SağlıkTıp

Spirography - bu nedir? Spirography bronşiyal astım. Nerede spirography yapmak. göstergeler spirography

İnsan nefes iki büyük aşamada gerçekleşir - Dış ve doku. pulmoner alveolar ağaç burun boşluğundan, hava yollarının sistemi sadece ilk iken. Ve organın anatomik yapı Radyasyon tan (X-ray, X-ray, ultrasonografi, bilgisayarlı, manyetik rezonans görüntüleme) yöntemlerini kullanarak görüntülemek eğer tamamen farklı cihazlar yardımcı fonksiyonel durumunu değerlendirmek.

yöntem

- Hadi bu sıralamak çalışalım "o oluyor Spirography": Birçok hasta göğüs hastalıkları ya da aile terapisti, soran, bu çalışmaya yol tarifi alabilirsiniz.

Bu analiz solunum sistemi hastalıkları ve tamamen sağlıklı, hatta sporcular olan insanlar olarak atanan ve bu nedenle bir yanlış anlama var olması. Böylece spirography ışık - bu için önemli bir yöntemdir solunum fonksiyonlarının araştırılmasında, sağlamak için, bu organların, yaşama kabiliyetinin saptanması için bir tahmin sağlar bu oksijen ve karbon dioksit yeterli ayrılması ile vücudun tüm. Tüm veriler grafiksel olarak yani kağıt üzerinde, sonuç oldu gerçi analiz sonrası hemen da bilinir. spirography göstergeler bu ihlalin birimi ve içindeki patolojik değişikliklerin reversibilitesi olasılığını belirlemek için izin verir hava yolu iletkenliği ve pulmoner ventilasyon kapasitesi hakkında doktor önemli bilgiler verir. Buna ek olarak, daha önce ve uygulamadan sonra spirogramın kaldırarak, bir ilacın etkinliğini değerlendirmek mümkündür. Örneğin, basit bir test bronkodilatörler şüpheli astımlı gerçekleştirilir.

Şartları

Yani, biz "spirography" kavramıyla ele aldık. Bu nasıl çalışmadır da bilmek önemlidir. tercihen aç karnına, genellikle sabah veya öğleden sonra saatlerinde, onun tarafından atandı. Ancak bu mümkün ve hafif bir kahvaltıdan sonra iletken koşuluyla yemekten en az 2 saat kaldıktan sonra. İlk olarak, analiz etmek rakamlar oturan 15 dakika dinlenmeye fiziksel ve duygusal olarak hastaya verilen yanlış bilgi vermeyin. Bu süre zarfında biz normalleştirmek gerektiğini kalp hızı çalışma, sağlık gerçek resmi göstereceği anlamına gelir ve solunum hareketleri,. Hastaların son 6-12 saatlerinde bronkodilatatör etkisi ile ilaçları almayın olması da önemlidir.

ekipman

Daha sonra, hasta Spirograph, tek çıkış ağzından tüm hava adanmış burun klibi koymak hangi masada oturuyor. Dahası, bu ağızlık ile cihaza bağlı ve gerekli tüm parametreleri ölçmek için bir doktor tavsiyesini gerçekleştirmek için teklif edilmektedir. Sonuç ödeme kaydedici cihazdan kontrol türüne anında görünür sayede Kural, kendi başlarına Modern Solunum hareketlerini kaydeden aletler işlem verileri, otomatik olarak, olduğu, gibi: böylece spirography biter. Norma bütün göstergeler de onların göreceli cinsiyet ve hastanın yaşı hesaplayarak cihazı yayınladı. Sonra doktor, birbiriyle karşılaştırarak, yerelleştirme ihlallerini ortaya koymaktadır. Onların etkisinin varlığını veya yokluğunu tespit bronkodilatör uygulanmasından sonra testleri yapmak da mümkündür. Böylece, bu çalışma hastanın sağlık veya hastalığın teşhisi için önemli bir enstrümantal bir yöntemdir.

Çalışma için Endikasyonları

Bunu bilmek ve bu analiz, diğerleri gibi, için belli bir endikasyona sahip olduğu "spirography" başlıklı anket saygı önemlidir. yani:

  • (Çalışma sırasında risk değerlendirmesi için) yakın cerrahi;
  • , Nefes darlığı ve hastanın ilk değerlendirmede solunum sisteminin diğer semptomların darlığı öksürük, hırıltı ile tanımlanır;
  • Teşhis ölçüde aşaması önceden bronş tıkanması veya tavsiye edilen tedavi havalandırma sisteminin (COPD, bronşiyal astım, kronik bronşit), hem de değerlendirme ağır organik ve fonksiyonel bozukluk ile birlikte görülen pulmoner hastalık tanımlanmıştır;
  • hayatı, maluliyet ve akciğer hastalığı tanısı alan hastaların profesyonel uygunluk prognozu belirlemek;
  • genellikle solunum fonksiyonu ihlal eşlik kardiyopulmoner hastalık, (kalp-damar hastalığı, şeker hastalığı, sistemik bağ dokusu hastalıkları).

diğer göstergeler

Buna ek olarak, düzenli olarak spirography ışık solunum sistemi hastalıkları için risk altında olan hastalarda yapılmalıdır. Bu yılların deneyimi ile sigara içenlerin, ağır sanayi ve diğer sanayi işçileri, öyle ya zararlı üretimin kategoride başka sonbahar. Tam tersine, bu araştırmaya kontrendikasyonlar zihinsel, akut enfeksiyon hastalıkları, hastanın ciddi bir durum vardır akciğer tüberkülozu basili ile, kan tükürme, hamilelik sırasında düşük yapma riski.

yapı analizi

Yani, biz spirography, insan solunum sisteminin göstergesi olarak bu anketin tarafından kaydedilir bulundu. Temel olarak, organik bozukluklar ve havalandırma kapasitesini yansıtmıyor, yani işlevseldir.

