BilgisayarlarProgramlama

"Pascal" - Bir dil ... başlayanlar için "Pascal": Açıklama

World Wide Web çokluk olarak, çalıştıkları ve ne dayanarak düzenlenmiştir anlamaya bir dil "Pascal" in programların çok ama çok daha zor bulabilirsiniz. Birlikte programlama temellerini inceleyelim!

Algoritmik dil: temel kavramlar

karakterleri, kelimeleri, cümleleri ve bütün cümleleri: Konuşma dilindeki konuşmada biz temel birimlerini kullanırlar. Algoritmik dili de benzer bir yapıya sahiptir, ancak bileşenleri farklı denir. Biz temel yapıları, ifadelerle ve deyimlerle söz ediyoruz. Birbirini izleyen her eleman üzerinde oluşturulur gibi tüm bu birimler, hiyerarşik bir yapı oluşturur.

Semboller algoritmik dil - kodu yazmak için kullanılan bölünmez atomlar olduğunu.

Temel tasarım - kendi anlamı var asgari birimlerdir.

Klasik dil ifadeleri yukarıdaki iki birimden oluşan ve istenen değeri bulmak için kurallar ayarlıyorsunuz.

Operatör programının doğru bir şekilde yapılması için gerekli olan özel transformasyon açıklama sorumludur. Program karmaşık bir işlemi gerçekleştirmek olmalıdır - gerekirse birkaç olabilir. Bu gibi durumlarda, aynı blok veya bileşik açıklamada birleştirilir.

Dil "Pascal"

programlama dilleri çok sayıda vardır. "Pascal" (yeni başlayanlar için bazı faydalar vardır) bunlardan biridir. Onun alfabe sayılar, harfler ve özel karakterler oluşur. İşte onlardan bir listesi:

  • 26 Latin büyük harf ve küçük harfler ;
  • karakteri altını;
  • On basamak;
  • sınırlayıcısı;
  • operasyon işaretleri;
  • belirteçleri;
  • Kelimenin sistemine (hizmet) tarafından saklıdır.

yukarıda belirtilenlerin yanı sıra, yapı ve ayrılmış çift semboller ifade içinde kullanılamaz temel, "boş" bir dizi aittir.

İlköğretim dil yapılarına

Yeni başlayanlar için "Pascal" dizeleri, sayılar ve adlarını içerir.

İncelenen kodunda kullanılan sayılar, programlama dili genellikle onlu sistemde yazılmıştır. Onlar gerçek ve ondalık noktanın hiç bahsetmediler, hangi bütün her ikisi de olabilir. numara olumlu olduğu takdirde, bunun işareti atlanabilir.

"Pascal" - dizeleri bir karakter dizisi, kesme işareti kapalı olduğu algoritmik bir programlama dilidir. Bir kesme işareti kendisini kullanmak gerekiyorsa, bu sembol iki kez söz etmek gerekiyor.

Adı - harfle başlayan ve bileşim şekillerde içerebilen dizisi. Kimlikleri etiketleri, tipleri, sabitler, fonksiyonlar, prosedürler, değişkenler, nesneler ve hatta modüller denir. Şekillendirme tanımlayıcılar Eğer çizgi karakterini kullanabilirsiniz. adı karakteri çok şey var, ancak derleyici sadece ilk 63 karakteri okuyacaktır. "Pascal", açıklanması korkunç yüzden karmaşık değildir görünebilir, bu yüzden Korkmak ve tarayıcı sayfasını kapatmak için acele etmeyin!

dil tanımlayıcıları dosyaları, fonksiyonların sabitleri, prosedürler, türleri, hem de sistem ifadelerin standart isimlerini kullanması yasaktır gibi.

boşlukları yardımcı olacaktır kod görünürlüğünü geliştirin, ama onlar ortada isimleri ve numaraları paylaşamaz olduğunu hatırlamakta yarar var.

Söz dizimi algoritmik dil

Her satır biz ( "Pascal") düşünen dilde yazılmış programda bir noktalı virgül ile bitmelidir. Enformatik öğrenci sayısıyla öğretir ve bu kuralları kendileri anlamak mümkün olacak!

noktalı virgül (;) - mevcut hattın ucuna katılmıştır ve yeni bir geçmek için ihtiyaç anlatan bir önceden belirlenmiş sinyal. , Const, var başlamak ve diğerleri: Ama hizmet komutları haricinde olabilir.

mutlaka bir nokta ile önce sonra operatörün, program sonu kapatır. Bazen kod birkaç ekleri, daha sonra başlangıç ve noktalı virgül ile ayrılmış olacak bloğunun sonunu içerebilir.

eşittir işaretinin önce değişkenin belirli bir değeri atamak için iki nokta üst üste koymak için gereklidir. Örneğin, n = 13 set gidin ve kod n gibi bakmak için gidiyor: = 13.

sen kuralları öğren, o zaman çok çabuk sözdizimi hatasız yazılım kodu yazmak öğrenebilir.

