Gıda ve içecekAna yemek

Litchi faydalı özellikleri - tropik egzotik meyve

Çoğu insan kelime "liçi" o lezzetli bir meyve temsil sanmayın, ama XVIII yüzyıldan beri Avrupa'da bilinen meyve duyuyorum. Tropik ülkelerden ithal. Lychee aslen Çin'de büyüyen ve Güneydoğu Asya'da diğer ülkelere oradan yayıldı. Bu meyve aynı zamanda Çin erik veya Çin denir üzüm. Faydalı özellikleri litchi meyve çok popüler hale yardımcı oldu. Bu inanılmaz güzel meyve, Temmuz-Ekim pazarlar satın alınan ve sadece konserve şeklinde kışın edilebilir.

Açıklama liçi

oval veya yuvarlak şeklin bu küçük meyveler, hayır daha büyük 4 cm. meyve yüzden biraz çocuk lastik top gibi sivilce bir sürü kırmızı rengin oldukça kalın bir zar bulunmaktadır. Cilt kolayca çok lezzetli ve kokuludur hamuru ayrılabilir. meyve üzüm iç kısmı benzer ve aynı jel benzeri bir tutarlılığı vardır.

etten rengi beyaz veya krem rengi. kemiğin en karanlık içinde. Çin'de, meyve denilen "Ejderin gözü" - bu dilimlenmiş meyve gibi görünüyor. Lychee Ferahlatan tatlı-ekşi tat ve narin tart lezzet için değerlidir, koku anımsatan çay yükseldi. Ama olağandışı tat nitelikleri yanında, birçok yararlı özellikleri vardır. Bu nedenle, sadece bir diyet gıda lychee kullanılan bir tedavi olarak değil, aynı zamanda.

meyve özellikleri

pulpa vitamin ve mineraller açısından zengindir. C vitamini, nikotinik asit, ve magnezyum ve potasyum tuzları, özellikle birçok meyve. bunların bileşimi ayrıca proteinleri içeren kompleks karbonhidratlar ve diyet lifi. Birçok kağıt hamuru liçi yapısal su, kalsiyum, sülfür, demir, çinko ve iyot olarak. Bu meyve obezite için çok kullanışlı, düşük kalorili aittir. Bu düşük glisemik indeksi ve şeker düşük içeriğine sahiptir.

lişe faydaları

 1. Meyve güçlü afrodizyak, bu yüzden de Doğu, sevginin meyvesini denir.
 2. Kullanımı kolesterol seviyesini düşürür ve kalp-damar sistemini geliştirir. Faydalı özellikleri ancak ateroskleroz ve inme önlenmesi olarak kullanmak için iyi, bir damar genişletici bir etkisi vardır ve damar duvarlarının esnekliğini korur aslında ortaya Lychee.
 3. Narin pestil, çok ferahlatıcı, susuzluk su verme olduğunu bir tonik etkisi vardır.
 4. Gıdalarda Meyve yemek metabolizmayı artırır ve sindirim normalleştirir. Bunlar, bu nedenle, kalori düşük kilo kaybına katkıda bulunur.
 5. litchi Faydalı özellikleri kan şekeri düzeylerini düşürerek, şeker hastaları için ideal hale getirmektedir.
 6. Meyve kabızlık ile, gastrit ve ülser, karaciğer ve pankreas için yararlıdır.
 7. o anemi ve bitkinlik için mükemmel bir ilaçtır yapma protein ve minerallerin varlığı. Kolayca açlık tatmin ve enerji ile vücudu doyurur.
 8. oryantal tıp litchi yararlı özellikleri böbrek hastalıklarının tedavisinde kullanılır. kumaşlardan iyi soyulma çıkışları fazla suyu besi yeri.
 9. Meyve bronşit, tüberküloz ve diğer akciğer hastalıkları yararlıdır.
 10. Çin'de bile limon otu ile lychees yiyerek kanseri tedavi.

Lychee: yararları ve zararları

Pek çok kullanışlı özelliklere rağmen, liçi, özellikle çocuklara, vücudu zarar verebilir. Bazı insanlarda bu meyve şiddetli alerjik reaksiyonlara neden olur. Büyük miktarlarda onu içerek şişkinlik başlar. o bağırsak rahatsızlığı ve ishale neden olabilir Buna ek olarak, liçi, protein ürünleri ve nişasta ile uyumsuz.


Litchi meyve nasıl seçilir

En iyisi, meyve, taze haldeyken tat ve aromasına hissedebilirsiniz. Ama kurutulmuş, dondurulmuş veya konserve kendi özelliklerini korurlar. Doğu'da, popüler içecekler Lychee. Bizim pazarlarda, bu meyveler genellikle Temmuz-Ekim satılmaktadır. Onlar uzun süre saklanabilir ve taşınması kolaydır, ancak olgunlaşmış veya çürüyen meyve almak için değil, bunları nasıl seçileceği bilmek gerekir edilir.

 1. Her meyve sallamak emin olun. Bir ışık dinleme cihazlarına duymalısınız - olgunluk kanıt ve litchi tazeliğini olduğunu.
 2. Taze meyve çayı hafif narin koku gül yayar. Güzel ve nazik olmalıdır.
 3. Taze meyve, kabuğu çok yumuşak çok koyu değil, kırmızı ve olması gereken herhangi bir hasar ve beyaz küf lekeler olmamalıdır.

Bu meyveyi nasıl kullanılır

Lychee ve tüm lezzetli taze. Onun soyulmuş ve bir tabağa koyun. Bu lezzetli meyve konserve veya form işlenebilir yiyin. Onlar lezzetli dondurma, yumuşak reçel, marmelat ve reçel üretirler. hamuru itibaren de tatlı kekler, içecekler veya şurubu doldurma yapmak. Ve Çin'de liçi aromalı şarap yapılır. hamuru çay, soslar ve alkollü içecekler eklenebilir. Bu et ve balık yemekleri ile iyi gider, bu salata ve hafif kızartma eklenir. Bu meyve kurutuldu ve dondurularak edilebilir.

lychee hakkında ilginç gerçekler

 • Bu meyveler Asya'da çok yaygındır, fakat çok büyük sayıda sadece küçük bir bölümü olgunlaşmış rağmen.
 • Antik çağda, bu meyveyi yeme sadece zengin çiftçilerin yasaklandı olabilir.
 • Tayland'da her yıl geleneksel festivali düzenledi - lychee Festivali.
 • Bu meyve bir dezavantajı vardır: hasattan hemen sonra kullanmak için tercih edilir. ağaç meyve koparılan hızla kendi lezzet kaybeder.

oryantal tıp aktif liçi-meyve, ilk çağlardan beri bilinmektedir yararlı özellikleri uyguladı.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.