Sanat ve EğlenceLiteratür

Ayzek Azimov: robotik üç yasa

Tüm nesillerin İnsanlar, her zaman bir soru ile ilgili: "Geleceğin tür bizi neler bekliyor" En sık belirli bir kişi ve onun çocuklarının akıbeti bağlamında görülmektedir. Ama medeniyet kaderi umurumda insanları ve daha da geliştirilmesi için potansiyel ayrı kategori vardır.

Birçok zihinler bu yanan sorunun cevabını arıyorlar! Bilim adamları, tarihçiler, filozoflar, yazarlar, dini figürler ve hatta taraftarlar kuantum mekaniği öngörülerini ve tahminlerde bulunurlar. Büyük bilim kurgu ve bilim yaygınlaşmasında - görünümünün Oldukça ilginç bir nokta kendi yazıları, Ayzek Azimov expounded.

Ayzek Azimov - 20. yüzyılın en çok yönlü bilim kurgu

bir erkek bebek Isaac (yazarın gerçek adı) eteklerinde bir köy Smolensk RSFSC olarak. Üç yıl sonra Isaac Musevi aile Amerika'ya göç etti. Azimov Brayton Bich içinde, New York mahallesinden biri yerleşti. Başka bir isim - "Küçük Odesa", alan geleneksel olarak Rusya'dan göçmenler tarafından doldurulan.

Çocukluğundan beri, oğlan İngilizce ve Yidiş dilinde konuştu. Onun dünya oluşmuş kitaplar, özellikle Şalom Aleikhem çalışır. oğlan besbelli yetenekli ve meraklı büyüdü. Bu nedenle, kolayca o mezun Columbia Üniversitesi "Kimyager" New York'ta. 1942 yılında, Isaac ile yaptığı kader toplantısı vardı Philadelphia, taşındı Robert Heinlein. Sadece robotiğin üç yasalarına sonra yazar ile geldi.

yaratıcı bir şekilde

kesinlikle, robotik üç yasaları icat yazar - benzersiz bir kişilik. Asimov - beş yüzü aşkın kitabın yazarı, o da sadece bilim kurgu yazdım. esprili, dedektif onun cephaneliği olarak, ve hatta fantezi türünde çalışır.

yazarın parlak yetenek ek olarak, Asimov, dine yatkın çok yönlü bir insan değildi. O tarih, psikoloji, kimya ve astronomi biliyorlardı. İyi bir hayal gücü ile birleştiğinde Çeşitli bilim dallarında, Bilgi ilginç bir sürü fikir doğurdu. Bunlardan biri - psikotarihin, bu güne kadar bir bilim yansıması için geniş bir zemin sunar. Azimov da halk arasında bilim popülarize: basit bir dil ile karmaşık şeyleri açıklamak için.

Asimov ile İncil'i Seyahat

tanınmış kitapların yanı sıra bilim kurgu, biz okumayı tavsiye "İncil Kılavuzu." kitap, heyecan verici, bilgilendirici ve ilginç yazılır. Zaten tüm zamanların en çok okunan kitapta bolca sunulan Zihin bilgilerinde bunu okuduktan sonra. Daha sonra, efsanevi Amerikan kurgu ile geldi robotik üç yasaları, okudum.

Efsanevi yasaları için önkoşullar

Biz Asimov, nedensiz aldı ve robotik üç yasaları ile geldi söyleyemeyiz. Kişi başına yaşadığı büyük çağ etkiler; formlar aile ve toplum içinde değeri (ikincisi belirleyici bir rol oynar).

Gençlik Azimov bilim ve teknoloji, çevre, eğitimli ve yenilikçi düşünceyi sahip kişiler hızla gelişmesi sırasında düzenledi. Bu iki faktör belirli bir dünya yazarı koydu. Bizim medeniyet, evrende ve insanlar için iyi yardımcıları haline gelebilir robotlar hakkında diğer yaşam formlarının olası varlığı hakkında yaptığı düşünce katkıda ilginç.

Robotik Üç kanunlar sanayi çağının sadece bir kişi düşünebilirim. Ve bu, tabii ki, anlaşılabilir. Ve onlar (robotik üç yasa sonraki bölümde sunulmaktadır) Ayzek Azimov oldu. Nasıl ses ve özü budur - bu daha da.

Robotik Üç Kanunları: özü nedir?

İlk defa efsanevi yasalar Azimov "robotlar hakkında" döngü görünür. En ilginci onlar fantastik bir kısa öykü "Runaround" sunulmaktadır.

