FormasyonOrtaöğretim ve okullar

Toprak nedir: iç ve dış yapı

Sizinle bizim ev gezegenin içinde ne olabilir? Basitçe söylemek gerekirse, ne onun iç yapısı, arazi nedir? Bu sorular uzun endişeli bilim adamları var. Ama bu konu bu kadar basit değil netleştirmek ortaya çıktı. Hatta ileri teknoloji yardımıyla bir kişi derinliklerine giderken sadece bir onbeş kilometreye eşit mesafede ve bu, elbette, yeterli değildir şeyi anlamak ve kanıtlamak için tarafından. Bu nedenle, hatta üzerinde "yeryüzünde ne" esas dolaylı veri ve varsayımlar, hipotezler kullandığınız araştırma bu günlerde. Fakat aynı sürede, bilim adamları zaten belli sonuçlar elde ettik.

Nasıl gezegeni incelemek için

Hatta insanlığın kadim bireysel üyelerin zamanlarda bilgiyi aramak: gökte ne. İnsanlar inceledik ve kayaların bölümleri doğası gereği açıkta ve görüntüleme için kullanılabilir. Bu, her şeyden önce, uçurumlar, dağ yamaçları, denizler ve nehirler dik bankasıdır. Onlar önce milyonlarca yıllık olan kayalar oluşmaktadır çünkü bu doğal dilimler için bir çok şey biz anlayabiliriz. Bugün, bazı yerlerde bilim adamları delinmiş kuyular kara. üzerinde 15 km - bunlar, en derin Of Kola Peninsula. Örneğin, kömür ve cevher: Ayrıca, çalışma madenleri maden için patlak kullanıyor. Onlar da yeryüzünde ne olduğu hakkında bilgi verebilirsiniz kaya örneklerinin alınan.

emare

Ama bu - endişeleri deneyimli ve gezegenin yapısının görsel bilgi neyi. Ama sismolojinin Bilimin yardımıyla (deprem çalışması) ve jeofizik araştırmacılarla sismik dalgalar ve bunların yayılmasını analiz, temassız derinliklerine nüfuz. Bu veriler, derin yeraltında maddelerin özellikleri hakkında bize. yörüngede kalan gezegenin ve yapay uyduların yardımıyla yapının yürütülen çalışmalar,.

Dünya gezegeni nedir

Gezegenin olmayan üniforma iç yapısı. Bugün bilim adamları ve araştırmacılar içinde bulundu dünyanın birkaç bölümden oluşmaktadır. Ortada çekirdektir. Sonraki - büyük ve bütün yaklaşık beş-altılılar olan manto, Dünya'nın kütlesinin. Dış kabuk küre kaplayan ince bir tabaka ile temsil edilir. Bu üç bileşen, sırayla, aynı zamanda çok homojen değil ve yapısal özelliklere sahiptir.

çekirdek

o dünyanın çekirdeğinde nedir? Bilim adamları ileriye gezegenin orta kısmının bileşimi ve menşe farklı versiyonlarını koyduk. En popüler: Çekirdek, bir nikel-demir eriyiktir. çekirdeği birkaç parçaya ayrılır: bir iç - katı bir dış - sıvı. Bu çok ciddi: (karşılaştırma için, sadece% 15 oranında bir hacim) küresel toplam kütlesinin üçte birinden fazla bir. bilim adamları göre, silikatlar salınan demir ve nikel gibi, zaman içinde yavaş yavaş oluşturulmuştur. Şu anda 2015 (), Oxford bilim adamları çekirdek radyoaktif uranyum olan, buna göre bir versiyon sundu. Bu arada, onlar gezegenin yüksek ısı emisyonunu ve bu güne kadar bir manyetik alanın varlığını açıklar. Modern bilimin prototipleri bulunmayan gibi herhangi bir durumda, bilgi Dünya'nın çekirdeğidir, sadece varsayımsal elde edilebilir.

örtü

o nedir Dünya'nın manto? Bilim adamları henüz ulaşmak asla bir şans olmadı çekirdekte olduğu gibi hemen o, bahsetmeliyiz. Bu nedenle, çalışma aynı zamanda teori ve hipotez yardımıyla devam etmektedir. Son yıllarda ise Japon araştırmacılar manto "bir şey" 3000 km kalması okyanus tabanı üzerinde sondaj vardır. Ama sonuçları henüz kulağa değildir. demir ve magnezyum açısından zengin kayalar, - Ve bilim adamları, silikatlar göre, manto oluşturuyor. Bunlar (sıcaklık 2500 dereceye ulaşıncaya) ergimiş sıvı halde bulunmaktadır. Ve yine manto bir parçası, işin garibi, aynı zamanda su içerir. Bunun bir çok (eğer iç yüzeyinde tüm suyu dışarı atmak durumunda, küresel deniz seviyesi 800 metre yükselecek olurdu) var.

kabuk

Bu hacim ile gezegenin yüzde nazaran, biraz daha ve biraz daha az sürer - ağırlıkça. bunun açık ve Dünya üzerindeki tüm yaşam çünkü insanoğlu çok önemlidir Fakat, onun hafif olmasına rağmen, yeryüzünün kabuk olduğunu.

Dünya'nın Alanları

Bu gezegenimizin yaşı yaklaşık 4,5 milyar yıl olduğu bilinmektedir (bilim adamları radyometrik verilerin yardımıyla bulduk). Dünya'nın çalışmada geospheres denilen birkaç içerdiği membranlar ortaya çıkardı. Ayrıca kimyasal bileşim ve fiziksel özellikleri farklılık gösterir. Hydrosphere çeşitli durumlarda (sıvı, katı, gaz) planet su temin içerir. Litosfer - taş kabuk, sıkı bir şekilde toprak (50 ila 200 km kalınlığında) çevreleyen. Biyosfer - Bakteri ve bitkiler ve insanlar da dahil olmak gezegen, tüm yaşam. Anten - (çiftler anlamına gelen Yunanca "Atmos" dan) Atmosfer kabuk kara, o yaşamın varlığı imkansız olurdu onsuz.

Dünya'nın atmosferinde nedir

İç bitişik bu önemli yaşam-kabuk parçası yer kabuğunda ve gaz halinde bir maddedir. Bir yabancı - bir boşluk yakın Dünya uzay ile çevrelenmiştir. Bu gezegen hava belirler, ve bileşim ayrıca aynı değildir. Ne dünya atmosferinde olduğunu? Modern bilim adamları doğru bileşenlerini belirleyebilir. yüzde olarak azot -% 75 daha fazladır. Oksijen -% 23. Argon - yüzde 1'in biraz daha. Çok az: karbondioksit, neon, helyum, metan, hidrojen, ksenon ve bazı başka maddeler. su içeriği atmosferin bileşiminin % 0.2 ila% 2.5, klima bölgesi bağlı olarak değişmektedir. karbon dioksit içeriği de değişken olan. Modern Dünya atmosferine bazı özellikleri endüstriyel faaliyetin doğrudan bağlıdır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.