SağlıkHastalıklar ve Koşullar

Virüs H1N1: Belirtileri, Tedavisi ve Önlenmesi

Birçok kişi grip, öksürük veya sıcaklık ciddi yatağa hiç acelesi vardır değil ve bir doktora yoktu, ama eylemleri ile vardır. Virüsler ve sadece bir hapşırık, örneğin, kalabalık bir otobüste ve çünkü, gerekli olduğu - işte - bu kadar! H1N1 gribi, bu kadar korku yetişmeye veya başka bir grip yeni kurbanlarının onlarca bulundu. Neden? numaralarından biri nedeniyle grip virüslerinin kolay ve üretken için havadaki damlacıkları yoluyla yaymak, çoğu parazitler. Onların ikinci hüner - benzersiz değişkenlik. mağdurun beden onu yok etmeye nüfuz virüse karşı antikor üretmeye başladığında, o hızla aynı hastalık kalan ve süre yeni bir değişiklik olma, onun proteinlerin yapısını değiştirir. İşte bu yüzden hem de olgun salgın olduğunu ve doktorların yeni aşılar geliştirmek.

Neden domuz gribi denilen

Birçok kişi, Avrupa'da geçen yüzyılın 20-ler "İspanyol gribi" adı altında ölümüne yürüyordu biliyoruz. O mezarın 100 milyon dünyalılar döküldü. Daha yakın zamanlarda, bilim adamları ayrıntılı olarak Permafrost gömülü İspanyol gribi kurbanlarının cesedinden alınan malzemeyi inceledi ve o virüs H1N1 bulduk. Evet, 2009 yılında yaygara neden virüstür. Yıllar boyunca, sık sık H2N2, H3N2, H1N2, yeni salgına neden her seferinde haline güncellenmiştir. Bir noktada, virüs, domuzlara bir kişiden var yeni konakta (mutasyona uğramış) uyarlanan ve sadece hayvanlarda yaşayabileceği bir domuz gribi oldu. Zamanla virüs tekrar adama çarptı ve kendilerine özgü yeteneklerini gösteren yeni sahibine adapte yine mutasyona uğramış. uyarlama Bu dönemde yeni H1N1 gerginlik hayvanlarla temas faaliyetlerinin doğası gereği, sadece 50 domuz gribi vakaları ve insanların neden oldu. ayrıca sadece insana domuz iletilen edilemeyen virüsün bir teknik geliştirdi mutasyona ama yeni insanlarla enfekte devam etmek. domuz gribi denilen hastalığı salgını beri.

AH1N1 nedir

parazitin adına "H" harfi hemaglutinin demektir - yüzeyinde bulunan ve orijinal kene gibi davranan çünkü tutarak, grip virüsleri yaşamıyoruz olmadan, hücrelerin kurbanları tutunur bir proteini. insan, hayvan ya da kuş - Biyolojik "kene" Bu tür bir seçme virüsün kurbanı olarak çok önemli bir rol oynar. Aynı virüs herhangi bir canlı organizmaya yaşamak nadiren mümkün olmasıdır. Her ne kadar istisnalar da vardır. Böylece, H1N1 virüsü de kuşlar ve hayvanlar ve insanları da etkileyebilir o kadar çok yönlüdür. mektup «N» bir enzim neuramınıdase anlamına gelmektedir. antikorlar tarafından O da yüzeysel savunucusu virüstür. Buna ek olarak, yeni doğan virüslere karşı hücreleri ayırmak ve kurban sisteminin solunum epiteli nüfuz yardımcı olur. "A" harfi virüsün türüdür. Orada da B ve C olarak, ancak bir modifikasyon en yeteneğine sahip olduğu kabul edilir ve en zor, çünkü tahmin etmek.

