SağlıkHastalıklar ve Koşullar

Rhinotracheitis kedilerde - Belirtileri, Tedavisi ve Önlenmesi

Rhinotracheitis henüz gipervirusom adlı kedi, içinde - bulaşıcı hastalık, yaygındır. Virüs en fazla iki aylık bir ortamda yaşayan, hastalığın neden olan ajandır. Kedilerde Rhinotracheitis oldukça spesifik ve canlılarının yaşayanlar için tehlikeli değildir. İnsanoğlunun bulaşmaz.

Nasıl kediler enfekte olabilir? nazofarenks salgıları ve dışkı ile bir virüsün yayılmasını Hasta hayvanlar. Kronik hasta kediler atak sırasında bulaşıcı hale gelir. Hastalık etkeni kase, bakım öğeleri ve hatta giyim ve sahibinin vücudunda bulunabilir. Evcil hayvanların birçok hastalık olduğu gibi, Herpesvırıdae (genel gıda kase, vb alarak, enfekte dışkı koklama) Normal inhalasyon virüsü havadan yoldan sağlıklı hastalıklı kedilerden iletti.

Virüs epitelinin üst katmanlarını etkiler. mukozal farinks, burun, ağız, lokalize, iltihaplı üst solunum yollarında ortaya çıkan, hücrelere nüfuz eder ve bunları tahrip eder. Çok sık şiddetli konnyuktivitov gelişimini neden gözlerini etkiler. Hastalığın salgın döneminde denk gelirse gebelik, bir kedi, büyük olasılıkla, bir arıza olacaktır. Kuluçka süresi (1-10 gün) uzatılır.

ilk etapta riskini göze alarak, kalitesiz (veya kusurlu) gıda alma, genç gevşek hayvanları (oldu uğramış stres ya da insanları), (bir yıl), kalabalık (belki çapraz kontaminasyon) yaşayan olsun. Tepe hastalığı soğuk (yay, sonbahar) giderilmiştir. Risk kontrolsüz çiftleşme hayvanlarda artar. Virüs özellikle yaygın olduğu zaman "avcılık" dönemi sadece bir dönemde denk geliyor ve patojen seminal sıvıda çünkü örgü ile hasta kedi kesinlikle sağlıklı kedi enfekte olacaktır.

Kedilerin Bazı belirtiler benzer var, yüzden doğru ve zamanında tanı koymak önemlidir. Eğer hastalık belirtisi gördüğünüzde daha iyi güvenli olması ve veterinere kedi göstermek için. Kedilerde Rhinotracheitis zaten insanlara ciddi tehlike temsil piroplasmosis, özellikler benzerdir. Hayvan güçlüyse, iyi dokunulmazlık, hastalık zaman zaman hapşırma ile hafif rinit görünen gizlenebilir. 5-6 gün kedilerde rhinotracheitis sonra zaten başka içine kronik formu geliştirir.

rhinotracheitis için Keen burun akması ile başlar. Bir gün ya da iki kedi faaliyeti büyük ölçüde azalır sonra, uyuşukluk, iştah kaybolur yoktur. rinit belirtileri deşarj gri-sarı, lifli olur, amplifiye edilir. konjonktivit geliştirin. Göz kapakları iltihaplı, (bazen beyaz lekeler) vardır şişmesidir. Sonra bronşların dönüş gelir:, şişer balgam (bazen kusma) ile öksürük başlar ve iltihaplı farinks olur. 41 derece için sıcaklık yükselir. Tıkalı burun, ağız yoluyla nefes almak kediyi zorlar. Dil ve ağız mukozası yaralar belirir. Can tükrük salgısının artması. Su iptal edilmesinden sonra dehidratasyon oluşur.

Tanı doğru yapılırsa, hayvan bir hafta içinde iyileşir. Gecikmiş tanı kronik formda hastalığın bir geçiş sağlar. uygun tedavi ile hava elverişli, ölüm oranı düşüktür. Genç kedilerde rinotrakeitis zatürrenin olabilir.

kendini gösterebilir değil hastalık, ancak stres, hipotermi, kötü beslenme ya da yeni bir hastalığın kronik ders kedi bulaşıcı hale gelecektir ve bu süre içinde nüks, neden olabilir.

tanı onaylar ve tedavi doktoru reçete. "Halk ilaçları" etkili değildir. derhal olmalıdır tıbbi kursu (antibiyotikler) başlatın. Gözler ve burun antiseptikler ile temizlenmelidir. Yemek ve su reddi de besleyici çözeltiler intravenöz yoldan da gerekir. Kalp maddeler atanabilir. Her bir hayvan için tedavi rejimi. Kedi temiz tutulmalıdır, ılık (her durumda aşırı ısıtma ve aşırı izin verilmez). tepsi ve kase Cilt. H. kenarı periyodik dezenfeksiyon formalin veya fenol veya işleme buhar odası çözeltisi ve nesnelerin bir akımı.

Yemekler, tahıl ve sebzeler (süt ürünleri, yumurta tozu, balık fileto, az yağlı suyu, haşlama) olmadan, mümkün olan, yarı sıvı kadar hafif olmalıdır. Bu kedi sanayi yemi beslenen önce, o ısındı edelim.

Ne zaman hasta bir hayvan izole bir evde birkaç kedilerin içeriği.

Aşılama - önleme tek yolu.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.