FormasyonBilim

Yüksek Öğrenim

Ph.D., profesör Dobaev KD

Kırgızistan'da eğitim yeni sisteme geçiş Açık

Yeni öğretim yılı ile, yani 1 Eylül cumhuriyetin 2012 yüksek öğretim kurumlarının eğitim iki aşamalı yapıya hareket ediyor - Lisans ve yüksek lisans (KR Hükümet Kararnamesi 23.08.2011g gelen 496 №.). Cumhuriyeti üniversitelerinin Kararnameye göre kredi teknoloji kullanımı ile iki katmanlı yapısına sisteminin yeniden gerekir.

Son yıllarda, Kırgızistan kredi teknolojisine bazı Lisans programlarında ve Master dereceleri uygulanmasında deneyim yanı sıra eğitim birikmiş. Ve böylece iki kademeli yapıya geçiş Cumhuriyeti çalışmalarında sıfırdan başlamıyor. Eğer 25 Ağustos tarihinde hükümet kararını hatırlamıyorsam 1993 №3 / 1 "Devlet Eğitim Standardı ve Mayıs 23, 1995 dan Eğitim ve Kırgız Cumhuriyeti Bilim Bakanlığı kararı "yüksek öğretim sisteminin Kırgız Cumhuriyeti faaliyetlerini düzenleyen yönetmeliklerin onayı Üzerine" 396 № Kırgızistan "Yüksek eğitim. Biz yüksek öğrenim sisteminin bir iki katmanlı bir yapıya geçiş için hazırlık dönemi fazla 17 yıl var Genel şartlar".

Ne var? Üniversiteler, genel olarak, lisans ve yüksek lisans hazırlanması geçmek için hazırız. Daha önce Lisans ve Master akademik derece ve dolayısıyla çeşitli konuşmaların anlayış eksikliğinden, BA değil yüksek öğrenim, ama şimdi böyle konuşma giderek aşındırıyor olduğunu bile aslında toplumda olmuştur edin. Temel bir yüksek öğretim, sadece bir uzmanlık amaçlayan nitelikler çerçeveleri çok küçük hale geldiği daha çok yönlüdür - bekar gerçekleşme. hayatı boyunca bir kişinin faaliyeti birkaç kez alanını değiştirebilir ne zaman, onun şartlarını dikte edilir, bu gerekli sonra izin veren bir temel yüksek öğrenim, sahip kılar "string" o lezzetler talep - zaten bir gerçek.

Ve böylece bekarlar hazırlanmasında ortak evrensel yetkilerin oluşumuna odaklanmaktadır. lisans yabancı kurumlarda Analiz eğitim programları zamanın yaklaşık 2/3 yaygın, evrensel yetki oluşumu için ayrılmıştır göstermektedir. Bu anlaşılabilir bir durumdur. Olmadan iyi, enstrümantal kişilerarası ve sistemik yeterlilikler başarılı olamaz profesyonel aktivite herhangi bir alanda. bekarlar eğitim programları hazırlarken, biz dikkate bu özelliği almalıdır. Böylece dikkate almak ve bir başka özellik, yani lisans akademik yönde hazırlanması ve profesyonel odaklı bir yön Lisans için gereklidir.

Lisans akademik yönüne ilişkin olarak, burada, az ya da çok açık. mantığın akademik alanlarda mezunu bir magistracy eğitim devam etmelidir. profesyonel odaklı yöne gelince, o Uygulamalı bakalorya denir ve hatta nasıl bir öğrenci bir işi bitirmek için, belirli bir profil seçer yoktur. Bu onun master derecesi incelemek için gelecekte hakkına sahip değildir anlamına gelmez. Bazı pratikten sonra bir daha derinlemesine uzmanlık için yüksek lisansa gidebilir. Kırgızistan bakalorya yeni konsept uyguladı. Araştırmacılar bu sorunu dediğimiz gibi (Chugunov D. Yu, Vasiliev KD-Shafranov Kutsev GF.), Uygulamalı bakalorya - Bu da, işgücü piyasasına doğrudan erişim sağlayan nihai nitelik ve nadiren ileri eğitim gerektirir bunu dışlamaz. Uygulamalı bakalorya programı derhal lisans derecesine aldıktan sonra başlamak isteyenler için idealdir.

