FormasyonÖykü

Beşinci Haçlı Seferi: yaş, katılımcılar, hedefler, sonuçlar

Haçlı seferleri Doğu'ya - fenomen tarihinin çok önemlidir. Biz okul kitaplarında, uzun metrajlı film ve edebiyat onları biliyorum.

(Toplam N. Basov) sekiz vardı: 1096 ve 1248-1270 için. Vikipedi bile 9 (1271-1272 gg.) Ve Avrupa'da Haçlıları ekler. En Bütün Hıristiyan dünyayı sarsan hangi patlayıcı idi, elbette, ilk. Bu zamana kadar, VII de Kudüs. Araplar tarafından fethedilen ve sonra VIII yüzyıldan, Selçuklu Türklere aitti. yüzyıl sızıntı için orada türbe vardı.

Tarihsel bilim haçlı seferleri ise Hıristiyan ve Müslüman dünyaları arasında savaş inceler. Bu bitmiş ve zamanımızda devam edilmez. Crusades düz polarite tahminleri. Bazıları Kilise adına kutsal, iyi iş olduğuna inanıyoruz. Tarihçi Michaud Featuring yaklaşık olarak onlar hakkında yazıyor. Diğer tablolar felaketlerden bir sürü neden şeytanın kışkırtmasıyla olduğunu söylüyorlar. Örneğin, 4 mart Hıristiyan haçlılar, kasaba yağmalanmış İstanbul'u, gericiliği görevden - Ünlü Çocuk Crusade. Saf ruhlar Kudüs'e gelecektir eğer, duvarlar daraltmak inanılıyordu. Ve çok yazık ki, bunlar çoğu Mısır'da köle olarak satıldı, soğuk Alpleri'nde Avrupa'da öldürüldü sona erdi.

AMAÇ zamları

Nicki Ermiş oldu Calvary ve Kudüs'teki Kutsal Mezar Kilisesi'nin ziyaret Dilenci Hermit Petr Amensky. O Filistin'de ezilen Hıristiyanları gördük. Döndüğü zaman Papa Urban II ile bir kitle var ve Kutsal Mezar Kilisesi'nin kurtarmak için haçlı vaaz kutsandı. paçavra giymiş, yalınayak, başı açık, eşeğe, o köylerde ve Avrupa'nın kasabalara taşındı ve bütün ateşli konuşmalar desteği, dikkat ve vaazlarını takip etmek arzusu karşıladı. O bir aziz olarak ve eşeğiyle yün bir parçasını çimdik fırsatı alma mutluluğu için kabul edildi. Bu arada, Papa Urban II günahların affı (o kitleler için çok önemliydi) ailelerinin, bakım ve bunların borçlarının kaldırılması katılımcılara söz verdi.

Heyecanlı bu çağrılar, giysi kırmızı haç üzerinde dikili köylülük. Bu nedenle, bu hareketin "haçlı seferi" olarak adlandırıldı ve katılımcılar kendilerini adıyla tanındı "Haçlılar". İlk şövalyeleri bile Avrupa kutsal topraklardan ne kadar uzakta olduğunu hayal ve her büyük şehir Kudüs devraldı buluştu olamaz ve çiftçiler, yürüyüş gitti değildir. Bunların çoğu yolda öldü. Ama biz beşinci Haçlı Seferi ile ilgilenen - Katılımcılar, amaçlar, sonuçların sırasında. Aşağıda bu konuda konuşmak.

Bu sefer için Başlat, hedefleri ve nedenleri

Beşinci Haçlı Seferi (1217-1221) Macaristan Andras II King tarafından önderlik etti. Şövalyeler Macaristan, ama tüm Avrupa'da sadece topladı. Beşinci Haçlı Seferi için ücretleri göstermektedir (fotoğraflar, elbette, çok daha sonra nedeniyle buluşun temin edilemez) Bir görüntü altına yerleştirilmiştir.