Ayrıntılı olarak, bu solunum hızı (dakika başına sayı), toplam tidal hacim (yani, tek bir nefes akciğerlere giren hava miktarı), kardiyak çıktı (öncekine benzer, sadece bir dakika süreyle sayılır) yer alır hayati akciğer kapasitesi soluk alma ve verme ve oksijen kullanım tüketim oranı (en organların kapasitesini ölçer), zorla soluk verme hacmi ve (göğüs kas gerilimi ile yapılan) inhalasyon, hava hızı, indeks Tiffno ( 1 saniye akciğer kapasitesinde zorlu ekspiratuar hacim oranında) ve bazıları ile ölçülmüştür. Tüm bu göstergeler doktor hava yolları ve yeterli gaz alışverişini yapma durumu hakkında tam bir bilgi verici bir resim olmasına yardımcı olur. Bu durumda, oksijen difüzyon kandaki akciğer alveol keselerinin asimilasyon meydana gelir ve akciğer yapısal lezyonlarla bozulur.

teşhisinde Rolü

Spirography bronşiyal astım hem prosedürün ve sonuçların yorumlanması özelliklere sahiptir.

"Hacim akışı" - Bu hastalığın teşhisi için önemli bir rolü, bir grafiktir otomatik olarak şekilde tertip edildiği göre zorunlu nefes alma ve verme testi yürütülür. Bu onun türüne göre belirlenir solunum yetmezliği mevcudiyetinde şekli içindir: (organik akciğer hasarı ile ilişkilidir), kısıtlayıcı veya karışık (nedeniyle bronşiyal veya alveoler ağaç üzerinden hava ihlaline) obstrüktif. Ayrıca hacminin azaltılması ile hazırlanabilir aralık% 25-75 oranında akış hızı eğrisinin tepe ve FVC ekspiratuar ve solunum hacminin zorunlu izlenebilmektedir. Bu görsel nefes darlığı atakları ortaya çıkar bronşları uzak bölümlerinde, ani spazmları var olduğu, astım patogenezi göstermektedir.

testler

Obstrüktif tip solunum yetmezliği Eğer hastalığın tanı ve şiddetini ayarlamak için izin verir değişikliklerin reversibilitesi derecesini belirlemek için de önemlidir. Bu nedenle, en çok test ilacı "salbutamol" içerir farmakolojik test agonisti, B2-adrenerjik kısa etkili, olduğu. Benzer eylemlerin atanan iptal diğer ilaçlar sonra eğrisi "hacim akış" kaydedilir 6 saat boyunca yürütmek. o tekrarlanan spirography yaptıktan sonra Sonra, hasta, yarım saat sadece 15 dakika ilaçla bir veya iki inhalasyon yapıyor ve sonrasında edilir. tıkanıklık bu tip nedir, değişim göstergelerinin analizi öğrenmek için izin verir. onlar ilk sonuçların% 15'ten fazla artış Yani, eğer test pozitif olarak kabul edilir.

başka bir yöntem,

pnömotakograf - astımlı hastalarda sürekli olarak sağlık durumunu izlemek gerekir çünkü eğri "akış hacmi" hesaplanması için başka bir yöntem yoktur. Buna karşılık daha basit ve evde hasta tarafından kendi kendine uygulama için uygundur Spirograph için. Bir insanın solunum sistemi göstergelerinin günlük işleyişini kontrol etmenizi sağlar ve en güvenilir şekilde tesisine ziyaretler arasında aralıklarla hastalığın dinamiklerini yansıtan olarak büyük ölçüde doktorun çalışmalarını kolaylaştırır. Pnömotakografa otomatik eğrisi ve "akış hacmi" birçok işlevsel parametreleri hesaplamak için mümkün olan bir bilgisayar aygıtına hasta bağlayan da değiştirilebilir bir ağızlık ile bir borudur.

Sonuç

Elbette testlerde fonksiyonel teşhisi onlara sıkı göstergeler vardır, çünkü sadece pulmonolog yönlendirir. İlk olarak, o, tabii ki, hastadan bilgilendirilmiş izin almaları gerekiyor ve spirography yapmak yerini söyledi çünkü, ne olduğunu ve ne onun kullanım amacı. Sadece hastanın çalışma sonuçlarının psikolojik rahatlığı içinde önemli elde edilir, çünkü hastayla doktor ilişkisi güvenini kazanmanın yanı sıra test için elverişli bir ortam yaratmak için son derece önemlidir. Ve zaten sitesi laboratuvarda üzerinde, analizler alma, sonuçları sadece doğru olsaydı, bu yüzden testin kurallarını açıklamak değil, aynı zamanda hastanın hastalığını teşhis etmek doktora yardımcı olur.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.