SağlıkHastalıklar ve Koşullar

Tüm kurallara yatak istirahati. Standart tedavi rejimlerinin özellikleri

Hastalıklar beklenmedik gelip anlamlı insan hayatını zorlaştırmak. Ama sadece ilaçlarla tedavi edilemez. Çoğu zaman, vücudun tam restorasyonu katkıda bulunmak terapi için sırayla, yatak istirahatı gerektirir.

fiziksel aktivite kısıtlılığı genel bir fikir

Her hastalık vücutta bireysel ve farklı etkidir. Ama ne zaman çeşitli rahatsızlıkları takip edilmelidir önlemlerin ve kuralların ortak bir kümesi vardır. Özellikle, onun için ihtiyaçtır yatak istirahati. Tanı bağlı olarak, motorlu sınırlamaları tipi değişebilir. yükümlülüğünü kararı ve doktorun süresi kabul eder. Uzman, bu hastalık için tıbbi gereksinimlerine göre yok. Bu ilaç olarak böyle bir tedbir olarak önemli fark olmalı ve bunu görmezden bozulma ve öngörülemeyen sonuçlara yol açabilir. Bu nedenle, yatak istirahati ile uyum atandı kime hastalar için gereklidir.

Bu tedbirin çıkar

Tıpta her şey gibi, bu sınırlama açıkça anlam ve uygunluğunu tanımlamıştır. Her şeyden önce, hedefleri şunlardır:

 • Bir dereceye kadar, hipoksi etkilerini azaltır oksijen hücreleri ihtiyacını azaltmak ve izin yeterince ortaya çıkan şartlara adapte olabilmek için, hastanın hareketinin aktivitesi (bazı durumlarda hemen hemen o hareketsiz) sınırlar.
 • yatay pozisyon ve dinlenme durumu kaçınılmaz ameliyat sonrası, örneğin, ağrıyı azaltır. Bu da, ağrı kesici dozda bir azalmaya neden olacaktır.
 • Vücut uygun dinlenme sağlayın ve tükenmiş insan hastalığını gençleştirmek.

Hasta en azından biraz hareket edebilir olduğunda yatak istirahati fizyolojisi durumunda sadece konuşabilir üzerinde bu fazlalaştı. Aksi takdirde, zamanla tam immobilizasyon sorunları çeşitli yol ve tıbbi personelin görev olası komplikasyonları önlemek için önlemler kompleksi yürütmektir.

yatak istirahati tipleri

modu nedir? kuralları veya açıkça tanımlanmış koşulların Bu uygulama. Farklı türde ayırt: içme rejimi, günlük rutin ve diğerleri. Bu makale hastanın iyileşme var olduğu bir hastane modunu sayesinde anlatılır.

fiziksel aktivite sınırlamaları tipleri aşağıdaki öğeleri içerir:

 1. Sıkı yatak istirahatı. Bu tip neredeyse tam hareketsizlik gerektirir ve fizyolojisi ve psikolojisi açısından en karmaşık. Hasta kesinlikle yükselmeye oturmasına izin verilmez ve bazen bir kişinin tam bir hareksizlik reçete edilir.
 2. Sıradan yatak. yatak içinde sınırlı fiziksel aktivite izin verin. Hasta kurtarmak başladığında Dahası, bir uzman gözetiminde jimnastik egzersizleri oturup hatta yapmaya izin verilir.
 3. Ward. modunun Bu tip polupostelnym denir. Hasta genellikle kısmen kendini sunar, ancak vital bulguları hastane koğuşları ile sınırlıdır, banyo ve yemek odasına gider.
 4. Genel olarak. kısıtlamalar ve kesimden olmadan hareket izin verdi. Hasta tamamen mutfaklı olduğunu.

