FormasyonÖykü

Oliver Cromwell: komutanının bir biyografi. Cromwell Himayesi'nin geçmişe ait sonuçlar

Oliver Cromwell - İngiliz devletinin en ünlü isimlerinden biri. Askerlik başarıları ve reformlara şöhret sayesinde kazandı.

Biyografi: Kromvel Oliver. Kısaca: savaştan önce hayat,

Huntingdon County 1599 doğumlu. Ev sahibi aile zamanın İngiliz elit standartlarına göre zayıftı. Oliver soy saltanatı geri takip edilebilir Henry VIII. En yüksek başlık almak için, muhtemelen, cins kilisenin topraklara el koymuşlardır bir servet yapmak başardı o zaman oldu ve. Bir kuşak Cromwell kralın yakındı ve Tomas Kromvel bile danışmanı Henry 8 yıl olarak görev yaptı.

aynı şehirde Huntingdon - - ilçe merkezinde Oliver ilköğretim aldı. Aile kesinlikle püriten "ruhu" uyulması. Dolayısıyla ileriki çalışmalarda Cromwell Püritenliğine kadar doğasında Gelenekleri ve Protestan Calvinizm, tanınıyordu Sidney Sussex College, devam etti. Eğitim Hukuki Bilimleri Thomas kendi zevkine göre değildi ve o kısa sürede bıraktı. akrabalarının ısrarı, o eşi için küçük bir toprak sahibinin kızı aldı.

İç Savaşı'nın başlangıcı

İngiltere'de 17. yüzyılın başlarında merkezi yönetimin duyulan hoşnutsuzluk oldu. Mutlak monarşi Kral Charles Gerekli reformları gerçekleştirmek mümkün değildi. dayalı Monarch, İngiltere Kilisesi, önemli ölçüde parlamentonun etkisini azalttı. Bu yaşlı ülke vergi ve kontrol sistemini geri yüklemek için ona yardım etti. Böyle dönüşümler ayaklanmaya yol açtı halkı arasında kızgınlığa neden olmuştur.

Püritenliğine destekleyenler kilise otoritesinin korunması ılımlı destekçileri ama çoğunluğu çeşitli taraflarca parlamentoda temsil edilmiştir. hükümdar devirmek için bir devrim yoluyla toplamak amacıyla radikal bir Protestan örgütü, - Ama Püritenlerin parçası bir parti "Roundheads" yarattı. Oliver Cromwell başkanlık etti.

Yiğitler süvari

İç Savaşı'nın başlangıcı beş milletvekili tutuklama Kral başarısız bir girişimi olarak kabul edilebilir. Bundan sonra, iki tarafın asker toplanmaya başladı. Kraliyet Ordusu ona büyük bir avantaj sağladı güçlü süvarileri vardır. Parlamento ordusu ilk silah aldı milislerin oluşuyordu. Cromwell kraliyet süvarileri mücadele edebildi atlıların, bir takım oluşturmaya karar o zaman oldu.

Oliver kendisi askeri değildi ve eğitim yoluyla gitmedi ama yıllar zemlevladelchestva ona sürme hakkında bir fikir verdi. Savaşın başında, o elli kişilik at dekolmanı bir kaptan oldu. O pozisyonda son derece saflarında ve saldırıda saldırı öğretmiştir. bir üst-sınıf kişilik Kraliyet süvari, rastgele saldırıya ise mücadele sırasında, Cromwell süvari, yan yana düzenlenen ve bir parça saldırıya. Yenilikler hızla sonuçlar vermiştir ve Oliver Cromwell ünlü grubun komutanı oldu "Yiğitler Süvari."

Savaş ünitesi yaklaşık 2000 savaşçı vardı. Hepsi test edilmiş ve sıkı seçim edilmiştir. Her asker Protestan ve Puritan hevesli bir destekçisi oldu. Oliver Cromwell grup tarafından kendisine emanet edilen kampta içme ve kumar yasakladı. Örnek davranış ve sıkı disiplin ciddi bir propaganda etkisi vardı. Yerel halkın alkol içmeyen savaşçıları takdir ve kitlesel milletvekillerinin ordusuna katılmak. kamp kökenli bağımlılık hiyerarşisini yerle bir edildi. Bu nedenle, birim son derece sıkı sıkıya bağlı bir ve dost oldu. Cromwell savaş alanı süvarileri üzerine cesaret ve metanet için adı "Yiğitler" aldı.

