Sanat ve EğlenceLiteratür

Sanat bileşim elemanı: Örnekler

Biz konuyla ilgili bugün konuşmak. "Kompozisyon geleneksel unsurları" Ama önce bir "kompozisyon" hatırlamalıyız. İlk defa okulda bu dönem karşılaşıyoruz. Ama her şey akar, her şey değişir, kademeli olarak bile en güçlü bilgi sildim. Bu nedenle, biz Ted eskimiş okuyup eksik boşluk doldurulur.

Literatürde bir bileşim

Kompozisyon nedir? Her şeyden önce, açıklayıcı bir sözlükten yardım alın ve Latin kelimesi kelimesine çeviride öğrenmek, dönem "çizim, yazı" demektir. "Işler" olmadan, Söylemeye gerek yok, yani "kompozisyon" olmadan sanat hiçbir işi (örnek aşağıdadır) ve bir bütün olarak herhangi bir metin olabilir. Bu sanat parçalarının belirli bir düzen - Buradan, literatürde bir bileşim anlaşılmaktadır. Buna ek olarak, bu veya diğer formlar ve metnin içeriği ile doğrudan ilişki içinde sanatsal görüntülerin yöntemleri.

bileşimin ana unsurları

Biz kitap, umuyoruz ve bunu dört gözle bakmak ne ilk açtığınızda - bu sürpriz veya muallakta bize tutmak ve uzun bir süre sonra okumak için geri gelmek zihinsel tekrar tekrar zorlayarak, gidelim ve yok edecek bir güzel eğlenceli bir hikaye. Bu anlamda, yazar - bu öncelikle söyler ziyade gösteren gerçek bir sanatçı vardır. O gibi doğrudan metin önler: "Şimdi anlatacağım" Tam tersine, onun varlığı, mütevazi görünmez. Ama ne biliyor ve böyle bir beceri gerekiyor?

Kompozit elemanlar - sonradan parlak ve renkli hikaye ortaya çıktı ki kelimelerin ustası, onun boyalar karıştırır - Bu sanatçı hangi paleti vardır. Bunlar arasında: monolog, diyalog, açıklamasını, anlatım, sistem görüntüleri, telif çekilmek sahte tür, arsa, arsa. Sonra - ayrıntılı olarak bunların her biri hakkında.

monologları

kaç kişi veya karakterler konuşurken yapılan bir sanat eseri içinde bağlı - bir, iki veya daha fazla, - monolog, diyalog ve polylogue izole. ikincisi - diyalog bir tür, bu yüzden bunun üzerinde durmak olmaz. sadece ilk ikisini ele alalım.

Monolog - cevap tasarlanmamıştır ya da almaz karakter, konuşma yazarı kullanımında oluşan bir kompozisyon elemanı. Kural olarak, bu ya kendine, dramatik çalışmalarında kitleye hitap etmektedir.

Metnin fonksiyonu bağlı olarak monologla bu tür ayırt: teknik - kahraman açıklaması oluştu veya olaylar anında meydana gelen; lirik - Onların güçlü duygusal deneyimler kahraman transferi; monolog-Karar - zor bir seçimdir karakteri, iç yansımaları.

aşağıdaki türlerden şekli: yazarın kelime - yazarın okuyucularına bir itiraz, çoğunlukla, belirli bir karakteri aracılığıyla; bilinç akışı - hiçbir belirgin mantıkla, vardır ve edebi konuşma inşaat kurallarına bağlı kalarak değil kahraman düşüncelerin serbest akış; diyalektik akıl yürütme - artılarını ve eksilerini kahraman bir açıklama; yalnız Diyalog - kişinin başka karaktere zihinsel tedavi karakter; daire - kahraman mevcut durumunu karakterize eden tarafa birkaç kelimeyle, drama; kıta - ve karakter dramatik lirik yansımada.

diyalojik konuşma

Diyalog - iki ya da daha fazla aktörler arasında bileşimin, konuşmanın bir unsurdur. Genellikle diyaloğa konuşma - bu bakış karşılıklı iki nokta arasında bir çarpışma iletmek için ideal bir araçtır. Aynı zamanda resim, bireysel karakterin açıklanmasını oluşturmak için yardımcı olur.

