FormasyonÖykü

Antik Çin'in en ünlü bina nedir?

Biz modern Avrupa medeniyetinin antik Yunan ve Roma'da kökleri olduğunu biliyoruz ve onlar da, Eski Mısır kültüründen çok şey öğrendim. Ne Asya'da olacak? Ne devlet ilk uygarlığın başında ortaya çıktı? Mezopotamya, Hindistan ve Çin - sürekli beri geliştirilen üç ana bitkileri, Neolitik devrimi. Bu diğer ülkeler üzerinde en doğrudan etkiye sahip onlardır. Bu yazıda eski Çin'de bahsedeceğiz. Bu güçlü medeniyet birkaç dönemlerin oluşuyordu. Bu Japonya, Kore ve tüm Uzak Doğu bölgenin kültürü üzerinde büyük bir etkisi oldu. Antik Çin'in en ünlü bina nedir? Sonuna kadar bu yazıyı okursanız, onları.

UNESCO listesinden Çinli nesneler

Biz mimarisi hakkında konuşursak, ülkedeki antik ve ortaçağ modellerin sayısız anıtlar vardır. Birçoğu insanlığın dünya kültür mirası prestijli katalogda layık bir yer işgal eder. Tüm ülkeler UNESCO listesine dahil nesnelerin pek çok övünebilir değil söylemek gerekir. Tek Orada mimari yapılar böyle Pekin'de Cennet Tapınağı ve Yaz Sarayı gibi antik Çin, kompleksleri - Tiananmen - Böyle Pekin Sarayı Müzesi, Anhui Eyaleti, dünyanın en büyük meydanın güney eteklerinde eski ev olarak. Ama liste içerir ve tüm şehirler Lijiang (Yunnan) gibi. Tapınaklar, parklar, saraylar, sıradan evler ve hatta mezarlar çok orijinal. Onlar bu büyük milletin dünya görüşü ve din ortak bir estetik aspirasyon, belli bir fikre menşeli tarafından birleşmişlerdir. Onlar aynı zamanda dinamik ve ciddi zarif ve görkemli. Ama antik Çin'in en ünlü binası - tabii ki, Çin Seddi olduğunu.

dünyanın yedinci harikası

Antik mimarisinin en büyük anıt nedir? germe tahkimat Zinciri uzunluğu sadece söz huşu içinde yönlendirmesini sağlayın büyük. Fazla 8850 kilometre, kule ve duvarların oluşan kuzey Çin arasında uzanan. Savunma redoubts oldukça etkileyici. Antik Çin'in en ünlü bina - "on bin li Seddi" - bu gözetleme kulesine, duman işareti kuleleri ve Casemates yüklü üzerinde belli bir mesafe sonra 6-10 m - beş ila altı buçuk metre ve yüksekliği bir genişliğe sahiptir. bütün bölümler kale inşa ederken. Yunanistan Seddi antik dünyada zaten vardı. Ama, bilinen nedenlerle (Aleksandr Makedonsky Hindistan sadece geldi), Avrupalılar bundan haberi yoktu. Ve bu epik yapı giremezdi çünkü yedi birinin Antik Dünyanın harikaları. Ama şimdi bu dışlamanın edinmiştir.

Çin Seddi: Harita

Savunma zincir Liaotung Bay ile başlar. Daha batıda Pekin'de oldukça yakın geçer. sermayenin savunma büyük önem olduğu için, iyi çalışır durumda muhafaza XIX yüzyıla kadar Badaling denilen duvarın bu bölümü,. Pekin yakınlık ve en çok ziyaret edilen turistik destinasyon haline - yılda kırk milyon kişi vardır. Çoğu - Çin'in insanlar. Sonuçta, hatta Mao Tszedun söyledi: "Seddi, ziyaret etmediyseniz - Çinli değil." tahkimat Daha batıda büyük zincir Gobi çölünde gider. Bu arada, uzunluğu - sekiz binden fazla kilometre, sayısız dalları üstleniyor. Ve doğrudan kenardan kenara, Çin Seddi (kart hesaplamaları yapmak için izin verir) "sadece" 2 196 km gergin. Çok etkileyici rakam, kabul ediyorum. Bu nedenle, 1987 yılında UNESCO onun listesinde bu nesneyi dahil.

Çin Seddi'nin yapımı

Yapım amacı basitti - kuzeyden barbarlar kendisini korumak için. Antik çağ kuleleri şaftlar, siperler ve duvarlar gibi dışında başka çare bilmiyordum. tahkimat yapımı "Savaşan" çağında, 220 M.Ö. başladı. Aynı zamanda inşaat milyonun üzerinde kişi katıldı. Bu rakam inanılmaz. Bu beşte biri olan Çin'in nüfusu anda. duvar göçebe Hsiung-nu dan "Orta Krallık" korumaktı. Zamanla Çin Seddi'nin iddialı ve acımasız cetvel Çin Şi Huang-ti inşaat devasa boyutlara almıştır. Daha önce Eğer ilkel malzemelerden inşa, ama şimdi taş kullanmaya başladı. Yapıştırma çözüm olarak görev pirinç unu. Çeşitli kaynaklara göre, yaklaşık iki milyon insanın inşaatı sırasında öldürüldü. Çinli Bu tür "Ağlama Duvarı". .

Etkili koruma?

Duvarının yapılışı o yüzyıllardır güvenilir bir karakol haline gelmişti, öyle görünüyordu, o kadar kamu para o kadar çok hayat bağışlanan yatırım yapılmıştır. Ancak bu olmadı. Daha sonraki hanedan (Han döneminde inşa edildi özellikle aktif - on bin kilometre) yeni alanlar inşa, ancak somut sonuçlar vermemiştir. arkadan kesilmiş korkutucu ordusunun gardiyanlar, sadece hinterlandında düşman birliklerini geçti. bize gelmiş duvarın olanlar bölümleri - Ortaçağ Çin'in bu mimari. imparatorluk Moğolların istilasından muzdarip onlar bir anda inşa edildi.

Mitler ve Gerçekler

Her zamanki gibi bir şey, en ünlü bina eski Çin efsaneleri ve doğrulanmamış söylentileri ile çevrilidir. Örneğin, orada bu duvar bir uydu veya uzay aracı görülebilir bir algı - öyle çok büyük. Aslında, beş metre yapısı genişliği bu imkansız kılıyor. Onun NASA fotoğrafları rağmen ve görülebilir -, gerçekten, ve diğer binalar gibi. Çin Seddi hakkında başka efsane - açlıktan ölmüş olsa, aşırı iş yükü ve hastalık işçiler kemiklerinin daha güçlü bağlı yapı için vakıf doğrudan kazdık. Çalışmalar pirinç unu başka bir şey, taşlar arasında bulunduğunu göstermektedir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.