üzerinde Batı'da ve Rusya'da uygulanan lisans programı yirminci yüzyılın sonlarından itibaren, daha doğrusu sadece son zamanlarda yemek başladı ya. Ancak, Avrupa ve Rusya'da uygulanan bekar hazırlanmasında bazı farklılıklar vardır. Her şeyden önce, onlar öğrenme sürecinde geliştirilmektedir birtakım yetenekler ile ilişkilidir. Uzmanlar not olarak uygulanan lisans derecesi Avrupa programı, beceri gerçekleştirmenin yanı sıra, organizasyon ve yönetim becerilerinin oluşumunu göstermektedir. uygulamalı lisans derecesi Mezunlar - bir , çok yetenekli yalnızca yönetmeliklere uyun talimatı yürütmek değil, aynı zamanda sorunların çözümü için yeni yollar icat etmek, kendi ellerine inisiyatif edemeyen.

Rus uygulamalı önlisans ilgili olarak, tamamen reel ekonomiye odaklanmış değil, Batı'da geçerli reel ekonomiye ile bağlantı yoktur. Ve eğitimin içeriği oldukça özel bir emek piyasasına daha akademizmin daha eğilimli olduğunu. Bu arada Uygulamalı Bakalorya profesyonel pratiğe dayalı eğitim sağlamalıdır. bekar uygulanan preparatlar öğrenme sürecine doğrudan katılımı ile, işverenlerle yakın işbirliği içinde olmalıdır. Sadece durumda işgücü piyasası için gerekli uzmanların yetiştirilmesi mümkündür.

Biz uygulamalı lisans yılında Kırgızistan eğitimi için baskın gerektiğine inanıyoruz.

Kırgızistan'da üniversitelerin çoğunluğu yeni bir fenomen için eğitim kredili sisteme geçişle ilgili olarak? Yeni değil onlar neyi krediyi bilmiyorum anlamında ve kredi teknolojisinde. Hayır. Pratik uygulama açısından yeni. Ülkede iken, kredi teknolojisini kullanan yüksek öğrenim kurumu bulunmaktadır. Biz aklın Orta Asya'nın öncelikle Amerikan Üniversitesi var.

Tabii ki, bir anda imkansız, kredi sisteminin gidin. Daha erişimlerini lazım. Tüm henüz tam olarak farkında değildir ve kredi sistemi hakkında her şeyi anlıyorum. Ama yüksek öğretimde işçilerin çoğunluğunun belli bir anlayış vardır. Önemli olan doğru rehberlik vermek. Ve şimdi kredi kavramı hakkında.

Kredi - Belirli öğrenme hedeflerine ulaşmak için gereken süre bakımından tedbir öğrenci iş yükü bir birim. Kredi - tabii "ağırlık" veya uygun niteliklere çerçevesinde programa (sınıf ve neauditornyh saat sayısı, vs.) ölçü birimidir.

Kredi - nicel (sayısal) terimleri, edinilen bilginin hacmi dikkate eğitim ve uygulama sırasında elde edilen sonuçları alarak. Kredi öğrenim çıktılarının değerlendirilmesi dayalı yetkilerini öğrenme sonucu oluşan tanınma işareti olarak öğrenciye verilir edilebilir.

ağırlıklı olarak Bologna sürecinin, yani transferi ve kredi toplamına Avrupa sistemine (ECTS) malzemeler üzerinde durulacak beri eğitim sırasında öğrenci 240 ZE 180 en az puan almak gerekmektedir lisans derecesi elde etmek. 3-4 yıl çalışmanın asgari süresi. o zaman Cumhuriyeti'nde bir görüş birliği yoktur, biz söylemek ve kaç saat bir kredi. Bazı Rus üniversiteler sonra 36 saat, bir 30 saat belirler. Biz o kadar temelde olmadığını düşünüyorum. Taslak TUNING rağmen - Avrupa'da Eğitim Yapıları ayarlama, bir kredi çalışması süresi 25-30 saate karşılık gelmektedir. 4 Temmuz Hükümeti Çözümünde 2012 472 tek kredi (kredi) № 30 saat belirlenen nedeni belki de budur. Aynı zamanda, açıkça kredi sadece eğitim yükü miktarını değil, öğrenci performansını, içeriği veya malzemenin karmaşıklık düzeyini ölçülür olduğunu anlamak gerekir. Krediler başarıyla belirli bir modül, ders, disiplin, eğitim tamamlandı ve olumlu bir değerlendirme almış iseniz öğrenciye verilir. Kredi öğrenci tarafından alınan muafiyet veya tam akademik yıl tamamlamak için gerekli çalışma miktarını yansıtan göreceli değerlerdir. Krediler bağımsız değişkenler değil, her zaman müfredatın bir parçası olarak tamamlanmış çalışmalarını açıklamak olduğu vurgulanmalıdır. kredi toplama sisteminin konuşan biz kredi mantıklı inşa eğitim programı sürecinde biriken edildiği bir sistem demek. Bu anlamda, bir kredi belli nitelikleri kazanmak yolunda başarıyla gerçekleştirilen işin belli bir miktar yansıtan bir birimdir.

