OtomobilArabalar

Silindir kafasının teşhisi ve öğütülmesi nasıl gerçekleştirilir?

Silindir kafası , içten yanmalı motorun önde gelen bileşenlerinden biridir. Tüm ICE sisteminin eserine bağlı olacağı onun koşullarından kaynaklanmaktadır. Kural olarak, silindir kafasının teşhisi her 200-300 bin kilometre boyunca yapılır. Araba bu tura eriştikten sonra sistem tamir edilir, yani silindir kafasını taşlama. Günümüzün makalesinde, mevcut durumunu teşhis etme ve önceki özelliklerini nasıl geri yükleyeceğiniz hakkında konuşacağız.

Bu eleman üreticinin belirttiği zamandan önce başarısız olabilir mi?

Tabii ki yapabilir. Bunun nedeni, başarısız bir silindir kapağı contası tarafından tahrik edilen motorun sık sık aşırı ısınmasıdır . Ve maliyeti 5 doları aşmamakla birlikte, bazı sahipler onun yerini almazlar ve böylece motorun geleceğini tehlikeye atarlar. Ayrıca, soğutma sistemi nedeniyle motor kaynatılabilir, ancak bu durum daha az sıklıkla olur. Aracın, arızalı bir termostat veya hatta bir fan nedeniyle birimin kafasını taşlaması gerekir. Bütün bunlar silindir kafasına mutlaka ciddi bir iz bırakan motorun kaynatılmasına neden olur. Yüzeyinde çeşitli yanıklar ve mikroyaklıklar oluşur. Bunun olmasını önlemek için tek yapmanız gereken arabayı kaynama noktasına getirmek değil. Ancak araba hiç bu tür risklere maruz kalmasa bile, silindir kapağının öğütülmesini 200 bin km'den sonra da gerektirir. Bu konuda yapabileceğin hiçbir şey yok - parçanın kendisi tükeniyor.

Silindir kafasının durumunu nasıl teşhis edersiniz?

Bu işlem, uzmanlara başvurmadan manuel olarak yapılabilir. Bunu yapmak için bir cetvel alıp, alternatif olarak bloğun alt başlığının farklı bölümlerine diyagonal olarak uygulayın. Kenar, yüzeye tam oturmadığında, ölçüm çubuğunu alır ve aralığı ölçeriz. Eğer öyleyse, silindir kapağının öğütülmesi kesinlikle yapılır.

Silindir kafasını kendi ellerimle tamir etmek mümkün müdür?

Ne yazık ki, bu işlem yalnızca uzman ekipmanlarla ilgili profesyonel çalışanlar tarafından yapılmaktadır. Buna öğütme ve öğütme makinesi denir . Bununla birlikte, bazı zanaatçılar alternatif yollar buluyor ve herşeyi kendileri yapıyor. Yöntem çok popüler değil, ancak yine de etkili. Ve "silindir kafasını taşlama" (fiyat - 6 ila 30 bin ruble) çok fazla para olduğundan, her şeyi kendiniz yapmak en iyisidir.

Böylece, silindir kafasını alıp tezgahın üzerine sabitledik. Daha sonra, 50 santimetrelik bir çapa sahip özel bir taşlama tekerleği alıyoruz ve dairesel hareketlerle bloğun başını fabrika durumuna getiriyoruz. İş çok uzun ve sıkıcıdır. Genel olarak, geri yüklemek için, 2-2.5 saatlik zamana ihtiyacımız var (araçların hazırlanmasını dikkate almadan). Aynı zamanda, zaman zaman yüzeydeki çöküntü seviyesini ölçün. Öğütme işlemi istenen sonucu verirse, sondanın teşhis edildiğinde yüzey mükemmel bir şekilde dengede olacağını göreceğiz. Ancak hepsi bu kadar değil. Ayrıca, yüzeyinde bir grafit tozu dökmek ve metali kalın bir keçe parçasıyla öğütmek gereklidir. Bundan sonra silindir kafası kullanıma hazır hale gelecektir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.