OtomobilArabalar

Isıtmalı ön fren diski: olası nedenler, sorun giderme ve yorumlar

Disk frenler 20. yüzyılda icat edildi, ancak aktif olarak sadece son on yılda kullanılmıştır. Bu sistemlerin tasarımı mükemmelleştirilmeden o zaman oldu. Frenler - bu her zaman servis olmalıdır şeydir. Ancak yine de bu sistem bazen başarısızlık verir. Yani, bir süre sonra şoför o kadar ısıtmalı ön fren diskleri fark etmeye başlar. Bu normal mi? Elbette değil. Bugünün yazıda neden ısıtmalı ön fren diskleri ve bu fenomenin nedeni bakacağız.

Normal bir sıcaklık nedir?

veri öğeleri ya alaşımlı dökme demir üretimi için bir malzeme olarak çelik olarak kullanılır. yüksek maliyet, sadece pahalı spor arabaları üzerinde kullanıldığından, seramik fren diskleri, ancak, de vardır. Bu ise aşırı ısınmasına az konunun unsurlarıdır. Seramik deforme olmadığında bile bin santigrat derecelik bir sıcaklık. araç% 90 ile tamamlanır geleneksel fren diskleri için olduğu gibi, bunların çalışma sıcaklığı 300 'e kadar olan , derece Celsius. Şey yukarıda yüksek aşınma ve deformasyon gerektirir.

Gereksinim

Fren diski birkaç talebimiz sundu. Bunlar, kuvvetli bir ısı şok, yüksek ısıl iletkenliğe dayanıklı olmalıdır. Ayrıca, fren diskleri iyi yapışma ve yüksek ile karakterize edilir sürtünme katsayısı. diskler göre tüm bu parametrelerin bir üretim arabada monte edilebilir Yalnızca. Aksi takdirde, trafik güvenliği büyük bir sorudur. Zaman aşırı pedler sadece temel fonksiyonlarını gerçekleştirmeden çalışma yüzeyi üzerinde kayacaktır - sürtünme ve yapışma.

Neden böyle oluyor? nedenleri

Sürücüler neden ısıtmalı ön acaba fren diskini? Bu fenomenin nedeni birincil işlevi ile ilgilidir - inhibisyonu. Pedala bastığınızda Örneğin, pedleri, disk yüzeyi ile etkileşime başlar. Bu noktada, bir ısıtma elemanı tepe değerde. uzun ayakkabı daha yüksek disk ile bağlantı içinde metal sıcaklığıdır. Isıtma anında gerçekleşir. Ancak, soğutma süresi on kat daha uzundur. Tabii ki, çok sürüş şekline bağlıdır. Eğer agresif bir araba varsa, hatta normal bir disk (o seramikten haricinde) sakinleşmesini beklemek zorunda değildir. Nasıl bu durumda olması? Bir ısıtmalı ön sağ fren diski varsa, onların sürüş tarzını yeniden gözden geçirmek gerekir. Yol belli bir kısmı için pedala basarak kaç kere sayın. Ama metal ısıtmalı ve rahat bir sürüş tarzı olur. Yani, dikkate almak gerekir sonraki neden - fren sisteminin bir arıza. haznedeki sıvı seviyesini kontrol edin. bu yeterli değilse, istenilen miktar ekleyin. Ayrıca unutmayın fren sıvısının ömrü - en fazla iki yıldan. Neden bu kadar? Bu sıvı, çok higroskopik olması - bu nemi kolayca absorbe eder. Sorun ve hava cepleri önlemek için, uzmanlar bunu değiştirmek periyodik öneriyoruz.

