FormasyonÖykü

İmparator Vespasianus: biyografi ve saltanat

Roma'da ilk senatör ve bir senatörün oğlu ve torunu - Titus Flavius Vespasianus, aile vergiden çiftçinin imparator, Temmuz ayının ilk ve 69 yıl neredeyse iki bin yıl önce saltanatı başladı. Onun umumi tuvaletleri ziyaret nispeten yüksek vergi tanıttı kim, ve sonra titizlikle günümüze kadar morschaschim patrisyenler yayınlanan ifade dozhivshuyu burunları: "Sigara olet . (! Para kokmuyor)" O ünlü Vespasian, imparator, tabii ki, sadece sebeb olmuştur. Bu Kolezyum ve diğer birçok eşit ünlü binaları inşa eden o oldu. Ama nedense bu talihsiz vergi konusunda ilk şey hatırlamak. Sadece bir arada, girilmedi. tuvaletler yanı sıra, ve askerlik ve adalet tabi oldu. Vespasian - imparator hemen hemen tüm sıkıntılı finans sistemi, çok gayretli, o sırayla Roma getirdi.

yol

Roma imparatoru Kasım ayında Vespasianus, onlar Sabina yaşamış REATE, ilçesinde Rabbimiz'in dokuzuncu yılı ve onun bütün aile doğduğu yoktu. Senato o iyi bir general olarak, Tiberius döneminde girmek başardı: Ren bir lejyon komuta Güney Britanya'yı kazanarak üstün. Vespasianus'u, yakın gelecekte zaten imparator haline konsolos: '51 yılında iktidara sonraki adımı yapıldı. Nero Yahudi isyanını bastırmak emrini Altı yıl sonra, yine mükemmel. İki yıl sonra, doğu illerinde tüm lejyon ilan etti: "Titus Flavius Vespasianus - İmparator!". Vitellius - Doğu ve Vespasianus hariç büyük ölçüde diğer yarışmacının karşı mücadelede yardımcı daha Tuna lejyon vardı. Senato hiçbir seçim diğer vardı ve 69'da o Vespasianus'u kabul etti.

imparatorluğun ne tür oğlu vergiden çiftçi gitti? sivillere dahil Uzun süreli savaş, her şeyi yok ki biz, bu mübarek ülkenin topraklarının tümünde. Biz onun kurtarma finansman aramak zorunda kaldı. Yani yeni vergilerin çeşitli vardı ve bunların arasında - hemen şehrin konuşmak olmuştur biri. Titus Flavius Vespasianus - İmparator, hep kez ayak yürüdü ve genellikle birkaç adım önünde. I senato değişti. saflarında ilk kez Roma'da, aynı zamanda batı illerin sadece belediye aristokrasisinin temsilcileri vardı ve İtalya (tek ülke olarak henüz değildi - bu liste o kadar da yabancı olanlar için). Şehirler İspanya Roma İmparatoru Vespasianus tam hepsi Latinleri vardı aynı hakları verdi. Ülkenin pis süpürge tüm Stoacı filozofların bizzat muhalefet ve diğer şairler çıkartılmamış ait Ve böylece, iş, 74 müdahale etmemesi.

Hareketler

Tek başına büyük bir imparatorluğu yönetmek ve bu pratik olarak mümkün değildir somut başarı elde etmek ve imparator Flavius Vespasian onun zeki ve şanslı oğlu Titus yönetimine çekti. Bu muzaffer bitirmek 70'te Titus başardı Musevi Savaşı ve onu isyan Batavya Yuliya Tsivilisa aşağı konulmuştur. Onun imparatora durum için Flavius Vespasian kıskançlıkla aitti. mali sistem Düzeltilmiş, yeni bölgeler artar. '74 By onun bütün politika (yanlış konu bu kara onda, ancak hayır, sadece belirli bir bölgeyi yerleşme oluyor o Tacitus tercüme zaman geleneksel bilgelik,), buna, modern Almanya'nın sitesinde yatan geniş bir arazi şeridi olan Dekumatskih alanları yakalayan yönelikti zaten Romalılar tarafından işgal edilmişti.

Bu savaşta kendilerini seçkin Galya, devlet serbest Roma ordusu gazilere konut yanı sıra göçmen verdi yoktu. Şu ana kadar Almanların serbest çok memnun mahalle görünmüyor mülkiyeti ayrılır sayısız uzun surları ve hendekleri damgasını Bu alanların sınırları, takip ettik. Üç yüz küsur yıl Romalılar, hala kayıp bu alanlar. Ayrıca Roma kural genişletilmiş ve ayrıca amaca kişilik Vespasian, imparatordu gösterir İngiltere'de, kuzey. Onun saltanatı neredeyse yıllık ülke eylemleri için kapsamlı ve kullanışlı bahsettiniz. Ve yollar Roma İmparatorluğu Vespasian inşa! "Sonsuza kadar" Özellikleri Burada uymuyor. Yollar şimdiye kadar çalışıp çalışmadığını! o çok ayık ama çok şiddetle aynı anda Kuralları. Flavian hanedanı iyi başladı: kurucusu Ağustos hariç, erken prenslik en önemli hükümdarı oldu.