farklılıklar hastalık

H1N1 gribi bu kadar farklı klasik mevsimsel ve de çoğu insandan olmayan herhangi bir komplikasyon olmadan gerçekleşir. Ama o ve bir tatsız özelliği var - bazı kurbanları için (bu bakteriyel pnömoni farklıdır) antibiyotiklerle tedavi edilemez primer viral pnömoni, neden olabilir. H1N1 virüsü hasta şeklinde bir komplikasyon neden oldu ise viral pnömoni, düzgün ilk belirtilerin tedavi başlamadan yoktu, onlar gün içinde ölürler. Bu durum yaklaşık 2 bin kişilik 2009 başlıca ölüm nedenidir ve salgın sırasında oldu. Her zamanki domuz gribi gelen başka fark bulantı, kusma ve ishaldir.

risk grupları

H1N1 herhangi virüsü yakalamak için ama hayati problemlere hiç gelişmez. istatistik, nüfusun aşağıdaki kategorilerden şiddetli biçimde domuz gribi kaçağı en eğilimli göre:

- küçük çocuk (yaşları 0 ila 2 yıl);

- hamile kadınlar;

- astım gibi bir solunum hastalığı olan;

- İnsanlar 65 yaşından büyük;

- iç organların kronik hastalıklar;

- HIV bulaşmış.

Görüldüğü üzere, büyük tehlike zayıflamış vücudun olanlar için domuz gribi temsil eder.

Enfeksiyon Yolları

Yukarıda belirtildiği gibi, esas olarak H1N1 virüsü hava yoluyla iletilir. Önemli: hapşırma veya 2 metrelik hava mesafesi sayesinde "uçmak" olabilir, hasta insan organizmaların ağız ya da burun kaçan öksürme. Onlar sağlıklı bir kişi nefes olacaksa, kesinlikle bulaşmış.

Ama aynı zamanda kurban değildi, ama herhangi yüzeylerde yerleşmiş olan virüsler, 8 saat boyunca yaşamaya devam ediyor. Yani domuz gribi bulaşmış ve virüslerle küpeşte alırsak, örneğin, temas-hane olabilir ve daha sonra, ellerini yıkama olmadan, ye.

Hasta bir hayvandan domuz - enfeksiyonun üçüncü yol en pasiftir. Et çünkü standart ısıl işlem ile, çiğ ya da yarı mamul yenen birkaç dakika içinde H1N1 virüsü öldürür yalnızca, grip mümkündür bu şekilde yakalayın.

Klasik semptomlar

Enfeksiyon yana hastalığın ilk belirtileri organizmanın özelliklerine bağlı olarak, bir ila Üç-dört gün sürebilir kadar. H1N1 virüsü belirtileri klasik griple aynı olduğunu neden olabilir:

- halsizlik;

- gövde (miyalji) boyunca ağrıları;

- burun akıntısı;

- baş ağrısı;

- boğaz ve / veya boğaz ağrısı

- öksürük;

- yüksek yüksekliklerde (bazen sıcaklık gözlenmemiştir) sıcaklık yükselmesi;

- titreme, ateş.

Bazı hastalar, bazen kusma ve ishal bulantı şikayetleri var.

H1N1 virüsü, komplikasyonların belirtileri

onarılamaz bela diye, derhal gözlenen belirgin soğuk ortasında yardım ihtiyacı için bir doktora başvurun:

- Çok yüksek sıcaklık, tablet kaybetmeyeceğinizden;

- temelsiz dırdır bulantı;

- kusma;

- ağır ve / veya nefes darlığı;

- solukluk ve / veya derinin siyanoz, (çocuklarda daha yaygın) mor dudaklar;

- bayılma, hipersomnia;

- idrar uzun olmaması;

- göğüs ve karın ağrısı,

- baş dönmesi;

- kaybolma;

- gözyaşları olmadan ağlayan çocuklar;

- Sebepsiz sinirlilik;

- akışında belli iyileşme "soğuk" aniden keskin bir bozulma sonrasında.

Virüs H1N1, hastalık hafif formları tedavisi

komplikasyon olmadan geçer domuz gribi, tanısı nedeniyle sıradan grip semptomlarının kimliğinin zordur. Belirleyin virüsün türü sadece balgam öksürük tahsis ve nazal mukus ve ağız boşluğu.

grip hafif formda ev terapisinde yapılabilir. Bu zorunlu yatak istirahati, resepsiyon antipiretik sıcaklığı 38 derece üzerinde ise, non-steroid anti-inflamatuar ilaçlar, vitaminler, öksürük ilaçları ve soğuk. o komplikasyonlar hariç olmadığı için Küçük çocuklar, Aspirin var ilaçlar verilmemelidir (Reye sendromu). ateş düşürücü "Nurofen" içebilirsiniz ki, "Parasetamol" ve yetişkinler da "İbuprofen".