Mastering Kuzey

Kuzey'de Kraliyet (kralcı) hükümetinin ana kalesi - Yaz ortasında tarafından 1644 parlamento güçleri York kuşatması tuttu. Her iki taraf da bu nedenle, bu sektörde en iyi kuvvetler tahsis şehrin olağanüstü stratejik önemini anlamış. Korol Karl şehir garnizonu koyarak korkusuyla, kuşatılmış yardımına yeğenini Rupert gönderdi. Ani takviye parlamenterleri geri çekilmeye ordu zorladı. Bu başarıdan cesaret, Prince Rupert ordusu "Roundheads" kırmak amacıyla, kraliyet ordusunun geri kalanı ile katıldı ve Marson Moor yürüdü.

2 Temmuz günü, bölüm savaş bekliyor, savaş amacıyla inşa etti. 6000 tutarında ünlü "baylar" Oliver Cromwell led atlı asker karşı çıktı. Komutan kritik durumlara yedekte İrlandalı binici küçük müfreze bıraktı. Cavaliers Marson-Moore 17000 ordusuna geldi. Milletvekilleri 10 bin daha içindi. Ama savaş süvari operasyonları büyük ölçüde bağlıdır. Cromwell Sağ kanatta bulunan oldu. O saldırıdan sonra dağılmaya ve tek bir varlık olarak hareket etmek değil adamlarına emretti. süvari karşı Rupert doğrudan çatışmaya binici vurdu uzun mızraklar ile Süvarileri sergiledi.

Marson-Moore Mücadele

5 Pm zaten ön bombardımanı başladı. 2 chasa oynadı sonra boru ve müfrezesi Cromwell saldırı koştu. dörtnala boyunca orduları şiddetli bir savaşın içinde çatışma çıktı. royalists ilk dakikalarında itibaren rakiplerini zorlamaya başladı. Etkilenen nitel üstünlük savaşçıları. Tüm biniciler temel askeri zanaat eğitimli Rupert çocukluk idi. Oliver Cromwell savaşta yaralanarak sargılayın çekildi edildi. Bu noktada, o bir kanadını vurmak rezerv takımı sipariş "baylar." Manevra meyvesini verdi, düşman aksayacağının. Sonra sıkı oluşumu saldırı Oliver bahis oynadı. milletvekilleri güçler zaten kuruldu ise, Rupert direnişi örgütlemek bağlanamadı geniş bir alandır biniciler üzerinde saçıldı ve tek bir varlık yeni bir saldırı başlattı.

savaş Sonuçları

gece royalists tarafından Cromwell başarılı süvari eylem, sayesinde tamamen yıkıldı. Savaş 4.000 asker yatan kalmıştır günü, daha binden ele geçirildi. Ordu Milletvekilleri sadece 300 asker kaybetti.

Marson-Moore kraliyet birliklerinin yenilgi isyancıların ilk önemli zaferdi. Mastering York milletvekilleri tüm Kuzey izlemek için izin verdi. Cromwell'in süvari pratikte saflarında yeni bir saldırı taktikleri üstünlüğünü kanıtladı. Öfkeli, Prince Rupert Oliver Cromwell, (tabloların hiçbir resmi onay) "muhtemelen Yiğitler, kere kazanabilirsiniz" söyledi.

Oliver Cromwell: parlamenter ordusunun Korgeneral

Kanıtlanmış Cromwell genel beceriler onu tüm askeri müfrezeler Meclis kumandan oldu. Hemen yeni model, onun "Yiğitler" binici örnek ordusu oluşturmaya başladı. mutlakıyetçi İngiltere toplumdaki hiyerarşisine bağlı olarak memur saflarına aldı. yeni ordu, bu kural kaldırıldı. Kıdemli pozisyonları pratikte becerilerini göstermiştir kişiler tarafından yürütülmektedir. Bu uyum ve asker birliğine katkıda bulunmuştur. Ayrıca, bu dönüşümler insanlar tarafından onaylandı. Çiftçiler ve küçük ev sahipleri çelik kütle MP'lere eklenmiş.