Vespasian, imparator

Onun yararsız kısa özgeçmişi Empire Vespasianus'u getirdi büyük yenilikler ve avantajlar binde karşılamak değil çünkü. Dehasının muazzam gücüyle bize Pergamon Müzesi'nde saklanan bir heykel portre söyler. fotoğrafın bir anıt - Makalenin başında resmini sahiptir. İmparator Vespasianus bile orada tüm görkemiyle görünür. Vespasianus bir biyografi mükemmel Suetonius yazdı. Senato'da ve imparatorluk tahtına Vergi çiftçiler (vergi toplayıcıları) - bu tek başına Vespasian ilginç tarihinin hayatını kolaylaştırır. Senatörler ayrıca Vespasian Sabin annesi ve kardeşi gelecekteki imparatorun amcası idi. Zaten otuz yaşında Vespasianus praetor olmayı başardı, ve sonra tüm o hızla iş yerinde terfi etti: Bakan Klavdiy Nartsiss onun iş zekası takdir.

İngiltere'nin Legion Komutanı zafer amblemi ve sadece iki papaza onurunu aldı. Afrika Prokonsül'ü - '51 yılında Vespasian Lütfen 63. diye birlikte, konsolosluk verdi. En önemlisi, Romalılar onun dürüstlük çarptı: yaptığı resmi pozisyonu kullanarak bizzat zenginleştirilmiş Vespasian'a hiçbir vaka vardı. Ama olabilirdi! Belki inanılmaz bir miktar oldu. Bununla birlikte, birkaç kez bir kardeşi toprak ve ev döşeme, iflastan onu kurtardı. Vespasian'ın maiyeti oldu İmparator Nero, Ahaya'ya seyahat sırasında kazara emperyal şarkı sırasında uyuya kalmışım. Bilindiği gibi, böyle bir suç kaybedebilir ve yaşam başladı. Ancak bir yıl sonra, Nero podostyl ve hala Vespasian Yahudiye valisi atandı.

entrikalar

İlk Roman - bu Yahudiler kendileri olarak adlandırılan Yahudiye olarak, bir savaş vardı. Vespasianus az Roma'ya sonradan itaat neredeyse tüm illerde restore edildi bir yıldan ayaklanmayı ve içinde bastırmak için yaptığı müthiş ordusu kurdu. O Kudüs ve birkaç kale teslim edilmemesi kaldı. Sonra Yahuda Nero intihar haberi geldi. Haber Roma tahtı Galba'ya verilenden geldiğinde Akıllı Vespasian, Kudüs fırtınası durdu. düşmanlıkların sırasında, Suriye valisi Gaius Lucina Mutsianom ile iletişim ve haberleşme nadiren dost oldu. büyük ölçüde "sonradan görme" Vespasian Yahudiye valisi olarak daha yüksek bir statü alınan gerçeği Nero rahatsız Mutsian. Ancak, Vespasian son derece karizmatik bir adamdı ve onlar ortaklaşa siyasi durumu tartışıldığı gibi Nero ölümünden sonra, bu dargınlıklar Mutsian kısa sürede unutulur.

69, Roma regicide (daha sonra öldü ve bir zafer Vitellius'un eğleniyordum ilk Galba'ya, Otho,) başladığı zaman, yarı pişmiş arkadaşı davranmaya başladı: Başka valinin yardım Ilan - Mısır'dan. o senatör, bir dönek Yahudi olmadığım için Tiberiy Yuly Alexander taht üzerinde hak iddia edemedi ve hiçbir oğulları hanedanı temelini başladı çünkü Mutsian imparator haline olamazdı. Vespasian daha ihtiyatlı-imparator fazlaydı. Onun kişisel yaşam Titus düzenlenmiş ve Domitian'ın zaten doğmuş ve büyümüştü. O bir senatör ve Konsül oldu. Roma tahtı kantidat tutulur - Ve her üç valiler Vespasian kabul etti. Önce Mısır lejyon, Suriye ve Yahudiye sonra iki ordu yemin etti.

işgalciler

dikkatlice düşünülmüş bir plan üzerine harekete geçti: Mutsian İtalya'ya karşı savaşa gider ve Vespasianus beklemede kalır ve Mısır'dan tahıl kaynağı kontrol eder. Ancak, bunların uygulanması sırasında tüm planlar ayarlamalar tabidir. Vespasian aniden yapılan gal için Mark Antoniy Prim, Danuviyskie ordu yöneldi. Hızla Mutsiana genel planlara başlatılması beklemeden İtalya'ya geldi ve ardından, herhangi bir reçete Vitellius'un ordusunu mağlup olmadan ve ardından Roma'ya koştu. Direnç çok daha ciddi Orada edildi bu. Şu anda Vespasian'ın ailesinin çoğu Roma oldu. Kentsel Vali Sabin Vitellius'un capitulate ikna etmeye çalıştı. Boşuna bunu yaptı.

