SağlıkHastalıklar ve Koşullar

Konstriktif larenjit: Nedenleri, Belirtileri, Tanı ve Tedavi

larinks meydana akut enflamatuar proses, konstrüktif gırtlak adı. Tipik olarak, bu patoloji SARS görülmektedir, ancak bakteriyel enfeksiyonların, yanı sıra alerjiler bir komplikasyonu olabilmektedir. Çocuklar inflamasyon zorluk nefes sonuçlanan larinks lümenin kapanmasına neden olur.

neden orada

Çoğu zaman konstriktif larenjit grip, parainfluenza, rinovirüs veya Enterovirüs virüsün tüketilmesi ile ortaya çıkar. Daha az yaygın patoloji herpes, kızamık, su çiçeği ve diğer bulaşıcı hastalıkların bir komplikasyonu olarak ortaya çıkar.

olarak geliştirilen her durumda sıkıştırıcı larenjit takip eder: mukozası ödemli hale kas spazmı var. Sonra larinks lümeninde mukus yoktur. vücudun bir refleks spazm takviye kaldırmak için çalışır. hipoksi sonucunda.

Aşağıdaki faktörler larenjit gelişmesine yol açabilir:

 1. ses telleri aşırı gerginlik.
 2. can sıkıcı boğaz içecekleri alınıyor.
 3. boğaz mukozasına Mekanik hasar.
 4. Hipotermi.
 5. dokunulmazlık Azalmış.
 6. Alerjik tepki.

Laryngitis gürültülü solunum apseler veya yutak arkası paratonsillar tip gerçekleşmesi neden olabilir. Ayrıca patoloji yabancı cisim, gırtlak travma, yanıklar sonucu, difteri, epiglottit neden olabilir.

Bazı durumlarda, konstriktif larenjit sonuç:

 • raşitizm, hipotiroidizm, böbrek yetmezliği ile sonuçlanan laringospazm hipokalsemi;
 • konjenital sesli nefes alma;
 • allerjik ödem;
 • bademcik hipertrofi;
 • papillomatoz;
 • kistler;
 • larinks hemanjiyom.

doktor nedenlerinin tespit edilmesi sonrasında tedavi yöntemini seçer. O ilaç atama veya ameliyat önerebilir.

yakalanma riski

Nedeniyle altı yıla kadar gırtlak çocukların yapısal özelliklerine, sık sık stenozu muzdarip. Bu yaş çocuğun vücudunda Önce karakterize:

 • larinks, ince kabuk;
 • submukozal gevşek, son derece vasküler gelişim örgü;
 • epiglottik kıkırdak yumuşak, ince uzun;
 • Solunum kasları zayıftır.

SARS başlangıcından itibaren ikinci gününde meydana gelebilecek konstriktif larenjit vardır. Çoğu zaman, enfeksiyon geceleri kendini gösterir. Hastalığın gelişmede alerji ve uyaranlara solunum yolunun aşırı duyarlılığı olup olmadığı oynadığı son rol değildir.

klinik belirtiler

gelişiminin erken evrelerinde konstriktif larenjit genellikle SARS karıştırılabilir. Güçlendirilmiş spazmlar genellikle geceleri görülür. larinks alanında basınç hissi vardır.

Hastalığın gelişmesiyle birlikte ağrı hissetti iltihaplı boğazında sırasında kuru, kuru öksürük vardır. Nazolabial üçgen mavimsi bir ton alır, cildi soluk. Nefes darlığı, hasta ağzında bir tutun, burun hava biraz almaya çalışırken, derin nefes başlar. Sonuç olarak, ağız, burun ve boğazdaki mukoz zarlar kurumaya başlar. gırtlak formu kabukları üzerinde hava yollarını örtüşen.

inflamasyon ile dar bir aralık çabuk bloke ve çocuk boğmaya başlar: Çocuk konstriktif larenjit hızla nedeniyle larinks yapısal özelliklerine boğulmalara olur. Bunu önlemek için, hızlı tehlikeli patolojiyi belirlemek ve grip ve diğer bulaşıcı patolojiler ayırt edilmesi gerekir.

larinks inflamatuvar süreç bazı belirtiler ile kendini göstermektedir, her biri birkaç aşamada, içinde ilerler.

Krup sendromu gırtlak enflamasyon sırasında gösterdi. Bu ses kısıklığı, bir kabuk öksürük, obstrüktif nefes ile karakterize edilen klinik bir durumdur. Başka şarabı krup yılında larenjit stenozan çağırdı.

patolojik evre

larinks iltihabı dört aşamada gerçekleşir.