Andras II birlikleri Papa Honorius III ikna kurşun. Şu anda, zayıf bir Hıristiyan krallığı (söndürme iç çelişkileri tarafından parçalanmış Filistin (1291 tarafından 1099), varolan şövalyelik emir kendi aralarında) ve Saracen Müslümanları saldırır. O Avrupa desteğinden yoksun. Yeni kral Zhak Briensky birlikleri olmadan geldi ve (onlara yeni bir gelecek kampanya hakkında zaten duymuş söylentiler) tüm Arapları sundu kazançlı dünyayı reddetmiştir. Bu çürüyen Hıristiyan krallığı desteklemek gerekiyordu beşinci haçlı seferi olacak.

1217 yılı sonunda Avrupalılar Akdeniz üzerinden Filistin'e Venedik gemilerinin gitti. Hepsi ülkenin güney batısında, Acre küçük bir kasaba toplandı. İç çekişmeler, kıtlık ve hastalık ordularını yok umuyor Kurnaz Saracens, saldırı olmadı. Onlar her şeyi doğru hesapladı. Haçlılar almaya teşebbüs Tabor Dağı ve onu güçlendirmek. Ama birlik, gıda, mancınıkları eksikliği ve sefer durdu. Haçlılar sadece kışlık içine yerleşti. Hareketsizlik yeni çatışmalara yol açmıştır, ve yakında Şubat 1218 yılında, Macaristan Kralı, ordusunun kısmı ile zamanının nafile, görerek, o kendi topraklarında asi kölelerine yatıştırmak için Avrupa'ya döndü. Çok kötü beşinci haçlı başlayın.

Avrupa'dan Takviye

Daha sonra 1218 yılında, Almanlar, Hollandalılar ve Flamanca karışık bir ordu geldi. Bu Mısır'da Damietta yakalamak için karar verildi. iki cephede mücadele önlemek için, Anadolu'nun barış ittifak sonucuna varılmıştır. Temmuz ayında, Mısır'a Beşinci Haçlı Seferi.

Dimyat kuşatması

Haçlılar ülkeye anahtar kabul edildi Nil üzerindeki konumu, teşekkür Damietta, kenti yakınlarında indi. Damietta mükemmel konsolide edilmiştir. İçinde orada erzak çok oldu ve dışarıda kalın duvarları vardı. o yakada güçlü zincir oldu hangi kulesi, kapalı olarak limanında yapılan zor oldu.

Temmuz 1218 yılında Haçlılar kalenin kuşatması başladı. Onlar sonsuza İslam dünyasının merkezini ezmek istedi ve bir kerede Kutsal topraklara üzerinde savaşlara son verdi. Beşinci Haçlı Seferi (1217-1221) kendisini tam da bu hedefini belirledi. Mısır'da serbest ticaret sağlamak için - Ama İtalyan cumhuriyetleri ve şehir devletleri çıkarlarını orada tutulmuştu.

Kuşatma elbette

İlk kılavuzda bozukluklarından kaynaklanan gerilemeler geldi. Daha sonra, Avusturya Leopold VI emanet edildi.

Bundan sonra iki gemi birbirine ve onlara bir kule ve düştü köprü kurdu. Dimyat kuleye Onun yakın ve üç yüz Haçlılar saldırdılar. Saracens inatla direndi ama başarı saldırganları eşlik etti. Bunlar kulenin devraldı ve Nil içine kendi gemileri girişini açtı.

savaşçıları kenti ileriye taşımak ve el koymamıştır nedenleri, tarihçiler belirsizdir. takviye kuvvetlerle Şu anda Kahire'nin Sultan'ı yaklaştı. Papa Honorius III onun legate Pelagiya Albano kurşun için bir ordu gönderdi. St. ruhunu yükseltmek için geldi. Frantsisk Assizsky.

Ama bütün bu yardım etmedi. Aynı zamanda, Sultan ordusu gelecekte önemli bir rol oynamıştır çekişme başladı. Müslüman ordusu geri çekildi. Hıristiyanlar, Nil geçti şehri çevreleyen ve bir köprü inşa onun kuşatma başladı. Sultans Damassy ve Kahire güçlerini birleştirdi ve Dimyat'tan döndü. Çatışmalar başladı ve Haçlılar sıklıkla yenildi. Ancak, Müslümanlar arasında yardım İmparator Frederick II ordusunun düşman gider söylentiler vardı. Duvarlarında restorasyonu için Kudüs teslim olmasını ve para: Bunlar avantajlı bir barış teklif etti. Dindar kabul etti ancak Pelagios Damietta reddetti mümkün zengin çıkarma kör etti. Beşinci Haçlı Seferi, bu amaç oldukça malzeme takip, çıkıyor. Bencil olmama ve temiz hedefi - Kutsal Mezarın kurtuluş - şövalyeleri doğasında değildi. kuşatma sürdü.

