SağlıkTıp

Vertebrology, omurga tedavi yöntemlerine genel bakış

Son yıllarda nüfusta kas iskelet sistemi insidansında bir artış olmuştur. Omurga ve eklemlerde görülen dejeneratif-distrofik hastalıkların sayısı osteokondroz, intervertebral disklerin çıkıntıları ve fıtığı , spondiloz, artroz ve diğerleri gibi önemli ölçüde artmıştır. Morbiditedeki böyle bir artış, hareketliliğin azalması, zorunlu bir pozisyonda çalışmanın uzaması, beslenme özelliklerinin değişmesi ve ekolojik duruma bağlanabilir.

Omurga insidansındaki artışla bağlantılı olarak, bu patolojinin nedenlerini araştırmaya yönelik tıbbın yönü, önlenmesi, tanı ve tedavisi daha acil hale gelmektedir. Bu yönde olan vertebrology - başlıca görevi omurga hastalıklarının nedenlerini, bunların oluşum mekanizmalarını, önlenmesi, tanı ve tedavisinde kullanılan bu yeni tıbbi araçtır. Ayrıca vertebrojenik hastalıkların tanı ve tedavisinde yeni yöntemlerin geliştirilmesi ve araştırılması vertebroloji görevidir.

Omurga, vücudumuzun en karmaşık yapılarından biridir. Omurga sütunu sayesinde vücudun neredeyse tüm organlarına ve dokularına giden çok sayıda sinir lifi geçer. Omurganın durumu, tüm organizmanın bir bütün olarak çalışma kapasitesine bağlıdır. Omurganın yapısı ve işlevinin karmaşıklığı göz önüne alındığında, bu vücudun sorunları, ortopedi ve travmatoloji, nöroloji, nöroşirurji vb. Gibi çeşitli uzmanlık alanlarında faaliyet göstermektedir. Vertebrology, bu bilimlerle kesişmekte ve kasıtlı olarak omurga ve ilgili patolojinin sorunlarını incelemektedir.

Doktor vertebrologu bu özelliklerden birinin niteliklerine sahiptir ve omurga hastalığının teşhisi ve tedavisinde kasten meşguldür.

Omurilikbilimcinin yeteneği, omurga diski, osteokondroz, spondiloz, spondilartroz, spondilolistez ve diğer dejeneratif, enflamatuar ve metabolik hastalıkların yanı sıra omurga patolojisiyle doğrudan bağlantılı olan diğer organ ve sistem hastalıklarını da kapsar.

Omurganın hastalıklarını teşhis etmek için enstrümantal (X-ray, manyetik rezonans görüntüleme, ultrason, bilgisayarlı tomografi, vb.) Ve laboratuar teşhislerinin yanı sıra genel klinik, ortopedik ve nörolojik muayene yöntemleri kullanılmaktadır.

Vertebrojide omurga tedavisi cerrahi ve konservatif tedavi yöntemlerine ayrılmıştır. Konservatif yöntemler, ilaç tedavisi - analjezi için ilaçların kullanımı, iltihaplanmayı hafifletme, doku trofizmini ve metabolik süreçleri iyileştirmeyi içermektedir. İlaçlar, oral yolla, parenteral olarak veya doğrudan blokaj şeklinde hastalığın loküsüne enjekte edilebilir.

Konservatif tedavi yöntemlerine, çeşitli fizyoterapi prosedürleri de dahildir: manyeto-lazer tedavisi, şok dalgası tedavisi, elektroprodeksiyon vb. Vertebrolojide yeni ama etkili bir tedavi yöntemi şok dalgası tedavisidir. Yüksek enerjili şok (akustik) dalgaların etkisi nedeniyle sırtın derin dokuları üzerinde çalışmaya, kas gerginliğini giderebilir, hareket bölgesinde kan dolaşımını geliştirir, dokularda fibrotik (tuz) çökeltileri parçalayabilir.

Omurganın popüler tedavi yöntemleri sırt masajı, manuel terapi, osteopati, kayropraktik, akupunkturtur.

İntervertebral fıtık varlığında, sinir köklerinin sıkışması semptomları omurgayı etkili biçimde gererek ortaya çıkar. Germe işlemi, çekiş masasında ve su altındaki suda gerçekleşen kuru olabilir; bu, çeşitli faktörlerin etkisini birleştirir - omurganın uzantısı ve su sıcaklığının spazmodik kaslar üzerindeki rahatlatıcı etkisi.

Tedavi amaçlı beden eğitimi, omurga hastalıklarının rehabilitasyonu ve önlenmesi için başarıyla kullanılmaktadır. Hastalığın şiddetlenmesinin ortadan kaldırılmasının ardından fizik tedavi derslerine başlamak gereklidir. Egzersiz kompleksi, hastalığın türüne, klinik bulguları, hastalığın gidişatının doğasına, eşlik eden patolojinin varlığına bağlı olarak seçilmelidir.

Sırt tedavisine zamanında ve kapsamlı bir yaklaşım, sırtın birçok hastalığının erken evrelerinde iyileştirilmesine ve hastalığın kronik bir şekle dönüştüğünde ilerlemesini durdurmanıza olanak tanır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.