SağlıkSağlıklı beslenme

Zarar glutene karşı. Glutensiz gıda

sağlıklı bir diyet vaaz insanlar arasında popüler bugün gluten konudur. Bu nedir? glutene karşı zararı nedir? hangi ürünleri yılında karşılar? Bütün bu makalede ele alınacak.

Gluten: Nedir ve neden zararlıdır?

Glüten (lat.gluten - yapıştırıcı), tahıllarda bulunan bir proteindir. glüten veya glüten genel adı altında birleşen çeşitli proteinden oluşan 23.788 taneler: Çoğu buğday, içeriğini belirlemek. Onun tedarikçileri de çavdar, yulaf ve arpa vardır.

Birçok gluten içeren besinlerden kaçının. Bu nedir ve neden zararlıdır? Elastik, lastik proteini gliadin ve glüteni oluşmaktadır. Glüten karbonhidrat içeren ürünleri, un ürünleri, bazı yan belirlenir. Hatta dondurma belki gluten algıla. Bu şişmiş kaldığında hidrasyonun sahip lifleri oluşturan, su içinde çözünmez. Gluten yaygın bunun yapılmış un ve ürünlerin üretiminde kullanılmaktadır.

Nüfus proteinin çoğu sağlığa zararlı değildir. Ancak, bazı insanlar buna karşı alerjik tepki ile doğarlar. Bu durumda, gluten zarar ortadadır, bu bir sağlık tehlikesi haline gelir.

glutene tahammülsüzlük

gluten birçok kişi (binlerce dışarı 1) içeren ürünler alerjik hoşgörüsüzlük neden olur. Bu olgu, emilim (vücut tarafından maddelerin yetersiz emilme) ile ilişkili bir otoimmün hastalıktır. Glyutenozavisimaya enteropatisi karın, ishal ağrı ile kendini gösterir.
Glyutenochuvstviteluyu çölyak hastalığı intoleransı bileşeninin daha ciddi bir biçime ilişkindir. Hastalık reseptörünün özel bir dizi ile, vücutta intraepitelyal lenfositlerin sayısında bir artışa neden olur. Gluten hücrelerine yönelik bir tehdit olarak tanımlanmaktadır. Bağışıklık sistemi ince bağırsak duvarlarında villusları yok eder. eser elementler tamamen ayrışmasına imkansızlığı Sonuç - toksik maddelerin ve yaralanma bağırsakta eğitimi.

daha zararlı gluten nedir? Yetişkinlerde Çölyak hastalığının gizli (gizli) formları ile sandalye, mide gazı, şişkinlik ihlallerini gözlemledi. Çoğu zaman, bu mide-bağırsak hastalıklarının çeşitli formları, dermatolojik patolojilerin maskelenir. tezahür atipik formunun 30 yıl sonra. Ilişkili semptomlar, eklem ağrısı, böbrek hastalığı, depresyon, migren, kan kimyasında neden olduğu değişiklikleri ile karakterize edilir. Klinik araştırmalara göre, kadar infertil kadınların yüzde 8 ile çölyak hastalığı, güvenli doğum, teşekkür muzdarip glutensiz diyet.

önemli bir faktör gluten intoleransı yana genetik bir yatkınlık buna olup. Çocukluğundan beri muhtemelen Çölyak hastalığının teşhisinde. çocuk gluten intoleransı, kötü kokulu (günde 5 kez) sandalye köpürme, duygusal sık tecelli vardır. Diğer işaretler - iki yıla büyük "çürük" göbek kayda değer zayıf, çocuğun yavaş büyümesi.

Hasta bir vücut vücut esansiyel mineraller, besinler ve vitaminler kaybeder. Dolayısıyla çocuklarda hastalığın eşlik eden belirtiler yorgunluk, uyuşukluk ve duygusal istikrarsızlık (ağlama, saldırganlık) varlığı olabilir. dermatit, kötü cilt, sık kırıklar, postural bozukluk, anemi, diş ve diş eti hastalığı acı Genellikle hasta çocuklar.
adet döngüsünün ihlali - gluten intoleransı ile büyüyen çocuklar kızlar cinsel işlev bozukluğu tabidir ve.

Gluten intoleransı komplikasyonlara olabilirlik

tedavi olmadan Gluten intoleransı ciddi komplikasyonlara doludur. Bu kendini edilebilir otoimmün hepatit, otoimmün tireotide, tip 1 diyabet, romatizmal artrit, kanser oluşumları kadar gastrointestinal sistem hastalıkları. çocuk sahibi Tekrarlayan perikardit hastalığı, skleroderma, myastenia gravis, zorluk da çölyak hastalığı çalışan bir sonucu olabilir.

