SağlıkTıp

Eğer romatoid artrit konusunda endişeli misiniz? Merak etmeyin - bir çözümü var!

Romatoid artrit - esas olarak küçük ve viseral enflamatuar sistemik sık eklem lezyonları ile bağ dokuların kronik progresif hastalıklardan biridir. 1859'da şekliyle "romatoid artrit". İngiliz hekim Gerrod önerdi.

etkili tedavi yokluğunda tekerlekli sandalyeye açar ve hastanın yaşam süresini azaltarak yana farklı ülkelerde 0,4 ile% 1,5 olduğunu, romatoid artrit geniş dağılımını göz önüne alındığında, bu hastalık, nadir tıbbi-sosyal öneme sahiptir.

Hastalığın gelişiminde önemli rol kalıtsal yatkınlık oynar. Daha fazla destekçileri romatoid artrit gelişimi B-lenfositlerinin aktivasyonu, genetik hastalığa yatkın olan uyarılmış hipotezine eğimlidir.

Başlangıçta, romatoid artrit diz, bilek ve diğer eklemleri ve Suglob - genellikle daha sonra proksimal eklem ve etkiler. Hastalık yenilgi dirsek, omuz veya diz eklemleri ile başladı, sonra bir kaç hafta sonra hastalığa maruz ve ayak ve el küçük eklemleri.

romatoid artrit belirtileri

Hastalığın en sık görülen belirtileri biri sertlik duygusudur. günü kurtardı - diğerleri ise bazı hastalarda bu bir saat sürer.

Sabah büyüyen acı ve akşam ve gecenin ilk yarısında azalma görülürken romatoid artrit ağrı, kural olarak, ön-yaralanma ağrı zayıflatmadan yeni eklemleri kucaklayan, kademeli olarak artar. Hastalığın belirgin alevlenmesinde, eklem ağrısı rahatsız ve geceleri aktif hareketleri çoğaltılması durumunda.

Romatoid Artrit Sınıflandırılması

Doktor hastanın hastalığının ciddiyetini belirlemeye yardımcı Hastalığın 4 aşaması vardır.

Röntgende hastalığın ilk aşamasında görünür hasar olmayacak ama aynı zamanda yumuşak kemiklerin farkedilir belirtileri olabilir.

Hastalık radyografi ikinci aşamasında eklem çevresinde hafif hasar kemik ve arıtma sergiledi. Bir hasar görmüş kıkırdak veya komşu kas atrofisi için eklemlerde ağrı hisseder. eklem çevresindeki yumuşak dokuda değişiklikler olabilir.

Hastalığın üçüncü aşamada - açıkça eklem ve arıtma etrafında kemiğe görünür hasar vardır. Etkilenen ölmekte kas ve eklem gerginlik oluşur.

X-ışınları ortak kendisi etrafında net bir şekilde görülebilir kemiğe hasar verir ve osteoporoz ile ilgili dördüncü aşamada. Buna ek olarak, belirgin geniş kas atrofisi, eklem deformitesi ve çevresinde yumuşak dokuda değişiklikler.

tedavi

Romatoid artrit, çeşitli yollarla tedavi edilir: özel güçlü ilaçlar ve ameliyatlar için dinlenme ve doğru beslenme ile ilgili basit önerilerden.

Tedavinin temel prensibi onlar artan enflamasyona neden olarak hasta, etkilenen eklemde üzerinde fazla yük yapmaz olmasıdır. Ayrıca, şiddetli ağrı, aşırı yükleri oluşur.

Düzenli gevşeme tedavisinde şarttır: iltihaplı eklem "sakin" için. Bazen sıkı ile yatırıldı yatak istirahati: inflamasyonu azaltmak için. Etkilenen ortak kullanımı özel lastikler hareketsizliğini sağlamak.

doğrudan hastanın iyileşme sürecini etkiler çünkü Aşırı önemli düzgün beslenme vardır. bitkisel yağlar ve balık açısından zengin bir diyet, iltihabın önemli ölçüde azaltılmasına katkıda bulunur.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.