FormasyonOrtaöğretim ve okullar

Burlak - bir köle ya da profesyonel işçisi

İlya Repin resminde "Volga üzerinde Barge kirma" arka planına yerde bulunan bir mavna ile kayışı, çekmeye çalıştığını inat püskü giysiler içinde sakallı ve bitkin erkeklerin ordularını ile eşanlamlı çağdaş Ruslar kelimesi "kaya kamyonları". Aynı zamanda onlar "Ah, Dubinushka, Uhnem!" şarkı olmalı. Profesyonel bir kulu veya çalışanı - Daha detay kaya kamyonunu bulmak için zamanı?

olay burlachestva Tarihçesi

"Çektirmeci" Meslek 19. yüzyıla için 16. dönemde Rusya'da var. Onun görünüşü nehir navigasyon özellikleri, denizde aksine her nehir aktığını yani aslında kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, yelkenli gemi nehrin akıntıya karşı yüzmek zorunda, o zaman yedekte bir yolu olmalıydı.

En iyi seçenek çekme halatı, uyuşan ve geminin "yüksek su" konulu çekti taslak kuvvet watagami burlaks olarak kullanmaktı. Biz de söyleyebiliriz çarlık Rusya kendi kölelik burlachestvo ile ekonominin bir bütün sektör oldu. Burlak - bu zor işi kendisi için para her şey değildir aldı vardır.

boatmen talebi

tek kullanımlık ahşap yüzebilen gemiler 480 ton ve yaklaşık 50 metre uzunluğa kadar taşıyan - Özellikle Burlatskii Artel Bark sözde yaygın 18. yüzyılda, gelen popüler oldu.

Burlatsky iş kullanımı giderek buhar çekme buluşa sonra terk etmeye başladı. Sadece hareket kısa bir süre ise nehir taşıma kıyı geminin bir vinç ile yukarı çeker sonra bir mesafede kabın hareket yönünde, ileri sabitlenmiş ithal: nehir boatmen yukarı aşağıdaki gibi çalışır değiştirilmiştir. Tarih boatmen 16. yüzyılda başlar. Bu nedenle, mesleğin varlığından sırasında birçok güçlü kişi öldü.

Sovyet hükümetinin özel çözünürlük nehir tekneleri çekmek için 1929 yılında boatmen kullanımını yasakladı. römorkörler için hissedilecektir ihtiyaç İkinci Dünya Savaşı sırasında çekilen hatırladı Burlatskii.

Özellikler Burlatskii mesleği

Nehir filo işçilerin sadece asistan kaldırdı gemi yelkenleri patladı adil rüzgar vardı. Genellikle geçerli çekti Burlatskii çetenin aykırıdır kabuk, bir gün yaklaşık 12 kilometre aşmak.

Bu arada, "Ah, Dubinushka ..." haberi - bu geleneksel anlamda sadece bir şarkı değil. Kabuk çapası ve tekne nihai eklem altından büyüdü Aslında, kaya kamyonları gibi bir bakıma, güçlerini koordine etmek. Bu noktada, çok sıkı çalışmak zorunda. kelime "Çektirmeci" anlamı basittir - kortu çeker çiftlikte, çalışan bir kişi.

Sadece çok yorucu da bir yana, bu meslekte insanların ürettiğini monoton olduğunu. sonbahar, yani ilkbahar kadar: bunun özelliklerini o mevsimlik karakter vardı ki Navigasyon dönemi. Ancak, tüm kaya kamyonları kış kaytarma. Ben kendi köylerine dönen köylü bir geçmişten geliyor. Sadece bir uçuş için işe alındığını ara sıra işçiler arasında profesyonelleri veya "yerli" boatmen arasında.

Birisi pahasına Burlatskii Artel doldurulan

Burlacu iyi hayattan değil olmuştur. Çoğunlukla çok düşük gelirli çiftçi idi. Başka kaynak Posad belgelenmemiş dahil fakir ve vatandaşların, alt sınıfın temsilcileri ve onların ustaları kaçtı. Genelde, çiftlik başka bir şekilde kendini fark edemedi nüfusun kitle doldurulan. Biz bazen sadece beslenme için işe, farklı şekillerde emeğin karşılığını. Burlak - artık bir köle, ancak bir parça ekmek için çalışma köleliğe bu yorucu emek kefeye koydu.

1861 öncesinde resmen Rus İmparatorluğu'nda genellikle kaya kamyonları borçları olduğunu bu serfleri geçirilen ağalarının serfliği kaldırıldı. Burlak - bazen bir ceza vermek eski mesleği.

Mardi Gras kutlayan adamlara yoksulluk ile tahrik çiftlikte kaydedilen "Burlatskii" pazarlar, koştu. Bu alıcıda büyük kalem (şimdi İvanovo bölge) Volga Nehri üzerinde Puchezh şehir olarak kabul edildi. "Çarşılar" küçük ölçekli Nijniy Novgorod, Kineshma, Kostroma, Saratov, Samara ve diğer bazı büyük şehirlerde idi. Batılı Urallarda, bu noktalar Perm, Laish ve Chistopol kenti idi Kama Nehri, kıyısında. Sözde sermaye burlaks bile Burlaku yüklü anıt Rybinsk (Iaroslavskaia bölge) oldu.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.