Yeni model ordu

Üç düzensiz ordular tek tek ve sadece diktatörlerin doğrudan bağımlı ele alınır, bunlar 22.000 kişi numaralandırma, tek dönüştürülmüştür. Farklı cezalar atfedilen edildiği ihlali disiplin katı kurallar empoze edildi. askerin morali din adamları tarafından desteklenen. Bazıları koyarak, savaş alanında doğrudan hazır bulundu siyah elbiseler. Püritenliğine ruhuyla Dini eğitim savaşçıları, Cromwell özel önem vermiştir.

ordunun ihtiyaçlarını temin doğu topraklarının, temsilcileri arifesinde, yetersizlik desteklemeye devam etmek söyledi. Ordu reorganizasyon mali maliyetlerini azaltacaktır. Ordu Nesbit savaşta alınan yeni parlamentonun O'nun vaftiz, karşı ezici bir zafer kazandı "baylar."

Cromwell'in saltanatı

Cavaliers üzerinde nihai zaferi sonrasında milletvekilleri kendi otorite kurmak başardık. Oliver Cromwell ülkeyi açtı. Rab Koruyucu (Cromwell başlık) otoriter diktatörlük ve "demir" emir kurdu. O savaş kilit konumdaki yönetici pozisyonları işgal edildi sonra yaptığı mücadele yoldaşlarına, önemli desteğini aldık. Bu adamlar gerçek Cromwell ve koşulsuz olarak herkese onun emirleri yerine getirmek. Kral ünvanı almak reddeden Cromwell aslında İngiltere'nin cumhuriyetçi statüsünü teyit etti.

vergi sistemi gözden geçirildi. Bütün ana yollar (özellikle emtia yön) tamamen ordusu tarafından kontrol edilir. Şu anda İskoçya ve İrlanda'da ayaklanma başladı. Cromwell şahsen bunları bastırmak için bir ordu açtı. düzeni yeniden sonra Parlamento ve otoritesini restore Lordlar Kamarası. Kralın tüm destekçileri taciz ve eziyet edildi. İç Savaşı'nda Kralcılar'a desteklenen Lordlar anda, reform için gerekli özellik ele geçirildi. Bu eylemler Kalvinistler ve ortak insanları karşıladı.

tarihine Ölüm ve işareti

Oliver Cromwell, 13 Eylül 1658 tarihinde öldü. nedeni sözde (bazı tarihçiler Rab Koruyucu sıtmadan öldü inanıyoruz) zehirlediğini. "Demir" Oliver cenaze şık oldu. Ama onlardan sonra ülkede kargaşa başladı. Tüm İngiltere, düzensizlik ve kaos dalgası bitti. Meclis Charles II, tahta yürütülen kralın oğlu davet etmek zorunda kaldı. taçlandıran sonra Karl kontrolü Cromwell vücut asmak sipariş ve sonra 4 parçaya bölündü. O zamandan beri, köylüler adı "Oliver Cromwell" dillendirmeye bile yasaktı. Biyografi Rab sansür altında uzun süre alır.

Cromwell olarak tarihe geçti ünlü askeri lideri ve reformcusu. devrinde o sıradan insanlar arasında çok popüler oldu. Onun politikası Kalvinizm'in ve Demokrasi bir örnektir. Rab Koruyucu üretilen reformlar feodalizmin yıkılması yolunda ilk adımdır. 20. yüzyılda, Oliver Cromwell gömüldü cenaze maskesi, buldum. Aşağıdaki Fotoğraf bulgular. Sonunda Cambridge kolejler birinin şapelde sadece 1960 yılında gömüldü.

Tarihsel bir perspektiften konuya yaklaştığımızda, cumhuriyet ve Himayesi'nin yıl Oliver Cromwell tanıtılıyor tüm reformlara rağmen İngiltere, kaderi üzerinde hiçbir etkisi olmadı. güzide İngiliz'in kısa özgeçmişi yine tüm tarihsel İngiliz üniversitelerinin zorunlu eğitim kursu programlarında yer alması.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.