Klasik dil açıklamaların "Pascal"

tekrarlayan gelecek uygulama kodunu programlanmış ve herhangi bir işlem farklı şekillerde vasıtasıyla mümkündür ile onu yerine getirirler. Ama dil "Pascal" Bu amaçla çeşitli operatörler için kullanılır. Hepsi, biz sadece birkaç anlamasın eder, bu nedenle, dikkate olamaz.

Örneğin, operatörü seçerek program çalıştırarak alternatif yoldan birini seçebilir. bu durumda parametre dizisi türü ifadesidir. Ama bir uyarı var: Bu seçim tuşu bir dize ya da gerçek türüne ait olamaz.

Oysa atama, koşullu kompozit ve boş tablolar yanı sıra diğer yararlı yatırımların çok sayıda bulunmaktadır. Bunlardan sadece bazı bilgisi mükemmel işlevsellik ile kod yazmak için izin verir. Operatörler, ayıklama derleyici zor kafa karıştırıcı ve yabancıları algılamak çok zor bir program yapar, çünkü onların çok sayıda, istismar edilmemelidir.

atama operatörü

Bu ifade, kolon ve "eşit" işareti. Belirli bir değerin belirli bir değişken atamak için kullanılır. Değişken ifadelerin tipi ve onlar sırasıyla bütün ve gerçek türüne ilişkin etmediğiniz durumlarda aynı olması gerektiğini hatırlamak önemlidir. Ancak böyle bir durumda dönüşüm yönetecek.

Bileşik ifadeleri

"Pascal" - özel parantez içinde keyfi programı tabloların bir diziyi kullanan bir programlama dili. Bu kompozit yapının hakkındadır sınırlı kelime başlangıç ve bitiş. Yapısal metodoloji kullanarak kod yazmak mümkün olduğu ile algoritmik dil için önemli bir araçtır.

sınırlama yoktur çünkü kompozit yapının kısmen dahil dil "Pascal" nin Operatörler, oldukça farklı olabilir. Yuvalama derinliği de farklı olabilir.

Koşullu operatör programlama dili

Bu bileşen programı, belirtilen koşul sırasında check-in ve onun geçit sonuçlarına bağlı bir eylemi gerçekleştirmek için yeteneği sağlar. Böylece koşullu komuta - hesaplamaları gerçekleştirmek sürecinde dallarının oluşumu araçlardan biridir.

aşağıdaki gibi Yapısal olarak, koşullu ifadedir:

EĞER SONRA BAŞKA .

Başka Bu ifadede, daha sonra ve ayrılmış kelimeler, koşul ise - keyfi içerikli bir mantıksal ifadeyi ve operatörleri - programlama dili kullanılan herhangi komutları.

program kodu yapısı

Başlık bölümleri operatörler ve açıklamalar - bu tür "Pascal" gibi bir dilde yazılmış bir uygulamanın kilit bileşenleridir. Bilgi teknolojisi tamamen bu öğeleri keşfetmek ve bunları düzgün kullanmayı öğrenmek mümkün kılar.

başlık genellikle bir kod adını içerir. Örneğin, Program MyFirst.

Bölüm açıklamaları bağlı kütüphaneler, modüller, etiketler, sabitlerini türleri, değişkenler, işlevler ve prosedürlerin bölüm açıklamasını anlamına gelebilir.

Bölüm bağlı kütüphanelerin isimlerin içindeki modüllerin açıklamalarını içerir ve özel amaçlı sözcük kullanır başlar. Diğer tüm açıklamaları arasında ilk olmalıdır. Modül adları her zaman virgülle ayrılmalıdır.

Bir etiket adını koyabilirsiniz Herhangi kod operatörü açıklamanın ilgili bölümde belirtilmesi gereken.

Erken açıklama kodunda sabitler aşağıda isimlerini yerine, sayısal veya alfa-sayısal değerleri kaydetmek için izin verir.

Tüm kullanılacak tür içermelidir kullanılan değişkenlerin tarifinde ":; K, L, m, tam sayı char; H1, H2: var c, A, Rl boolean;".

Unutmayın o "Pascal" - programına katılan tüm bileşenlerin zorunlu ön açıklamasını gerektiren bir programlama dili.

kodu metin bir nokta ile bitmelidir.

programların örnekleri

"Pascal" - Bu bir ilköğretim dildir ve yukarıdaki bilgileri çalıştıktan sonra kod yazmaya doğrudan ilerleyebilir.

Bize uygulama ekranından ifade getirdi emin olmak Let «Bu benim ilk program!»

"Pascal" konulu programlara örnek anlaşılması, bu yüzden şu anda bunu yapmak için denemek için çok önemlidir.

başlamak
Writeln (Bu benim ilk program 'dir!);
Bitiş.

Bu çok basit!

Eğer köklerini bulabileceğiniz ile daha karmaşık kod, arayın bir kuadratik denklemi. hesaplamalı ifadelerin oluşması ilkesine dikkat edin.

Umarım, "Pascal" konulu örnek programlar sizin için yararlı oldu.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.