Sıkı yatak istirahatı: sağlık personeli görevleri

Bu tür atanması ise hastayı hizmete bütün iş modu tıbbi personelin omuzlarında yatıyor. Personelin bu kategori kritik hastaların fizyolojik ihtiyaçlarını temin için değil, aynı zamanda onun moral desteği için sadece sorumludur. Bu nedenle, sağlık meslek ve kötü kişi arasındaki duyarlılık ve karşılıklı anlayış çok önemlidir. en zaman alıcı bakım açısından aktivitesinin şiddetli sınırlamadır. Bu gibi durumlarda, hemşire sorumlulukları şunlardır:

 • Besleme. Gıda bakmak çekici, sıcak ve bir ve aynı anda servis edilmelidir.
 • Besleme kabı (çocuk bezi değiştirme). Bu özel bir andır. Hayatta, kişi emekli hangi mahrem durumlar vardır. Hasta bağımsız fizyolojik bir ihtiyaç yapmak ve yabancıların yardım istemeye olamaz göz önüne alındığında, genellikle hastaya elem verir. Anlaşıldığı ve en azından diğerlerinden ayıran bir ekran paramedik kişiyi sağlamak gerekir.
 • Hijyen önlemleri. onlar kesin yatak istirahati ile özellikle önemlidir edin. Aşağılık kompleksinden onu teslim etmesi için, hastanın çocuk bezi ve mendil sağlamak için gereklidir. Ancak, dışkılama veya idrar her hareket sonra, kasık kıvrımları ve cinsel organlar tedavisi yürütülmelidir.
 • çarşaf değişimi.
 • Bir sedyeye geçerek.
 • Gerekli tıbbi prosedürler: buharlı tüp ve lavman ve daha fazla ayarı.

Anti-yatak yarası

Bir uzun süreli yatak istirahatı varsa ek olarak, sağlık çalışanları basınç ülserleri, oluşması muhtemel takip etmeli ve zamanında önlemek için. ciltte tahriş ve ülser görünümünü önlemek için, savunmasız alanlarda (kürek kemiği, sakrum) içinde düzenli olarak tedavi ve periyodik olarak hastayı çevirmek gerekmektedir. Ayrıca keten pamuk ve sert eklemlerde idi sağlamak gerekir ve yatakta öğle arta kalan kırıntıları katılmadı. çaresiz adam için bir önemsememek değil.

diğer motor sınırlamalar gelince, kısmi bakım yatak istirahatı sırasında gerekli olabilir. Bu sıhhi tedbirler ve hastayı beslenmesinde koğuş kardeş katılımıyla ifade edilebilir. Buna ek olarak, sağlık personeli bölge ayrılık barış ve sessiz sağlamak zorunda.

HANGİ HASTALIKLARDA sınırlı motorlu modudur?

Yatak kalanı farklı derecelerde birçok hastalıkta atanabilir. Her şeyden önce o, tabii ki, yaralanmalar, ameliyat sonrası durumlar, sarsıntı ve diğer kranial bozuklukları, enfeksiyon hastalıkları, şiddetli gebelik ilerler, tedavi yoğun bakım ünitelerinde meydana geldiği için bütün hastalıkları ve yoğun bakım üniteleri olduğunu. Genel olarak, önce de belirtildiği gibi, hasta modunun yatak ilaç tedavisinin aynı ölçüde iyileşme süreci için önemlidir.

Resüsitasyon: Özellikle yatak istirahati

Yoğun bakım ünitesine ilgili olarak, münhasıran sıkı yatak istirahatı kullanılır. koğuşları, çünkü bu açıktır yoğun bakım ve acil bakım neredeyse iki katı doğmuş insanlardır. Birçoğu diğerleri vardır, klinik ölümü yaşamış komada. Hastalar tamamen hareketsiz düşünüldüğünde, hemşireler burada bakım özellikle önemlidir. Bu ofislerin özelliklerini de iç çamaşırı olmadan ve cinsiyete göre ayrılmayan genel servisler, hasta olmasıdır. İlk ilgili olarak, bir kişinin yaşam kurtarıcı müdahaleler ihtiyacı olduğunda bir durum olması halinde vücuda tam erişime sahip gereklidir. Ayrıca, sağlık personeli saat deri yaraları işlemek olanağına sahip olmalı ve komplikasyonları önlemek için.

