SağlıkHastalıklar ve Koşullar

Undine Sendromu: Nedenleri, Tanımı, Tedavisi

Sendromu Undiny - çok güzel doktorlar denir, hem bebeklerde hem de yetişkinlerde gözlemlenebilen periyodik solunum duraklarıdır. Öyle görünüyor ki, böyle bir şey var mı? Bununla birlikte, vücuda oksijen tedariki yapılmaması, çeşitli organ ve sistem hastalıklarının ortaya çıkmasına değil ölümcül sonuçların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Neden çağırılır?

Sendromu Undiny, eski efsanelerden birinin sayesinde aldı. Ona göre, Ringstatten kalesi sahibi Knight Guldbrandt, lanetli ormanda yolunu kaybetti. Eski balıkçı, evine sığınarak sadık ölümünü kurtardı. Orada asil şövalye ölümsüz deniz kızı Undina'ya aşıktı - yaşlı bir erkeğin kızı. Undine de Guldbrandt'ı severdi ve karısı olmayı ve ondan bir çocuk doğurmayı kabul etti. Ölümsüz denizkızı oğlu doğduktan sonra sıradan bir ölümlü kadına döndü. Yıllar geçti, yıllar Undina'nın eski güzelliğini yok etti ve kocasının sevgisini aldı. Undine'i gördüğümde kocası genç bir adamın kollarında - Bertaldi. Daha sonra ne oldu, efsane - Undin'in Tuna'nın boğulduğu ya da kocası tarafından dik uçurumdan düşüp atılmasına izin vermedi. Ancak yakında genç Bertald ile evlenmeye karar veren Guldbrandt korkunç bir hayat beklemektedir: kendisine görününce Undine hayaletinin ihanet ettiği haini lanetledi ve onu gece gündüz nasıl hatırlamaya zorladı. Onun için rüya ölümcül oldu, çünkü uykuya dalınca solunumunu kontrol edemedi ve öldü.

Bugün, Undine sendromu bir rüyadaki solunum aktivitesini durdurmanın gayri resmi adıdır.

Neler oluyor

Bu hastalığın resmi bilimsel adı "uyku apnesi sendromu" dur. Solunum merkezinin işlevlerini ihlal ederek, uykuda, solunumda durarak ifade edilir. Bu hastalık, hem emekleme zamanında hem de bir insan hayatının herhangi bir döneminde olabilir. Ünlü bir Polonya yazar Vishnevsky, Undine'nin lanet sendromunu nasıl ilk defa ortaya çıkardığını açık bir şekilde anlattı (kısa hikayelerin "Mistress" adlı koleksiyonu).

Bir hasta uykuya dalınca, vücudun solunumu düzenleyen otomatik bir işlevi yerine getirmemesi nedeniyle, bir kişi kendi nefes alamıyor ve boğulma meydana geliyor veya doktorlar buna ritim ritmi hipoventilasyonu deniyor. Böylesi zamanlarda, vücuda giren oksijen seviyesi önemli ölçüde azaltıldığından, çoğu organın ve sistemin ( beyin dahil) işlevleri bastırılmaktadır.

Hastalıktan kimler etkilenmektedir?

Az ya da çok belirli yaş veya cinsiyet gruplarını etkileyen diğer hastalıkların aksine, hemen hemen her yaştaki insanlar Undine'in lanet sendromunu ortaya çıkarabilir. Yetişkinlerde, gerçekten nadirdir, ancak çoğunlukla bebekler ve çocuklar görülür. Bu, daha erken, çoğu hastanın yaşlanmadığı, erken yaşta nefes almayı bırakmasıyla ölmesiyle açıklanabilir. Nocturnal apne sendromunun diğer türleri erişkin erkekler arasında genellikle 40. sıra ile, kadınlarda nadiren görülür.

Vücuda ne oluyor?

Undine'in lanet sendromu insan vücudunu nasıl etkiliyor-gece uyku apnesi sendromu? Her şeyden önce, kandaki oksijen seviyesinde bir düşüş ile, kardiyovasküler sistem zarar görür. Kalp kası hızla daralmaya başlar, kan damarları keskin bir şekilde daralır, böylece kan basıncını yükseltir. Gençlikte, bir kişi hâlâ güç dolu ve vücut çeşitli rahatsızlıklarla uğraşmadığında, tüm bunlar fark edilmeden geçer. Yaşlılık döneminde, vücut halihazırda oldukça "yıpranmış" olduğunda, bu tür gece stresleri, kolayca inme veya kalp krizine neden olabilir ve hatta ölümle sonuçlanabilir.