- Ürünün 100g için 1mg bir bileşenine karşı bir alerjisi olan kişiler için glüten kritik sınırı: Bilgin.

Çölyak hastalığı nasıl teşhis edilir?

Çoğu zaman, gluten intoleransı belirlemek zordur: birçok hastalığın belirtilerine benzediğini semptomlar. Çölyak hastalığı çoğu kapsamlı bir tanı sırasında tespit edilir. Hedeflenen kimlik aşamalarında gerçekleştirilir.

  1. Farklı otoimmün organları, endomizyumun, seviye Antigliadin antikorların kan: İlk aşamada, hastanın kan immünolojik çalışma yürütmek emin olun.
  2. glutendeki pozitif sonuçlar test biyopsisi neden olur: İnce bağırsak mukoza zarını inceleyin. Prosedür lenfositlerde atipik reseptörleri villuslarının bir durum, lezyonlar tanımlar. Biyopsi ön tanıyı doğruladı.
  3. Üçüncüsü, altı aylık, faz antiglyutenovaya diyeti. durumun genel iyileştirilmesi, hastalık semptomlarının ortadan kalkması kesin tespit edilmiştir.

Esas tedavi - Bir glutensiz diyete bir ömür boyu bağlılık.

Gluten: Nerede?

Hangi gluten içeren? Buğday, arpa, yulaf, çavdar - tahıl tüm ürünler. Hububat kepeği da glüten bir parçasıdır vardır. Belirli doz, bira içecekler, kvası, buğday votka, malt ekstresi bulunur. kahve ve kakao da bu proteini var.

köfte, köfte, sosis, yengeç çubukları, cips, mayonez, soslar ve dolguları: glüten gurme varlığı ile karakterizedir. Et suyu küpleri, tozlar, çorbalar ve tahıllar, soya ürünleri protein içerir.

üründe gluten gıda katkı maddeleri E150 E160 E411 E637 E636 E953 E965 gösterir varlığı: Sen bilmemiz gerekir. Onun varlığı boyalar ve lezzetleri ile besinlerde bulunur.

Oysa gluten içeren? Birçok ilaç bileşeninin bir parçasıdır -. Kediotu düşer "Komplevita" Tablet "Metronidozola" "Diklofenak", "vb Fenistil", "parasetamol", özel önem çocuk (vitaminler, tabletler) için hazırlıklara ödenmesi gerekmektedir. ilaçların seçiminde Glyutenozavisimym insanlar bir doktora başvurulması gerekmektedir.

Hangi ürünlerin glutene değildir?

glüten yokluğu aşağıdaki gıdalarda bulunan.

  1. pirinç, buğday, mısır, darı taneleri, hint irmiği, süpürge darısı, amarant, quinoa ürünlerin protein içeriği alma.
  2. Protein sebze ve meyveler içermeyen bu patates ve tatlı patates, baklagiller mevcut değildir.
  3. güvenle hoşgörüsüzlük durumunda et, balık, yumurta gıda kullanımı glutene karşı.
  4. süt, doğal süt ürünleri, tereyağı ve bitkisel yağ poroshkovoobraznaya glüten çevrimdışı olarak.

Sert peynirler Zararsız kullanılması. Ama biz ürünlerin seçimi ile yanlış olması değil, paketlerin üzerinde etiketlere dikkat edilmelidir.

Şekil çölyak hastalığı

Pirinç gluten intoleransı olan kişiler için mükemmel bir üründür. hızlı doygunluk ve tokluk uzun süreli hissi teşvik karmaşık karbonhidratlar - bileşenlerinin% 70 kadar. Vejetaryenler için etsiz yapmanızı sağlar bitkisel protein,% 8 kadardır. Küçük bir miktarda lif varlığı olarak, mide ve bağırsak iyi iş için kullanışlıdır Bu mukoza sarar ve uyarıcıların koruma sağlamak.

pirinç oluşmaktadır B vitamini fikri aktivitesi üzerindeki yararlı etkileri çok sayıda uygun merkezi sinir sisteminin işleyişi ve lesitin katkıda bulunur. En önemli şey - hatta küçük dozlarda pirinç hiçbir gluten yoktur. Bu Çölyak insanlar için yararlı tahıl yapar.