Gelecekteki imparator Vespasian, kimin saltanat hala başlamamış, iktidar mücadelesi sırasında sırasında zaten bir kardeşi kaybetmişti. O Capitol Hill'de doğrudan idam edildi. Ama çok yakında Vitellius'un öldürüldü - ve zulümle, itiraf etmeliyiz. Ertesi gün, Senato Vespasian duyurmaktan zorunda kaldı, bundan sonra Roma Ordusu Marcus Antoniya Prima içine ciddi girişi - imparator. Elinden geldiğince acele, ama sadece uç baskısına Roma'ya geldi mutsian. O kuvvetle, izinsiz Prima'yı kınadı şiddet ve ciddi samovolnichanie kınanamam çağırdı. rahatsız Not Vespasianus'u şikayet etti. O onur her türlü kahraman aldı, ancak yine de doğduğu Tolosa sonra gönderilen - sürgüne.

hükümdarlığı başlangıcı

Ancak Mutsianu iyilik çok tuhaf değildi. Neyse, o derhal potansiyel muhalefet uğraşmıştım. Vespasian küçük oğlu - Ama aynı zamanda o her yolu mucizevi Domitian'ın ölümünden kaçan içinde hallettim. Bu arada, büyük oğlu Titus bir fırtınası Kudüs'ü aldı ve başarılı oldu. Ivdaea Capta - Onun onuruna ünlü sikke yayınlandı. ölümünden altı yıl kadar kalan Mutsian İmparator'a başdanışmanı olmasına rağmen Mutsiana değil gerçek gücün biraz verilmez muzaffer İmparator Vespasianus işaretleri verildi döndü ama.

refah Orada birbirini izledi: Bütün iç savaş sona erdi, yeni bir forum (dünyanın harikaları Pliny olarak sıralanır) Barış görkemli Tapınak göğe yükseldi. İmparator halkın görüşünü değerli ve kendi çıkarları için göndermek başardı. kendisi insanlardan biriydi çünkü belki de öyle. güvence asi Galyalıların ve Almanlar kuzeyinde, Yahudilerin ayaklanmasını bastırmak: yapının ana unsuru olarak Yine ordu hala işlev gördü. Onun karakter özelliklerinin kombinasyonları çarpıcı ünlü İmparator Vespasian. Örneğin, tamamen istisnai zulüm ve inceliğini orada bir arada yaşadılar. Önemli olan o savurgan değildi olduğunu.

Dünya

Mali sağduyu hiç kullanışlı Vespasian. O savaşlar ve isyanlar harap İmparatorluğu gitti. gerekli Rezervler paradır ve bunlar en sıradışı, hatta keşfedilmemiş yolları üretmek zorunda kaldı. Roma İmparatoru Vespasian, vergi tam tersine, haksız yere kendi halklarına baskı edecek değildi tanıtan, hep il harap olmadığını gördüm. Ancak, yeni vergileri önemli ölçüde artırır, hem de son derece katı şekilde bastırıldı kaçmasına dener var. Bütün bu önlemler Roma duyulmamış olmuştur, imparator açıkça espri yaptı. Ancak, o yaptığını biliyordu, sonra da herhangi bir hızlı ve eksiksiz başarı gitti. Temple Dünya hazır olunca, Vespasian Latin ve Yunan kütüphanelerin açılması gitti Kolezyum, hem de çok büyük miktarda inşa etmeye başladı.

Ve Vespasian askeri kapasite büyüktü: yirmiden fazla kez lejyonerler kazanan selamladı. İmparator Vespasianus dış politika o özgür kara ve kasabalarda bağımsızlığı uzak aldı olmasıydı. Emesa, Kommagene, Küçük Ermenistan, Kilikya - Böylece Bizans, Sisam, Rodos bir Roma eyaleti haline geldi, Vespasian ve birçok Asya müttefik devletler katıldı. (- Yakın Ermenistan, - Kafkasya'da Parthia) ulusları sınırındaki ile devam savaş, Mezopotamya'nın huzursuz kabileleri ve Suriye Çölü idi. Saltanatının ana iş, o sansür canlandırmak için merkezi hükümetin güçlendirilmesi kabul Senato kontrollü. Ortaya çıkan sonuç, biliyorum yaşamaya, bir devlet daha az odaklanmış sermaye oldu, ama daha büyük bir özyönetim ülkede yoktu ve İtalya'da önemi çok ciddiye büyüdü. illerin sayısı.

