SağlıkTıp

Uterusun iltihabı: nedenleri, tedavisi

Uterusun iltihabı ölümcül değildir, ancak yine de tehlikeli bir hastalıktır. Uzun süredir dersinden vazgeçerseniz ve zamanında yapmazsanız, sonuçlar çok daha tehlikeli olabilir. Bilindiği gibi rahim üç katmandan (peritoneum, kas tabakası ve müköz membran) oluşur. İnflamasyon yalnızca bu tabakalardan birinde oluşabilir ve hemen hepsinde olabilir. Çoğu zaman bir katmandan başlar ve sonra diğerine geçer.

Uterusun iltihabı: nedenleri

Enflamasyon gelişmesinin nedeni uterusa girilen bir enfeksiyondur. Bu doğum sonrası dönemde, kürtaj sonrasında , cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan birini taşıyan dışkı ile cinsel temastan sonra ortaya çıkabilir. Ayrıca, uterusun iltihaplanması, yumurtalıkların, fallop tüplerinin, vajinanın mevcut kronik hastalığından kaynaklanabilir. İnflamasyon, farklı ortaklarla seks yapan ve aynı zamanda korunmayan kadınlarda sıklıkla görülür. Bu nedenle sıklıkla patolojileri sağlıklarını dikkatle takip etmeyen genç kızlarda görülür. Doğumdan sonra uterusun iltihabı da oluşur. Bunun nedeni kontraseptif kullanmadan cinsel yaşam olabilir.

Rahmin iltihaplanma türleri

Rahmada birkaç iltihap var. Yani, mukoza iltihaplanırsa , endometriyum geliştiği anlamına gelir. Kas tabakasına sıkıca temas etmesi, enfeksiyonun ona dönüşmesine neden olabilir. Böylece metroendometrit gelişir. Enflamatuar süreç fallop tüplerine yayılırsa, salpenjit gelişimi başlar. Ayrıca, rahim mukozasında ortaya çıkan inflamatuar süreç uterusun peritonuna, peritoneal dokuya yayılabilir.

Uterusun iltihabı: semptomlar

Çoğu zaman, bu patoloji hiçbir şekilde kendini göstermez, ancak çok nadiren olur. Çoğu zaman, iltihap semptomları karın altı, ateş, düzensiz menstruasyon, norma karşılık gelen vajinal deşarj, cinsel ilişki sırasında ağrı, halsizlik ve genel halsizlik gibi korkunç ağrılardır. Farklı kadınlar tüm belirtileri göstermeyebilir, ancak bu durumda bile, işlerin tek başına gitmesine, bir doktordan yardım almasına izin vermeyin.

Rahim iltihabı nasıl tedavi edilir

Tedavi zamanında planlanırsa, bir kadının sağlığı için korkmak neredeyse hiç gerekmez. Ancak çoğu zaman kadınlar yukarıda açıklanan tüm belirtileri çekerler ve yeterince zaman geçer. Bu gibi durumlarda, genellikle, iltihaplanmanın yaygın sepsise dönüşmesi söz konusudur ve tedavisi çok daha zor olacaktır.

Doktoru ziyaret ettikten sonra, hasta cinsel enfeksiyonlar da dahil olmak üzere birtakım testleri yaptırmaya bırakılacaktır . Ultrasonu geçmeliyiz. Tüm verileri aldıktan sonra doktor, seks hayatını durdurmak zorunda kaldığınız süre boyunca gerekli tedaviyi yapacaktır.

Uterusun iltihaplanmasını iyileştirmek için tasarlanmış önemli miktarda halk ilaçları var. Çoğu, bitkisel preparatlara dayanıyor ve doğal bileşimi çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde sıklıkla tasarruf sağlıyor. Örneğin, böyle bir aracı kullanmayı deneyebilirsiniz. Emaye kaplarda, bir avuç meşe yaprağı koyup bir litre su döktürmelisiniz. Ateşe koyup kaynatın, otuz dakika pişirin ve aynı miktarda demlemek yapın. Şırınga için soyulmuş bir et suyu kullanılır, ayrıca dış kompresler de yapabilirsiniz.

Geleneksel tıbbı sunan uterusun iltihaplanmasının başka bir çaresi şöyledir: üç çorba kaşığı çilek, bir termos koyun ve üç bardakta kaynar su dökün. Akşam yap. Sabah, hazır infüzyon, gerin ve yemeklerden önce alın (bir saatlik) bir bardak.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.