FormasyonOrta öğretim ve okullar

Celsius'un derecesi ne için kullanılır?

Zamanımızda ölüm olmadan yaşamak imkansızdır. Uzunluğu, hacmi, ağırlığı ve sıcaklığı ölçün. Bütün tedbirler için birkaç ölçü birimi vardır, ancak ayrıca
Evrensel olarak tanınmış. Neredeyse her yerde kullanılırlar. Uluslararası birimler sistemindeki sıcaklığı ölçmek için, en uygun sıcaklık olarak Celsius derece kullanılır. Yalnızca ABD ve İngiltere'de daha az doğru Fahrenheit ölçeği kullanılmaktadır.

Sıcaklık ölçümü tarihi

Sıcaklık kavramı eski zamanlarda insanlar tarafından biliniyordu. Bazı nesnelerin diğerlerinden daha soğuk ya da daha sıcak olduğunu belirleyebilirler. Fakat hassas ölçümler için ihtiyaç üretimin ortaya çıktığı zamana kadar ortaya çıkmadı. Metalurji, buharlı motorlar nesnelerin ısınma derecesini tam olarak belirlemeksizin çalışamadı. Bu nedenle, bilim adamları sıcaklık ölçme yöntemlerinin oluşturulması üzerinde çalışmaya başladılar.

Bilinen ilk sistem Fahrenheit ölçeğidir. Alman fizikçi Gabriel Fahrenheit 1724'te buz ve tuz karışımının ergime sıcaklığını 0 dereceye kadar çıkarmayı önerdi. Her zamanki ölçeğimize göre, bu yaklaşık -21 derece. 100 yıl boyunca bir bilim adamı insan vücudunun normal sıcaklığını almasını önerdi. Bu sistem tam olarak doğru değil, ancak ABD'de hala kullanılmaktadır, çünkü donlar mevcut olmayan 21 dereceden daha güçlüdür.

Başka hangi sıcaklık ölçekleri var?

17.-18. yüzyıl, bilim ve teknolojinin gelişme zamanıdır. Pek çok bilim adamı kendi sıcaklık skalasını yaratmaya çalıştı. 18. yüzyılın sonunda, yaklaşık 20'si vardı ancak çok az kişi kullanıldı.

Reaumur Ölçeği

Fransız fizikçi René Antoine Ferschot de Reaureur, termometrelerde alkol kullanımını önerdi . 1730'da suyun donma noktası olan 0 o referans noktasını aldı. Ama kaynatma sıcaklığı 80 ° C'ye düştü. Sonuçta, sıcaklık 1 ° 'de değiştirildiğinde, termometrede kullanılan alkol çözeltisi 1 ml ile değiştirildi. Öyleydi
Fransa ve Rusya'da böyle bir ölçek uzun süre var olmasına rağmen bu sakıncalı.

Santigrat ölçek

1742'de İsveçli bilim adamı Anders Celsius tarafından önerildi. Sıcaklık ölçeği, suyun donma noktası ve kaynama noktası arasında 100 ° 'ye bölünmüştür. Celsius Degrees - hala sıcaklık ölçümünde dünyadaki en yaygın birimdir.

Kelvin Ölçeği

19. yüzyılda, termodinamiğin gelişmesiyle, buharın basıncını, hacmini ve sıcaklığını ilişkilendirebilmemizi sağlayan hesaplamalar için uygun bir ölçek oluşturmak gerekli hale geldi. Lord Kelvin ismi verilen İngiliz Fizikçi Thompson, mutlak sıfırın referans noktası olarak düşünülmesini önerdi . Ölçüm için Celsius dereceleri kullanılmış ve bu iki terazi halen bir arada bulunmaktadır.

Celsius skalası nasıl oluşturulur?

İlk olarak, bilim adamı suyun kaynama noktasının 0 °, donma noktası 100 o olmalıydı. Fikir kendisi Carlo Renaldini'ye ait olmasına rağmen şimdiye kadar sıcaklık ölçümünde Celsius kullanıyorduk. 1694'te kaynama noktasını ve donma noktasını kullanmayı öneren de o idi.

Celsius'un fikirlerine dayanan ilk termometre, 1744'de bitkilerin gözlemi için Carl Linnaeus tarafından uygulanmıştır. Daniel Ekström tarafından yaratılmış olan bu ölçek modern zekaya getirilmeye büyük katkı bilim adamı Martin Strehmer tarafından yapılmıştır. Termometrenin suyun donma noktasını gösteren ilk 0 derece santigrat derecesi vardı ve 100 derece kaynama noktasıydı.

Bu sistem çok kullanışlı ve tüm dünyaya yayılmaya başladı. İlk başta "Extreme scale" ya da "Stremer scale" deniyordu. Ve sadece 1948'de Celsius adıyla resmen tanınmış ve tüm dünyayı kabul etmiştir.

Celsius skalasını kullanma

Şimdi hemen hemen tüm ülkeler bu sıcaklık ölçme sistemini kullanıyor. Çünkü suyun donma noktası dünyanın tüm bölgelerinde aynıdır ve basınca bağlı değildir. Ve su dünyadaki en yaygın maddedir. Bu nedenle, şimdi her çocuğun Celsius derece işareti aşina.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.