SağlıkTıp

Akciğer Biyopsi: randevu prosedürü, sonuç ve sonuçları

Hastalık önleme, sağlığı koruma açısından önemlidir. 21. yüzyılın en yeni ekipman mümkün teşhis ve karmaşık hastalıkların gelişimini önlemek mümkün kılar. Böyle çağdaş teknikler arasında iyi kendisi patolojik inceleme için akciğer dokusunda amaçlayan akciğer biyopsisi, gösterir. Bu yöntem, ne kadar etkili olduğunu ve nasıl bu çalışma için hazırlamak için nedir?

Akciğer Biyopsi: randevu prosedürü ve anlamı

Akciğer hastalığı sadece bilgisayarlı tomografi (BT) ve ultrason ile tespit. Ancak, herhangi bir teşhis böyle pnömoni, pulmoner fibrozis veya kanser gibi ciddi hastalıklara söz konusu olduğunda, onaylanması gerekmektedir.

Akciğer biyopsisi - tanıyı çürütmek% 100 onaylamak veya bir tekniktir. Onun özü, hastanın akciğerlerinin dokusunda yatıyor. Test malzemesi herhangi bir boyutta olabilir, ve özellikle de toplama haznesi patoloji veya hastalığın bir konuma bağlıdır. Aslında bu faktörlere bağlı olarak akciğer biyopsisi çeşitli şekillerde yapılabilir.

o akciğerin biyopsi yapmak gerektiğinde

Her şeyden önce, bu çalışma oldukça patolojiyi üzerinde daha tanıyı doğrulamak amacıyla. ultrason ve bilgisayarlı tomografi - ikincisi aralarında faaliyetlerin en basit ile yapılır. Hangi hastalıklar akciğer biyopsisi uygulandı?

Böyle bir patoloji var:

1. Pnömoni.

2. Tüberküloz.

3. pulmoner fibrozis.

interstisyel doku 4. mağlup.

irin 5. birikmesi.

6. kanserler ve diğ.

Bu ve diğer birçok hastalıklar akciğer biyopsisi gibi işlemlerinin gerçekleştirilmesi için neden olabilir. Nasıl araştırma ve toplantı özellikleri nelerdir?

Akciğer biyopsisi Türleri

çeşitli şekillerde araştırma için malzeme alın. Bunlardan birini seçme iltihabı, yerin yabancı dokuların görünümü, irin kaynağının konumuna bağlıdır. bir biyopsi nedir bir çalışma yürütülmüştür olarak akciğer,?

1. Bronkoskopi.

Bu yöntem, üst solunum yolu, soluk borusu ve bronşların anormallikleri algılamak için kullanılır. bronkoskopik boru burun boşluğu ya da ağzına sokulur - Özel bir alet ile gerçekleştirilir. Bu cerrah hava yollarının duvarları içinde görmenizi sağlar ucunda küçük bir kamera vardır. operasyon genellikle bir saatten az sürer.

2. İğne biyopsisi.

göğüse yakın hasarlı vücut dokuları almak için bu yöntemi kullanın. alet, 4 mm bir önceden hazırlanmış bir kesi uzunluğu gerçekleştirilen bir uzun iğne vardır. Delinme çit dokuların konuma iğne göre konumunu izlemek için ultrason veya CT ile eş zamanlı olarak yapılır. Prosedür 60 dakika sürer.

3. açık akciğer biyopsisi.

Eğer göğüs vücut doku kesisi bir nispeten büyük parça incelemek gerekir ve maddi gereken boyutu alırsa. Bu yöntemin aksine, akciğer dokusunun büyük bir kısmını yakalamak mümkün olduğu gerçeğinde yatar.

4. torakoskopi.

Akciğer biyopsisi modern tıbbi teknolojinin yardımıyla yapılabilir. Toraks minyatür ürünleri kullanmak ve kameralar boyutu çok küçük olan bu tür örneklerin, biridir. Bu sayede dikkatli ve (yalnızca iki küçük kesi yapılmış) cilde harika zarar vermeden işlemi gerçekleştirmek mümkün kılar. Torakoskopiye sonra rehabilitasyon olarak, büyük bir cerrahi prosedür daha hızlıdır.

kontrolünden sonra Sensations

Akciğer biyopsisi insan organlarının cerrahi veya fiziksel manipülasyonu içerir. Tabii ki, rahatsızlık ameliyattan sonra ortaya çıkabilir: boğaz ağrısı, tırmık, şiddetli ses kısıklığı.

Anatomik girişim kapsayan kumaşlara hasar ile ilişkili. anestezi kullanarak bu tür bir operasyon, yürütürken bir anda insanlar acıyı hissetmez böylece. Bir delinme ise, o iğnenin takılması ve ışık ile temas halinde olan ucu batma, hafif bir yanma hissi hissetti.

