Gıda ve içecekYemek tarifleri

Peynir ve kıyılmış et ile fırında mantar dolması

Bu tadı ve besleyici değerlerini etkilemez hızlı gıdadır. mantar Bütün aşıklar içerir mantar dolması peynir ile fırında. mantar ve peynir kombinasyonu - bir kazan-kazan seçeneği. bir ana sıcak yemek olarak, sebze veya patates püresi garnitür ile iyi gider, ama ortak bir tabakta sıcak aperatif olarak servis edilebilir - besleyici ve lezzetli, ama aynı zamanda çok güzel değil sadece. dolgu üç çeşidi vardır. Hızla ormana mutfağa sonra mantar toplamak, ve!

mantar dolması

Mantarlı fotoğraflar zaten bol salivasyon neden ve fırın kokuyor dışarı akacaktır zaman zaman hazırız - komşular ziyarete bekleyin. Emin gelecek. Doldurulmuş fırında mantar peynir ile uzun süre tokluk hissi oluşturmak gibi kilo bile birini tatmin edecektir. Ve ancak gastrointestinal sistem veya karaciğer hastalıkları muzdarip olanlar, mantar üzerinde vadi tavsiye edilmez - bu yemek onlar için çok ağır. Yaşlı ve çocuklar için mantar bir sürü var da istenen bir özelliktir. Yetişkinler, sağlıklı farklılık mantar hiçbir kısmı zarar vermez. Tam aksine - Sağlık mükemmel duruma katkıda: champignons vitamin B, PP, D, A, bir çok proteinin çok sayıda yanında. vücut hızlı bir şekilde sindirmek durumunda, bilinen sınırları olacaktı değil mantar kullanabilir.

mantar yetiştirmek nasıl

Mantar - Dünyadaki en yaygın mantar. İnsanlar diğer mantarlar önce bunları bilmek ve kendi büyümeye öğrendi. Onlar sadece üzerinde ekili mantar çiftlikleri ve hatta evde. Orta Çağ'da hala elit için bir incelik pahalı gıda oldu. Sonra Fransız mantar yetiştirme ve deneyim teslim komşuları için bir yol buldu. Şimdi, "Paris mantar" her yerde yetişir: Doğru sıcaklık modu mantar tüm yıl boyunca büyümeye de - seralar ve seralarda, açık toprağa, hangar ve bodrumlarda ve hatta dairelerde.

fırında mantar dolması peynir ile

Biz gerekir: on büyük mantar, iki yüz gram sert peynir - kalın krem, soğan, tuz ve karabiber, bitkisel yağ herhangi iki ya da üç yemek kaşığı.

Nasıl peynirli fırında mantar dolması pişirmek için gidiyoruz

Mantar dikkatli olmak ancak niteliksel biraz kuru, yıkama ve yavaşça kök çıkarmalıdır. Bunu yapmak için, küçük bir bıçak ya da bir çay kaşığı alın. daha doldurma hale gelmiştir girinti genişletmek biraz deneyin. Ama biz mantar kapaklı bütünlüğünü tehlikeye atmamalıdır. bitkisel yağ ile tavayı yağlayın ve mantar doldurma hazır yerleştirin. Hafifçe içeri tuzluyorlar. Şimdi dolgu hazırlarken zaymomsya. İnce ince ince doğrayın mantar sapı, kabuğu ve soğan kesmek zorundadır. Yağ mantar ve soğan usanmış. Sen sarımsak ezilmiş karanfil ekleyebilir. Şimdi krem doldurup kaynama derecesine kadar ısıtılır. Bazı tuz ve biber doldurma ekleyin. Peynir (makarnalık en kolay olabilir) küçük bir rende üzerinde ovmak gerekir. sote mantar biraz soğumasını ve dolgularla rendelenmiş peynirin yarısını karıştırın verin. Yavaşça peynir kalanı üst yağmurlama, bir fırın tepsisine mantar kapaklar ile doldurulmuş.

fırında doldurulmuş mantar pişirin (peynir ile - en kolay seçenek, şu tavuk ve kıyma doldurma tarifleri dikkate alınacaktır.) fırın yaklaşık iki yüz derecelik sıcaklıklara önceden ısıtılmalıdır. On beş dakika sonra, her şeyi kavurma hazır olmalıdır.

seçenekleri dolgular

  1. Piliç eti tabii küçük parçalar ve çıkarılan deri ile kıyılmış soğan, rendelenmiş havuç, domates yavru ve, mantar bölümlere bölünür. Dayak yumurta ekleyin karıştırın ve doldurma kapağı hazırladı. En ayrıca peynir serpin olabilir.
  2. o sulu kalacak şekilde kıyma iyi, önceden kızartılmış değildir. Yalnızca soğan, havuç ve mantar ayak kızartmak gerekir. Başlatılıyor. yaklaşık yarım saat - bir fırında uzun pişirmeye. Sonra peynir serpin ve net dek pişirin.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.