yetkinlik ve hakkında birkaç kelime eğitimde yeterlilik yaklaşımı. Kırgızistan için bu sorun çok, tüm bilinçli dan yeni bir olgudur. Genellikle bu sorun bizim için değil, aynı zamanda Avrupa eğitim sistemi için sadece yeni.

Yeterlilik yaklaşımı aşağıdaki duruma bir çözüm bulunması gerektiğinin ile bağlantılı olarak XX yüzyılın 70-ler ABD kaynaklı: Gelişmekte olan ülkelerde çözümler için hazır diplomatlar, ABD olumlu bir imaj yaratma mükemmel bilgiye sahip ve tam diplomatik becerileri sahip, tüm stratejik hedefi Bu görevi yerine getirmek başardık. Dikkatli bir inceleme ayrıntılı konu eğitim rağmen, bunlar uygulama tabi değildir birbirlerinden beceriler, çok farklıdır, ama gerçek operasyonda şart olduğunu gördük. Onlar bilginin herhangi olursa olsun veya her işlemi belirli algoritmalara ilişkili değildir, çünkü özel bir terimdir yetkinlik sunulan bu becerileri için, ne de herhangi bir özel konu alan. bilgi, beceri ve yetenekleri [2, s cinsinden tarif edilecektir daima açıklanmıştır açıklanmıştır ve bunlar konunun eylemlere aksine - konunun geçmişi ile basit alışma yetkinlik sosyal eylemin doğal özellikleri olduğunu göstermektedir. 48].

Bir yetkinlik nedir? Bu - Öğrenci bilmesi, anlaması ve öğrenme sürecinin tamamlanmasından sonra uygulayabilecektir gerektiğine dair spesifik ve net listenin - birtakım yetenekler ifade sonuçlarını öğrenme. Yeterlilikler hem eğitim programlarının (modül veya kurs birimi) ile ilgili olarak oluşturulabilir. Yeterlilik sıralı olarak ve yavaş yavaş oluşan. Böylece, belirli yeterliliklerin oluşumu programının farklı aşamalarında çeşitli kurslar veya modüllerde sağlanabilir. Programın tasarım aşamasında programı birimi belli özel yetkilerin oluşumuna yönlendirilecektir ne karar sırasında. Aynı zamanda, öğrencinin bazı tüm program boyunca "gizli" modunda yeterlilik kazanmalarında, ancak sonuçların açıklaması değerlendirmeye tabi olacak başarı bunlardan yalnızca yetkileri, verilmelidir. Aynı zamanda eğitim programı bütünsel bir yaklaşım gerektirir sadece rastgele seçilmiş bir kurs seti ve geliştirilmesi için birbirine karmaşık değil unutmamalıyız. Müfredat bir şekilde, öğrencinin ve öğrenme çıktıları üzerindeki tüm birimleri odaklı ya da başka birbiriyle ilişkilidir. Bu kural programın özünü oluşturan birimler ve modüller için değil aynı zamanda orta ve seçmeli dersler için de geçerlidir. tek bir birim veya modül çalışmada elde edilen sonuçlar genel olarak sonuçlara katkıda ve sonuçlar ile sıkı bir ilişki içinde yeterliliklerin istenen hacme oluşumu programının diğer birimlerin çalışmada elde edilmesi.