Açık biyopsi genel anestezi altında yapılır. Ameliyattan sonra hasta uykulu ve zayıf ışık hissedeceksiniz. En önemlisi, prosedür neredeyse ağrısızdır hızı ve - rehabilitasyon fazla zaman almaz: Oldukça başka torakoskopide sonra iyileşiyor.

Kontrendikasyonlar

Güvenli akciğer biyopsisi mi? Bu anketin sonuçları, yani farklı olabilir. K. Cilt veya hava yolu mukoza bütünlüğü ihlali ile ilişkilidir. olası komplikasyonlardan kaçınmak için, işlem, bir hastada, bu anormalliklerin varlığında gerçekleştirilir değildir:

1. Kalp yetmezliği aşırı.

2. Oksijen yetersizliği.

3. Anemi.

4. Kötü kan pıhtılaşma.

5. solunum yetmezliği.

akciğerlerde 6. artmış basınç.

solunum yollarında 7. düğümleri.

Bu faktörlerden herhangi biyopsi başarısızlığı neden olabilir. Ancak, rehabilitasyon yukarıda belirtilen kusurların sağlığı üzerinde sadece akciğerler, hastalığın gelişme derecesine bağlı olduğunu hatırlamak önemlidir.

muayene öncesi doktorunuzla konuşun

Birçok hasta ameliyat için nasıl hazırlanacağı ilgileniyor. Birkaç önemli nokta vardır:

1. yiyecek almak ya da ameliyattan önce 6-12 saat boyunca içme.

3 gün 2. En az bir anti-inflamatuar hapları durdurmalıyız.

3. Aynı kan ince ilaçlar için de geçerlidir.

son nokta ameliyatı sırasında hasta çalışma bir sonucudur. Sorun invaziv muayene daima kanama eşlik olmasıdır. Onun yoğunluğu öncelikle tıp eğitimi üzerinde, ancak, kan sulandırıcı benimsenmesi durumu ağırlaştırabilir bağlıdır.

Ameliyattan önce bir kez daha ultrason, CT taraması veya göğüs röntgeni geçirmelidir. Ayrıca bir kan testi gerekiyor.

Ameliyattan hemen önce, doktor konuşmak gerekir. O şunları bilmesi gerekir: Hamile veya olmayan (hasta eğer - bir kadın) Şu an ilaç alıyorsanız, herhangi bir ilaç alerjisi olup olmadığını, kan pıhtılaşması ile herhangi bir sorun vardır.

Ne hasta sırasında ve biyopsi sonrası hissediyor duyumlar?

Solunum patolojilerin saptanması için en güvenilir yöntem akciğer biyopsisi olduğu anlaşılmalıdır. Bu analiz yapmak nasıl da bununla birlikte, böyle bir prosedüre olan hastalarda, meşru sorular vardır, zaten açıktır. Bir kişinin İster ameliyat sırasında ağrı yaşanıyor? rehabilitasyon döneminde ortaya çıkabilecek çalışmanın yan etkileri nelerdir?

Kendi başına, işlem ağrı ortadan kaldırır anestezi etkisi altında gerçekleştirilir. Nedenle, biyopsi, dinlemek ve onun gereksinimlerine uymak için yeterli doktor korkulacak gerekli değildir.

normun rehabilitasyon sürecinde ağız kuruluğu, boğuk sesidir. Aynı zamanda, hasta nefes ya da göğüs ağrısı darlığı şikayetçi olabilir. Bazen pnömotoraks veya hemoptizi gibi komplikasyonlar vardır. Ancak, bunlar çok nadirdir.

Çalışma sonuçlarının analizi

Akciğer biyopsisi solunum sisteminin anormalliklerine ile ilişkili bir tam ve doğru tanısı koymak için gerçekleştirilir. Sonuçlar hazır önce bu araştırmalar neticesinde 3 ila 5 gün arasında gerçekleşir. Genişletilmiş biyopsi olarak bu tip bir analiz, hala yoktur. Bu durumda, sonuçlar en erken 2 hafta hazır olur.

Çoğu zaman, bir biyopsi tanıyı doğrulamak için yapılır veya CT / ultrason sonra, sonuçları akciğerlerde ve solunum yollarında şüpheli oluşumunu ortaya çıkarıldı.

neye dayanarak solunum sistemi şartı norm olduğu karar olabilir? İlk olarak, bakteriyel ya da viral hücreler, iltihap olmaması ile. İkinci olarak, tam olarak, iyi huylu veya kötü huylu tümörlerin varlığını hariç normal organ, doku hücreleri, yapısı. Akciğer biyopsinin Tüm sonuçlar kaydedildi ve hasta veritabanına girilir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.