Bu soru aynı zamanda önceki açıklamaya yanıttır - İşte tamamen sorular ve karakterlerin birinin yanıtı kopyası oluşan bir görüşmedir konuların sözde diyalog konusunda söylemek istiyorum. Yapıt (örnek aşağıdadır) Hanmagomedov Aydın Asadullaevich "Dağ Kız" - net bir onay.

tanım

İnsan nedir? Bu özel karakter ve kişilik ve benzersiz bir görünüm ve o doğduğu çevre, yetişmiş ve orada yaşama ve evinin ve kendisinin çevrilidir işler ve insan, uzak ve yakın anında ve çevre doğası ... liste bitmek bilmiyor. hayal bile edemeyeceğimiz yeni "gölgeler" oluşturmak için - Dolayısıyla, edebi çalışmalarında bir görüntü oluştururken, yazar her açıdan karakterinin bakmak ve hatta daha ince bir ayrıntı eksik değil, açıklamak zorundadır. Literatürde, özellik açıklamaları aşağıdaki türleri: portre, iç, peyzaj.

portre

Bu, literatürde en önemli kompozisyon unsurlardan biridir. Sözde psikolojik portresini - O kahraman görünümünü değil, aynı zamanda onun iç dünyasını sadece açıklanır. Ve sanat eseri olan bir yerde çeşitli bir portre. Bir kitap başlatmak veya beri, tam tersine, onlar sona (A. P. Chehov, "Ionich") geliyor. Açıklama görünüm hareket (Lermontov "Çağımızın Kahramanı") karakteri hemen sonra olabilir. Buna ek olarak, yazar ve başka bir zaman ( "Suç ve nakazinii", "Savaş ve Barış" Prince Andrei içinde Raskolnikov) bir çırpıda, monolitik bir karakter çizebilir ve metin ( "Savaş ve Barış", Natasha Rostova) özelliklerini dağıtmaya. Temelde, yazar kendisi fırça kaplıyor, ama bazen örneğin, aktörler bazılarına bu hakkını verir, daha doğru bir Pechorin olarak tarif edilebilir, böylece Maxim Maksimych romanı "Bizim Zamanın Kahramanı",. Portre ironik yazılabilir (Hippolyte Kuragin), ve "geçit" satirik ( "Savaş ve Barış" Napoleon). bir rakam, tavırları, hareketleri, giyim (Oblomov) - yazarın "büyüteç" altında bazen sadece belirli kısımlarının kişi ya da maçın tüm alır.

iç Açıklama

İç - yazar kahraman ev açıklamasını oluşturmanızı sağlar yeni bileşim, bir elementtir. Oluşturulan tüm görüntünün derinliğini anlamakta, karakterin iletim özelliklerinde paha biçilmez bir rol oynamaktadır - tesislerinde, mobilyalar, evde hakim atmosfere tipinin tarifi, çünkü portre daha az değerlidir. İç algılar ve bir parçası olan bir sanat eseri ile yakın ilişki içinden çoğul keflfe bütün bilgi ve tek. Bu nedenle, örneğin, bir kasvetli evin Rogozhina içinde Dostoyevski'nin romanı "Salak" bir kez daha Rogozhina ruhunda inanamayarak, tutkuyla gerçek imanın amansız mücadeleye dikkat çekmek amacıyla resim Holbein'ın "Ölü İsa" "asılı".