pedleri

Şimdi mekanik parçaların doğrudan geçin. ilk şey dikkat etmelidir - Bu ayakkabıyı. Yüzeyde bir sürtünme malzemesi vardır. Bu ped özel aşınma işaretleri var. Ne zaman bir katman en az üç milimetre, öğe değiştirilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde, artacak ısıtma faktörü - metale metal kabartması. Ön fren diskleri sıcak gerekir? Elbette değil. pedleri bir noktada, tabana yıpranmış, bunlar reçel basitçe can. araba kayabilir. yönetmeliklere göre ped değiştirdiği - Yeni yüklenmesini ertelemek gerekli değildir. Bu 20 bin 30 kilometre arasında değişir. çok sürüş şekline beri, üretici orta pedleri özel riskleri kutladı. sürtünme malzemesi bu etiketlere aşınmış zaman, pedleri değiştirilmelidir. bu işlem, özel bir destek üzerinde bir valfın açılması ile sisteme pompalanması için gereken sonra.

diskler

kalınlığını kontrol edin. Genellikle UAZ "Patriot" arabalar yüzünden çalışma yüzeyinin banal gelişme ısıtmalı ön fren diskleri bulunmaktadır. Bazı oluk kullanımı. Ancak, sadece bir kez yapılabilir. Ve en iyi - sadece yenisine sürücüyü değiştirin. 150-200000 kilometre - pedleri daha büyük büyüklük kendi düzenin Kaynak. Ancak, birçok konuda unutmak ve yakında frenler ısıtmalı olacağını bilmeden yıpranmış disklerin ile gitmek.

diğer faktörler

O kadar disk kendi kaynak kadar canlı değil olur. Ve her zaman bu fabrika evlilik. Ön fren diskini ısıtıldığında Yani, yüksek sıcaklık farklılıklarından dolayı çarpık olabilir. Bu nasıl oluyor? araba bir aktif şekilde sonra birikintisinin girer. до 300 градусов и резко охлаждается. Bunun bir sonucu olarak, ön fren diski 300 dereceye kadar ısıtılır ve söndürülür. Doğal olarak, bu çalışma yüzeyine deformasyonuna neden olur.

Diskin durumunu belirlemek

kesin nedeni bilmek için, disk gerçekten yüksek yük modunda çalıştığından emin olmak gerekir. Nasıl yapmalı? çalışma yüzeyinin durumu rengine ile görülebilmesi belirleyin. Pirometre geçerli değildir. Disk yüzeyi mavi Böylece, eğer, daha sonra metal 450 santigrat dereceye ısıtılmıştır. Daha da kötüsü, zaman renk siyahtır. Bu durumda, frenler 500 dereceye ısıtılmış inanmak için her türlü neden yoktur.

yararlı ipuçları

Araç sahibi için değil iyi haber - frenleri aşırı ısınma gerçeği. Sonuçta, sorunu ortadan kaldırmak için yedek parça ya da (aynı zamanda ucuz bir zevk değildir) oluk tam gerektirir. Bu nasıl engellenir? Bunun için birkaç basit kuralları takip etmek gerekir, sürücüler can Kaydet:

  • kaydıraklı herhangi bir temas hariç tutar. ıslak ve yağmurlu havalarda sürüş ağır bir üslup kullanmayın.
  • Özellikle dikkat temizliği dikkat edilmelidir. senin diskleri soğuk kadar bir müddet bekleyin. Su sıcak metalin bulaşırsa, deformasyon kaçınılmazdır. Bu durumda, sadece tam bir yedek diskleri kaydedin. Ve, çift (aynı zamanda ped) içerisinde değişse bile normal durumda komşu.
  • yedek pedleri kurallarını uygulayın. onlar metale aşınmış kadar beklemeyin. Bu distorsiyon ve diskin yüksek ısıtma sebep olur.

Sonuç

Yani, biz ısıtmalı ön fren diski nedenlerini öğrendim. Yukarıdaki ipuçlarını takip ederek, iyi durumda sistem kurtaracak. bir disk sürücüsü üzerinde oldukça gerçek ve 300 bin kilometre. Önemli olan - ısınmayı dışlamak ve iyi çalışma pistonlar kaliperler içinde tutmak. Bu arada, sistemdeki arızalar da hariçtir. yıpranmış hortum (sıklıkta ön tekerleklerde kemerlerin olur), bunun yerini çekinmeden. Aksi takdirde, hava frenleme içine alır ve kadar etkili olmaz.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.