Gıda ve içecekTatlılar

Hollandalı waffle: Klasik tarifi

Hollandalı waffle çok popülerdir. Bu leziz hemen her mağazada satın alınabilir. Kokulu altın gofret emprenye ve birbirine tatlı şurup, kayıtsız kimseyi bırakmayacak. İsterseniz Böyle incelik evde pişirilebilir.

Hollandalı waffle: Klasik tarifi

Evde bir tedavi hazırlamak için, testin gerekir:

  1. buğday unu 500 gram.
  2. tereyağı 250 gram.
  3. kahverengi şeker 150 gram.
  4. 0.5 çay kaşığı tuz.
  5. Sütün 60 mililitre.
  6. kuru maya 4 çay kaşığı.

İçi için:

  1. melas 250 gram. istenirse Bal değiştirilebilir.
  2. 200 gram kahverengi şeker.
  3. Çay kaşığı toz tarçın.
  4. tereyağı 50 gram.

hamur yoğurmak nasıl

Hollandalı waffle çok sade bir şekilde hazırlanmış. hamur yoğurmak başlamak için. Bunu yapmak için, kuru mayayı dökmek derin bir kap ihtiyaç ve süt, önceden ısıtılmış dökün. Elde edilen bileşim, bir kaşık eklemektir şeker kamışı. Tereyağı hafifçe eritmek ve sonra hafifçe soğumaya.

maya ve süt kapasitesi kalan şeker, tuz dökün ve yağ dökmek gerekir. Ortaya çıkan üründe olması dikkatlice buğday unu tanıtmak gerekir. Kullanmadan önce ürün maliyetleri bir elekten elenir. bileşenler yağlı meyilli iyice karıştırılmalıdır. ağırlık çok dik olmamalıdır. bitmiş hamur kalkma tamam, bu süre zarfında dakika 45. bırakılmalı. Çok ani testi itibaren Hollandalı waffle pişirmek mümkün olmayacaktır.

dolgu hazırlama süreci

Hollanda gofret karamel tabaka birbirine. hamur yükselir kadar bu yapılabilir. Küçük bir ateşe dayanıklı kaplarda emprenye hazırlanması için gerekli olan tüm bileşenleri karıştırmak için gereklidir.

Pan şeker tamamen eriyene kadar sürekli karıştırarak, o zamana kadar karamel yemek, küçük bir yangın yerleştirilir ve edilmelidir. Yaklaşık 10 dakika sürer. Sonuç olarak, değil çok kalın olsun, ama karamel çekerek gerekir. Bununla birlikte, soğutma katılaşır, örneğin emprenye üzerine. Gerekli olduğu takdirde, ısıtılabilir.

Nasıl pişirmeye

Hollandalı waffle özel tost makinesini kullanarak pişmiş olmalıdır. Bu uyum için sadece modern ekipmanlar, aynı zamanda Sovyet tarzı bir cihazdır.

Risen hamur bölüme ayrılmıştır edilmelidir. Çapı Her yumru 3 ve 5 santimetre arasında olmalıdır. Onları aynı boyutta yapılması arzu edilir. Fırında waffle kızarana kadar olmak. Gerekirse, sıcak gofret doğru aynı şekilde olması için düzeltme yapabilirsiniz. İş parçası, çok kalın olursa, iki parça halinde kesilebilir.

Halves gofret dikkatlice kabartmak karamel olmalı ve bağlamanız gerekir. Hepsi bu. Bu son aşamadır. karamel ile Hollandalı waffle genellikle sıcak çikolata veya yumruk ile servis edilir. incelik genellikle sıcak içecek ile bir kupa alınır. Bu gofret ile yumuşak hale gelir.

Ben deposunda satın mı

Eğer gerçekten kendinizi bu tedavi şımartmak istiyorsanız, mağazadan satın alabilirsiniz. Çok popüler Hollandalı waffle "YASHKINO". Kalori ürün 100 gram başına 430 kalori dikkatli bir tedavi yiyin olduğunu. Hollandalı waffle oluşturan bileşenlerin bazıları, alerjiye neden olabilir.

Buna ek olarak, bu tatlı gibi, bir parça nadir hurma yağı değildir. Bu ürün çocuklar için tehlikelidir. Çalışmalar hurma yağı, kalsiyum emilimini bozar olduğunu kanıtlamıştır. Çocuk organları basitçe hızla yeteneğine sahip değildir ve herhangi bir sorun olmadan bileşeni geri dönüşüm.

Ayrıca, bitmiş üründe çok fazla şeker unutmayın. Büyük miktarlarda Bu bileşenin kullanımı kilo almaya yol açabilir.

sonunda

Hollandalı waffle - Çocuklar yetişkinlere de sadece ilgisini çekecek harika bir tedavi. Ek zararlı katkı maddeleri olmadan ürün çok zordur mağaza bulun. Ancak, waffle, karamel batırılmış, evde kolayca yapılabilir. Buna ek olarak, biraz zaman alır. Önemli olan - tüm oranını gözlemlemek.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.