FormasyonBilim

İşletmedeki emek koruma kavramı

İş güvencesi kavramı, emek faaliyetlerine katılan çalışanların hayatlarının ve sağlığının güvenliğini sağlamak için tasarlanmış bir dizi önlemi içerir. Ve elbette ki, bir şekilde ya da başka herhangi bir kişi, üretim sürecinin seyrini veya sonuçlarını ilişkilendirebilir. İş güvencesi kavramı, teknik, organizasyonel, sosyo-ekonomik, sıhhi ve hijyenik, tıbbi ve rehabilitasyon ve bir takım diğer önlemleri bir araya getirir. Tüm bu tedbirler karşılıklı olarak anlaşmaya varılmalı ve güvenliği sağlamak için en etkili sonuca odaklanmalıdır . İş güvencesi kavramı , sorumlu başkanın işletmenin başı olduğu varsayılmaktadır. Buna ek olarak, yukarıdaki eylemlerin uygulanması için önemli sorumluluk, belirli konular hakkında komisyon üyelerinin omuzlarına dayanmaktadır. Bunlar yangın güvenlik müfettişleri, eyalet denetimi, belli bir teşebbüste sendikal emniyet hizmetinin yapısı, sendikalar ve diğerleri.

Yasam çerçevesinde emek korumasının temel kavramları

Göz önünde bulundurulması gereken konularda sorun çözme konusunda yetkili olanlar, yasama temelinin ve devletin normatif düzenlemelerinin açık talimatlarına göre yönlendirilmelidir. İş güvencesi kavramını düzenleyen ana kanun kaynağı 17 Temmuz 1999 tarih ve 181-FZ numaralı Rusya Federasyonu kanunudur. Nesneye ilişkin yerel yasal normlar da uygulanır. Örneğin, toplu sözleşmeler ve anlaşmalar, sendika tüzüğü vb.

İş güvencesi kavramı ve içeriği

  1. İşyerlerinde ve meslek hastalıklarında yaralanmaları önlemek için düzenli olarak önleyici çalışmalar yapın.
  2. Verimliliği artırmak ve çalışma koşullarını optimize etmek için çalışma yapılmalıdır.
  3. Özel organlar, çalışanlara güvenlik kurallarını düzenli olarak bildirir . Onlarla en az ayda bir brifing yaparlar.
  4. İşletmenin yönetimi, yaşamlarının ve sağlığının korunması ile ilgili olarak iş yasası hükümlerinin uygulanmasını organize etmeli ve izlemelidir.
  5. Özel birlikler, işletmedeki çalışma koşullarının güvenliği ile ilgili gerçek durumunu açığa vurmayı amaçlayan düzenli incelemeler ve teftişler yapmakla yükümlüdürler.
  6. Kuruluşun liderliği, sendikalar ve uzmanlaşmış kuruluşlar ile birlikte, çalışma koşullarını ve güvenliği artırmak için tasarlanan programların geliştirilmesi ve aşamalı olarak uygulanmasından sorumludur.
  7. İşletmenin yönetimi, çalışma koşullarının optimizasyonu ile ilgili sözleşmelerin yazılması ve imzalanmasına katılır, çalışanların çalışma koşullarını ve güvenliğini bir şekilde etkileyen mektup ve şikayetlerini inceler.
  8. Yukarıdaki hususlara ek olarak, emek koruma kavramı, kazanın meydana gelmesi halinde anları da kapsar: ilk yardımın sağlanmasını kontrol etme, bir iç soruşturma yürütme vb.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.