Hafif bir şekilde uygulanabilir Antiviral H1N1 şunlardır:

- "Arbidol."

- "Viferon".

- "Grippferon".

- "IFN".

- "Ingaron".

- "Lipind".

- "Ingavirin".

- "TSikloferon".

- "Kagocel".

bal, et suyu üzümü, ahududu, kızılcık ve otlar ile çay, meyve suyu, su - O, antihistaminikler almak bol miktarda sıvı da arzu edilir.

Grip yaklaşık 6-7 gün içinde tuttu.

Şiddetli Tedavisi

H1N1 gribi, komplikasyonları geçmeden, mevsimsel den oldukça farklıdır ve bu kültür sonuçları beklenmeden, tanınabilir. Ciddi biçimde domuz gribi karakteristik belirtileri, yukarıda sıralanan, hasta ihtiyaç hastaneye kaldırıldı ve nefes problemleri varsa, resüsitasyon tedavisi derhal başlatılmalıdır. Tedavi kullanım "oseltamivir" ya da "Tamiflu" için, "Zanamivir" ya da "Relenza" nöraminidaz aktivitesi inhibe eder. Viral pnömoni ve gelişmemiş bakteriyel arka planı, virüs H1 N1 tarafından üretilen toksinler organizmanın temizliği tamamlamak antibiyotik tedavisi atanan Aynı zamanda, reçete semptomatik tedavi. zamanında uygun tedavi başlatılan yalnızca olumlu karmaşık domuz gribi olan hastalar için prognoz.

yüksek ateş, bulantı, kusma, ishal, ancak hiçbir solunum problemleri, bayılma, bozulmuş bilinç ve zatürree olduğunda hastalığın ortalama şiddeti ile tedavi evde mümkündür.

ihtiyati tedbirler

H1N1 Önleme ağırlıklı bir soğuk (öksürük, burun akıntısı) en ufak bir dikkat çeken işaretler sahip kişilerle halka açık yerlerde ve temas ziyaretleri sınırlayan yatıyor. Doktorlar da tavsiye ediyoruz:

- tüm ortak alanlarda maske giyen;

- oksolinik merhem kullanılmasını Dışarı çıkmadan önce;

- nazal ve ağız boşluğunun yıkanması etraflıca el yıkama sonrası eve dönen;

- İlk ellerini iyice yıkamadan olmadan sokakta ve halka açık yerlerde atıştırmalık reddi.

Bu, sadece, yüksek sıcaklıklara maruz kaldığında domuz gribi virüsü çabuk ölür gösterdi, ancak, aynı zamanda olan bir sabun, alkol ya da çözücü, bakteri öldürücüler olarak, antiseptik. Bu nedenle, salgınında halka açık yerlerde (okullar, hastaneler, yemek yerleri ve diğerleri) içinde, genellikle, ıslak temizleme üretmek için gereken, anahtar delikleri tabloları silmek.

kırıklık ilk belirtileri, öksürük, burun akıntısı, ateş vardır, özellikle de, diğer insanları enfekte önlemek için evde bir doktor lazım.

Şu anda, biz de H3N2 suşları gelen, klasik grip yardımcı olur H1N1, karşı yeni bir aşı geliştirdi. aşı, bütün virüs kullanılmaz, çünkü aşılama hasta ancak bunların fragmanları, olmaz. Ancak, aşı sonrası hala gribe yakalanabilir, ancak çok kolay bir şekilde gerçekleşecek. Ayrıca aşı virüsü H1N1 tüm diğer olası değişikliklere karşı koruma sağlamaz.

Yapma bu (nemli nemli soğuk hava önce sonbaharda) beklenen salgın önce, tercihen bir ay yıl gerekmektedir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.