biz kendiniz bulmak zorunda sonraki soru - modüler eğitim programları esas alınarak eğitim sürecinin organizasyonu. yetki oluşturulmasında en iyi modüler programlar uygundur. Onlar da size optimal programın çeşitli aşamaları üzerinde iş yükünü dağıtmak için izin verir, başka bir üniversitede sonuçların öğrenci başka bir kurumdan transfer ve tanınmasını kolaylaştıran, daha şeffaf. Ayrıca, modüler sistem böylece aşırı kırma ve, muayenelerin aşırı miktarda önler. modüler sistemin dezavantajı, modül içinde temas saat miktarını sınırlayan, öğretim özgürlüğü azalmasıdır. o kişinin noktası ile, farklı müfredatları ve programları oluşturmak için mümkün hale beri modüler sistem, esneklik artar. Modüler sistem bir bütün olarak müfredatın yapısına vurgu sahipken (öğretmenler bir eğitim disiplindir yani örneğin bizimki) olmayan bir modüler sistemde, malzemenin öncelikli seçimdir.

Bu modülü tarafından soru ve ne kastettiğimiz yalvarır? Modül, belirli bir mesleki yeterliliğe veya yeterlilikler grupları kurma amaçlı eğitim programına göre bağımsız bir birimdir. Başka bir deyişle, modül - çıkışında bilgi ve kursiyerlerin becerilerinin kontrolü eşliğinde bir veya daha fazla özel profesyonel yeterliliklerini oluşturan eğitim programının tam birimi vardır. Bu nedenle, modüler eğitim programı - nitelikleri için gerekli spesifik yetkilerin ustalık amaçlayan modüllerin bir kombinasyonu ve dizisi.

Aynı zamanda terim modülünün Avrupa çapında anlayış var olmadığını dikkat etmek gerekir. Bazı zaman sınırlı, çalışılan öğretim blokları olmak içeriğine kapalı bir şekilde modül görüyoruz. diğer modül içeriğine birbirleriyle koordineli eğitim blokları bir bileşik olarak tanımlanır. Modüller tek bir disiplin ya da birkaç disiplinler içinde hem içerik olarak seri olarak kombine edilebilir varsayılır.

Kısacası modüllerde - zamanla sınırlıdır eğitim programının bir unsuru, belirli sonuçlarla kapalı bir içerik elde edilecek ve öğrencilere gösterdi.

Bunların her biri kredisi (kredilerin) belirli bir miktar ücret alınması gerektiğini için çalışma karmaşıklığı bir ölçüsü olarak hareket ve ilgili tüm eğitim sürecinin setini ifade eden öğrenciler modülleri okuyan zaman. karmaşıklık açısından modül için kredi hesaplanırken sayılır: Sınıf yükü, bağımsız çalışmalarını öğrencileri, final eleme kitabını yazmaya vs. Tipik olarak, modül 6-15 krediler sağlamaktadır.

Modülün gelişmede aşağıdaki şemada rehberlik edilebilir:

 1. Modülün amacı belirleyin.
 2. Bilgi ünitesi - teorik malzeme, kılavuzlar, çalışma kitapları, kılavuzlar şeklinde elemanlarında yapılandırılmış eğitim destekleyici özetlerinde uygulamalar, eğitici bilgisayar programları ile ayarlar.
 3. değerlendirme görevlerini geliştirin (başarısını ölçmek için).
 4. değerlendirme eşik kriterler tanımlar (değerlendirme öğrencileri motive etmek için puanlama kriterler kullanılarak).
 5. öğretme ve öğrenme stratejisi (sonuçları ve uyum kriterleri gerçekleştirmek öğrencileri kolaylaştırmak için) geliştirin.
 6. (Seviye tanımlayıcıları göre) öğrenme çıktıları yazınız.
 7. Geliştirmek ve revize modülü (tecrübe ve görüşleri doğrultusunda).

Modüler eğitim sistemi sizi sağlar:

- farklı tipte ve eğitim biçimlerinin entegrasyonu;

- Birlikte onun çalışmanın önerileri ve görevlerle eğitsel materyal büyük blok örgütü;

- Eğitim malzemeleri öğrenciler tarafından bağımsız bir çalışmanın avantajı;

- Program ve bilişsel aktivite algoritmaları (görevleri ve çalışma kademeleri dizisinin) yoluyla öğretim yönetimi;

- açıklık metodik öğretmen sistemi;

- Öğrencilerin, formlar, yeri ve çalışma araçlarının hızı ile mastering düzeyine seçimi;

- Başarılı koşullarının yaratılması bilişsel aktivite öğrenme sürecinde;

- yetenek öğretim materyali, öğrenme, kendi yolunun bireysel çalışma yöntemlerine göre çalışmak;

- Nihai denetim sonuçlarının önemli operasyonel izleme ve değerlendirme.

modülerliği içerir ilkelerine eğitim sürecinin yeniden yapılandırılması:

- sırayla mevcut eğitim programlarının içeriğine ilişkin ön derin disiplinlerarası çalışma akademik disiplinlerin çakışan parçaları önlemek için.