Peyzaj - doğanın tanımı

O Fyodor Tyutchev, doğayı yazdığı gibi - bu hayal ne değildir, bu kalpsiz değildir. Tam tersine, gizli çok var: ruh ve özgürlük ve sevgi ve dildir. Aynı edebi çalışmalarında manzara söylenebilir. manzara gibi bir eleman kompozisyon yardımıyla yazılmış, sadece tasvir doğa, bölge, şehir, mimari, ancak bunu yaparken, ve karakter durumunu ortaya çıkarır ve doğal insan doğası şartlı inançları tezat, belli bir karakter olarak davranır.

romanı "Savaş ve Barış" içinde Rostovs evine Prens Andrew meşe açıklamasını seyahat ederken unutmayın. o (meşe) başında neydi - gülen dünya ve bahar birches arasında eski, kasvetli, "Bir hor ucube". Ama ikinci toplantıda, aniden yüzyıl sert kabuk rağmen güncellenen, çiçek. Halen ilkbahar ve hayat itaat etti. Bu bölümde Meşe - o da sadece manzara, uzun bir kışın ardından doğanın canlandırma açıklama ancak bir sembol başardı değişikliği, hayatında yeni bir döneme sevme Prince oluştu var "kırmak" ölümüne kadar bir serseri hayatı olmasını arzu ona neredeyse kökleşmiş olan .

öykü

İçinde statik açıklama aksine, hiçbir şey olmuyor, hiçbir şey değiştirir ve genel olarak bu soruya cevap verir "ne?", anlatı eylemi içeren "olaylar dizisi" gönderir ve onun için önemli bir konu "olduğunu ne oldu ?". Bir hikaye gösteren resimlerin hızlı bir değişim - mecazi konuşan sanat elemanı kompozisyonlar olarak anlatı slayt gösterisi olarak sunulabilir.

sistem görüntüsü

Her kişi olarak benzersiz bir desen oluşturan parmaklarınızın üzerinde çizgilerin bir ağa sahiptir ve her ürün resimleri kendine özgü sistemi vardır. böylece orada, bir, anlatıcı görüntü, ana karakterleri-antipodes karakterdir karakterleri destekleyen ve bu, yazarın görüntüsünü içerebilir. Onların ilişkileri fikir ve yazarın hedeflerine göre inşa edilir.

Telif çekilmek

Ya anlatılanlar - aracılığıyla sözde vnesyuzhetny eleman kompozisyon hangi böylelikle hikaye doğrudan seyrini kesintiye, hikayenin içine sonları olarak yazarın kimliği. Ne işe yarar? Her şeyden önce, yazar ve okuyucu arasındaki özel duygusal temas kurmak. İşte yazar artık anlatıcı rolünde görünür ve ruhunu açıyor, derin kişisel sorular ortaya, ahlaki, estetik, felsefi temalar üzerine savunuyor kendine ait anılarını paylaşıyor. Böylece okuyucu kendisine yöneltilen soru üzerine yansıtmak için, durdurmak ve çalışma düşüncesi derinliklerine içgörü, olayların sonraki akışında önce soluklanmak için yönetir.

fiş türler

Bu sadece hikayenin gerekli bir parçası değildir kompozit, bir başka önemli unsuru, aynı zamanda kahraman kimliğinin derin açıklama, bu yüzden belirli bir yaşam seçimler, onun iç dünyasının nedenini anlamak için yardımcı olur ve bir çevre olarak hizmet vermektedir. Eklenen herhangi biri olabilir türler edebiyat. Örneğin, öyküleri - bir hikaye (roman "Çağımızın Bir Kahramanı", "), şiir, öykü, şiir, şarkı, fabl, mektuplar, atasözleri, günlükler, sözler, atasözleri ve diğerleri içinde sözde hikayesi. Onlar kendi ve diğer insanların yılların olabilir.

arsa ve hikayesi

Bu iki kavram genellikle ya birbirleri ile karıştırılmamalıdır veya yanlışlıkla bunlar tek ve aynı olduğuna inanıyoruz vardır. Ama ayırt edilmelidir. arsa - bu söylenebilir, iskelet, bütün parçalar yazarın niyeti, ifşa fikrinin tam olarak gerçekleşmesi için gerekli olan düzeni, birbiri ardına birbiriyle ve izleyin edildiği kitabın, temeli. Başka bir deyişle, hikaye etkinlikler farklı zaman dilimlerinde ortaya çıkabilir. arsa - bu temel olmakla birlikte, daha yoğunlaştırılmış bir biçimde, ve ayrıca - kronolojik sırayla olaylar dizisi. örnek, doğum için çocukluk, ergenlik, gençlik, olgunluk, yaşlılık ve ölüm - Bu hikaye, hikaye - bu, olgunluk var çocukluk, ergenlik, gençlik, lirik parantezler, yaşlılık ve ölüm anılar.

