FormasyonÖykü

Maria Osipova - Ünlü anti-faşist yeraltı savaşçı,

Maria Borisovna Osipova - bir yeraltı antifaşist bilinen üyesi ,. Bu Minsk'te çalışmalarını yürütmüştür. İşgal sırasında ilk yeraltı grubu orada düzenledi. O bir planı geliştirmek yardımcı oldu ve Wilhelm Kube (Belarus Yüksek Komiseri) tasfiyesi katıldı. 1943 yılında Sovyetler Birliği'nin bir kahraman haline geldi. Bu yazıda, onun kısa biyografisi anlatacağız.

çocukluk

Maria Osipova (nee Sokovtsova) Mogilev eyaletinde 1908 yılında doğdu. kızın ailesi yerel cam atölyeleri çalıştı. Maria 13 yıl ile çalışmaya başladı. Ebeveynler olarak, o bir cam fabrikası aldı. Gelecek yeraltı örgütü ayrıca aktif sosyal ve siyasi çalışmalarında rol almaktadır. öncülerinden başkanlığındaki Sokovtsova ilçe örgütü. 1924 yılında o bir temsilci seçildi Komsomol, 6. Kongresi'ne katıldı. Bu onun en sonunda evli Yakovom Osipovym ile orada karşılaştı.

öğrenme

1933 yılında Mary ailesi ile birlikte Minsk'e hareket etti. Lenin'in Yüksek Ziraat Okulu belgeleri sunmasına gelecekteki kahraman var. İki yıl sonra, o başarıyla ondan bitirdi. 1940 yılında Maria Osipova (fotoğraf bakın. Aşağıda) Hukuk Minsk Enstitüsü diploma. Sonra Belarusça SSC Yüksek Mahkemesi'nin yönde çalışmaya olsun.

savaş ve salgın

A. A. Sokolovoy (Hukuk Enstitüsü öğretmen) ile Minsk, Maria Osipova işgali ilk yeraltı anti-faşist grup organize zaman. Başlangıçta sadece 14 üye oluşuyordu. Ama Eylül 1943 tarafından, bir grup Ganny Chornoy zaten 50 aktif üye oldu. yeraltı savaş onların esir yardımcı Yahudiler, dağıtılan broşürleri ve Sovyet Haber Bürosu özetleri sakladı. (1941) gerillalarla iletişim sağlandıktan sonra, genellikle keşif ve sabotaj operasyonları ilgilidirler. Aynı yıl, grubun gizli Minsk şehir komitesi yayınladı. Maria Osipova yeraltı ve birkaç gerilla gruplarının öncülüğünde arasındaki irtibatı atandı. Bunlar arasında: 200 isim Rokosovsky "Zhelezniak" tugay "Kolya Amca", "Yerel", "Dima".

Küba Murder

"Nemesis Operasyonu" Bu maddenin eroin yeraltı faaliyetlerinde büyük olmuştur. Sırasında onu Belarus Komiseri Genel görevde Wilhelm Kube, ortadan kaldırdı. O sivilin sayıda ölümünden sorumlu oldu. işlem verilerinin baz istihbarat çalışması N.P. Fodorova sayesinde elde edilmiştir. mevcut bilgileri kullanarak, zamkomandira grubu "Dima" Mary Borisovne iş verdi. Osipova Küba evinde çalışmış olanlar arasından ajanları işe oldu. Yakında N. V. Pohlebaev Valentina Shutskaya adında bir kıza tanıştırdı. hizmetçiler Küba evinde çalışmış Son Mazanik kardeş Elena. Bir toplantı Shutskaya Mazanik ve Osipova düzenledi. Sonuç olarak, yeraltı onun yanına Helen ikna etti. 20 Eylül 1943 Maria Osipova, kendi hayatını riske kimyasal bir sigorta ile Beyaz Rusya madeninin sermaye getirdi. şüphe uyandırmak için değil amacıyla, o kızılcık ile bir sepet içinde gizlenmiş. Sonra Mary şilte generalin yatağın altında patlayıcı koydu Elena, verdi. Cihaz 1943 22 Eylül geceleri gitti. Wilhelm Kube kurtuldu. operasyonda aktif bir katılımcı olarak Osipova ve Mazanik SSCB kahramanı unvanını verildi.

Savaştan sonra,

Kızıl Ordu Belarus kurtuldu zaman başarılı yeraltı savaşçı Minsk döndü. Orada, yukarıda sunulmuştur Maria Osipova, biyografi, harap şehri yeniden inşa savaşmış sürecinde aktif bir şekilde durmaktadır. Sonra Belarus Yüksek Sovyeti departmanı Pardon Presidium'u lider, politika ile kulpları gelmek. Ayrıca, Mary B. dünyanın Koruma ve Yargıtay'a Cumhuriyet Komitesi parçasıydı. 1947 1963 için o bir yardımcısı olarak çalıştı.

Osipova büyük değeri, aktif Belarus yeraltı üyelerinin rehabilitasyon dahil olmasıdır, bunlar haksız yere Almanlarla işbirliği yapmakla suçlanıyorlar. Kadın, birkaç yüz kişinin kefil anti-faşist gruplar halinde gerçekleşti. emekli olduktan sonra Mary B. gazi harekete katılmış ve genç kuşağın vatansever yetiştirilme yapan edildi. Osipova, 1999 yılında öldü. Mezarı Minsk'te Doğu (Moskova) mezarlıkta bulunabilir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.