il

Hükümet idaresi bütün olarak baskın İtalya'da, ancak illerde birer birer imparatorluğun altyapısına yaptıkları "Latin hakkı" ve hızlı bir şekilde kazanılan etkisini almak. Vespasian onların sorunlarının farkında ve çözmek mümkün olan her şekilde onlara yardımcı oldu. Onun düşünme genişlik İmparatorluk büyük oldu. İmparatoru tarafından tutulan reformlar Roma tarih sayesinde, çeşitlenmekte olduğu. Saltanatının on yıl boyunca, o zaten farklı ulusların uygar toplumu mühürlendi, sarayın öyküsü olmaktan çıktı.

Vespasian her gün ve sadece kendiniz yürümek için izin birçok akşamları çalıştı. O da siesta gözlenen ve metresiyle onu tuttu - tüm zaman var. Şafaktan önce, o uyandı ve postaları okumak için alınan güneşin ilk ışınları ile. toplum hayatı biter dan Sonra ayrıldı. Hatta giyinmiş, o arkadaşlarıyla istişare ziyaretçileri aldı. Günün Oldukça önemli bir parçası hakemlik adandı. Bu nedenle, hatta güvenlik önlemleri çok zayıf takip çünkü O'nun kişisel kullanılabilirlik, en üst düzeyde idi. Ancak, imparatorun hayatına saldırıları kaçmayı başardı. Vespasianus yalnız ateşi yakaladı ve hatta üzerine şaka vazgeçmeden, MS 79 yılında öldü.

şaka bir yana

Suetonius çok güçlü ve çok sağlıklı bir adam olarak Vespasianus'u açıklar. Sistemli sağlık promosyonu yapan edildi. Mizah duygusu o yeni vergi getirilmesi için sitem ona, büyük oğlu sniff verdi sikke ile hiçbir birçok aristokrat ve plebyen kaba gibiydi vardı. "Sikke? Garip kokmuyor. Ve özellikle idrar kokusu olmalı." Ve sonuç: "Para kokmaz!". insanlar, biz gördüğümüz gibi, bu tür çok mizah duygusu, ve diğerleri ile birlikte şaka her zamanki popüler olacak - zamanın sonuna kadar.

Eğer ciddiye Roma imparatorları faaliyetlerini analiz eğer, hemen Vespasianus gelmesiyle imparatorluğun altın çağını yaşadı ortaya çıkıyor. Arkasında tahtında o mantıklı diğer imparatorlar ve iyi insanlar ardına yükselmiş. Onlar selefi katı karakteri, basit (genellikle askeri) alışkanlıkları, berrak, pratik aklın aynı şekilde ayırt edilir. En önemlisi, biz bütün dünya ve tüm yaşlarda, selefine ile kendilerini rezil etmiş olan kötü alışkanlıklardan ve revü, solmaya başladı. Bu Vespasian anlamlı işlemlerin hakaret Sezar makaleye kaldırıldı, Roma uçurma her şeyi ve herkesi kucaklamaya durdurdu hızlandırdı. Sivil yasalar o desteklenmiş ve geliştirilmiş.

bulgular

çağdaşları ve açgözlülük Vespasianus yapılmış eğlenceli, ama o zaman bile uygun adalet verirken, vergi paranın tüm geliri sadece yararlı şeyler için kullanılmıştır çünkü. Roma kollar zafer ve onlar parlak idi. Gerçekten muhteşem binalar muazzam boyutu ve göz kamaştırıcı, zamansız güzelliği dikilmiştir. Dig kayalar ve dağlar kazdık Asfaltlanmış askeri yol, büyük nehirler üzerinde en cüretkar köprüler de Vespasianus altında inşa edildi.

bakırın senatusconsultum Capitol ile binlerce panoları ateşe eridi. Vespasian Capitol, eskisinden daha iyi yeniden inşa ve tahta yasaları hatta özel kişilerin listelerini arama, restore. Nero altında yangın Roma büyük bir bölümünü tahrip nerede sokaklar onlarla sıralanmıştı. Hatta Claudius inşa etmeye başladı bile revak, hazır Vespasian'a getirdi - Roma imparatoru. o artmış ve Roma su kemerleri geliştirildi zaman. Kamu binaları Vespasyanus'un Forum kurdu, Yunan heykel ve resim çarpıcı eserleri ile dekore edilmiş. Halk Kütüphanesi açıldı. Ama imparatorluk sarayının aşırı lüks ve son kez çıkarıldı.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.