tam dinlenme

Komple immobilizasyon burada durumu kritik, sürekli olarak bağlı IVlerin, kateter, kalp pilleri ve diğer ekipmanların olan hastalara olarak, özel öneme alır. Doğal olarak, kanama, yetersiz doku bütünlüğü, solunum yetmezliğine neden ve ölüme neden olabilir dikkatsiz hasta hareket kaldırılır.

sarsıntı ile yatak istirahati

yatak istirahati önemlidir uymak hangi birçok ortak koşulları göz önünde bulundurun. Bu tür hastalıklar örneğin sarsıntı gibi travmatik beyin yaralanması, içerir. Bu şiddeti çeşitli derecelerde olmakla her durumda belli bir mod gerektirir (sıkı yatak istirahatı veya polupostelny - doktor tarafından çözüldü).

Ağır vakalarda, elbette, hastaneye yatırılması gerekmiştir. devlet evini bulmak için izin verirse Ama, tür hastalıklarda yaklaşık bir hafta yatay bir konumda çoğunlukla kalması gerektiğini akılda tutmak gerekir. Bazı durumlarda, gönderme ve yiyecek almak için yataktan kalkmak için izin verdi. kategorik kitap okuma TV, bilgisayar çalışmaları, izlerken inkar ve benzeri, bu önemli bir bozulmaya yol gibi: Hastanın tam dinlenmeye ihtiyacı olduğunu hatırlamak önemlidir.

Hamilelik sırasında yatak istirahati

Eğer yatak istirahatı gerekebilir insan hayatı, bir başka dönem yoktur - bu zor akan hamilelik. Doktor tehdit kürtaj durumunda veya çocuğun gelecekteki gelişiminde suiistimal olasılığı Kabul zamanında karar verir. her durumda yatak istirahatı gerekir Ne, bir jinekolog karar verir. Ama hamile bir kadın ayağa ve otur hakkı olmaksızın yatay konumda neredeyse tüm dönemi geçirmek zorunda kalacak olan bir şartım var. Bu plasenta dekolmanı, rahim hipertoni veya servikal yetmezlik tehdittir. Ama çoğunlukla hamile kadınlar (zaten evde) yaygın ve iyi huylu bir kademeli geçiş ile, koğuş modunu reçete edilir.
Bu unutulmamalıdır ki, örneğin genişletilmiş yatak istirahati anne adayı günde birkaç dakikadan daha fazla kalmak izin verildiğinde,. atanan koğuş modu (yatak), yatakta bir kadın yarım gün olmalı ve geri kalan zamanda bazen 200 metre mesafede hareket yavaş, yarı oturur pozisyonda olmasını edin. Genel moduyla, telaşsız tempoda (1 km) gidip merdivenlerden kullanabilirsiniz.

Nasıl yatakta hasta bir çocuğa tutmak için?

Tüm ebeveynler çocuğun yüksek ateşi var durumu biliyorum ve o düz üzerinde çalışacak şekilde çalışıyor. Birçok değil bulaşıcı hastalık (özellikle yatak) tedaviye ihtiyacınız dumanlar açıklamak için bilerek, şaşkınlık gelir. Akut dönemde bu durumdaki uyum gerekli olduğundan Ancak, ebeveynlerin çocuğu sakinleştirmeye çeşitli hilelere gitmek zorunda. Her şeyden önce, annem uyumsuzluk doludur anlamak gerekir. Bu kalp, üriner sistem, ciddi damar hastalıkları arasında komplikasyonlara yol açabilir. Bu nedenle, çocuklarda yatak istirahati sadece alevlenme döneminde, tabii ki, ateş için reçete. Bu önlem, hastalıkla mücadele komplikasyonları ve hız kurtarma önlemeye yardımcı olmak için bir çocuğun enerji tasarrufu olacaktır.

