FormasyonBilim

Başka bir filotaksi: açıklama ve örnekler

Filotaksi veya Phyllotaxis - düzeni bu tür hangi bitkinin kök üzerinde yapraklar vardır. Hatta ilk bakışta onlar kaotik bir şekilde büyümek asla belirleyebilir ve bu önemli nedenleri olduğunu.

hafif erişim

Neden yapraklar, orada büyümek değil mi "nereye sever?" nedeni, tabii ki, aydınlatma. Işığın her bir tabakaya en fazla erişim sağlamak yaprak düzeneğinin bir şekilde çeşitli türlerde evrimi bir sonucu olarak. Örneğin, aynı bitkilerin yaprakları birbirleriyle rekabet etmez. onun radyal simetrisini yansıtan bir kural olarak, sürgün ucuna bağlantılı yaprakların yerleştirme deseni olarak. morfolojisinde yaprak düzenlemesini tarif ederken, genellikle tek bir düğümden uzanan yaprak sayısı dayanmaktadır.

şemaları

Düzenli girdaplar ve karşıt: Yaprakları böyle denir üç büyük düzenleri yerleştirilebilir. Basit Unutmayın: bir sonraki - karşısında az bir düğümün bir yaprak, - üç veya daha fazla (örneğin, üçten fazla yaprak elodea) - İki yaprak, girdaplar ise. İkinci - otsu bitkilerin dağıtılmamış yer türlerinden biri, karakteristik. halka - Yapraklar çırpma olarak adlandırılan kök etrafında oluşturmak için bir düğümden büyür. Bu düzenleme, örneğin, otsu bitkilerin, karakteristiği olan yoğurtotu kuzey yonca ve kurt karga göz , dört.

Eğer girdaplar ile karıştırılmamalıdır olamaz bir çıkış sağlayabilir Phyllotaxis ayrı bir tür. kök kısaltılmış ise yaprakları, farklı yaprak düzenleme ile bir rozet oluşturur. Bu, sabır otu, Chlorophytum, taş kıran çiçeği, ve diğerleri gibi bitkilerde gözlenebilir.

Arka arkaya

denilen bu, başka bir filotaksi veya spiral her bir düğüm için yaprakların gelişimini bir göstermektedir. Bu tür anlamak ve hatırlamak için, sadece meşe veya huş şube bak. Yapraklar bir spiral içinde gövde üzerinde dönüşümlü olarak yerleştirilmiştir.

Başka - Kural olarak, alt yaprak şekilli yer karşısındaki ancak daha gelişmiş bir tesislerinde olduğu gibi.

kalıtım

Yetişkinlerde filotaksi, yanına çeker, ya da prosedürün başka tür yaprak taslakları kökeni ile belirlenir. Bu yapraklı bitki başlangıçlar. Phyllotaxis bir tür aynı ailesinin bütün bitkiler için ortak olur. Ancak filotaksi sürgünlerin büyümesi sırasında değişebilir. Petioles da çeşitli şekillerde bükülebilir, böylece yaprak ayası da pozisyonunu değiştirebilir. Bu yapraklar her zaman ışık maksimum miktarda alacak en iyi konumda, aradığınız gerçeği nedeniyle olduğunu.

Sonuçta uzaktan sürekli kapak yaprağının oluşturulması, büyük yaprakları arasında birbirlerine gölgeleme vermeden küçük doldurulur. fenomen "yaprak mozaik" denir. Bu bitki yaprakları alabilirsiniz, hangi tüm güneşten yararlanmak için izin verir. Bu özellik Phyllotaxis her türlü yaygındır, istisna ve sonraki filotaksi olduğunu. Örnekler aşağıda verilecektir.

Örnekler ve özellikleri

Gezegenimizde başka filotaksi bitkilerin bir yeri vardır. merkezi Rusya'da büyüyen neredeyse tamamı yaprak döken ağaçlar, başka Phyllotaxis var ve bu yüzden sadece yaprakları değil, aynı zamanda dalları değil bulunmaktadır. Bu meşe, huş, kavak, bahçe ağaçları arasında - erik, elma ve kiraz ağaçları ve çalıları - kuşüzümü, Bektaşi üzümü, chokeberry.

İlginçtir ki, bu listeye iki istisnası vardır. Mülkiyet kül - zıt yönlerden konumdur. sahip aynı Phyllotaxis Norveç akçaağaç, halk Kanadalı çağırdı ama Amerikan Maple (dişbudak) Başka bir filotaksi sahiptir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.