 1. telafi solunum Adım. hastalığın ortaya çıkması anlamında ilk aşamada ateşli bir çocukta öksürük havlayan başlar. Sonra nefes darlığı hafif ataklar yaşayabilirler, ses kısıklığı katılır.
 2. Subindemnification. Bu aşamada nefes gürültülü, hızlı hale gelir. Nazolabial üçgeni belirgin mavi tonu alır. Hastanın genel durumu kaygı rahatsız uyku görünür bozulur.
 3. Dekompansasyon. Bütün vücut yapışkan ter ile kaplıdır. Karma veya inspiratuar nefes darlığı kaydetti. Çocuklarda larinks iltihabı üçüncü aşamasını ulaşırsa, zayıflamış, gözbebeklerinin nefes keskin ajitasyon vardır. Bazen çocuklar karışıklığı ortaya.
 4. Asfiksi. Çocuklarda Konstriktif larenjit nadiren dördüncü aşamaya girer. Bu durumda, tüm vücut fonksiyonlarının ciddi ihlali ile hipoksik koma gelişmekte. Çocuklar durana kadar onlar nefes yavaşladı, uykulu, uyuşuk hale gelir.

Nadir durumlarda, dördüncü evre istemsiz idrar ve dışkılama, nöbetler ve gri ten tezahür edebilir.

olası komplikasyonlar

doğru teşhis konstriktif larenjit, tedavi zamanında başlamış ise, prognoz olumludur. Aksi halde patoloji ciddi sonuçlara bırakır. Çoğu zaman, inflamasyon obstrüktif bronşit karmaşık hale gelir. Daha az yaygın hastalık aşağıdaki patolojiler girer:

 • sinüzit;
 • orta kulak iltihabı;
 • bademcik iltihabı;
 • menenjit;
 • konjonktivit.

En tehlikeli komplikasyonu pnömoni olduğunu. o ölüme yol açabilir larenjit katılırsa.

tanılama

, Nefes darlığı öksürük boğuk bir sesle havlayan zaman Laryngitis düşündürmektedir. Ayrıca, doktor, dikkate laboratuvar ve enstrümantal muayene verileri tarihini alır. Onlar tanıyı doğrulamak veya çürütmek yardımcı olur.

Bazı durumlarda, hastalık şüphesi viral etyolojiye virolojik testler gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, anket bakteriyel enfeksiyon varlığında gerçekleştirilir. Ağız ve burun boşluğundan difteri mukus bakteriyolojik tanı atanmak üzere zorunludur.

tedavi

havlayan öksürük ateşli bir çocukta görünürse, hemen bir doktora danışmalısınız.

Hastalık doktorun ilk aşamada aşırı alkol, inhalasyon otlar (adaçayı, papatya, vb) belirler. Doktor vitamin ve para seçer, bağışıklığı arttırır. Tedavi olumlu sonuç vermedi, sonra solunum yollarında şişme ve spazmını çözmek novocain ablukasını taşıdı. Birinci adımda doktor antibiyotik ve antiviral ilaçların reçete edebilir.

İkinci aşamada, yukarıda aracı nemlendirilmiş oksijen hastalığı, diüretikler kardiyovasküler güçlendirmek için, bir araç eklenir.

Üçüncü aşamada, özel bir tedavi gerektirir. Üzerinde terapide hormon ilaçları içermektedir. Buradaki tedavi olumlu sonuç vermezse, mukus kateter çıkarılmasını yürütülen ve sonra mukozası bolca yağ ile yağlanır.

Bir hasta gerçekleştirilen traketomi entübasyon terapi düşük etkinliğine de.

ilk yardım

Ambulansta gelmesiyle kadar sıkıştırıcı larenjit tezahür hastanın durumunu, kolaylaştırmak için gereklidir. İlk yardım şudur:

 1. oksijen erişimi sağlayın. Bunu yapmak için, daha sonra giysi üst düğmesini gevşetti.
 2. yatalak hasta koyun ve bir yatak başı kaldırın.
 3. bol ılık içki sağlayın. Bunun için çay, sıcak süt kullanabilirsiniz.
 4. Kışın, o odadaki nemi arttırmak için tavsiye edilir.
 5. antihistaminik verin.

çocuğun ağırlığı kilogramı başına 4 mg: bir gelişme gözlenmektedir, "Prednisolon" intramüsküler veya intravenöz enjeksiyon yapmak için gereklidir.

Hastanın doktoru muayene sonrasında bir antispazmodik ilaç enjekte etmek.

önleme

aşağıdaki gibidir larenjit kurallarının gelişmesine engel:

 • kişisel hijyen;
 • Uygun beslenme;
 • viral ve bakteriyel enfeksiyonlardan muzdarip olanlar ile sınırlı temas.

sürekli sağlığını izlemek bağışıklığı arttırır, vitamin almalı, hastalığın gelişimini önlemek için, egzersizleri yapın.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.