Böyle yaralanması olarak yatak dinlenmeden yapmayın hastalıklar vardır ne zaman hasarlı alanın kesinlikle gerekli sabitleme. Bu gibi durumlarda, kaprislerine ve büyük çocuklarda yol açmadı hareketi olmadan bulmak zorunda - ve depresyona, süreçten başarıyla çocuğa yardım gereklidir. çocuk oyuncakları, tahta blok oyunları sağlayın, ilginç kitaplar, kısa ömürlü TV izleme izin verebilir. Hiçbir zarar sıklıkla çocuk görmekten mutlu olacak akraba veya arkadaş davet etmeyecektir. Kesinlikle kas ve bacaklarda uyuşma fitil önlemek için konumunu değiştirmek için hastaya yardımcı olmalıdır. uzamış yatak istirahati sağlanmaktadır, önlemek yara için kullanılan özel cihaz satın almak için tavsiye edilir. Bulaşıcı hastalıklar söz konusu olduğunda, bazen bir oturma pozisyonu alabilir ve akut dönemden sonra yavaş yavaş sürüş modunu etkinleştirin başlar.

yatak istirahatı de Jimnastik

Fiziksel aktivite bile kesin yatak istirahati atanması önerilir hatırlamak önemlidir. küçük eklemlerde - Onlar uzuvları pasif ve aktif hareketleri içerir. Eh egzersizleri ve masaj nefes kendini kanıtlamış.

Motor kısıtlamaların diğer türleri aşağıdaki egzersizleri önerilir:

 • yatak istirahati erken hayatın sonraki hastaya uyum önemlidir aşamalarında, yüzden kendi kendine yardım becerilerinin yeniden başlatılması dikkat etmek gereklidir. Her şeyden önce, bu besliyor, kademeli olarak sağlık personeli hastanın oturma pozisyonunu temin üretmeye başlar hangi. Bu önlemler normal yaşama hastayı geri amaçlanmaktadır. ortalama hızı 15 dakikayı geçmeyen aktif bacak hareketleri: Buna ek olarak, kademeli olarak günlük egzersiz bağlı.
 • Yalan ve koğuş rejiminin randevu oturan pozisyonda bir orta hızda egzersizleri tutumlu yaklaşık iki yüz metrelik bir mesafe için yavaş bir yürüyüşe izin verdi.
 • Bir saat için ortalama yoğunluğu ile yapılan ortak mod gerekli egzersizleri durumunda. Çoğunlukla, ayakta giderek daha karmaşık hale gelir ve ışık topu atma olabilir düzenlenmektedir. Bir uzmanın ofisi ile fizik tedavi yapan hastaların Genellikle gruplar.

uzun süreli yatak istirahatı komplikasyonları

çeşitli ciddi hastalıklara sonra uzun süre yatak istirahati - nadir değildir. Ama biz zorla uzun süreli immobilizasyon insan vücudu için son derece olumsuz sonuçları olduğunu anlamalıdır. Hypodynamy bozulma metabolik, vasküler değişiklikler, solunum yolu tıkanıklığı, cilt bozuklukları, üriner sistem (bazen enfeksiyon) defonksiyonu ve psikolojik sorunlara neden olmaktadır. Buna ek olarak, her gün hareket ettirmeden kişi tam bir kas atrofisi ve kilo kaybına yol açabilir kas kütlesinin,% 3'ü kaybetmek olduğu kanıtlanmıştır. Uzun bir komadan sonra öğrenme insanlar tekrar yürümeye nedeni budur. bilinçli Yatay hastalar, en az bir tarak ile manipüle ve kendi başlarına dişlerini fırçalamak gerektiğini - bu hareketsizlik ciddi sonuçları önlemeye yardımcı olacaktır.

Motor modunda herhangi bir kısıtlama uygulanabilir aktiviteyi varsayar unutulmamalıdır. insan kurtarma için onun saygı anda önemli ölçüde daha hızlıdır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.