Uykuda solunum durur Türleri

Undine sendromu, uykudaki solunum fonksiyonunun tek rahatsızlığı değildir. Doktorlar apnenin diğer tiplerini ayırt eder:

  • Periferik (obstrüktif);
  • merkezi;
  • Karışık.

Periferik apne, saatte 15'den fazla sıklıkla, solunum durması ile karakterize olup, süresi 10 saniyeyi aşmaktadır. Bu tür bir apne ile havanın akışı üst solunum yolunda durur, bu nedenle inhale edilen hava akciğerlere girmez. Kural olarak, böylesine bir nefes ihlali, sinir uyarılarının farengeal ve solunum kaslarına geçişini ihlal etmesi nedeniyle meydana gelir.

Santral apne, solunum borusunun merkezi sinir sisteminden (CNS) gerekli harekete geçirici itki almaması gerçeğinden kaynaklanır . Benzer bir durum, genellikle travma veya hastalıktan kaynaklanan beynin yapısındaki ciddi patolojik değişikliklerin sonucu olarak gelişir.

Hem periferik hem de santral apne bulguları, yeni doğanlarda ve bebeklerde sıklıkla teşhis edilen karışık tipte görülür.

semptomlar

Böyle bir ihlalin sonucu olarak, apnenin (periferik, merkezi veya karışık tip olsun), bilinçli ve bilinçdışı uyanışların her ikisi de sıklıkla kalp ve damarların işleyiş karakteri değişir. Bütün bunlar, aşağıdaki semptomların ortaya çıkmasına neden olur:

  • Gündüz saati:

- Yüksek yorgunluk;

- Sürekli bir yorgunluk hissi ve enerji eksikliği hissi;

- Günaydın baş ağrısı;

- konsantre olma ve hatırlama yeteneğini azaltma;

- duygusal istikrarsızlık.

  • gece:

- uykuya dalma ve uykusuzluk ile ilgili sorunlar;

- Sık uyanışlar;

- terleme;

- Sık idrara çıkma.

Bu semptomlara ek olarak, diğer organlar ve sistemler hasar gördüğünde, vücudun faaliyetinde yeni rahatsızlık belirtileri ortaya çıkacaktır.

Kök Sebepler

Geçen yüzyılın ikinci yarısına kadar bilim insanları Undine'nin lanet sendromuna neden olan sebepleri anlayamadılar, ortaya çıkış nedenleri anlaşılmaz ve gizemli idi. Kimse mükemmel sağlıklı bebeklerin, genç erkeklerin, yetişkin kadınların ve erkeklerin hayalindeki nefes almayı kesmesinden neden ansızın öldüğünün sorusuna cevap bulamazlar. Sadece XX yüzyılın 60'lı yılların- da araştırmacılar R. Mitchell ve J. Sevringaus, bu hastalığın uyku apnesinin bir şekli olduğunu tespit etmeyi başardı. Bu keşif bilim adamları, ağır beyin hasarının bir sonucu olarak nefes almada otomatik kontrolü kaybeden bir hasta hazırlamaya yardımcı oldular. Tıpkı Undine sendromlu hastalar gibi hastaya uykuya dalmak, solunum fonksiyonlarını nasıl kontrol edeceğini, yapamayacağını ve boğulmaya başlamasının maliyeti yüksektir. Bununla birlikte, bu çalışmalar sıradan insanlarda benzer ihlallere neden olanın sorusuna cevap bulamadı.

Sadece 21. yüzyılda Fransız araştırmacılar bu hastalığın sebebini bulmayı başardı. Bir dizi deneyin sonucunda bilim insanları Thox2B geninin hayvanlarda solunumun durdurulmasından sorumlu olduğunu keşfettiler. Undine sendromlu kişilerin daha seçici çalışmaları onlarda aynı gen varlığını doğruladı. İkinci önemli keşif gen mutasyonunun kalıtsal olmadığı, ancak embriyo gelişimi sırasında gerçekleştiği idi.

Undine'in Laneti Sendromu: Tedavi

Uzun süre hasta kişileri solunum aparatına bağlamanın yanı sıra, bu hastalığa karşı koymanın hiçbir yolu yoktu. Son birkaç yılda, İsveç, Almanya ve diğerleri gibi bir dizi Avrupa ülkesinde, durduğunda "dahil" olan Undina sendromuyla beynin veya daha doğrusu diyafram sinirinin içine özel cihazlar yerleştirildi. Ameliyat edilen hastaların gözlemlerine göre, gece veya gündüzleri artık herhangi bir solunum problemi yaşamıyor.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.