FormasyonBilim

Havanın moleküler kütle - belirlenmesi

moleküler ağırlık maddesinin molekülünde mevcut atomların kütleleri olarak ifade edilir. Genellikle bazen Da adı, amu (atom kütlesi birimi) olarak ifade edilir ve 1 amu için D gösterilir Bugün kütle eşit 1,66057.10 -27 kg birimlerinde, 1/12 ağırlık C12 karbon atomuna kabul etmiştir.

Bu nedenle, bir atomik kütle hidrojen 1'e eşit olduğu,; 1 H 12 ° C 12 kat daha kolay karbon atomu da bir hidrojen atomunu temsil eder. 1,66057.10 moleküler ağırlıklı kimyasal bileşik çarparak -27 kilogram olarak molekül ağırlığı değerini elde.

D ile aynı ağırlık birimleri oksijen moleküler kütlesi molekül ağırlığı, 16 x 2 = 32 (atomlu oksijen molekülü) karbon birimleri cinsinden ifade edilen - Fakat pratikte, M, bir daha uygun büyüklüğü göbek = A / G, zevk . Benzer şekilde, kimyasal hesaplamalar ve başka bileşiklerin molekül kütlesi hesaplanır. aynı zamanda bir iki atomlu molekül hidrojen moleküler kütlesi, 2 x 1 = 2, sırasıyla eşittir.

Molekül ağırlığı - her molekülde ortalama kütlesi bir özelliği, bu kimyasalı oluşturan elemanların izotopik kompozisyonu sağlar. Bu oran, bileşim, bilinen çeşitli maddelerin bir karışımı belirlenebilir. Özel olarak, molekül hava kütlesi 29 eşit alınabilir.

Daha önce kimyada biz mol kavramını kullandı. Bugün bu kavram mol ile değiştirilir - madde miktarı Avogadro sabiti (6,022 x 10 23) eşit partiküller (moleküller, atomlar, iyonlar), bir dizi ihtiva eder. Bugüne kadar, aynı zamanda, geleneksel şekliyle "mol (moleküler) ağırlığı." kullanılır Ama bağlıdır ağırlık, aksine , coğrafi koordinatlar ağırlık - sabit parametre terimi kullanmak daha doğru olur böylece hepsi aynı vardır.

diğer gazların olarak havanın moleküler kütle kullanılarak bulunabilir Avogadro kanunu. Bu yasa, gazların özdeş hacimlerde aynı koşullar altında molekül aynı sayıda mevcut olduğunu belirtir. Sonuç olarak, belirli bir sıcaklık ve basınç mol gazı altında aynı hacimde işgal edecektir. Bu 6,022 x 23 Ekim moleküller içeren ideal gazlar mol gaz yasasına için kesinlikle yapılabilir olduğu göz önüne alındığında, 0 ° C ve 1 atmosfer basınçta alır ve 22.414 litrelik bir hacmi.

aşağıdaki gibi, hava veya başka bir gaz halindeki maddelerin moleküler ağırlığıdır. belirli bir basınç ve sıcaklıkta bir gaz hacmi bilinen kütle belirlenir. Daha sonra olmayan ideal olana için düzeltilmiştir gerçek gaz clapeyron eşitliği PV kullanarak = RT basıncı 1 atmosfer koşullarına ve hacmi verilen, 0 ° C'de sonra, hacim ve ideal gaz için bu koşullar altında kütle bilerek, 22.414 litre ağırlık ve test gazı türler hesaplamak kolaydır bu molekül ağırlığı vardır. Bu nedenle, hava moleküler kütle belirlenir.

Bu yöntem bazen kimyasal bileşiklerin atom kütlelerinin belirlenmesi için kullanılan oldukça doğru moleküler ağırlık değerleri verir. genel olarak ideal kabul edilmektedir gazın moleküler ağırlığı, kaba bir tahmin, ve daha fazla ayarlanması için yapılmaz.

Yukarıdaki yöntem, genellikle, uçucu sıvılar moleküler ağırlığının saptanması için kullanılmaktadır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.