Gluten: Üretim

Analitik veriler gluten üretim gösterir ve satış (% 4 kadar 2016) büyüyor. Glüteni, sulu bir ortam ve süzme santrifüj kullanılarak diğer bileşenlerden glüteni ayırarak buğday unundan ekstraksiyon işlemine tabi tutulmaktadır. Daha sonra kendi zincirlerinin sürecinde gluten kurutulması, zarar verici kırılır. yumuşak sıcaklık koşulları altında dolaşan kurutma protein yapısının korunması katkıda bulunur.

Elastikliği gluten kalite bağımsız, sertlik: glüten testinin özelliklerini belirlemek bileşenleri olarak unu üretmek için kullanılır. Taneleri zayıf un vermek protein düşüktür. üreticileri için ekonomik ve karlı onun glüten ekleme: oldukça iyi ticari kalitede tür ürünlerin maliyeti kuvvetli buğday unu üretiminde maliyeti çok daha düşüktür.

"Gluten" un kullanımının ondan Ekmek ve şekerleme ürünlerinin üretimi için önemlidir. protein varlığı ile, test su emme kapasitesini artırmak bitmiş ürünün raf ömrünü uzatmak test fiziksel özelliklerini güçlendirici bir vardır. Ayrıca kroshlivostyu ürünleri, daha az ve bitmiş ürün verimi yüzdesi 7 adede büyür.
bitmiş ürünlerin hamur ve pişirme oluşturulmasında önemli bir plastikleştirici ve bir bağlayıcı, protein gerekli makarna üretiminde üretiminde. buğday ile kahvaltı hazırlanmasında, yulaf kepeği ve gluten zenginleştirici bileşeni mevcuttur. Et işleme endüstrisi ürün yapısının geliştirilmesine katkı, fonksiyonel bir bileşen olarak kullanan, ürünün yoğunluğunu ve esnekliğini arttırır.

Nedeniyle glüten viskoelastik özelliklerine, bu peynir ve et, yengeç analogları, yapay havyar üretimi için kullanılmaktadır.

glutensiz un

glüten içerikli un Sanayi üretimi glyutenozavisimym insanlar ekmek, unlu ürünler, yemek zorunda anlamına gelmez. Kurtuluş glutensiz un olduğunu. Mükemmel glutensiz çeşitli menüler sağlayacaktır. Gıda için glutensiz buğday, pirinç, mısır, bezelye yemek önerilir. Keten, horoz ibiği, badem, patates, kiraz, tapyoka gelen pasta yemekleri kullanmak yararlı olur.

Hamur viskozitesi mısır gluteni yerine ve kullanılan patates nişastası. yaralanmaya neden olmadan,, pastaları krep yapmak ve cheesecakes tadını çıkarabilir. Buna ek olarak, depolar krep, bisküvi, ekmek yapmak için hamur (kurabiye, puf, vs.) her türlü hazır un karışımı satmak.

glutensiz yemekler

Bu gücün özü glutensiz ürünlerin kullanımının sağlığa zarar sağlamak için, ancak çölyak hastalığı olan kişiler için - hayati bir zorunluluk. buğday, çavdar, arpa, yulaf diyete istisna, yanı sıra tüm bunların türevleri ürünler (tahıllar, ekmek, pasta) - Ana kural için Glutensiz yemek.

Unutulmamalıdır: ucuz sosis, sucuk, dondurulmuş et ve balık yarı mamul ürünler, birçok soslar gluten tozu ekleyerek güçlü olasılık içinde.

Karabuğday, darı, mısır irmik kullanmak yararlı olur. Bu , tahıl ibiği gibi, Rusya'da eski İnkalar ve Aztekler tarafından kullanılan akıllı büyüklere saygı. baklagiller, taze meyve ve sebze diyette dahil edilmesi kullanışlı hale, diyet zenginleştirmek.

glutensiz yemekler et, balık, süt ürünleri ve yumurta kullanımını kısıtlamaz. şarap, tekila, rom, bazı viski: Bazı kuvvetli içecekler izin verilmez. Son zamanlarda glutensiz bira üretimi kurdu.

proteine alerjisi yatkın kişilere bariz Zarar glüten. Ancak, kullanılmadan güç gıda ve çeşitliliği kalitesini etkilemez. Buna ek olarak, glutensiz ürünlerin üreticileri bir dizi şimdi zararlı protein içermeyen ürünlerin oldukça büyük bir yelpazesi sunmaktadır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.