Kazan ya da yenilgi?

Geç sonbahar 1219 kıtlık aşırı noktasına taşınan şehir, teslim oldu. 70.000 kişi sadece beş kalmıştı. Pelagius sevinçli idi. Üretim zengindi ve kimse hızla Müslümanların ordusu kırmak için gerekli düşünce - Tüm meşgul yağma edildi. Onlar, bu arada, Nil güçlendirilmiş yüksek kampın diğer yakasında düzenledi.

Nil sel

Temmuz 1221 olarak, birçok katılımcı emir Pelagia itaat etmeyi reddetti. Onlar talep ve Kudüs Kralının ordu geri amacıyla elde etti. Onun yetmiş bin asker Kahire'nin Sultan gitti. Yine barış teklif etti. Haçlılar Pelagia defalarca reddetti etkiledi. Onlar hiçbir şey yapmadı. Pek çok Hıristiyan gönüllü ordu bıraktık. Ally Saracen Müslümanlar Nil sel başladı. Onlar kilitleri tahrip ve Hıristiyan kamp bulunduğu ova, içine su baraj ve izin verin. Gıda olmadan, kendilerini çekilmeye yeteneği olmadan Hıristiyanlar barış sormaya başladı. Onlar Filistin'e 1221 yılında ayrılmak için izin verildi. Böylece ignominiously beşinci haçlı seferi (1217-1221) sona erdi. Sonuçlar bir sonraki bölümde ele alınmaktadır.

etkileri

Önceki gibi, beşinci kampanya gösterdi:

  • liderlik sık değişmesi.
  • Kötü disiplin: şövalyeler genellikle zor şartlarda, kendi takdirine bağlı olarak ordudan ayrıldı.
  • Kutsal topraklara ve Kutsal Mezarın kurtuluş - isteksizliği ana hedefi peşinde bitiştirmen hareket etmek.
  • Açgözlülük ve zenginliklerini ele geçirme arzusu.
  • birleşik bir planın olmaması.
  • Doğal koşulların Cehalet (Nil Hristiyanların sel savunmasız yakalandı).
  • Papa Honorius III arzusu onun messenger yoluyla bir kampanya önderlik etmek.
  • Utanç verici huzur.

Hep birlikte başarısızlığa yol alındığına ve hiçbir olumlu sonuç vermemiştir. Avrupa Hıristiyanlar tarafından sert vurdu. Onlar para ve çaba harcanan ve parlak zaferler ve yararları için bekledi ve küçük düşürücü barış sona erdi.

Beşinci Haçlı Seferi (1217-1221): Katılımcılar

Macaristan ve Avusturya kampanyasının Avusturya Macar Kralı Andras II ve Duke Leopold VI başında idi. 20.000 şövalyeler - Andras Haçlı tüm zamanlarda büyük ordusu vardı. Bunlar Otto Meransky katıldı ve Wilhelm Dutch Kont bulundu. Daha sonra Papa Honorius III Başkomutanı olduğu iddia onun legate, Pelagius gönderdi. Kudüs Korol Ioann, gerekli onun krallığına Damietta takmak için düşündü. Pelagius Ancak buna karşı idi. İmparator Frederick II Damietta önemli takviyeler altında 1221 yılında gönderdi, ama o Avrupa'da kaldı. Sırasında bu Papa Honorius III aforoz onu tehdit etmişti. Yani suçlu lezyon tespit edildi olduğunu.

Müslümanların zayıflaması - - Avrupa ne de beşinci veya diğer kampanyalarda ulaşmış değildir Sonuç olarak, onun temel amacı olduğunu açıklamak gereklidir. Muhalifler Avrupa kültürünü itaat etmedi. şövalyelere Onur ve şeref fethetti değildi.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.