SağlıkSağlıklı beslenme

Fayda veya zarar: yağ Kolza?

Oldukça zararlı ürün - erusik asit tecavüz seviyesini düşürmek mümkün olunca kolza yağı yaygın tanıma, yirminci yüzyılın 80 yıl içinde elde. o dengeli bir kompozisyon (talep üzerine üçüncü sırada yer alıyor) olduğundan Şu anda bu yağ Avrupa'nın en popüler biri olarak kabul edilir.

vahşi tecavüz doğada oluşmaz. Çin, Hindistan, Kanada, Batı ve Orta Avrupa'nın devlet olarak - İklimsel koşullar gelişmesi için elverişli olduğu ülkelerde yetişmektedir. Başlıca üretici tecavüz küresel hasat yarısına kadar toplanan Çek Cumhuriyeti, Polonya ve Çin, olarak kabul edilir.

Diğer yağlar farklı olarak, kolza lezzetli yemekler oluşturmak için çok, somuna benzeyen uygun alışılmadık tadı vardır. Çoğu ülkede, bu çeşitli soslar ve salatalar için sosları hazırlamak için üzerine tost rağmen, çok, olabilir kullanılır.

Kanola yağı yeterli dengelenir: içerdiği doymamış yağ asidi , çoklu doymamış yağ asitleri (% 27), doymuş yağ asidi (% 6) (% 66). Yağ Doymuş asitler bunların içinde, diğer bitkisel yağlar daha azdır. kolza tohumu yağı, E vitamini ve karotenoidler sahiptir.

görüldüğü gibi, çok-doymamış yağlı asitlerin (omega-3 ve omega-6), bu ürün yüzdesi olarak oldukça yüksektir, zeytin yağı. Bu maddeler kan kolesterol seviyesinin azalmasına katkıda bulunur ve damar duvarlarını güçlendirmek değil, aynı zamanda kan pıhtılaşması riskini azaltır. Kolza yağı, bir ürün, bir kullanışlı konu protivoskleroticheskim diyet olarak kabul edilir. Birçok Avrupalı doktorlar zeytin salata sosu yerine kullanmak için tavsiye edilir. Oldukça pahalı bir işlem ve bu tür bir ürünün çok fiyatı önemli ölçüde daha yüksektir - birbirinden bu yağların arasındaki temel fark, zeytinlerden yağ üretimi olmasıdır. Bu arada, tat kolza yağı aşağı zeytin değildir.

Tecavüz, tüm diğer yağlar gibi, onun yararlı özelliklerini kaybetmemek için, serin ve karanlık bir yerde saklamak için arzu edilir. Bu gibi durumlarda, bu yağma yok, yeterince uzun kalacak ve renk ve koku değişmez.

Şu anda, modern teknoloji sayesinde zarar kolza yağı, pratik olarak sıfıra indirgenir, yüksek dereceli gıda olarak kabul edilir. erüsik asit kolza içeriği yeterince yüksek olduğunda Ancak birkaç yıl önce, bu yağ, insan tüketimi için uygun (sabun ve verniklerin imalatı için, özellikle de) sadece endüstriyel amaçlar için kullanılmıştır. Günümüzde, bu asidin yüzdesi neredeyse sıfır,% 0.2'den daha az azalır, insan vücudu üzerinde herhangi bir etkisi yoktur. Ama yakında kolza sözünün yeni çeşitler tamamen erusik asit ortadan kaldırmak ve yağ asitlerinin oranının azalmasına. Bu nedenle, kolza yağı, kullanımı yukarıda ispat edildi dünya çapında popülerlik kazanıyor.

ayçiçek yağı - Bu bağlamda, kanola yağı Rusya'da en yaygın ürün geride bırakarak onun karşıtları geride bırakıyor. Sonuçta, sadece iç pazar bu ürün ile doyurulur, tüm dünyada ayçiçeği tohumu uzun kolza tohumu ile palmiye yağı ve keten tohumu kullanıyoruz - onlar sağlığa daha yararlıdır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.