Ev ve AileAksesuarlar

Yuvarlak Akvaryum - Balık Bakımının ve Bakımın Özellikleri

Amatör akvaristler arasında yuvarlak bir akvaryum popüler. Kurulumu kolaydır, fazla yer kaplamaz ve herhangi bir iç mekana etkili bir şekilde sığar. Fakat canlılar akvaryumda yaşadığından, bunların uygun bakım ve bakımı hakkında düşünmeniz gerekir. Yuvarlak akvaryum biraz spesifiktir ve doğru yaklaşımı gerektirir.

Litre cinsinden hacim

Evcil hayvan dükkanlarının raflarında yuvarlak, farklı litreler de dahil olmak üzere geniş bir akvaryum aralığı vardır: 5 ila 40-50 veya daha fazla litre. Akvaryum yuvarlak 5 litre - bu aslında uygun bir ev olmayacak büyük bir cam kavanoz, ancak balık için bir hapishane. Gerekli minimum ekipmanı (bir filtre ve bir kompresör) bile donatmak neredeyse imkansızdır. Kızartma haricinde beş litrelik kapasite kullanılabilir.

Balık tutmak için 20 litre veya daha fazla yuvarlak bir akvaryum zaten uygun bir seçenektir. Bu miktarda, yeterli ekipmanı yükleyebilir, birkaç balık yerleştirebilir ve varlığını rahat ve sağlık için maksimum güvenlikte yapabilirsiniz.

Çevre dostu çevre

Herhangi bir akvaryumdaki su temiz olmalı, bakteri ve zararlı mikroorganizmalarla, kirli olmayan, oksijen doymamış ağır metaller ve klor içermeyen katı olmalıdır.

Yumuşak ve zararsız klor içermeyen su, kaynatılıp oda sıcaklığına soğutulduktan sonra açık bir çanakta (örneğin emaye kepçe veya büyük bir tencerede) 1 gün boyunca savunulur ve akvaryuma boşaltılır. Gelecekte, sadece akvaryuma damıtılmış su ekleyebilirsiniz.

Akvaryumda yararlı alglerin yetiştirilmesi gereklidir. Zararlı aşırı miktardaki ağır metallerle yosunlar iyi mücadele ediyor. Özellikle çinko birikir. Vallisneria, pas suyunu iyi temizler.

Ne ve nasıl donatılır

Suyu temizlemek için yuvarlak bir akvaryumda çakıllı kompakt bir alt filtre yerleştirilir. Böyle bir filtrenin çalışma prensibi: Pompa suyun bir katmanını tahrik eder, kir çakıl, bir filtreleme malzemesi tarafından tutulur. Mantıklı düzenlilik - akvaryumun hacmi ne kadar büyükse, pompa ne kadar güçlü olursa, filtre o kadar pahalı olur. Minimum güç pompasına sahip bir filtre, 10 litre hacim için uygundur. Aç gözlüyorsanız ve bir filtre takmayın, balıkları günlük olarak güçlü bir stres oluşturan suyunu değiştirmeniz gerekir ve sonunda onları yok edecektir.

Yuvarlak bir akvaryumda, yüzey alanı nispeten küçüktür, bu da oksijen yetersizliğine neden olur. Suyu önemli hava özel kompresörüyle doyurun. "Yuvarlak akvaryumlar için" etiketi ile satın almanız gerekir. Seçim ilkesi filtrelerle aynı - akvaryumun hacmi ne kadar büyük olursa kompresör de o kadar güçlü ve pahalıdır. 20-40 litrelik bir kapasite için minimum kapasiteye sahip bir kompresör uygundur.

Aydınlatma sadece balık için değil yeşil yosun için de gereklidir . Yapraklarındaki ışık sayesinde suyun oksijenle zenginleşen fotosentez işlemi gerçekleşir. Armatür patlamayın, böylece camın yakınında değil, üstüne yerleştirilmelidir. Geleneksel akkor lamba kullanmak en iyisidir; çünkü Onların spektrumu güneşle mümkün olduğunca yakın. Aynı zamanda optimum parlaklık 1 litre suya 1-2 watt oranında ayarlanır. Sette aydınlatılmış yuvarlak akvaryumların satın alınması önerilir.

Hepsi zor değildir ve acemi sevgilisi bile tarafından yuvarlak bir akvaryum yetkin bir şekilde donatmaktadır.

Akvaryumun dekorasyonu

Su altı dünyasına hatırlatan akvaryuma göre, yüklü tüm teçhizat gizlenmelidir:

  • Filtreyi örtecek 4-5 cm'lik zemin yüksekliğinin altına koyun. Yuvarlak bir akvaryumdaki toprak için çakıl veya küçük koyu renkli çakılların kullanılması daha iyi;
  • Toprak bitkisinde 2-3 canlı bitki;
  • Havalandırıcıdan (kompresör) süzülerek havanın kabarcıklarının güzelce yüzüleceği bambu içi boş bir tüpe daldırın;
  • Maalesef alt kısmın sınırlı alanı, gemi enkazı veya kalenin kalıntıları bulunan yuvarlak akvaryumun süslemesine izin vermeyecektir. Ancak burada bazı ev ya da kabuklara oldukça uygun. Estetik açıdan hoşlanıyor ve barınaktaki balıklar korunuyor gibi görünüyor.

Yuvarlak akvaryumda tutmak için hangi balıklar uygundur?

Yuvarlak şekli balıkların hareketini sınırlar, buna ek olarak ışığın özel kırılması lens efekti oluşturur. Bütün bunlar balıkların sağlığını olumsuz etkiliyor. Sinirli, zayıf bireyler bu zor koşullarda hayatta kalamazlar. Dolayısıyla, yuvarlak bir akvaryumun göz zevkini alması için, konuk seçme konusuna özenle dikkat etmeniz gerekir.

Sınırlı miktarda, normal olmayan küçük balıklarla yuvarlak bir akvaryumun kolonileştirilmesi gereklidir. Aşırı nüfus, sakinlerin sağlıklarını derhal etkileyecektir. Yuvarlak akvaryumda, akvaryumun duvarlarını temizlediği için, keklik, luliuses, catfishes, guppies, goldfish, küçük gouramis, anistrus, kılıçbalığı, pecilia, molenezii, neon, tatlı su karidesleri ve dekoratif salyangozlar iyi oluşturulmuştur.

Yuvarlak bir akvaryumda balık beslemek, küçük porsiyonlarda kuru gıdalardan daha iyidir, böylece balık herhangi bir kalıntı olmadan hemen yiyebilir. Aksi takdirde, fazla besleme tabana kıvrılır ve suyu kirletir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.