- FKÖ'ye dahil eğitim modülleri listesinin belirlenmesi.

- Mümkün eğitim FKÖ'ye birinde yörüngeleri (konu proflizatsy, uzmanlık, yüksek lisans programlarına, seçmeli konu ve ek eğitim programlarının) kurulması.

- hatırı sayılır öğretim çaba ve lojistik, bilgi ve kütüphane ve yayın ve üniversitenin baskı tabanının niteliksel yenilenmesini gerektirecektir eğitim modüllerinin sistem uygulanması geliştirilmesi.

- Sorumlu modern eğitim sürecinin yeniden yapılandırılması ve diğerleri [3, sayfa 12-13] yeni ilkeler yönetim ve idare uygulanması ..

çizgi tarafından Bologna ESTS değerlendirme ölçeğinde harf ile belirtilen referans yedi sayı ile geliştirilen, A, B, C, D, E, YP, K [4]. EMKT derecelendirme skalası diğer öğrencilere performans göreli derecesini gösteren bazı tahmininde bir öğrencinin, rütbesine dayanmaktadır. destekleriyle gerçekleştirilecek ve başarısız öğrenci - ESTS ölçeği ilk iki grupta öğrencileri sınıflandırır. Başarılı öğrencilerin beş alt gruba ayrılır: mektupta% 25 sonra, A harfi nokta ile gösterilen ölçeği ile ilintili yanıtlar en% 10, mektup C sonraki% 25 D sembolü ve en son başarılı öğrencilerin bir başka% 30 E harfi cevap

(- değerlendirildi eğitim malzeme üzerinde daha fazla çalışma, önemli miktarda gerekli başarısız) - (gerekli olan kredi daha fazla iş elde etmek için başarısız) ve F FX: underachieving öğrenci iki alt gruba ayrılır.

Böyle bir sistem ölçekleme öğrencilerin öğrenim başarılarının kurum ve eğitim sürecinin tüm sistemi yeniden yapılandırma elbette değerlendirme ve puanlama kayıtları modernize gerektirecektir.

Bu öğrenme çıktılarının değerlendirilmesi için referans malzemeleri hazırlanması - Ve bir noktada durdurmak istedi. Genel olarak, öğrenme çıktıları değerlendirilmesi adamış bilimsel ve metodik çalışmalar şu sırayla yazma ve değerlendirme sonuçlarının gelişmesine sopa sunulmaktadır. Birincisi, sonuç değerlendirilecektir düşün. İkincisi, değerlendirme görevleri bir dizi bulabilirsiniz. Üçüncü olarak, başarı ya da gerekli özelliklerin gerekliliklerini, kanıt, değerlendirme tanımlar. Dördüncü olarak, kriterler güvenilir ve etkili ölçülen veya tahmin olabilir emin olmak ve onlar açık ve net olduğunu.

Genelde, Kırgızistan, değil tipik boya Ayrıntılı olarak öğrenme .Chetko kriterleri değerlendirme değildi geliştirdi sonuçlarını. Ve böylece selâmetle malzemeleri, eğitim kalitesini artırmak ana bileşenlerinden birinin tahminleri derlenmiş.

Kaynaklar:

 1. Kırgız Cumhuriyeti yüksek öğrenim Devlet eğitim standardı. - Cilt 1 - Bişkek, 1996 - 138, s.
 2. Shafranov-Kutsev GF sorunlar ve beklentileri: Rus mesleki eğitim modernizasyonu. - Monografi. - Tümen. - 2011. - 296, s.
 3. Bilimsel sanatlar eğitim alanında modüler bazda eğitim ve profesyonel programlar oluşturulmasına yaklaşır. - M - s. 12-14
 4. Bologna Süreci: Midway / bilimsel altında. VI tarafından düzenlenmiştir Baydenko. Moskova, 2005.
 5. Bohr AV Rozov NH pedagoji ve öğretim mantığında Faaliyetlerle ilgili ilkeler. - M:. Maksimum Press, 2010. - s. 48.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.