Sofistike bir robot asistanlar oluşturma, insanlar farkında olmadan onlara kendi akıl bir kısmını verir. düşünme makineleri kendi yaratıcıları üzerinde güç kazanmak zaman olasıdır (defalarca kitap ve filmlerde anlatılan) bir durumdur. Bu robotlar kısıtlayan nedenle gerekli yasaları olduğunu.

Nasıl sıkı robotik kanunları?

onun yaratıcı kariyeri boyunca Asimov farklı icat yasaları tedavi. öykülerin ilk döngüsünde "robotların yasalarla ilgili daha fazla güvenlik kuralı veya komik soruya bir cevap gibidir:" Nasıl robotla düzgün davranmaya "?

o matematiksel cihaz pozitronik robot beynin bir parçasıdır - Daha sonra hikayelerinde Asimov yasası inanmaktadır. paralel bir insanın içgüdülerinde. Onun yapay doğa robotun çağrısı bir kişinin yararına çalışır - bu zorluklarla yardımcı olur ve onun talimatlarına dinlerken.

evrensel insan yorumlama

Bir bilim kurgu yazarı - ilk etapta Azimov. Robotik Üç Kanunları, işin garibi, Dünya'nın sistemlerinin birçok etik ilkelerini uygun. Bu konuda düşünüyorsanız, bu üç önerilerin doğru bırakmaya insani değerleri.

"Kanıt" yazar onlara gerekçe vererek 1946 yılında yayınladı. Susan, hikayenin ana karakteri, üç temel sonuca varıyor:

  • Normal bir insan diğer insanları zarar veremez. Aksi bir şey hariç. Örneğin, savaş sırasında, bir kişinin hayatını savunmak ve bazen diğer insanları kurtarmak zorundadır.
  • doktorlar, öğretmenler ve liderleri - topluma karşı sorumlu hisseden, bilinçli kişi yetkili kişilerin öneriler yerine getirmektedir.
  • Herkes de çok önemlidir onların fiziksel ve ruhsal sağlığı, güvenliği önemsiyor.

Asimov yasalarının evrensel yorumuna ile iddia etmek zordur. Basit kurallar yaşamını konu eder biri, iyi bir insan olduğu açıktır.

Ayzeka Azimova tahminleri

Uzun ve büyüleyici tartışmalar robotik üç yasaları hakkında yapılabilir. Şimdi Asimov öngörüleri hakkında konuşmak. Evet, bu bugün görüldüğü gibi benzersiz bir kişi, oldukça başarılı gelecekçilik yapan ve olduğunu. 1964 yılında, New York'ta, kurgu, 50 yıl içinde izleyici ile dünya vizyonunu paylaştı. Bu nedenle, Asimov ana tahminler:

  • Elektronik cihazlar rutin görevler insanları rahatlatacak. Kendi kahve ve dönüşüm ham ekmek tost yapmak gadget yok olacaktır. Karşılanan.
  • ileri teknoloji bir adım. Telefon görüşmesi sırasında muhatap görmek mümkün olacak; Ayrıca gadget ekranda doğrudan ciddiye belgeleri incelenebilir. Karşılanan (teknoloji "Skype" ve akıllı telefonlarda video).
  • Robotlar sıradan insanın hayatını girecek ve birçok elektronik cihazlar nedeniyle güçlü aküye, teller olmadan çalışacaktır. Gel gerçek (daha fazla insan çevrim dışı çalışmak için uzun bir süre olabilir robot elektrikli süpürgeler, akıllı telefonlar ve tablet kullanan).
  • 6,5 milyar insanın dünya nüfusu, ABD - 350 bin. güçler aksi Dünya sağlam Manhattan dönüşecek doğum kontrol insancıl yöntemleri hakkında düşünmek zorunda. 2014 insan uygarlığının için bir dönüm olacaktır. Kısmen yerine (2014 yılında dünya nüfusu - 7046000000 ve Amerika Birleşik Devletleri - 314000000000 ve 2014 dönüm noktası hakkında karar vermek zor, çok ilginç olduğu ortaya çıktı, bu göreceğiz).
  • insanlığın ciddi bir sorun sıkıntı olacaktır. Daha fazla insan bu akıl hastalığı muzdarip olmaya başlar. Bu nedenle, 2014 yılında, en önemli tıp alanlarından biri psikiyatri olacaktır. Birçok kişi norm haline gelmiştir için, gerçek ... Ruh hali (bilimsel açıdan siklotimia) gel. Ancak, birçok etkin bir onunla baş etmeyi öğrendim.

dünyanın geleceği konusunda ilginç bir bakış açısı verir bu üçlü, - robotik ve bilim kurgu Isaac Asimov üç yasaları.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.