BilgisayarlarProgramlama

Ken Thompson - UNIX ve C dil işletim sisteminin geliştiricisi

Ken Thompson, çocukluğun mantığına hayran kaldı. Daha sonra belirttiği gibi, ilkokulda bile ikili sistemdeki aritmetik problemleri çözecekti. Bu sevgi, başarılarını eşsiz ve her zaman orijinal olan bilgisayar dünyasına götürdü.

Ken Thompson: Çalışma

1943'te Ken, New Orleans, Louisiana'da doğdu. Gençliğinde Ken Thompson , Berkeley Kaliforniya Üniversitesi'nde okudu . 1965-1966 yıllarında, elektronik cihazlar ve bilgi sistemlerinde lisans ve yüksek lisans derecesi aldı. Müdürü Alvin Berlekkamp'dı.

Bell Laboratuarlarında Çalışmak

1966'da büyük yeteneklere sahip bir bilim adamı olan Ken Thompson, elektronik ve bilgisayar teknolojisinde en büyük ve görkemli araştırma merkezi olarak bilinen güçlü bir şirket olan Bell Labs'a kabul edildi. Merkezi Murray Hill'de. Genç geliştiricilerin gelişinden önce, Bell Labs MAC'yi tasarladı. Çerçevesinde CTSS oluşturuldu. Daha sonra laboratuar Multix üzerinde çalışmaya başladı.

Ken, Dennis Ritchie ile bir araya geldi. Kendini beğenmiş kişiler haline geldiler ve laboratuardaki diğer bilim adamlarıyla birlikte çalışmaya başladılar. Ken Thompson ve Dennis Ritchie masaüstü küçük kişisel bilgisayarların geleceğini gördüler. Bu tür bilgisayarların dosyalarla çalışan, uygulama programlarını, giriş ve çıkış işlemlerini yürüten bilgisayar donanımını yöneten bir mekanizmaya ihtiyaç duyduklarını fark ettiler. Dolayısıyla yeni bir işletim sistemi yaratma fikri vardı. Tüm 70'ler Thompson ve Ritchie UNIX üzerinde çalıştı. İlk versiyonları Thompson tarafından hemen hemen oluşturuldu ve Ritchie daha sonra katıldı.

Aynı anda Ken Thompson, sonradan C'nin yaratılmış olduğu Bon dilini ve daha sonra da B dilini icat etti ve "Uzay seyahati" oyununu geliştirmeye başladı. Oyun vücutlarıyla güneş sistemini taklit etti. Uzay aracının gezegenler ya da uydular üzerine yerleştirilmesi gerekiyordu. Laboratuvar Multix projesini terk etti. 1969'da, Thompson ve Ritchie daha sonra modern UNIX ismini alan UNICS işletim sistemini geliştirdiler. Thompson CTSS için metindeki satırları manipüle etmek için düzenli ifadeler içeren Qed editörünü yarattı. Bu proje sadece mantıksal değil, programlamada popüler olan düzenli ifadeler üretti. UNIX'de kelime işlemci programlarında sürekli kullanıldılar. Günümüzde, düzenli ifadeler kullanan çoğu program Thompson'un gösterimini kullanmaktadır. Ken, normal ifadeleri nondeterministic sonlu durum makinesine dönüştürmek için adını alan algoritmayı keşfetti.

Satranç programlarında çalışmak

XVIII. Yüzyıldan beri insanlar satranç makineleri yaratmaya çalışıyorlardı. Girişim, Thompson ve Condon'un Satranç ustası seviyesine ulaşan ilk bilgisayar olan Belle'yi yarattığı 1983'te başarılı oldu. Thompson son oyunların 4-6 rakamlara kadar numaralandırılması için bir program yazdı. Daha sonra, satranç uzmanı John Roikroft'un yardımıyla bir CD-ROM'a kaydetti. Garry Kasparov, 1994'te yeni geliştirilmiş satranç bilgisayarını yenmiştir.

Diğer faaliyetler

80'lerin ortalarında, Thompson at Bell Labs, UNIX'in yerini alması gereken yeni bir işletim sistemi tasarlamaya başladı. Buna "plan 9" deniyordu. Ayrıca o sırada C ++ dilinin erken sürümlerini test ediyordu ancak dilin temelini oluşturan fikirleri onaylamayan ona karşı olumsuz bir tutum takındı.

1992 yılında Rob Pike ile birlikte World Wide Web'in ana hatları haline gelen UTF-8 kodlamasını geliştirdi. 90 yılda, Ritchie ve Bell Labs'tan diğer araştırmacılarla birlikte, Inferno işletim sistemi oluşturma sürecine başladı.

Thompson 2000'de Bell Labs'tan ayrıldı. 2006 yılına kadar Entrisphere'de çalıştı, sonra da Go'ya devam ettiği Google'a geçti. Gelecekte bu üstün yetenekli bilim adamı tüm yaratıcı potansiyelini ortaya çıkarabilir.

Ken Thompson: Başarılar

Hayatındaki en önemli şey UNIX'in ve programlama dili C'nin yaratılmasıdır. Makalesinde biyografisi üzerinde duran Ken Thompson, hayatında birçok ödül aldı.

1983'te Thompson ve Ritchie birlikte Turing Ödülü aldı. 1990'da Unix ve C dilinin yaratılması için IEEE'den Richard Hamming madalyası verildi. 1994 yılında Ritchie ile birlikte "Bilgisayar Teknolojisinin Öncüsü" madalyası ile ödüllendirildi. 1999'da Başkan Bill Clinton Thompson ve Ritchie Ulusal Madalya ödülünü aldı. 1999'da Thompson, Haritch Pender Ödülü olan Ritchie ile birlikte 2003 yılında UNIX işletim sisteminin kurulumundaki rolünden dolayı Elektronik ve Elektrik Mühendisleri Enstitüsünün birincilik ödülünü aldı. Japonya ayrıca yenilikçi gelişmelerine dikkat çekti (2011 Ödülü).

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.