Kendini yetiştirmePsikoloji

Kişilik faktörlerinin oluşumu. temel özelliği

psikoloji alanında araştırma ve yayınların çok sayıda geliştirme ve sosyalleşme problemleri. Genel olarak, bilim adamları kişilik olduğunu aşağıdaki faktörleri hemfikir:

  • İnsan genotip;
  • sosyal çevre ;
  • aktivitesi ve iletişim aktivite;
  • deneyim;
  • Çevresel faktörler;
  • eşsiz bireysel bir deneyim.

Bize onların özelliklerine daha fazla ayrıntı yaşasın.

Genetik faktörler , kişilik oluşumunun. Erken esastır , çocuk gelişimi aşamalarında onlar doğumda elde edilir çünkü. Aslında kalıtsal özellikleri olduğunu - Bu kişinin oluşumu için temel oluşturur. Biz yeteneği gibi bireyin örneğin genetik özellikleri, fiziksel kalite, tip ve sinir sistemi özelliklerine bahsediyor. Bunlar, tabii ki, insanın karakteri ve dünyadaki işleyişi yolunda üzerine damgasını vuruyor. Kalıtım perspektifinden aynı konular olduğundan Genetik miras büyük ölçüde, diğerlerinin aksine, bireyselliği açıklayacağız.

kişilik oluşumunun Kültürel faktörler. Her uygar toplum sosyal kurallar, normlar ve değerler belirli bir grubu vardır. Onlar belirli bir kültürün tüm üyelerine ortak olmalıdır. Bu nedenle, yavaş yavaş toplum üyelerinin her aşılamak gerekir Böyle belirli ilke ve değerleri barındıran bir model kişiliğe kurdu. Bu nedenle, kültür insanları vasıtasıyla herhangi bir toplumda iletişim kolay ve işbirliği olduğu oluşturulacak. Ancak böyle bir standartlar olacaksa, bu belirsizlik kültürel durumda konuyu koyacağız.

Doğal faktörler , kişilik oluşumunun insan gelişimi üzerinde bir etkisi var. Iklim koşulları sürekli olarak oluşturulmasına katılan davranışını etkilediğini açıktır. Bu süreçte daha önemli hale gelmektedir. Yani, farklı bir iklimde büyüdüm insanlar, birbirinden farklı olacaktır. dağlar, steplerinden ve tropikal orman sakinlerini karşılaştırmak yeterlidir. çevresindeki doğa sürekli suretle kişilik yapısını değiştirerek, etkilenir.

en büyük grup oluşur sosyal faktörlerin kişilik oluşumunun. onlar sadece adam adam olmasına katkıda gerçeği. sosyal çevre bireyin grubun kurallarını öğrenir ve onun "I" bir oluşum var geçtiği sosyalleşme sürecini etkiler. Sonuç her kişinin benzersiz olmaktır. Ama içinde kişiliğinin oluşumu sosyalleşme süreci böyle devam taklit yoluyla, ideallerin gelişimi ve: Birkaç farklı şekilleri vardır. Bu ailede akan birincil ve sosyal kurumları (okul öncesi kurumlar, okullar, kolejler, üniversiteler ve emek örgütleri) içinde gerçekleştirilmiş olan, ikincil ikisi de olabilir. Varolan kültürel kanun ve yönetmeliklere bireyin sosyalleşme bir başarısızlık varsa, ikincisi iç ve dış çatışmaların çıkmasını provoke sosyal bazı sapmaları gelişebilir.

kişilik oluşumunun Bireysel faktörler insan deneyiminin varlığını ima. şöyle etkileri özüdür: Onun harici etkileri yaşayacaksınız hangi durumlarda çeşitli alabilirsiniz. bu anları dizisi her biri için farklıdır. Ancak bu durumların geçişin bir sonucu olarak, o zaman herkes negatif veya pozitif deneyime dayalı herhangi bir olay, tahmin edecektir. Biz bireyin temel faktörleri dikkate nedenle, temel tam olarak eşsiz bireysel bir deneyim olacak.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.