi. 1712 yılında sermaye durumunu verildi ve türbe bu başlık uymak zorunda kaldı. Eski ahşap ahır sökmeye karar verdi. Onun yerine, taş tapınağını inşa. Onlar bugün yerinde bir kilise inşa "Bronz Süvari".

Stil Petrovsky Barok Isaac Katedrali yansıtır. katedralde sarkaç, inanılmaz bir boyama ve mozaik peri yıllardır insanları şaşırtır, ancak tüm bu önlenebilirdi. Neden?

elden teslim etmek

bir eşek yapımı için temel, duvar ve tavan kırık. Bütün bunlar yavaş yavaş yıkan. türbe Ölümcül 1735 yılında başladı. Sonra kubbe ateşe oda neden yıldırım çarptı. Yetkililer onarım tesislerinin belli bir miktar tahsis, ancak ödeme yağış sorunu ile yardımcı olamazdı. Sonuç olarak, katedral sökmeye ve bunun yerine yenisini inşa etmeye karar verildi.

Ekaterina Velikaya çalışmalarını devam ediliyor. mimarlık Üstü yetenekli İtalyan çalıştı Antonio Rinaldi. Uzun bir süre şantiyede duruyordu. otuz yılı aşkın bir sonucu olarak biz sadece bir korniş var. İmparatoriçe halefi Paul I, büyük ölçüde basitleştirilmiş tasarımı. Ve zaten 1802 yılında, St Isaac Katedrali takdis. katedralde sarkaç, granit sütunlar ve eşsiz heykeller sadece yıllar sonra sitede göründü.

af çiçeklenmeye kadar

Ama mütevazi kilise projesinin manevi merkezini cevap vermedi. Yeni hükümdar, Alexander ben kilise sunaklar zarar vermeden olacağını yeniden mimarın pozisyon için bir yarışma duyurdu. Yarışma Fransız Ogyust Monferran kazandı. İmparatorun 24 projelerinin ardından mimar işe gitti, seçti. bugün gördüğümüz Temple - Bu deha eseri.

Yüzyıllar boyunca çok güzel vitray pencereler, heykeller, şaheserleri ve muhteşem vardı mozaik resimler. Özellikle popüler St Isaac Katedrali bir Foucault sarkacı oldu. Ama bu mekanik sistemi - Sovyet hükümetinin bir girişimi.

1917 devrimi sonrası manevi değerler için yetkilileri ve halkın tutumunu değiştirdi. kilise mallarının Bundan insanların güç haline geçti.

Böylece Petersburg türbelerin tarihinde yeni bir dönem başladı.

Ortodoksluğu karşı Komünizm

Din yeni imparatorluğun planlarına dahil değildir. Tabii ki, Tanrı'nın otoritesi uzak insanlar oluşturmak için mümkün olduğunca bilim yardımıyla verdi. Ardından mitleri kırmak ve inanç Foucault sarkacı yardımcı oldu. Isaac Katedrali değişimin zor günler geldi.

zenginlik Tanrı'nın evinin Bölüm yağmacıları yakalanan. liderlik Diğer değerler Volga bölgesinde aç ihtiyaçlarına vermiştir. tam olarak maliyeti telafi edilecektir miktarların tapınağın kurulması için sunulan Endişeli insanlar. Ama yönetim dini sembollerin imha gerçeği önemliydi. Genel olarak, kutsal altın fazla 40 kg ve gümüş 2 ton alınan.

tutma hizmetleri - 1928 yılında kilise temel işlevi gerçekleştirmek için durdurdu. O zamandan beri, oda sadece bir mimari eser olarak değeri reeked. Sonra Tanrı'nın evinden dışarı Foucault sarkacı yüklü din karşıtı müze yaptı. St. Petersburg St Isaac Katedrali ise manevi sessizliği gitti.

zafer üst

Bu durum - tarihin bir paradoksu. Nisan 1931'de evin duvarları büyük ölçüde Tanrı var olmadığını kanıtlamak için tasarlanmıştır Bilim Evi kurdu. Bu unutulmamalıdır: açılış, Pesah gecesi Ortodoks dünyanın en büyük tatil gerçekleşti. Girişte yerleştirildi propaganda afişleri. kılavuz ziyaretçilerin dinin tehlikeleri hakkında anlatan bir zamanda duvarlara azizlerin derin göz görüntülerini görünüyordu.

Festivalin vurgulamak Fransız fizikçi icadı oldu. Foucault sarkacı uzunluk Aziz Isaac 93 metre idi. Cihaz üzerinde asılı olan bir çelik halat tapınağın ampul altında. kendi ekseni etrafında planet günlük dönme göstermek için - Görev 54 kg ağırlığında halat sallanan metal top sonunda.

Böylece, açıkça gezegenin hareketinin yörüngesini gösteren Komünist Parti din alt etmeyi başardı. Ardından, sunum yaklaşık 7000 seyirci vardı.

İade misyon

İlk deney Paris'te XIX yüzyılın ortasında Zhan Fuko gösterdi. Buluşun sistemi, bağımsız bir şekilde, bir baz salınmasına izin verir. Uzun kablo açıkça değişiklik fark sağlar. Ağırlık demir mermi 28 kg idi. 67 m - sarkacın uzunluğu. Isaac Katedrali ise bu numaraları aştı.

RAB Evde kubbe altında daire koydu. Sallanan sarkacın merkezine göre, titreşim süresi 20 saniye idi. Bir saat içinde, top 13 derecelik yöne gitti. Uzun bir süredir, birim SSCB'de büyük oldu. Daha sonra bu kayıt Kiev Politeknik Enstitüsü kırdı.

kilise gözlemevi gelen yapmak istediği bir zaman vardı. Kubbe kaldırıldı ve teleskoplar yüklemek için onların yerine planlanan. Ama bu fikir bir gerçeklik olmaya yazgılı değildi.

Hıristiyanlık haklarını dönmeye başladı. Ve an ne zaman St Isaac Katedrali Foucault sarkacı kaldırıldı. Bu 1986 yılında oldu. Bunun yerine, gümüş bir kuş, Kutsal Ruh'un sembolü astı. benzersiz bir boyut olduğu için buluş, herhangi bir bilimsel kurum vermek mümkün değildir. Şimdi sıra türbe bodrumunda saklanır. Bir kilise bir kez daha hizmet tutar.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.