Konu kompozisyon

hikayede, sadece edebi eser kendisi Gelişim aşamalarını vardır gibi. Her hikayenin kalbinde ana olayları nedeni olan bir çatışma, her zaman vardır.

Kitabı "açıklamalar", durumun açıklama, bu başlangıç noktası ile, yani bir önsözünde veya maruz kalma ile başlar, her şeyin başladığı. Bu fuar takip eder, gelecekteki olayları öngören söyleyebiliriz. Bu aşamada, okuyucu gelecek çatışma uzakta olmadığını fark etmeye başlar. Kural olarak, bu bu bölümünde ve gelecek denemeler geçmesine yan-yana, birlikte kaderinde ana karakterleri karşılamak.

Biz elemanlarını konu kompozisyon aktarmaya devam ediyor. Bir sonraki aşama - Eylem gelişme. Tipik olarak, bu metnin en önemli parçasıdır. İşte okuyucu zaten olaylarda görünmez katılımcıyı haline geliyor, o tuz oluyor, ama yine de ilgisini ne, hissettiğini, tüm tanıdık. Yavaş yavaş, merkezkaç kuvveti berbat, yavaş yavaş, kendi sürpriz, o maelstrom merkezinde bulur. okuyucu hisler ve duygular denize büyük fırtına düştüğünde ve ana karakterlere ve tepe - doruk gelir. Ve sonra, ne zaman kötü bitti ve nazikçe izolasyon kapısını çalarak, nefes alabilir olduğu açıktır. Halen, çiğniyor her detay raflarda şeylerin hepsini ortaya koyan açıklıyor - onun yerine her biri ve gerginlik yavaş yavaş azalır. Sonsöz son çizgiyi getirir ve kısaca ana ve ikincil karakterlerin gelecekteki yaşamını özetliyor. Ancak, tüm denekler aynı yapıya sahip değildir. oldukça farklı peri bileşimin geleneksel elemanları.

masal

Tale - Yalan, bu ipucu böylece. Ne? okurken, hafif ve rahat, fark yoktur ancak kompozisyon elemanlarının hikayeleri, onların "kardeşler" radikal şekilde farklıdır. Bu yazarın yetenek ve hatta bütün bir ulus. Rus dilinin tüm özelliklerine sahip olduğundan talimatı Alexander gibi, masal bir zorunluluk, özellikle ortak insanları okuyun.

Yani ne bunlar - peri bileşiminin geleneksel unsurlar? ilk kelime - fantastik bir ruh hali uyum ve mucizelerden bir sürü vaat bir deyiş vardır. Örneğin: - başlatmak Eğer dinlenmek daha rahat ve daha dinlemek isteyen oturup dinlemek zaman düzeltmeye zamanı gelmiştir, "Bu hikaye ... sabah kendisi ve akşam yemeğinden önce, poevshi yumuşak ekmek etkileyecek". eylemin ana karakterler, zaman ve yer Temsil ve iki parçaya dünyayı ayıran bir başka özellik düzenlenen - Gerçek ve büyülü.

Sonraki genellikle dolaylı için deneyim ve kademeli bir yaklaşım geliştirmek için tekrarları meydana masalı kendisi geliyor. ilavesi, şiir, şarkı, hayvan onomatopoeia, diyaloglarında - kompozisyonun bir peri masalı tüm bu kadar ayrılmaz unsurları. peri orada masalları ve biten, özetliyor tüm mucizeler bu tür, ama aynı zamanda sihirli sonsuz dünyasında ima olarak: "faring ve iyi bozdururken, Yaşam"

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.